Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender


TÄVLINGSPROGRAM UTOMHUS 2017 FÖR FRIIDROTTEN I VÄSTERNORRLAND  2017-04-26           

Tävlingsprogrammet spikas i huvudsak av Medelpads FIF och Ångermanlands FIF:s respektive styrelser men uppdateringar görs fortlöpande. 

C = centralt sanktionerad tävling av Sv. Friidrottsförbundet eller IAAF     D = distriktssanktionerad tävling

röd markering = tävling i Ångermanland blå markering = tävling i Medelpad

 

Maj

 

10 D Hägglundsjoggen, 5 km, Hägglunds IoFK, Gullänget

 

13 C ICA-Loppet, DM halvmarathon Ångermanland, Sundsvalls FI, Sundsvall

 

17 D Hägglundsjoggen, 5 km, Hägglunds IoFK, Gullänget

 

20 C Niklas Minne, Söderhamns IF, Söderhamn

 

20 D Kramfors Runt, 5,8 och 11,3 km, Kramforsalliansen, Kramfors

 

20 C SM Halvmarathon, Göteborgsvarvet, Göteborg

 

20 D NU-kastet, Timrå AIF, Timrå

 

24 D Hägglundsjoggen, 5 km, Hägglunds IoFK, Gullänget

 

27 D Sidsjöloppet, Int. Föreningen, Sundsvall

 

27-28 C Storsjöspelen, Östersunds GIF, Östersund

 

31 D Hägglundsjoggen, 5 km, Hägglunds IoFK, Gullänget

 

31 D Campusspelen 1, Umedalens IF, Umeå

 

Juni

3 C SM Marathon, Stockholm Marathon, Stockholm

 

4 C Kraftmätningen, Timrå AIF, Timrå

 

6 C Niptrail, 12 och 33 km, Sollefteå GIF FIF, Sollefteå

 

7 D Hägglundsjoggen, 5 km, Hägglunds IoFK, Gullänget

 

9-11 C SAYO, Turebergs FK, Sollentuna

 

10 D Björkspelen 1, IFK Umeå, Umeå

 

12 C Vårruset, Sundsvalls OK, Sundsvall

 

17 C Urskogsloppet, 19,7 km, Björna IF, Björna

 

17 C High Coast Ultra, 129 km el 75 km, start Ö-vik eller Skuleberget mål Höga Kustenbron. High Coast Ultra

 

17 C Indalsledenloppet, Bergeforsens SK m f l , Bispgården-Bergeforsen

 

17-18 C Mitt Norden Cup, Sundsvalls FI, Sundsvall

 

30-2 C Världsungdomsspelen, Örgryte IS FIK, Göteborg

 

Juli

 

8 C Vingaspelen, IF Vingarna, Örnsköldsvik

 

8 C Fortum spelen, Bollnäs FIK, Bollnäs

 

12 D Öbackalufsen, 1,6 och 5 km, Öbacka LK, Härnösand

 

14-16 C Gavlehovsspelen, Gävle IF, Gävle

 

23 C Broloppet, 5 och 10 km, Sollefteå GIF FIF, Sollefteå

 

29 C Öbackaspelen, Brännans FF, Härnösand

 

29 -30 C Skelleftespelen, Skellefteå AIK, Skellefteå

 

30 C Sundsvall Wind Sprint, Sundsvalls FI, Sundsvall

 

Augusti

 

4-13 Friidrotts VM, London GBR

 

5 C Höga Kusten Marathon, DM matathon Ångermanland, Nordingrå SK, Nordingrå

 

11-13 C JSM-USM 17, Gefle IF, Gävle

 

11-13 C USM 15-16, Falu IK, Falun

 

15 D Campusspelen 2, Umedalens IF, Umeå

 

19 C Strands Ungdomsspel, Strands IF, Hudiksvall

 

19-20 C Waplandsspelen, Trångsvikens IF, Krokom

 

19-20 C NU-spelen, Timrå AIF, Timrå

 

24 C Sundsvall Klassikertrail, Stockviks SF, Sundsvall

 

25-27 C Friidrotts-SM, IFK Helsingborg

 

26 D IF Vingarnas KM, Örnsköldsvik

September

 

2 C Kramfors Ultrafestival High Coast Ultra RC, Kramfors

 

2 C Tjejmilen, Hässelby SK, Spårvägens SK, Stockholm

 

2-3 C FIN-SWE, Stockholm

 

2-3 C FIN-SWE 17 år, Stockholm

 

9-10 C NLM 13-14, 15- seniorer, Söderhamn

 

9 C Örnsköldsviks stadslopp, 5 och 10 km, City S Sports Club, Örnsköldsvik

 

? D Sundsvallsmästerskapen, Sundsvalls FI, Sundsvall

 

17 D Umeå Öppna kommunmästerskap, IFK Umeå, Umeå

 

22 D Skol-DM, Ångermanland, Brännans FF, Härnösand

 

30 C Härnö Trail, 2,2, 9,7 och 22,2 km Öbacka LK, Härnösand

 

Uppdaterad: 2017-04-26 13:59
Skribent: Per Jutterström

Postadress:
Medelpads Friidrottsförbund
c/o Per Jutterström, Bryggargränd 3A lgh 1003
862 31 Kvissleby

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info