Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2015


Denna sida kommer innehåller DM-programmet för 2015.

Övriga UFIF-sanktionerade (och även nationellt sanktionerade) tävlingar i distriktet under 2015 läggs upp i UFIF:s kalender med länkar nedan. Länk till kalendern.

Information om sanktion.

Kontaktadress för tävlingsprogrammet är This is a mailto link.

 

DM-program

Datum Tävling Arrangör
31 jan - 1 feb
DM+UDM inomhus Upsala IF
30 maj
DM Marathon (Stockholm Marathon)  
13-14 jun
Senior-DM Upsala IF
13-14 jun
Veteran-DM Upsala IF
15-16 aug
UDM/JDM IFK Märsta
12 sep
DM Halvmarathon (Stockholm Halvmarathon)  
???
DM+VDM 10000m ???
17 okt DM/UDM/VDM i terräng Björklinge SOK

 

Övriga tävlingar

 

September och senare

1 sep  Hopptävling (Örbyhus IF)

2 sep  KM i Friidrott (Örbyhus IF)

5 sep  Marmaspelen (Alunda SK)

8 sep  Hopptävling (Örbyhus IF)

9 sep  KM i Friidrott (Örbyhus IF)

12 sep  Kvantumspelen (Bålsta IK)

12 sep  John Brobergs Minne (NAIF-79)

12 sep  Castorama + kastmångkamp (Örbyhus IF)

15 sep  Hopptävling (Örbyhus IF)

16 sep  KM i Friidrott (Örbyhus IF)

19 sep  Kung Björn-loppet (Uppsala LK)

19 sep  Castorama + kasttävling (Östhammar FI)

27 sep  Midgårdskastet (IFK Märsta)

4 okt  Slottsstafetten INSTÄLLD (Upsala IF)

17 okt  Castorama + kasttävling (Östhammar FI)

 

Augusti och tidigare

6 mar Team Salming Track Meet Invitational (IF Mantra Sport)

14-15 mar  Svealandsmästerskapen inomhus (UFIF)

7 apr  Terrängserien 1 (Upsala IF)

14 apr  Terrängserien 2 (Upsala IF)

18 apr  Uppsalakastet 1 - INSTÄLLT (Upsala IF)

19 apr  Roslagsbroloppet (Roslagsbro IF) 

19 apr  Kasttävling (Östhammar FI)

9 maj  Östhammar Stadslopp (Östhammar FI) 

11 maj  The Run Uppsala (Club Run Uppland) 

14 maj  Ottarsloppet (IK Rex) 

19 maj  Blodomloppet (Upsala IF)

23 maj  Vårkastet (Bålsta IK)

23 maj  4H-spelen (Rånäs 4H)

27 maj  VårRuset Uppsala (Korpförening Uppsala)

30 maj  Uppsalakastet 1 (Upsala IF)

31 maj  Uppsalakastet 2 (Upsala IF)

6 jun  Bålstaloppet (Bålsta IK)

7 jun  Folksam Challenge (Upsala IF)

7 jun  Marmakampen (Alunda SK)

13-14 jun  Uppsalaspelen (Upsala IF)

14 jun  Örbyhusspelen (Örbyhus IF)

18 jun  Midsommartävling (Östhammar FI)

11 jul  Kast-trekamp (Östhammar FI)

10 aug  Sprint- och häcktävling (IFK Märsta)

15 aug  Kasttävling (Östhammar FI)

22 aug  GöteborgsVarvets seedningslopp Uppsala (Uppsala LK)

22 aug  Castorama + kasttävling (Östhammar FI)

23 aug  Svanbergaloppet (gällande som Roslagsmästerskap) (Estuna IF)

25 aug  Hopptävling (Örbyhus IF)

26 aug  KM i Friidrott (Örbyhus IF)

 

Uppdaterad: 2015-08-27 21:49

 

 

Postadress:
Upplands Friidrottsförbund
Örbygatan 12
753 24 Uppsala

Kontakt:
Tel: +46 72 5303425
E-post: This is a mailto link