Hoppa till sidans innehåll

Fischerströms Bragdmedalj


Bröderna Fischerströms Bragdmedalj går till den eller de idrottare som genomfört den största idrottsprestationen under året. Till en början kunde man bara vinna en gång per person.

 

Vinnaren får en medalj ännu idag skänkt av familjen Fischerström.

 

   

År Stipendiat Motivering Sektion
1957 Allan Ringström Klubbrekord i Slägga Friidrott
1958 Hans Norberg SM-Guld 3000 m Hinder Friidrott

1959

Lennart Larsson

DM-Segrare

Orientering

1960 Stig Tvilling Avgörande mål till Div. II Fotboll

1961

Leif Sjöblom

Landslagsman

Simning

1962

Kalle Sundell

SIK:s ”skidkung”

67 år

Skidor

1963 Eva Murelius SM-2:a i Längdhopp Friidrott

 

1964

Mats Seyffart

JSM 3:a i Storslalom

Slalom

 

1965

Kalle Johansson

För fina ledarinsatser

Ishockey

 

1966

Kjell Isaksson

JSM-Guld i Stavhopp

Friidrott

 

1967

Bertil Jonasson

10:a i Vasaloppet

Skidor

 

1968 Per Enlund 7 DM-tecken under årens lopp Slalom

 

1969

Roland Kusgård

Kvalificerad

för SM

Orientering

 

1970

Lennart Moberg

Nordisk

Mästare

Bowling

 

1971 Lars Björklund Genomförde sitt 21:a Vasalopp Skidor

 

1972

Björn Westerberg

Fina insatser i P-lag, J-lag, A-lag

Fotboll

 

1973 Jonas Rask Juniorlands-lagsman i stavhopp Friidrott

 

1974

Martti Rähkönen

16:e man i Vasaloppet

Skidor

 

1975 Lennart Eriksson E-pojkledare med vinst i S:t Erikscup. Fotboll

 

1976

Per Kanold

73 raka över 700 poäng

Bowling

 

1977 Inger Levhorn 2:a plats i SM Bowling

 

1978 Per-Olov Andersson NM-mästare i 8-manna landslag Bowling

 

1979 Jan-Erik Grundberg SM-Guld i höjdhopp Friidrott

 

1980 Klas-Göran Nissén DM-segrare 800m Friidrott

 

1981

Anna Bogren

Klassegrare på 5-dagars

Orientering

 

1982 Lena Andersson Svensk Ungdoms mästarinna Skidor

 

1983 Roger Franzén 2:a i Coca-Cola-Cupen Bowling

 

 

 

 

 

 

1984

Anna Bogren

JVM-Guld i stafett

Orientering

 

1985

SIK A-lag fotboll

Seger i Stockholm-Cup

Fotboll

 

1986

Rune Carlsson

Svensk Vete-ranmästare

Orientering

 

1987 Lena Andersson Seger i Kirunaspelen Skidor

 

1988

Peter Sainio

Uttagen till World-Cup

Bowling

 

1989

Maria Robertsson

JSM 1:a 100m+300m häck inomhus

Friidrott

 

1990 Maria Robertsson 1:a 100m häck i J-kamp mot Finland Friidrott

 

1991

Anna Bogren

2:a kort-SM  1:a kort-DM

Orientering

 

1992

Anna Bogren

2:a i Världs-Cupen

Orientering

 

1993

Anna Bogren

VM-Guld kortbana + stafett

Orientering

 

1994

Damlaget i fotboll

Obesegrade i Div. III

Fotboll

 

1995

Susanne Olsson

För fina insatser på VM

Bowling

 

1996

Susanne Olsson

Uttagen till Landslaget

Bowling

 

1997        

Anna Bogren

VM-Guld i stafett

Orientering

 

1998 Susanne Olsson Rankad som 1:a i Sverige Bowling

 

1999

Damlaget i fotboll

Seger i Div. I och upp till allsvenskan

Fotboll

 

2000

Jonas Larsson

14:e man i Vasaloppet

Skidor

 

2001

Fredrik Nordh

Seger i J-NM   Storslalom

Slalom

 

2002

Herrlaget Bowling

SM-guld i 8-mannalag

Bowling

 

2003

Anders Öhman

VM-Guld i bowling

Bowling

 

 

 

 

 

 

2004

Karolina Samuelsson

Bragdlik comeback till OL elit

Orientering

 

2005

Anders Öhman

SM Guld, invald i hall of fame

Bowling

 

2006

Annika Kilander

Seger i Europacupen

Bowling

 

2007

Damlaget i Bowling

SM Guld samtliga klasser

Bowling

 

2008

Lisa Larsen

JVM silver och brons

Skidor

 

2009

Lisa Larsen

Två JVM silver mm

Skidor

 

 

 

Topplistan, stipendiater:

 

6 gånger: Anna Bogren, Orientering, 1981 - 1997

3 gånger: Susanne Olsson, Bowling, 1995 - 1998

2 gånger: Anders Öhman, Bowling, 2003 – 2005

2 gånger: Lisa Larsen, Skidor, 2008-2009

 

 

Topplistan, sektioner:

 

14 gånger Bowling                               1970 – 2007

10 gånger Orientering                         1959 – 2004

9 gånger Friidrott                                1957 - 1990

 

Uppdaterad: 2010-05-02 22:13
Skribent: Mårten Sundh

Postadress:
Sundbybergs IK
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08-281115
E-post: This is a mailto link

Se all info