Hoppa till sidans innehåll

HFIF Distriktsrekord utomhus


   

Män
100 m Joel Groth 91 Bollnäs FIK 10.31 2015
200 m Joel Groth 91 Bollnäs FIK 20.96 2015
400 m Joel Groth 91 Bollnäs FIK 46.57 2015
800 m Hans-Göran Westberg 38 Strands IF 1:50.3m 1963
1500 m Rolf Hansson 44 Söderhamns IF 3:48.9m 1967
5000 m Jerker Lysell 89 Rehns BK 14.16.45 2012
10000 m Nils Björk 44 Järvsö IF 29:50.3m 1982
Halvmarathon Nils Björk 44 Järvsö IF 1:06.48 1983
Marathon Nils Björk 44 Järvsö IF 2:24.09 1982
3000mh/91.4 Erik Wiger 41 Järvsö IF 8:54.2m 1962
110mh/106.7 Jonathan Holm 94 Strands IF 14.30 2016
400mh/91.4 Joel Groth 91 Bollnäs FIK 50.79 2015
Höjd Thomas Eriksson 63 Arbrå IK 2.32 1985
Stav Erik Li 68 Västhälsinge FI 4.67 1988
Längd Thomas Eriksson 63 Arbrå IK 7.80 1985
Tresteg Thomas Eriksson 63 Arbrå IK 16.43 1984
Kula/7.26 Lennart Flyman 56 Söderhamns IF 19.21 1984
Diskus/2.0 Göran Svensson 59 Söderhamns IF 62.22 1981
Slägga/7.26 Göran Svensson 59 Söderhamns IF 64.36 1982
Vikt/15.88 Mats Olsson 86 Järvsö IF 15.16 2007
Spjut/800 Ulf Larsson 56 Strands IF 69.36 1986
Tiokamp Thomas Eriksson 63 Arbrå IK 7406 p 1985
4x100m   Bollnäs FIK 42.53 2009
4x200m   Söderhamns IF 1.30.9 1978
4x400m   Järvsö IF 3.16.72 1994
Svensk stafett   Söderhamns IF 1.59.71 1978
         
Gren Namn Klubb Resultat Årtal
Kvinnor
100 m Malin Sröm 86 Bollnäs FIK 11.73 2016
200 m Malin Ström 86 Bollnäs FIK 24.16 2016
400 m Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF 54.10 2006
800 m Lisa Nauclér 84 Järvsö IF 2:10.53 2002
1500 m Eva Thor 61 Järvsö IF 4:27.20 1982
3000 m Eva Thor 61 Järvsö IF 9:38.76 1985
5000 m Eva Thor 61 Järvsö IF 16:42.09 1982
10000 m Karin Wåhlstedt 60 Järvsö IF 37.21.12 2007
Halvmarathon Eva Olsson Järvsö IF 1.25.43 1985
Marathon Anna-Karin Mellgren 65 Strands IF 2:56.46 1989
100mh/84.0 Lina Quick 80 Strands IF 13.90 2000
400mh/76.2 Frida Johansson 70 Västhälsinge FI 55.36 1991
Höjd Louise Österberg 95 Söderhamns IF 1.75 2013
Stav Sara Lindholm 91 Bollnäs FIK 3.28 2006
Längd Erica Wall 80 Söderhamns IF 6.19 2006
Tresteg Erica Wall 80 Söderhamns IF 12.25 2006
Kula/4.0 Rose-Marie Andersson 54 Järvsö IF 14.45 1980
Diskus/1.0 Inger Sköld 49 Järvsö IF 47.24 1969
Slägga/4.0 Anna-Karin Larsson 84 Strands IF 50.74 2005
Vikt/9.08 Ida Johansson 89  Iggesunds SK 13.86 2008
Spjut/600 Annika Petersson 79 Edsbyns IF 56.70 2000
4x100m   Bollnäs FIK 48.01 2005
4x200m   Bollnäs FIK 1.47.89 1982
4x400m   Bollnäs FIK 3.53.06 2005
Svensk stafett   Bollnäs FIK 2.16.90 2005

 

 

 

P19
100m Thomas Björke 74 Strands IF 10.89 1992
200m Joel Groth 91 Bollnäs FIK 22.14 2010
300m Håkan Eriksson Järvsö IF 38.58 1996
400m Johan Henningsson 90 Bollnäs FIK 48.49 2009
800m Johan Henningsson 90 Bollnäs FIK 1.51.45 2009
1500m Lars-Göran Sandin Järvsö IF 3.58.0 1978
3000m Magnus Eriksson Loos IF 9.07.10 2000
5000m Leif Olsson Bollnäs GIF 15.04.8 1978
2000mh Leif Olsson Bollnäs GIF 6.00.3 1978
110m häck Jonathan Holm 94 Strands IF 14.43 2013
300m häck Björn Engström 75 Järvsö IF 37.49 1993
Höjd Thomas Eriksson 63 Arbrå IK 2.16 1981
Stav Mats Bertilsson Strands IF 4.36 1982
Längd Claes Rahm 64 Kilafors IF 7.16 1981
Tresteg Claes Rahm 64 Kilafors IF 15.73 1982
Kula/6.0 Mats Olsson 86 Järvsö IF 17.78 2005
Diskus/1.75 Anders Axlid 66 Strands IF 51.34 1984
  Mats Olsson 86 Järvsö IF 51.34 2005
Slägga/6.0 Mats Olsson 86 Järvsö IF 58.51 2005
Vikt/11.34 Mats Olsson 86 Järvsö IF 18.56 2004
Spjut/800 Petter Flink 70 Västhälsinge 60.28 1988
Tiokamp Thomas Elofsson Ljusdals IF 5829 p 1986
4x100m   Bollnäs FIK 42.85 2010
4x400m   Järvsö IF 3.30.3 1974
3x800m   Bollnäs FIK 6.03.28 2007

 

 

F19
100m Jenny Melin 93 Strands IF 11.85 2012
200m Jenny Melin 93 Strands IF 24.75 2012
300m Gabriella Ekroth Söderhamns IF 43.57 1992
400m Ulrika Johansson 80 Söderhamns IF 55.04 1998
800m Lisa Nauclér 84 Järvsö IF 2.10.53 2002
1500m Eva Thor 61 Järvsö IF 4.29.27 1978
3000m Eija Törmänen 69 Söderhamns IF 9.56.0 1987
2000mh        
100m häck Lina Quick 80 Strands IF 14.20 1998
300m häck Frida Johansson 70 Västhälsinge FI 41.75 1988
Höjd Louise Österberg 95 Söderhamns IF 1.75 2013
Stav Lina Nygren 87 Söderhamns IF 3.07 2005
Längd Elin Sångberg 92 Strands IF 5.64 2011
Tresteg Malin Hamrén 86 Bollnäs FIK 11.93 2005
Kula/4.0 Birgitta Troive 64 Kilafors IF 12.60 1982
Diskus/1.0 Birgitta Troive 64 Kilafors IF 42.66 1981
Slägga/4.0 Rebecka Samuelsson 98 Iggesunds SK 48.76 2016
Vikt/9.08 Ida Johansson 89  Iggesunds SK 13.86 2008
Spjut/600 Maria Olsson 96 Järvsö IF 40.23 2015
Sjukamp Monica Larsson Ljusdals IF 4329 p 1982
4x100m   Västhälsinge FI 50.12 1988
3x800m   Järvsö IF 7.30.4 1978
Svensk stafett   Söderhamns IF 2.19.64 1998

 

 

P17
100m Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK 11.01 2008
200m Markus Åsberg 90 Söderhamns IF 22.44 2007
300m Mathias Andersson Järvsö IF 36.70 1998
400m Johan Henningsson 90 Bollnäs FIK 50.57 2007
800m Johan Henningsson 90 Bollnäs FIK 1.55.80 2007
1500m Lasse Isaksson Järvsö IF 3.58.0 1973
3000m Per-Ola Eriksson Bollnäs GIF 8.52.3 1977
1500mh Lasse Isaksson Järvsö IF 4.22.2 1973
2000mh Leif Olsson Bollnäs GIF 6.19.0 1976
110m häck Mattias Bäckman 91 Bollnäs FIK 14.86 2008
200m häck Mathias Andersson Järvsö IF 25.96 1998
300m häck/84 Joel Groth 91 Bollnäs FIK 38.14 2008
Höjd Thomas Eriksson 63 Arbrå IK 2.00 1979
Stav Peter Lindholm Järvsö IF 3.91 1988
Längd  Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK 7.11 2008
Tresteg Claes Rahm 64 Kilafors IF 14.64 1980
Kula/5.0 Mats Olsson 86 Järvsö IF 16.71 2002
Diskus/1.5 Anders Axlid 66 Strands IF 50.80 1982
Slägga/5.0 Mikael Johansson 64 Järvsö IF 54.58 1979
Vikt/9.08 Mats Olsson 86 Järvsö IF 18.66 2002
Spjut/700 Otto Sundell 00 Söderhamns IF 54.89 2016
Tiokamp        
4x100m   Bollnäs FIK 44.48 2007
3x800m   Strands IF 6.53.50 1987
Svensk stafett   Bollnäs FIK 2.02.27 2007

 

 

F17
100m Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF 12.36 2000
200m Frida Näsman 78 Bollnäs FIK 25.52 1994
300m Ulrika Johansson 80 Söderhamns IF 39.60 1996
400m Frida Näsman 78 Bollnäs FIK 56.84 1994
800m Ann Johansson 85 Söderhamns IF 2.11.94 2002
1500m Eija Törmänen 69 Söderhamns IF 4.32.92 1985
2000m Ann Johansson 85 Söderhamns IF 6.29.26 2000
1500mh Josefin Owetz 89 Järvsö IF 6.12.83 2005
100m häck Lina Quick 80 Strömsbruks IF 14.32 1995
200m häck Jennie Olsson Järvsö IF 32.35 1994
300m häck Ulrika Johansson 80 Söderhamns IF 43.32 1996
Höjd Louise Österberg 95 Söderhamns IF 1.72 2012
Stav Ellinor Ahlin 86 Nordanstigs FI 2.75 2001
  Maria Kastberg 91 Järvsö IF 2.75 2007
Längd Anna-Karin Åström 64 Bollnäs GIF 5.94 1980
Tresteg Johanna Bertilsson 89 Strands IF 11.62 2005
Kula/3.0 Annika Pettersson 79 Edsbyns IF 14.07 1995
Diskus/1.0 Birgitta Troive 64 Kilafors IF 40.04 1980
Slägga/4.0 Ida Sjöström 85 Strands IF 42.89 2002
Slägga/3.0 Rebecka Samuelsson 98 Iggesunds SK 53.86 2015
Vikt/7.26 Ida Johansson 89 Iggesunds SK 16.14 2006
Spjut/600 Maria Olsson 96 Järvsö IF 40.32 2013
Spjut 500 Elin Ånger 98  Söderhamns IF 38.17 2015
Sjukamp Gabriella Ekroth Söderhamns IF 4976 p 1990
4x100m   Söderhamns IF 50.71 1987
3x800m   Söderhamns IF 7.38.83 1984
Svensk stafett   Söderhamns IF 2.28.5 1982

 

 

P15
80m Emil Sandström 00 Söderhamns IF 9.52 2015
100m Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK 11.19 2007
200m Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK 23.45 2007
300m Tarley Allison 97 Järvsö IF 37.42 2012
800m Lars-Göran Sandin Järvsö IF 2.02.6 1974
2000m Magnus Wilhelmsson Strands IF 5.59.86 2005
1500mh Markus Åsberg 90 Söderhamns IF 4.36.44 2004
80m häck Nikolai Kronmann 99 Söderhamns IF 11.72 2014
100m häck Johan Henningsson 90 Bollnäs FIK 14.89 2005
200m häck Mathias Andersson Järvsö IF 29.01 1996
300m häck Otto Sundell 00 Söderhamns IF 42.18 2015
Höjd Thomas Eriksson 63 Arbrå IK 1.83 1977
Stav Ricky Östlin 93 Söderhamns IF 3.43 2008
Längd Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK 6.76 2007
Tresteg Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK 13.56 2007
Kula/4.0 Lars Henriksson 60 Söderhamns IF 15.79 1974
Diskus/1.0 Göran Svensson 59 Järvsö IF 51.64 1973
Slägga/4.0 Dennis Martinsson 93 Bollnäs FIK 46.43 2008

Vikt/7.26

Vikt/9.08

Dennis Martinsson 93

Eddie Sundell 97

Bollnäs FIK

Söderhamns IF

15.73

13.00

2008

2012

Spjut/600 Anton Larsson 93 Järvsö IF 51.99 2008
4x100m   Bollnäs FIK 47.37 2006
3x800m   Söderhamns IF 6.34.69 2004

 

F15
80m Lina Quick 80 Strömsbruks IF 10.42 1994
100m Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK 12.80 2013
200m Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF 25.93 1999
300m Johanna Mosell 91 Söderhamns IF 41.58 2006
800m Eija Törmänen 69 Söderhamns IF 2.18.4 1983
2000m Emma Engstrand 78 Bollnäs FIK 6.49.53 1991
1500mh Josefin Owetz 89 Järvsö IF 6.15.82 2004
80m häck Lina Quick 80 Strömsbruks IF 11.82 1994
200m häck Lina Quick 80 Strömsbruks IF 32.76 1993
300m häck Louise Österberg 95 Söderhamns IF 48.49 2010
Höjd Connie Carlsson 63 Ljusdals IF 1.67 1977
  Anna Norin Färila IF 1.67 1986
  Louise Österberg 95 Söderhamns IF 1.67 2010
Stav Sara Lindholm 91 Bollnäs FIK 3.28 2006
Längd Elin Sångberg 92 Strands IF 5.47 2007
Tresteg Feben Tewelde 01 Järvsö IF 10.82 2016
Kula/3.0 Annika Pettersson 79 Edsbyns IF 12.67 1993
Diskus/0.6 Malin Kvist 92 Järvsö IF 37.68 2007
Slägga/3.0 Ida Johansson 89 Iggesunds SK 42.72 2004

Vikt/5.45

Vikt/7.26

Maria Kastberg 91

Linnea Ånger 00

Järvsö IF

Söderhamns IF

15.27

8.62

2006

2015

Spjut/400 Annika Pettersson 79 Edsbyns IF 43.72 1993
Sexkamp Feben Tewelde 01 Järvsö IF 3575 p 2016
4x100m   Söderhamns IF 53.36 2007
Uppdaterad: 2017-01-17 19:21
Skribent: Sundell

 

Postadress:
Hälsinglands Friidrottsförbund
C/o Leif-Göran Mosell, Ankarvägen 12
826 60 Söderhamn

Kontakt:
Tel: 0270-28 40 90
E-post: This is a mailto link

Se all info