Årets junior - Norrbottens Friidrottsförbund
Hoppa till sidans innehåll

Årets junior


     
STATUTER FÖR ÅRETS JUNIORER  
     
Avsikt: Att sporra till aktivitet upp i senioråldrarna.  
1 Pristagare utses efter följande kriterier:  
  * mästerskapstävlingar  
  * landslagsuppdrag  
  * rekord (distrikts-eller högre)  
  * länskamper (motsvarande)  
2 Juniorerna skall vara i åldern 19-22 år.  
3 Både manliga och kvinliga pristagare utses.  
4 Pristagare skall utses varje år.  
5 Pristagare får ej utses mer än en gång.  
6 Pristagare skall, vid uttagning till länskamp, landsdelskamp o.s.v. under
  året, ha ställt upp och representerat länet.  
7 Valen förrättas av NFIF:s styrelse.  
8 Utmärkelserna utdelas vid NFIF:s årsmöte påföljande år.
     
Pristagare genom åren  
     
1973 Lena Johansson, IFK Luleå Per Nilsson, Piteå IF
1974 Ingen kandidat Staffan Lundström, Piteå IF
1975 Ingrid Bahlenberg, Piteå IF Göran Renberg, IFK Luleå
1976 Ingrid Marcusson, IFK Luleå Bertil Johansson, IFK Luleå
1977 Eva-Lotta Johansson, Piteå IF Ulf Carlsson, Piteå IF
1978 Carina Larsson, Piteå IF Dick Vaksjö, Haparanda SKT
1979 Eva Lindfors, Haparanda SKT Johan Engqvist, Älvsby IF
1980 Ulla Carlsson, Piteå IF Hans Andersson, Haparanda SKT
1981 Ingen kandidat Peter Lindmark, Haparanda SKT
1982 Ingela Brännmark, Vittjärvs IK Bo Henriksson, Vittjärvs IK
1983 Karin Bergdahl, Kalix FI Olov Nyman, Piteå IF
1984 Monica Strand, Kalix FI Mikael Svensson, Riviera FI
1985 Anna Aarflot, Luleå FIF Ingemar Brännmark, Vittjärvs IK
1986 Berit Källsenius, Haparanda SKT Håkan Konstenius, Luleå FIF
1987 Margareta Styrefors, Kalix FI Marcus Kylmämaa, Luleå FIF
1988 Petra Karlander, Luleå FIF Niklas Snällfot, N Soppero IK
1989 Jessica Larsson, Boden FI Stefan Sandlund, Piteå IF
1990 Malin Öhlund, Luleå FIF Sami Alajärvi, Stenökens FFK
1991 Marie Öhlund, Luleå FIF Kari Härkäniemi, Riviera FI
1992 Louise Hedström, Boden FI Mattias Widmark, Piteå IF
1993 Anna Wiklund, Luleå FIF Matti Salo, Haparanda FI
1994 Ann-Charlotte Hultmo, Haparanda FI Stefan Heinås, Riviera FI
1995 Rose-Marie Waara, Haparanda FI Nils Wiklund, Luleå FIF
1996 Ingen kandidat Ruben Norlin, Riviera FI
1997 Ingen kandidat Rickard Bergström, Piteå IF
1998 Maria Hedström, Boden FI Anders Bernhardsson, N Soppero IK
1999 Sandra Lagerskog, Riviera FI Mikael Snällfot, N Soppero IK
2000 Ingen kandidat Nils Pettersson, Boden FI
2001 Hanna Brännström, Luleå FIF Johan Wiklund, Luleå FIF
2002 Charlotte Sjödin, Riviera FI Ingen kandidat
2003 Marlene Häggström, N Soppero IK Ingen kandidat
2004 Ingen kandidat Claes Ögren, Riviera FI
2005 Marie Eriksson, Tväråselets AIF Erik Lindbeg, Haparanda SKT
2006 Pernilla Wittikko, Haparanda SKT Ingen kandidat
2007 Ingen kandidat Ingen kandidat
2008 Mia Stenvall, Piteå IF Ingen kandidat
2009    
2010 Ingen kandidat Mattias Johansson, N Soppero IK
2011 Elisabeth Clausén, Tväråselets AIF Ingen kandidat
2012 Ingen kandidat Jaakko Laakkonen, Haparanda SKT 
2013 Ingen kandidat Nils Carlsson, Riviera FI
2014 Ingen kandidat Jean-Christian Zinignon, Piteå IF
Uppdaterad: 16 APR 2015 16:32
Skribent: Rolf Stenund

Ansök om nytt arrangemang 

Statistik Norr/Västerbotten

 Statistik

 

Friidrottens Värdegrund

            

 

            räknare 

Postadress:
Norrbottens Friidrottsförbund
Smedsbyvägen 934
975 98 Luleå

Kontakt:
Tel: 072-7480337
E-post: This is a mailto link

Se all info