Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2013


Tanken är att denna sida ska innehålla samtliga UFIF-sanktionerade tävlingar under 2013. Sidan kommer att uppdateras med länkar till de olika arrangörernas hemsidor.

 

DM-program

 

Datum Tävling Arrangör
2-3 feb DM inomhus, Västerås Rånäs 4H
28 apr Terräng-DM, Björklinge Björklinge SOK
23 maj DM+VDM 10000m, Bålsta Bålsta IK
1 jun DM Marathon (Stockholm Marathon)  
12 jun

Veteran-DM, Norrtälje

Grenar: 200m, 800m, 5000m, Höjd, Längd, Kula, Diskus

Rånäs 4H
19 jun

Veteran-DM, Norrtälje

Grenar: 100m, 400m, 1500m, Tresteg, Slägga, Spjut

Rånäs 4H
6-7 jul Senior-DM + UDM, Uppsala (Uppsalaspelen) Upsala IF
14 sep DM Halvmarathon (Stockholm Halvmarathon)  

 

Preliminärt program, övriga tävlingar

 

7 apr Brukslunken, Rånäs bruk Rånäs 4H
14 apr Roslagsbroloppet, Drottningdal Roslagsbro IF
4 maj Östhammars stadslopp Östhammar Friidrott
5 maj Uppsalakastet 1 Upsala IF
7 maj The Run Uppsala Club Run Uppland 
9 maj Ottarsloppet, Örbyhus IK Rex
10 maj Uppsalakastet 2 Upsala IF
13 maj Klubbtävling 1, Märsta IFK Märsta
15 maj 4H-spelen, Norrtälje Rånäs 4H
18 maj Vårkastet, Bålsta Bålsta IK
19 maj Längd och sprint 1, Märsta IFK Märsta
21 maj Löptävling 1, 3000m, Märsta IFK Märsta
22 maj Blodomloppet, Uppsala Upsala IF
23 maj Gröna Milen (10000m bana), Bålsta Bålsta IK
27 maj Klubbtävling 2, Märsta IFK Märsta
29 maj Vår Ruset, Uppsala Korpen Uppsala MIF 
29-30 maj Kastfemkamp, Valö Valö IK
31 maj Trestegshoppet, Uppsala Upsala IF
4 jun Kasttävling, Östhammar Östhammar Friidrott
6 jun Ekebyloppet, Uppsala Friskis & Svettis Uppsala
13 jun Kvällstävling (längd+kula), Östhammar Östhammar Friidrott
15 jun Örbyhusspelen, Örbyhus Örbyhus IF
16 jun Folksam Challenge 1, Uppsala  Upsala IF 
16 jun Längd och sprint 2, Märsta IFK Märsta
17 jun Klubbtävling 3, Märsta IFK Märsta
18 jun Sommarloppet del 1, Uppsala IF Mantra Sport 
20 jun Kvällstävling (stav+kula+diskus), Östhammar Östhammar Friidrott
20 jun Kvällstävling (längdhopp), Uppsala Upsala IF
23 jun Uppsalakastet 3, Uppsala Upsala IF
24 jun Nordupplandsmästerskapen del 2, Tierp Tierps IF
27 jun Kvällstävling (höjd+spjut), Östhammar Östhammar Friidrott
4 jul NT-loppet & Flygfyrenloppet, Norrtälje Rånäs 4H
4 jul Kvällstävling (60/80/100m+tresteg), Östhammar Östhammar Friidrott 
6-7 jul Uppsalaspelen Upsala IF
27 jul

Kastfemkamp (kula+diskus+slägga+spjut+vikt), Östhammar

Östhammar Friidrott
1 aug Kvällstävling (stavhopp), Gröna Dalen, Bålsta Bålsta IK
1 aug Kvällstävling (alla kastgrenar), Östhammar Östhammar Friidrott
5 aug Klubbtävling 4, Märsta IFK Märsta
7 aug McDonalds Cup, Norrtälje Rånäs 4H
18 aug Roslagsmästerskap i terräng, Norrtälje Estuna IF 
20 aug Sommarloppet del 2, Uppsala IF Mantra Sport 
20 aug Löptävling 2, 3000m, Märsta IFK Märsta
21 aug Ungdoms-RM för Roslagen, Norrtälje Rånäs 4H
24 aug Uppsalakastet 4 Upsala IF
25 aug Kvantumspelen, Bålsta Bålsta IK
25 aug Längd och sprint 4, Märsta
IFK Märsta
24 aug - 19 okt Castorama + separata tävlingar i alla kastgrenar, Östhammar

(varje lördag)

Östhammar Friidrott

25 aug - 20 okt

Castorama, Valö

(varje lördag och söndag)

Valö IK
27 aug Klubbtävling 5, Märsta IFK Märsta
31 aug Castorama, Uppsala Upsala IF
31 aug Kyrksvängen, Börje, Uppsala Börje SK
1 sep Sandbroloppet, Björklinge Björklinge SOK 
4 sep Kasttävling (slägga + diskus), Uppsala Upsala IF
5 sep Trestegstävling, Enköping Enköpings AI
5 sep Kvällstävling (60/80/100m + 300/400m + spjut), Östhammar Östhammar Friidrott
7 sep Brottbyrundan Brottby SK
7 sep Castorama, Uppsala Upsala IF
9 sep Klubbtävling 6, Märsta IFK Märsta
12 sep Kvällstävling (längd + höjd), Östhammar Östhammar Friidrott
14 sep John Brobergs Minne NAIF-79
14 sep Uppsalakastet 5 Upsala IF
15 sep Sparbanksloppet, Norrtälje Rånäs 4H
16 sep Castorama FIG, Uppsala Upsala IF
18 sep Uppsalakastet 6 Upsala IF
21 sep Midgårdskastet, Märsta IFK Märsta 
21 sep Kung Björn-loppet Uppsala LK 
13 okt Slottsstafetten, Uppsala Upsala IF

 

Skicka ett mejl till This is a mailto link för ändringar och kompletteringar.

Uppdaterad: 2016-06-07 16:56
Skribent: Jakob Jonsson

 

 

Postadress:
Upplands Friidrottsförbund
Örbygatan 12
753 24 Uppsala

Kontakt:
Tel: +46 72 5303425
E-post: This is a mailto link