Hoppa till sidans innehåll

Svealandsregionen Friidrott


Mästerskapsrekord

 REKORDEN ÄR UNDER UPPDATERING. Utomhusrekorden är uppdaterade 2016-09-09 (dock ej mångkamperna och stafetterna 3x600m och 3x800m). Inomhusrekorden är uppdaterade 2017-03-16

  INOMHUSREKORD

 

 
 
 

 

     
  FLICKOR 13      
60 m Irene Ekelund -97 Kils AIK, Vär  7,94 2010
200 m Irene Ekelund -97 Kils AIK, Vär 25,79 2010
800 m Vilma Jonsson -99 Danderyds SK, Sto 2.21,74 2012
60 m häck Stina Gustavsson -01
Hanvikens SK, Sto
9,09 2014
Höjd Hanna Rynler -99 Västerås FK, Väs 1,60 2012
Stav Alva Sundin -01
Täby IS, Sto 2,63 2014
Längd Emilia Kjellberg -96 IFK Sunne, Vär 5,40 2009
Tresteg Sira Gassama -01
Hammarby IF, Sto
11,01 2014
Kula Ida Stenbäck -99 SK Bore, Vär 13,88 2012
         
  FLICKOR 14      
60 m Irene Ekelund -97 Kils AIK, Vär 7,74 2011
200 m Irene Ekelund -97 Kils AIK, Vär 25,23 2011
1000 m Vilma Jonsson -99
Danderyds SK, Sto 3.00,91 2013
60 m häck Stina Gustavsson -01 Hammarby IF, Sto 8,79 2015
Höjd Emilia Kjellberg -96 IFK Sunne, Vär 1,68 2010
Stav Elienor Werner -98 Hässelby SK, Sto 3,45 2012
Längd Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF, Sto 5,79 2006
Tresteg Elvira Richardsson -96 IFK Kristinehamn, Vär 11,41 2010
Kula Katja Åsvik -75 Ununge IF, Upp 13,22 1989
Vikt Hillevi Carlsson -02 Falu IK, Dal 16,90 2016
         
  POJKAR 13      
60 m Imran Lernebo -01
Mälarhöjdens IK, Sto
7,79 2014
200 m Hussein Al Khawaja -02 Huddinge AIS, Sto 25,39 2015
800 m Andreas Almgren -95 Turebergs FK, Sto 2.10,03 2008
60 m häck Alexander Thunberg -96 IK Stål, Dal 9,31 2009
Höjd Daniel Malmgren -01
KFUM Örebro, När
1,70 2014
Stav Filip Skoog -99 Västerås FK, Väs 2,75 2012
Längd Jack Lahne -01
Bromma IF, Sto 5,85 2014
Tresteg Henning André -97 Nyköpings BIS, Söd 11,45 2010
Kula Jesper Ahlin -03 Väsby IK, Sto 15,91 2016
         
  POJKAR 14      
60 m Edmund Yeboah -88 Kungsängens SK, Sto 7,19 2001
200 m Mattias Backman -94 Råby-Rekarne FIF, Söd 24,06 2008
1000 m Albert Nygren -01 Upsala IF, Upp 2.38,63 2015
60 m häck Johan Sörin -84 Hässelby SK, Sto 8,68 1998
Höjd Carl Af Forselles -01 Hellas FK, Sto 1,83 2015
Stav Mattias Hedström -80 Västerås FK, Väs 3,65 1994
Längd Edmund Yeboah -88 Kungsängens SK, Sto 6,49 2002
Tresteg Simon Karlén -94 KFUM Arvika, Vär 13,09 2008
Kula Patrik Lindstedt -99
Hässelby SK, Sto 15,06 2013
Vikt Robin Isaksson -02 IFK Lidingö, Sto 13,58 2016
         
         
  UTOMHUSREKORD  Uppdaterade 2016-09-09    
         
  FLICKOR 13      
60 m Ella Sjöblom -02
Tyresö FK, Sto 8,15 2015
200 m Irene Ekelund -97 Kils AIK, Vär 26,02 2010
600 m Lovisa Bivstedt -01 Hässelby SK, Sto 1.37,50 2014
1500 m Lovisa Bivstedt -01 Hässelby SK, Sto 4.43,55 2014
60 m häck Stina Gustavsson -01 Hanvikens SK, Sto 9,03 2014
200 m häck Irene Ekelund -97 Kils AIK, Vär 28,60 2010
Höjd Frida Engman -90 IK Stål, Dal 1,62 2003
Stav Elienor Werner -98 Hässelby SK, Sto 3,25 2011
Längd Pernilla Allvin -78 Leksands FK, Dal 5,76 1991
Tresteg Annica Karlsson -78 Rånäs 4H, Upp 11,76 1991
Kula Ida Stenbäck -99 SK Bore, Vär 14,66 2012
Diskus Sara Lindberg -89 SK Bore, Vär 40,59 2002
Slägga Hillevi Carlsson Falu IK, Dal 48,52 2015
Spjut Sofi Flinck -95 Västerås FK, Väs 45,98 2008
Femkamp Ida Thunberg -99 IK Stål, Dal 4 999 2012
  9,68 - 5,07 - 37,11 - 1,39 - 1.50,26    
Femkamp (boll Sofia Andersson -94 Örbyhus IF, Upp 5 037 2007
 ist.f. spjut) 9,73 - 1,51 - 38,30 - 5,02 - 1.50,50    
5x60 m

Hanna Wallmark -01, Stina Gustavsson -01, Anna Lundmark -01, Siri Lindvall -01, Sira Gassama -01

Stockholm 38,76 2014
3x600 m

Iris Åberg -01
Thelma Ilbäcken -01
Siri Gassama -01

Hammarby IF 5.43,78 2013
         
  FLICKOR 14      
80 m Stina Gustavsson -01 Hammarby IF, Sto 10,16 2015
300 m Irene Ekelund -97 Kils AIK, Vär 38,86 2011
800 m Vendela Mindelöf -92 Mälarhöjdens IK, Sto 2.14,73 2006
2000 m Lidiya Araosa -98 Västerås FK, Väs 6.30,33 2012
1500 m hinder Mika Söderström -99
Vallentuna FK, Sto 5.12,90 2013
80 m häck Irene Ekelund -97 Kils AIK, Vär 11,51 2011
300 m häck Irene Ekelund -97 Kils AIK, Vär 43,16 2011
Höjd Emelie Färdigh -77 Kils AIK, Vär 1,70 1991
Stav Emma Stenlöf -96 Västerås FK, Väs 3,16 2010
Längd Caroline Taxén -94 Enköpings AI, Upp 5,75 2008
Tresteg Fanny Ernstam -98 KFUM Örebro, När 11,67 2012
Kula Carolina Hjelt -86 Huddinge AIS, Sto 13,08 2000
Diskus Johanna Edvall -00 IF Skade, Gäs 37,74 2014
Slägga Anna Götberg -01 Västerås FK, Väs 45,78 2015
Spjut Julia Axtelius -00 Enköpings AIF, Upp 38,98 2014
Sexkamp Nytt spjut 2014
- - -
  -    
Sexkamp (spjut Malin Skogström -95 Täby IS, Sto 3 932 2009
 400g ist.f. 500g)
12,59 - 1,55 - 11,09 - 5,21 - 34,88 - 1.46,44    
4x80 m Stina Gustavsson -01, Siri Lindvall -01, Klara Rådbo -01, Hanna Wallmark -01 Stockholm 40,05 2015
3x800 m Helena Thim -98
Frida Ahlund -99
Nora Jansson -98
Upsala IF 8.06,59 2012
         
  POJKAR 13      
60 m Hussein Al Khawaja -02 Huddinge AIS, Sto 7,60 2015
200 m Alexander Nordkvist -90 Huddinge AIS, Sto 24,09 2003
600 m Jimmy Holmroos -89 Västerås FK, Väs 1.31,38 2002
1500 m Stefan Stojanovic -98 Huddinge AIS, Sto 4.21,26 2011
60 m häck Philip Hellström -94 Upsala IF, Upp 8,91 2007
200 m häck Kevin Duvert -98 IFK Märsta, Upp 28,20 2011
Höjd Fredrick Ekholm -94 Huddinge AIS, Sto 1,76 2007
Stav Simon Thor -00
IFK Märsta, Upp
3,07 2013
Längd James Borthwick -91 Ekshärad FI, Vär 5,98 2004
Tresteg Martin Jansson -78 Råby-Rekarne FIF, Söd 12,12 1991
Kula Simon Gustafsson -90 Katrineholms SK, Söd 15,47 2003
Diskus Jonas Hansson Bergén -94 Nyköpings BIS, Söd 56,29 2007
Slägga Jonas Hansson Bergén -94 Nyköpings BIS, Söd 53,59 2007
Spjut Sebastian Thörngren -93 SK Bore, Vär 50,54 2006
Femkamp Kevin Duvert -98 IFK Märsta, Upp 5 128 2011
  9,22 - 5,21 - 32,66 - 1,57 - 1.34,58    
5x60 m Oliver Papinski -02, Sebastian Isaksson -02, Oscar Taha -02, Jonathan Westberg -02, Hussein -02 Stockholm 37,63 2015
3x600 m Felix Wallin -01
Simon Thor -00
Adrian Möllerström-Aho -01
IFK Märsta, Upp
5.33,78 2013
         
  POJKAR 14      
80 m Johan Ekström -73 Hässelby SK, Sto 9,44 1987
300 m Andreas Almgren -95 Turebergs FK, Sto 36,83 2009
800 m Andreas Almgren -95 Turebergs FK, Sto 2.01,44 2009
2000 m Mustafa Magan -82 Spårvägens FK, Sto 5.56,24 1996
1500 m hinder Niclas Wallin -99
Huddinge AIS, Sto 4.43,41 2013
80 m häck Fredrik Jansson -76 Falu IK, Dal 11,45 1990
300 m häck Andreas Gustafsson -97 Falu IK, Dal 41,06 2011
Höjd Fredrick Ekholm -94 Huddinge AIS, Sto 1,88 2008
Stav Simon Thor -00 IFK Märsta, Upp 3,81 2014
Längd Simon Karlén -94 KFUM Arvika, Vär 6,29 2008
Tresteg Simon Karlén -94 KFUM Arvika, Vär 13,63 2008
Kula Patrik Lindstedt -99
Hässelby SK, Sto 16,45 2013
Diskus Simon Gustafsson -90 Katrineholms SK, Söd 50,87 2004
Slägga Patrik Lindstedt -99
Hässelby SK, Sto
58,08 2013
Spjut Sebastian Thörngren -93 SK Bore, Vär 54,26 2007
Åttakamp Ny löpsträcka i häck 2014
- - -
  -    
Åttakamp Andreas Gustafsson -97 Falu IK, Dal 4 351 2011

 (100m häck ist.f.
  80m häck)

14,45 - 25,46 - 3,05 - 41,09 -
5,64 - 10,78 - 1,81 - 2.14,80
   
4x80 m Irman Lernebo -01, Markus Lantto -01, Paul Förnestig -01, Elias Sahlin -01 Stockholm 38,16 2015
3x800 m Sebastian Hargeström -98
Timothy Olsson -98
Christoffer Ahl -98
Hammarby IF 7.01,72 2012

 

 

Uppdaterad: 2017-03-16 22:42

Postadress:
Svenska Friidrottsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 010-476 53 30
Fax: 08-724 68 61
E-post: This is a mailto link

Se all info