Hoppa till sidans innehåll

Barents Summergames Bodö

2017-08-28 20:32
Info inför resan till Bodö. Deltagarlista av aktiva. Bussarnas avgångstider. Uppdaterad lista på vilka bussar de aktiva åker i kommer i veckan. Vid behov av information kontakta Wiveca Ögren mob: 0702815414.
  • Uppdaterad: 2017-08-30 20:31

Här kommer reseinformation för resan t o r Bodö.

Hej alla Bodöresenärer!

 Var noga med att kolla att alla era deltagare finns med och att avreseorten stämmer!

 Vi kommer inte att skicka ut några fler listor efter detta. De ändringar som sker kommer vi bara att kommunicera med berörda och respektive bussansvarig.

 Detta är de avresetider och platser som gäller för  bussarna, här är det ingen förändring.

 Buss 1: ”Göstas Buss” avgår från Umeå Busstation 06.00 och kör via Skellefteå busstation för upphämtning där avgång är 08.00.

Ansvarig: Jennie Jonasson, Gymnastik, 070- 396 77 08, This is a mailto link.

 Buss 2: ”Brändöbussen” avgår från Kronan 06.00 och kör via Piteå busstation för upphämtning där avgång är 07.00. Passerar Älvsbyn mellan 07.45 och 08.00. En passagerare tas upp på första busshållplatsen efter infarten till Älvåkra på Arvidsjaursvägen.

Ansvarig: Anne Meriläinen NIF/SISU, 070-686 76 11, This is a mailto link .

 Buss 3: ”Wälimaas” avgår från Kronan 06.00 och kör via Arvidsjaurs busstation för upphämtning där avgång är 08.00 samt Arjeplogs busstation där avgång är 09.15.

Ansvarig: Kenth Wärja Fotboll, 076-833 66 53, This is a mailto link .

 Buss 4: ”Wälimaas” avgår från Kronan 06.30 och kör via Älvsby busstation för upphämtning där avgång är 07.30.

Ansvarig: Lena Revholm Parasport, 070-637 70 73, This is a mailto link .

 

Observera att bussansvarigs (blåmarkerad) ansvar börja först i samband med resan! Alla eventuella frågor eller ändringar före skickas till undertecknadeller This is a mailto link

 Hemresan kommer att ske på söndag eftermiddag när samtliga tävlat färdigt.

 Mat på ditresan kommer att bestå av någon typ av pastasallad som skickas med i varje buss. Egen dryck måste dock medtagas av varje deltagare.

 Tänk på att det är en ganska lång resa, så det är nog bra att ta med egna smörgåsar, kaffe, te och dylikt.

 Återkoppla till mig så snart som möjligt om det är några förändringar i er trupp, eller om det är något som inte stämmer!Vänliga hälsningar

 

Michael Fleuron

Idrottskonsulent
Norrbottens Idrottsförbund

SISU Idrottsutbildarna

Mobil: 070-651 16 78

Tel växel: 070-600 77 32

Idrottens Hus, Kronan A3, 974 42 LULEÅ

Buss1 Går från Umeå via Skellefteå

 

Lennart Hedlund Friidrott Skellefteå Skellefteå
Niklas Wiklund Friidrott Skellefteå Skellefteå
Evelina Nilsson Friidrott Umeå Umeå
Jessica Edlund Friidrott Umeå Umeå
Angelica Strandberg Friidrott Umeå Umeå
Klara Hofer-Mattsson Friidrott Umeå Umeå
Rosa Vallgård Friidrott Umeå Umeå
Alva Pettersson Friidrott Skellefteå Skellefteå
Anna Nogolova Friidrott Umeå Umeå
Amanda Nordin Friidrott Skellefteå Skellefteå
Olivia Köhler Friidrott Umeå Umeå
Jonathan Marklund Friidrott Skellefteå Skellefteå
Dennis Vikström-Roos Friidrott Skellefteå Skellefteå
Philip Ngwe-Lyckey Friidrott Umeå Umeå
Wilhelm Olofsson Friidrott Umeå Umeå
Hannes Bjernhagen Friidrott Umeå Umeå
Alva Wästerby Friidrott Skellefteå Skellefteå
Anton Sjöström Friidrott Umeå Umeå
Tor Lindberg Friidrott Umeå Umeå
Fredrik Gerdsdorff Friidrott Umeå Umeå
William Ullberg Friidrott Umeå Umeå

 

Buss 2 Går från Piteå

Ellen Eklund Friidrott Piteå Piteå
Johan Sundqvist Friidrott Piteå Piteå
Hannes Forslund Friidrott Piteå Piteå
Paulina Sundvall Friidrott Piteå Piteå

Buss3 Går från Luleå

Ida Esperi Friidrott Haparanda Luleå
Victoria Stöckel Friidrott Luleå Luleå
Markus Nilsson Friidrott Luleå Luleå
Hussein Nasari Friidrott Haparanda Luleå
Sofie Olsson Friidrott Luleå Luleå

OBS: Aktiva tar med egna byxor samt överdragskläder. Tävlingslinnen står NFIF för.

Barents Summer Games

Dessa aktiva är uttagna - ändringar kan komma pga aktiva som får skador eller dyl

DAM

100 m                                                                           Evelina Nilsson Umeå

                                                                                       Yana Korneva Piteå

 

200 m                                                                           Evelina Nilsson IFK Umeå

                                                                                       Paulina Sundvall Piteå

 

400 m                                                                           Frida Vallström  Umeå

                                                                                       Ellen Eklund Piteå

 

400 mh                                                                        Vakant

                                                                                       Ellen Eklund Piteå

 

800 m                                                                           Jessica Edlund Umeå

                                                                                       Frida Vallström Umeå

 

1500 m                                                                         Jessica Edlund Umeå

                                                                                       Frida Vallström Umeå

 

3000 m                                                                         Angelika Strandberg Umeå

                                                                                       Klara Hofer-Mattson Umeå

 

100 m h                                          Paulina Sundvall Piteå

                                                                                       Victoria Stöckel Nedre Sopporo

 

Höjd                                                                             Rosa Vallgård Luleå

                                                                                       Victoria Stöckel Nedre Sopporo

 

Längd                                                                           Ava Pettersson Skellefteå

                                                                                       Yana Korneva Piteå

 

Tresteg                                                                        Alva Västerby Skellefteå

                                                                                       Yana Korneva Piteå

 

Stav                                                                              Hanna Viklund Umeå

                                                                                       Sofie Olsson Luleå

 

Spjut                                                                            Anna Nogolova Umeå

                                                                                       Victoria Stöckel Nedre Sopporo

 

Diskus                                                                          Amanda Nordin Skellefteå

                                                                                       vakant

 

Kula                                                                              Amanda Nordin Skellefteå

                                                                                       Victoria Stöckel Nedre Sopporo

 

4x100                                                                           Lag tas ut under tävlingen

4x400                                                                           Lag tas ut under tävlingen

 

HERR

 

100 m                                                                           Hjalmar Sundvall Piteå

                                                                                       Johan Sundqvist Piteå

 

200 m                                                                           Hjalmar Sundvall Piteå

                                                                                       Johan Sundqvist Piteå

 

400 m                                                                           Jonathan Marklund Skellefteå

                                                                                       Dennis Vikström-Roos Skellefteå

 

400 mh                                                                        Vakant

                                                                                       Philip Ngwe-Luckey Umeå

 

800 m                                                                           Dennis Vikström-Roos             Skellefteå

                                                                                       Wilhelm Olofsson Umeå

 

1500 m                                                                         Wilhelm Olofsson Umeå

                                                                                       Dennis Vikström-Roos Skellefeå

 

5000 m                                                                         Jonathan Edman Umeå

                                                                                       Vakant men på g

 

110 mh                                                                        Philip Ngwe-Luckey Umeå

                                                                                       Vakant

 

Höjd                                                                             Vakant men på g

                                                                                       Vakant men på g

                                                                                      

Längd                                                                           Jonathan Marklund Skellefeå

                                                                                       Vakant

 

Tresteg                                                                        Jonathan Marklund Skellefteå

                                                                                       Hjalmar Sundvall Piteå

 

Stav                                                                              Anton Sjöström Umeå

                                                                                       Hannes Forslund Piteå

 

Spjut                                                                            Hannes Forslund Piteå

                                                                                       Anton Sjöström Umeå

 

Diskus                                                                          Tor Lindberg Umeå

                                                                                       Fredrik Gerdsdorff  Umeå

 

Kula                                                                              Tor Lindberg Umeå

                                                                                       William Ullberg Umeå

 

4x100                                                                           Lag tas ut under tävlingen

4x400                                                                           Lag tas ut under tävlingen

Skribent: Webmaster
Epost: Adressen Gömd

 Statistik

Statistik Norr/Västerbotten

Friidrottens Värdegrund

               E-mail till Webmaster

 

            räknare 

Postadress:
Norrbottens Friidrottsförbund
Smedsbyvägen 934
975 98 Luleå

Kontakt:
Tel: 072-7480337
E-post: This is a mailto link

Se all info