Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2014


Tanken är att denna sida ska innehålla samtliga UFIF-sanktionerade (och även nationellt sanktionerade) tävlingar i distriktet under 2014. Sidan kommer att uppdateras med länkar till de olika arrangörernas hemsidor.

 

DM-program

Datum Tävling Arrangör
25-26 jan
DM+UDM inomhus, Västerås Rånäs 4H
25 maj
Terräng-DM, Björklinge
Björklinge SOK
31 maj
DM Marathon (Stockholm Marathon)  
5-6 juli Senior-DM
Upsala IF
5-6 juli Veteran-DM (löpning och hopp) Upsala IF
16-17 aug
UDM/JDM IFK Märsta
13 sep DM Halvmarathon (Stockholm Halvmarathon)  
25 sep DM+VDM 10000m IF Mantra Sport
5 okt Veteran-DM (kast) Upsala IF

 

Preliminärt program, övriga tävlingar

5 apr Kasttävling Östhammar FI
6 apr Brukslunken Rånäs 4H
13 apr Roslagsbroloppet Roslagsbro IF
3 maj Aros Marathon Aros Marathon & Enköpings AI
4 maj Upsala-kastet 1 Upsala IF
9 maj Upsala-kastet 2 Upsala IF
10 maj Östhammars Stadslopp Östhammar FI
12 maj Klubbtävling 1 IFK Märsta
12 maj The Run Uppsala Club Run Uppland
14 maj 4H-spelen Rånäs 4H
18 maj Upsala-kastet 3 Upsala IF
18 maj Längd- och sprint 1 IFK Märsta
19 maj Vår Ruset Uppsala Korpen Uppsala
20 maj Löptävling 1: 3000 m IFK Märsta
20 maj Blodomloppet Uppsala Upsala IF
24 maj Vårkastet Bålsta IK
26 maj Klubbtävling 2 IFK Märsta
26 maj Uppsalahoppet 1 Upsala IF
29 maj Ottarsloppet IK Rex
6 jun Bålstaloppet Bålsta IK
6 jun Ekebyloppet Friskis & Svettis Uppsala
14 jun Sommarloppet IF Mantra Sport
14 jun Jättelångt (68 km)
Rånäs 4H
15 jun Längd och sprint 2 IFK Märsta
15 jun Örbyhusspelen Örbyhus IF
16 jun Klubbtävling 3 IFK Märsta
19 jun Släggkastet i Uppsala Upsala IF
22 juni Upsala-kastet 4 Upsala IF
22 jun Kasttävling Östhammar FI
28 jun Ulltunavarvet Uppsala LK
29 jun Kastfemkamp Valö IK
3 jul RoslagsNatta-loppet Rånäs 4H
5-6 jul Uppsalaspelen Upsala IF
6 jul Kasttävling Östhammar FI
13 jul Kasttävling Valö IK
20 jul Kasttävling Valö IK
30 jul Upsala-kastet 5 Upsala IF
4 aug Klubbtävling 4 IFK Märsta
10 aug Längd och sprint 3 IFK Märsta
19 aug Löptävling 2: 3000 m IFK Märsta
23 aug GöteborgsVarvets
Seedningslopp Uppsala
Uppsala LK
23 aug Folksam Challenge 3 Upsala IF
24 aug Längd och sprint 4 IFK Märsta
25 aug Klubbtävling 5 IFK Märsta
30 aug Sandbroloppet Björklinge SOK
31 aug Svanbergaloppet (gällande
som Roslagsmästerskap)
Estuna IF
6 sep Kasttävling + Castorama Östhammar FI
7 sep Sparbanksloppet Rånäs 4H
7 sep Vindbroloppet (Uppsala)  
7 sep Upsala-kastet 6 Upsala IF
8 sep Klubbtävling 6 IFK Märsta
13 sep Kvantumspelen Bålsta IK
13 sep Veteran-SM i kastfemkamp Östhammar FI
13 sep Kasttävling+ Castorama Upsala IF
13 sep John Brobergs Minne NAIF-79
14 sep Norrtäljes höjdare Roslagsbro IF
14 sep Parkloppet Enköpings AI
20 sep Kung Björn-loppet Uppsala LK
20 sep Midgårdskastet IFK Märsta
27 sep Slutklämmen Enköpings AI
27 sep Marmaspelen Alunda SK
27 sep Kasttävling + Castorama herrar INSTÄLLT
Upsala IF
28 sep Kasttävling + Castorama damer INSTÄLLT
Upsala IF
4 okt Upsala-kastet 8 Upsala IF
4 okt Castorama Tierps IF
5 okt Slottsstafetten Upsala IF
11 okt Upsala-kastet 9
Upsala IF
12 okt Castorama Tierps IF
12 okt Castorama
Upsala IF
15 okt Upsala-kastet 10 Upsala IF
18 okt Castorama Tierps IF

 

Skicka ett mejl till This is a mailto link för ändringar och kompletteringar.

Uppdaterad: 2016-06-07 16:57
Skribent: Jakob Jonsson

 

 

Postadress:
Upplands Friidrottsförbund
Örbygatan 12
753 24 Uppsala

Kontakt:
Tel: +46 72 5303425
E-post: This is a mailto link