Norrbotten ungdomar 16-17 år utomhus - Norrbottens Friidrottsförbund
Hoppa till sidans innehåll
Foto: Mats Åkerlind

Norrbotten ungdomar 16-17 år utomhus


Pojkar 17
100 m 10.91 Jean-Christian Zirignon-95,Piteå IF Göteborg/U 1.9.2012
200 m 22.38 Jean-Christian Zirignon-95,Piteå IF Sollentuna 12.8.2012
400 m 49.65 Tim Zedig-74,Gällivare SK Stockholm/S 28.9.1991
800 m 1.53.18 Mikael Svensson-65,Piteå IF Sollentuna 22.8.1982
1500 m 4.00.64 Dan Karlsson-62,FK Fyrkanten Stockholm/S 16.9.1979
3000 m 9.05.76 Dan Karlsson-62,FK Fyrkanten Göteborg/S 17.9.1978
2000 m hinder(91.4) 6.15.43 Per Eriksson-61,Piteå IF Stockholm/S 17.8.1978
110 m häck(91.4) 14.57 Stefan Heinås-75,Riviera FI Värnamo 18.8.1991
300 m häck(84.0) 39.77(91.4) Kristoffer Andersson-78,Luleå FI Sundsvall 20.5.1995
Höjd 2.03 Jani Suhonen-73,Haparanda SKT Västerås 3.8.1990
Stav 4.70 Elias Palo-81,Haparanda SKT Helsinki, FIN 29.8.1998
Längd 6.96 Christer Jonsson-48 Malmbergets AIF Piteå 12.6.1965
Tresteg 14.50 Stefan Heinås-75,Riviera FI Värnamo 18.8.1991
Kula(5.0) 16.80(5.5) Per Nilsson-53,Piteå IF Malmö 11.8.1970
Diskus(1.5) 48.83 Bengt Johansson-47,Haparanda SKT   1964
Slägga(5.0) 44.92(6.0) Per Nilsson-53,Piteå IF   1970
Spjut(700) 63.70(800) Mikael Snällfot-80,N Soppero IK Stockholm/S 30.7.1997
Tiokamp 6.624e# Nils Wiklund-76,Luleå FI Eskilstuna  13-14.8.1993
    11.72w  6.47  12.24# (6.25)  1.91  37.01  15.44w# (100.0)  33.18  4.10  48.04  4.48.35
4 x 100 m 46.01 Luleå FI Luleå 29.8.1992
    Tomas Holmström-76,Karl-Johan Lundström-77,Magnus Johansson-76,Nils Wiklund-76
3 x 800 m        
     
Stafett 1000 m 2.06.34 Piteå IF Karlstad 10-11.6.1978
    Lars Johansson-63,Anders Hassel-63,Mikael Lundberg-62,Torbjörn Gustafsson-62
Pojkar 16
100 m 11.03 Jean-Christian Zirignon-95,Piteå IF Ystad 26.8.2011
200 m 22.53 Jean-Christian Zirignon-95,Piteå IF Ystad 28.8.2011
300 m 36.44 Stefan Johansson-80,Boden FI Ängelholm 4.8.1996
400 m 51.29 Ruben Norlin-77,Riviera FI Boden 15.8.1993
800 m 1.59.4m Dan Karlsson-62,FK Fyrkanten Luleå 19.8.1978
  1.59.4m Jonas Nilsson-70,Riviera FI Skellefteå 16.7.1986
  2.00.63 Magnus Johansson-76,Luleå FI
Falun 8.8.1992
1500 m 4.09.0m Mattias Karlsson-72,Riviera FI Piteå 22.6.1988
3000 m 9.05.76 Dan Karlsson-62,FK Fyrkanten Göteborg/S 17.9.1978
2000 m hinder(91.4) 6.20.8m Per Eriksson-61,Piteå IF Sollentuna 18.9.1977
110 m häck(91.4) 14.57 Stefan Heinås-75,Riviera FI Värnamo 18.8.1991
300 m häck(84.0) 41.50 Johan Lindberg-89,Luleå FI Luleå 4.6.2005
Höjd 2.02 Jan Wikström-53,Piteå IF Stockholm/S 31.8.1969
Stav 4.53 Elias Palo-81,Haparanda SKT Lerum 6.9.1997
Längd 6.87 Stefan Heinås-75,Riviera FI Tornio, FIN 7.9.1991
Tresteg 14.50 Stefan Heinås-75,Riviera FI Värnamo 18.8.1991
Kula(5.0) 16.13(5.5) Peter Majanen-65,Kalix FI Luleå 26.7.1981
Diskus(1.5) 45.88 Ingemar Brännmark-65,Vittjärvs IK Helsingborg 15.8.1981
Slägga(5.0) 44.68(5.5) Ove Savilahti-73,Haparanda SKT Bollnäs 11.8.1989
Spjut(700) 53.12 Mattias Nilsson-96,Luleå FI Göteborg/U 9.7.2012
Tiokamp        
     
4 x 100 m 46.01 Luleå FI Luleå 29.8.1992
    Tomas Holmström-76,Karl-Johan Lundström-77,Magnus Johansson-76,Nils Wiklund-76
3 x 800 m        
     
Stafett 1000 m  2.06.34 Piteå IF Karlstad 10-11.6.1978
    Lars Johansson-63,Anders Hassel-63,Mikael Lundberg-62,Torbjörn Gustafsson-62
Flickor 17
100 m 12.16 Olivia Bojang-02,Haparanda SKT Rauna,FIN 1.7.2017
200 m 24.94 Olivia Bojang-02,Haparanda SKT Rovaniemi,FIN 13.6.2017
400 m 55.15 Monica Strand-65,Kalix FI Otaniemi, FIN 29.8.1982
800 m 2.08.03 Lina Alainentalo-92,Boden FI Stockholm/S 22.7.2008
1500 m 4.32.56 Lina Alainentalo-92,Boden FI Stockholm/S 24.7.2008
3000 m 9.43.60 Kristina Sandkvist-64,Piteå IF Sollefteå 26.7.1981
1500 m hinder(76.2) 4.47.61 Lina Alainentalo-92,Boden FI Göteborg/U 27.6.2008
100 m häck(76.2) 14.14 Sara Burlin-69,Luleå FI Karlskrona 27.7.1985
300 m häck(76.2) 43.12 Marie Öhlund-71,Luleå FI Västerås 6.8.1988
Höjd 1.73 Lina Alainentalo-92,Boden FI Skellefteå 14.6.2008
Stav 3.38 Sophie Ohlsson-99,Luleå FI Västerås 30.7.2016
Längd 5.76 Camilla Bahlenberg-78,Riviera FI Örnsköldsvik 2.9.1995
Tresteg 11.71 Ida Dufva-82,N Soppero IK Sundsvall 23.5.1999
Kula(3.0) 14.26 Anna Wiklund-73,Luleå FI Västerås  24.9.1989
Diskus(1.0) 41.13 Inger Öhlund-51,Piteå IF Piteå 7.7.1968
Slägga(3.0) 41.88 Anna Johansson-98,Nedre Soppero IK Timrå 23.5.2015
Slägga(4.0) 38.72 Charlotte Sjödin-83,Riviera FI Valeta, MLT 15.4.2000
Spjut(500) 38.53(600) Sara Sandström-94,Luleå FI Piteå 13.8.2011
Sjukamp 4.915 Victoria Stöckel-97,N Soppero IK Upplands Väsby 7.9.2014
    15.62 1.63 13.20 27.09 5.21 37.23 2.28.99  
4 x 100 m 50.86 Piteå IF Eskilstuna 7.6.1980
    Birgitta Hedström-64,Åsa Bäckström-63,Carina Lindberg-63,Eva-Lena Nordlund-64
3 x 800 m 7.06.36 Luleå FI Piteå 2-3.9.1989
    Marie Öhlund-71,Anna Wiklund-73,Malin Öhlund-71
Stafett 1000 m 2.25.26 Vittjärvs IK Eskilstuna 8.6.1980
    Katarina Stridsman-65,Helena Rutqvist-64,Lena Pettersson-64,Ann-Christin Höög-65
Flickor 16
100 m 12.16 Olivia Bojang-02,Haparanda SKT Rauna,FIN 1.7.2017
200 m 24.94 Olivia Bojang-02,Haparanda SKT Rovaniemi,FIN 13.6.2017
400 m 56.09 Monica Strand-65,Kalix FI Stockholm/S 19.9.1981
800 m 2.08.03 Lina Alainentalo-92,Boden FI Stockholm/S 22.7.2008
1500 m 4.32.56 Lina Alainentalo-92,Boden FI Stockholm/S 24.7.2008
3000 m 10.02.3m Kristina Sandkvist-64,Piteå IF Piteå 18.6.1980
1500 m hinder(76.2) 4.47.61 Lina Alainentalo-92,Boden FI Göteborg/U 27.6.2008
100 m häck(76.2) 14.14 Sara Burlin-69,Luleå FI Karskrona 27.7.1985
300 m häck(76.2) 44.25 Lisa Norlin-83,Riviera FI Kalmar 16.8.1998
Höjd 1.73 Lina Alainentalo-92,Boden FI Skellefteå 14.6.2008
Stav 2.87 Sara Palo-83,Haparanda SKT Kalmar 16.8.1998
Längd 5.73 Anna Johansson-76,Luleå FI Luleå 18.7.1992
Tresteg 11.60 Camilla Bahlenberg-78,Piteå IF Boden 7.8.1994
Kula(3.0) 14.26 Anna Wiklund-73,Luleå FI Västerås 24.9.1989
Kula(4.0) 12.49 Anna Wiklund-73,Luleå FI Kemi,Fin 26.8.1989
Diskus(1.0) 38.46 Inger Öhlund-51,Piteå IF Timrå 27.8.1967
Slägga(3.0) 41.21 Charlotte Sjödin-83,Riviera FI Luleå 29-30.8.1998
Spjut(500) 37.03(600) Sara Sandström-94,Luleå FI Gävle 18.7.2010
Sjukamp 5.292e# Victoria Stöckel-97,N Soppero IK Kalmar 14-15.9.2013
    16.47+  1.57  11.98  27.80+  4.92+  33.75# (600)  2.27.66
4 x 100 m 51.40 Luleå FI Piteå 6.6.1992
    Jenny Holmström-77,Camilla Berg-77,Ida-Maria Pihl-78,Anna Johansson-76
3 x 800 m 7.14.27 FK Fyrkanten Göteborg/S 11.6.1977
    Ann-Cathrine Kero-62,Karin Johansson-63,Gunnel Hedlund-61
Stafett 1000 m 2.25.26 Vittjärvs IK Eskilstuna 8.6.1980
    Katarina Stridsman-65,Helena Rutqvist-64,Lena Pettersson-64,Ann-Christin Höög-65

Fetstil nu gällande grenprogram

12.16 Olivia Bojang-02,Haparanda SKT Rauna,FIN 1.7.2017
Uppdaterad: 13 NOV 2017 14:44
Skribent: Webmaster

Ansök om nytt arrangemang 

Statistik Norr/Västerbotten

 Statistik

 

Friidrottens Värdegrund

            

 

            räknare 

Postadress:
Norrbottens Friidrottsförbund
Smedsbyvägen 934
975 98 Luleå

Kontakt:
Tel: 072-7480337
E-post: This is a mailto link

Se all info