Hoppa till sidans innehåll

Resultatlistor 2010


Här finns resultat från tävlingar som vi själva anordnat eller som någon av våra medlemmar deltagit i från 2010.

Sylvesterloppet Kalmar december 31.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

51 Mikael Johansson
51:18 10 km  Män  

Visa svar


Dölj svar


Sylvesterloppet Olofström december 31.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

5 David Högberg
39:04 10,5 km M  
10 Marcus Andréasson 43:52 10,5 km M  
14 Alexander Sellgren 51:24 10,5 km M  
2 Thomas Fortell 50:28 10,5 km M35  
1 Johan Porshult 40:07 10,5 km M40  
3 Krister Fransson 47:48 10,5 km M40  
4 Fredrik Rosenquist 49:50 10,5 km M40  
1 Thomas Letterkrantz 39:56 10,5 km M45  
5 Dan-Magnus Svensson 56:19 10,5 km M45  
2 Peter Svensson 46:21 10,5 km M50  
7 Göran Karlsson 53:31 10,5 km M50  
7 Gert Gustavsson 57:43 10,5 km M55  
8 Bo Ekström 62:26 10,5 km M55  
4 Bengt-Åke Ljungkvist 54:45 10,5 km M65  
5 Johnny Karlsson 55:21 10,5 km M65  
5 Ann-Christin Kjellsson 62:35 10,5 km K35  
40 Eddy Hultgren 57:33 10,5 km Motion  
56 Anna Ekström 61:53 10,5 km Motion  
11 Sonja Lindgren 31:23  5,8 km
Motion  
26 Patric Kalnins 35:09  5,8 km Motion  

 

Lagtävling.

1. Team Blekinge LF 1

David Högberg M 39. 04

Thomas Letterkrantz M45 39. 56

Johan Porshult M40 40. 07

Marcus Andréasson M 43. 52

Peter Svensson M50 46. 21

 

5. Team Blekinge LF 2

Krister Fransson M40 47. 48

Fredrik Rosenquist M40 49. 50

Thomas Fortell M35 50. 28

Alexander Sellgren M 51. 24

Göran Karlsson M50 53. 06

 

 

10. Team Blekinge LF 3

Bengt-Åke Ljungkvist M65 54. 45

Johnny Karlsson M65 55. 21

Dan-Magnus Svensson M45 56. 19

Eddy Hultgren Motion L 57. 33

Gert Gustavsson M55 57. 43

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet november 7.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

3 Sofia Swartz
45:47 10 km K
 
8 Sandra Bizzozero 50:11 10 km K  
3 Johan Porshult 36:12 10 km H  
4 J-O Nilsson 37:50 10 km H  
8 Peter Svensson 40:55 10 km H  
9 Johan Olsson 41:28 10 km H  
19 Jörgen Abrahamsson 47:17 10 km H  
24 Johnny Karlsson 48:59 10 km H  
25 Bengt-Åke Ljungkvist 49:46 10 km H  
29 Sixten Winberg 69:39 10 km H  

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet, Gränum december 5. Distansen nedkortad till 10 km p.g.a. snö.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

10 Johnny Karlsson 49:14 10 km    

Visa svar


Dölj svar


3,6 km i 14% lutning i Äspölaboratoriets tunnel utanför Oskarshamn (SKB) 450 meters höjdskillnad.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

11 Johan Porshult 21:55 3,6 km
23 Jonas Porshult 23:27 3,6 km

Visa svar


Dölj svar


Arizona Ironman, november 18.

Triathlon

Simning 3860m, Cykling 180,2 km, Löpning 42195 m.

Placering

Namn

Simning

Växling

Cykel

Växling

Löpning

Total tid

Notering

495 J-O Nilsson 1:31:48 08:14 5:57:03 03:47 3:58:12 11:39:04 88/392 i M40-44
381 Viktoria Gadd 1:00:38 08:06 6:55:49 04:08 5:05:31 13:14:10 55/133 i W35-39

 

Visa svar


Dölj svar


Skanör-Falsterbo Runt, september 18.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

36 Theva Nilsson 2:10.17 21,1 km K

Visa svar


Dölj svar


Bromölla marathon, november 14.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

Lars-Göran Olausson 2:06:21 21,1 km

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan, kvartsmarathon. November 13.

 

Kvartsmarathon, 10548 m, herrar.


 

Placering

Startnr

Namn

Tid

Födelseår

Klubb

Notering

1 511 Jonatan Björnberg 35:51 1989 KA2IF
2 515 Kristofer Tilderkvist 35:58 1986 Ryssbergets IK
3 531 Olof Woltil 45:54 1982 Team Blekinge
4 519 Mattis Mattsson 46:01 1979 Ryssbergets IK
5 535 Magnus Dannemyr 46:11 1981 Team Cykelcity
6 502 Sonny Larsson 47:47 1952 Kalmar RC
7 509 Fredrik Håkansson 49:02 1992
8 521 Johan Rosenkvist 49:27 1962 Ryssbergets IK
9 517 Ola Nilsson 49:45 1957 Ryssbergets IK
10 518 Kaj Nilsson 51:07 1968 Ryssbergets IK
11 510 Thomas Sundström 51:38 1968 Ronneby OK
12 538 Johan Åkesson 52:04 1969 Team Blekinge
13 529 Magnus Svensson 52:16 1963 Team Blekinge
14 534 Bo Porshed 52:24 1958 Postens IF
15 540 Per-Ola Jonasson 53:16 1983
16 536 Eddy Hultgren 53:52 1959 Team Blekinge
17 543 Aymonn Andersson 54:03 1946 OK Dacke
18 504 Mikael Hildingsson 54:20 1960
19 527 Jörgen Abrahamsson 54:54 1969 Team Blekinge
20 537 Richard Bengtson 56:20 1973 Flextronics
21 542 Kristoffer Nordström 56:54 1979 Team Blekinge
22 533 Krister Johansson 1:01:44 1949 Team Blekinge
23 520 Torsten Rosenkvist 1:03:35 1946 Ryssbergets IK
24 532 Mats Johansson 1:09:01 1955 Team Blekinge
25 526 Kaj Nilsson 1:12:00 1947 Flextronics

 

Kvartsmarathon, 10548 m, damer.

 

Placering

Startnr

Namn

Tid

Födelseår

Klubb

Notering

1 501 Pauline Lindgren 47:17 1977
2 512 Hanna Södergren 51:35 1997 FIF Gnistan
3 505 Caroline Rydh 52:40 1981 Team Blekinge   
4 541 Susanne Kolmert 53:07 1972 Heleneholms Tre Team  
5 516 Bodil Carleskär 54:38 1959 Ryssbergets IK  
6 503 Malin Antonsson 56:08 1980  
7 523 Elisabeth Svensson 56:55 1963  
8 524 Therese Dahlberg 58:18 1983 Team Blekinge  
9 539 Anna Olsson 59:29 1972 Team Blekinge  
10 500 Ann-Sofi Friberg 1:00:27 1972  
11 508 Linda Karlsson 1:05:04 1982 Coop Konsum Torsås  
12 522 Karin Björk 1:12:03 1986  
13 506 Filippa Lundgren DNF 1975 Team Blekinge

 

 

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan, halvmarathon. November 13.

 

Halvmarathon, 21097,5 m, herrar.


 

Placering

Startnr

Namn

Tid

Födelseår

Klubb

Notering

1 120 Christian Malmström 1:17:01 1980 Brittatorp TK
2 101 Markus Andersson 1:17:03 1985 Högby IF
3 116 Daniel Berggren 1:17:06 1987 Trollhättans IF
4 187 Thomas Letterkrantz 1:17:25 1964 Team Blekinge
5 147 Johan Porshult 1:19:59 1967 Team Blekinge
6 112 Johan Palmqvist 1:21:20 1979 Vegan Runners
7 107 Ridouane Taboukh 1:25:05 1981 IFK Lund
8 145 Thomas Börjesson 1:25:38 1962 Team Blekinge
9 169 Johan Malmenbratt 1:27:21 1988 Flygbasjägarskolan
10 138 Ove Höglund 1:27:22 1966 Team Blekinge
11 176 Björn Pettersson 1:27:35 1977 KA2 IF
12 152 David Högberg 1:27:36 1978 Team Blekinge
13 122 Niclas Lindman 1:27:55 1968
14 172 Ola Karlsson 1:29:51 1963 Kalmar OK
15 185 Åke Larsson 1:30:04 1969 Stigmännen OK
16 105 Johannes Knoll 1:30:47 1984 OK Dacke
17 177 Alf Klein 1:31:02 1960 Team Blekinge
18 149 Peter Svensson 1:31:44 1960 Team Blekinge
19 170 Lars Ackerot 1:32:07 1981 Högby IF
20 155 Tomas Falck 1:35:30 1965 Team Blekinge
21 154 Tomas Alexandersson 1:35:39 1975 Team Blekinge
22 140 Magnus Westman 1:36:49 1975 Team Blekinge
23 148 Mattias Nilsson 1:37:11 1976 Team Blekinge
24 131 Björn Andersson 1:37:26 1976 OK Dacke
25 173 Ulf Sandberg 1:38:08 1971 Kristianstad
26 179 Fredrik Bjarkå 1:39:13 1975 Karlskrona SS
27 142 Stefan Larsson 1:39:50 1974 Team Blekinge
28 188 Bennie Torstensson 1:41:23 1953 Team Blekinge
29 130 Jörgen Svensson 1:41:41 1972 Kalmar RC
30 133 Fredrik Svensson 1:41:44 1982 OK Dacke
31 183 Daniel Kvant 1:43:47
32 108 Bo Fredriksson 1:44:04 1958 OK Orion
33 184 Dennis Kronmar 1:44:14
34 132 Peter Olsson 1:44:32 1973
35 178 Anders Cronholm 1:45:16 1977
36 124 Ola Persson 1:46:01 1964 Ryssbergets IK
37 125 Mattias Persson 1:46:02 1991 Ryssbergets IK
38 171 Johan Fridström 1:46:14 1970
39 175 Alexander Sellgren 1:46:37 1989 Team Blekinge
40 160 Lars Noresten 1:46:41 1978 Team Blekinge
41 126 Johan Olausson 1:46:55 1983 Team Blekinge
42 150 Anders Tell 1:47:41 1967 Team Blekinge
43 162 Kim Johnsson 1:48:00 1988 BK Atle
44 167 Johnny Karlsson 1:48:10 1943 Team Blekinge
45 135 Peter Lendrop 1:48:23 1968 Team Blekinge
46 119 Hans-Peter Ehrlow 1:48:30 1955
47 114 Andreas Mattisson 1:49:37 1980
48 117 Markus Samuelsson 1:49:41 1981
49 165 Birger Sörensson 1:49:58 1944 Team Blekinge
50 151 Bengt-Åke Ljungkvist 1:55:23 1943 Team Blekinge
51 110 Nicklas Bremgård 1:58:55 1966
52 128 Olof Ottosson 1:59:05 1980 Pan-Kristianstad
53 121 Martin Nordin 1:59:12 1976 Team Blekinge
54 127 Ola Thyrvin 1:59:32 1984 Team Blekinge
55 186 John Holthuis 1:59:57 1952 Team Blekinge
56 156 Mikael Åström 2:00:51 1971 Team Blekinge
57 161 Peter Löwenadler 2:01:00 1973 Team Blekinge
58 182 Patrik Peterman 2:01:17
59 168 Richard Berntsson 2:03:36 1978
60 129 Ted Lindholm 2:05:03 1969
61 113 David Allen 2:12:09 1943 Team Blekinge
62 164 Patric Kalnins 2:18:55 1968 KSS Triathlon
63 106 Emil Johansson 2:28:43 1983 Team Blekinge
64 146 Jonas Porshult DNF 1977 Team Blekinge
65 174 Edvin Bertilsson DNF 1988 Team Blekinge
66 111 Mats Schmidt DNF 1963 Team Blekinge

 

Halvmaraton, 21097,5 m, damer.

 

Placering

Startnr

Namn

Tid

Födelseår

Klubb

Notering

1 134 Sandra Södergren 1:34:14 1989 FIF Gnistan
2 139 Veronica Ingemarsson 1:36:50 1975 Team Blekinge
3 181 Marie Svensson 1:37:36 1981 Team Blekinge   
4 166 Meta Steinbach-Olsson 1:38:17 1967 Team Blekinge  
5 141 Jannike Åkesson 1:38:33 1982 Team Blekinge  
6 118 Marie Fransson 1:46:52 1970 Ronneby OK  
7 115 Anita Jönsson 1:53:09 1963 Högby IF   
8 157 Marie Strandberg 1:55:37 1978 Team Blekinge  
9 163 Anki Kjellsson 2:10:17 1966 Team Blekinge  
10 102 Ingela Magnusson 2:16:21 1965 Yaskawa  
11 180 Cecilia Pettersson 2:42:50 1977  
12 153 Sandra Bizzozero DNF 1978 Team Blekinge  

 

 

Visa svar


Dölj svar


Eslövsloppet oktober 17.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

46 Eddy Hultgren 45.06 9 km

Visa svar


Dölj svar


Melbourne halvmarathon oktober 10.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

Mollie Nohave 1:37:00 21,1 km

Visa svar


Dölj svar


Göteborg marathon oktober 9.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

9 Lars-Göran Olausson 4:52:30 42 km M55

Visa svar


Dölj svar


Växjö marathon oktober 16.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

9 Jonas Porshult 3:26:22 42 km M
12 Johan Olsson 3:41:08 42 km M35
13 Henrik Karlsson 3:44:03 42 km M35
3 Tomas Falck 3:27:42 42 km M45
3 Peter Svensson 3:27:14 42 km M50
1 Dan Nensén 4:22:17 42 km M70
103 Mikael Johansson 4:37:34 42 km M Motion

Visa svar


Dölj svar


Frösö 6-timmars oktober 2.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

4 Aurore Byström 5:52:43 63103 m K40

Visa svar


Dölj svar


Berlin marathon september 26.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

537 Tomas Letterkrantz 2:51:56 42 km M45
1156 J-O Nilsson 2:59:03 42 km M40
1542 Stefan Ulmeståhl 3:03:11 42 km M55
1688 Ove Höglund 3:04:57 42 km M40
3231 Tomas Alexandersson 3:16:51 42 km M35
3586 Peter Svensson 3:19:05 42 km M50
193 Meta Steinbach-Olsson 3:21:19 42 km W40
4349 Mats Svensson 3:23:14 42 km M45
4432 Stefan Larsson 3:23:35 42 km M35
4674 Kennet Kjellsson 3:24:36 42 km M45
5334 Henrik Arrhenius 3:27:39 42 km M50
5404 Gert Gustavsson 3:27:54 42 km M50
6728 Krister Fransson 3:32:59 42 km M40
912 Lisa Samuelsson 3:45:35 42 km W45
10473 Peter Lendrop 3:46:59 42 km M40
13046 Börje Persson 3:55:16 42 km M60
14856 Martin Adawi 4:00:09 42 km M30
1977 Veronica Ingemarsson 4:01:49 42 km W35
16389 Thomas Fortell 4:06:39 42 km M35
2385 Solveig Olsson 4:08:18 42 km W50
17321 Bengt-Åke Ljungkvist 4:10:29 42 km M65
18404 Biger Sörensson 4:15:10 42 km M65
18924 John Holthuis 4:17:49 42 km M55
21695 Bengt-Åke Svensson 4:32:57 42 km M65
5335 Anette Flinke 4:46:46 42 km W50
23588 Agneta Everbrandt 4:47:12 42 km Klass osäker då Agneta övertog en manlig startplats
23662 Per Carlström 4:48:00 42 km M65
23881 Åke Johansson 4:50:05 42 km M60
23889 Bengt Mattsson 4:50:11 42 km M30
24065 Eddy Hultgren 4:51:58 42 km M50
24795 Bosse Ekström 5:00:11 42 km M55
25796 Jan Flinke 5:22:45 42 km M50

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet september 25.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

71 Mollie Nohave 2:29:37 30 km K30
156 Jannike Åkesson 2:35:27 30 km K30
364 Aurore Byström 2:47:01 30 km K30
513 Viktoria Gadd 2:51:41 30 km K30
1254 Åse Möller 3:12:06 30 km K30
1416 Eva Nilsson 3:16:43 30 km K30
2197 Ann-Christin Kjellsson 3:39:54 30 km K30
2791 Maria Dagermo 1:07:39 10 km LT10
1178 Jonas Porshult 2:28:01 30 km M30
2743 Henrik Nydahl 2:41:36 30 km M30
3586 Magnus Möller 2:47:12 30 km M30
3711 Fredrik Hultman 2:47:58 30 km M30
10187 Stig Nydahl 3:57:46 30 km M30
114 Andreas Hillborg 1:10:29 15 km MK15
493 Marie Svensson 1:19:43 15 km MK15
694 Sofia Swartz 1:22:31 15 km MK15
2509 Tina Svensson 1:40:16 15 km MK15
2676 Maria Dagermo 1:42:12 15 km MK15

Visa svar


Dölj svar


Terräng DM anordnat av Ronneby OK, september 16.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

4 Jonas Porshult 15:57 4000 m M

Visa svar


Dölj svar


Veteran-SM i Högby 6-8 augusti.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

4 Alf Karlsson 29.15 200 m M55 Vind -1,8

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan 7,5 km. September 11.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

6 Johan Ohlsson 31:23 7,5 km Vit
61 Bo Ekström 42:28 7,5 km Vit

Visa svar


Dölj svar


Stockholm halvmarathon, september 11.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

2394 Karin Jönsson 2:16:04 21,1 km K
2748 Christina Ulveklint 2:27:10 21,1 km K
3720 Gustav Linge 1:53:34 21,1 km M

Visa svar


Dölj svar


Veberödsrundan september 11.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

1 Thomas Letterkrantz 1:16:09 21,1 km M45
7 Peter Svensson 1:31:20 21,1 km M50
12 Eddy Hultgren 1:53:23 21,1 km M50
69 Åke Johansson 2:10:11 21,1 km Motion

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap i Bastasjö. Damer 1 varv, 3,7 km. Herrar 2 varv, 7,4 km.

Placering

Namn

Tid

Klass

Notering

1 Jannike Åkesson 15:46 K
2 Sandra Bizzozero 18:06 K
3 Ann-Christine Kjellsson 20:01 K
4 Afaf Adawi 20:33 K
1 David Högberg 29:25 M
2 Thomas Alexandersson 31:13 M
3 Mattias Nilsson 33:20 M
1 Johan Porshult 27:59 M40
2 Jan-Olof Nilsson 29:05 M40
3 Thomas Börjesson 29:39 M40
4 Ove Höglund 30:10 M40
5 Krister Fransson 32:00 M40
6 Anders Tell 34:10 M40
7 Jörgen Abrahamsson 38:23 M40
1 Peter Svensson 31:38 M50
2 Eddy Hultgren 37:27 M50
3 Johnny Karlsson 37:53 M50
1 Jakob Fortell 10:00 P5

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen september 5.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

1343 Berit Ericsson 51:56 10 km
2340 Lena Karlsson 54:54 10 km
Lotta Johansson 54:54 10 km
2357 Lotta Wahnström 54:56 10 km
3522 Ann-Christine Olofsson 57:48 10 km
4072 Helena Hansson 58:59 10 km
Tina Andersson 59:10 10 km
4663 Monika Andersson 1:00:14 10 km
5283 Ann Engvist 1:01:42 10 km
7623 Victoria Bergendorff 1:07:12 10 km
8175 Lena Granberg 1:09:02 10 km
9640 Ingrid Karlsson 1:17:01 10 km
10350 Ann-Sofi Carlsson 1:24:17 10 km

Visa svar


Dölj svar


Veteran-SM i marathon, Lidköping augusti 28.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

9 Lars-Göran Olausson 4:43:14 42,2 km M55

Visa svar


Dölj svar


Väckelsångsloppet augusti 29.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

31 Anders Rinaldo 43:56 8,9 km M motion
32 Eddy Hultgren 44:01 8,9 km M motion
11 Thomas Fortell 1:27:02 18,4 km M tävling
59 Jörgen Abrahamsson 1:42:10 18,4 km M motion

Visa svar


Dölj svar


Skövde ultrafestival augusti 27-28.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Varv

Klass

18 Ove Höglund 12:59:11 120195 m 300 24h
29 Aurore Byström 7:01:28 65795 m 164 24h
2 Peter Svensson 11:57:34 95450 m 238 12h
3 Gert Gustavsson 11:59:54 93003 m 232 12h

Visa svar


Dölj svar


DM 10.000 meter Västra Mark IP. Tävlingen arrangerades av Team Blekinge augusti 25.

Placering

Namn

Tid

Klubb

Klass

Notering

1 Jonatan Björnberg 35:02:22 KA2 IF Tävling M 1:a DM
2 Björn Pettersson 35:02:76 KA2 IF Tävling M 2:a DM
3 Markus Andersson 35:22:78 Högby IF Motion
4 Tobias Ingvarsson 35:35:75 Högby IF Motion
5 Thomas Letterkrantz 35:44:02 Team Blekinge Tävling M 3:a DM
6 Linus Dahlström 35:52:53 Högby IF Motion
7 Anders Bäck 35:53:12 KA2 IF Tävling M
8 Johan Porshult 36:26:85 Team Blekinge Tävling M
9 Jan-Olof Nilsson 37:52:99 Team Blekinge Tävling M
10 Sandra Södergren 38:02:26 FIF Gnistan Tävling K 1:a DM
11 Tommy Johannesson 39:39:97 Team Blekinge Tävling M
12 Tomas Alexandersson 39:51:85 Team Blekinge Tävling M
13 Jannike Åkesson 44:43:82 Team Blekinge Tävling K 2:a DM
14 Bengt-Åke Ljungkvist 50:56:92 Team Blekinge Tävling M

Visa svar


Dölj svar


Landskrona halvmarathon augusti 22.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

37 Eddy Hultgren 2:00:24 21,1 km M motion

Visa svar


Dölj svar


Midnattsloppet Göteborg augusti 21.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

3348 Stefan Lindman 55:58 10 km
4503 Lars-Göran Olausson 1:03:14 10 km

Visa svar


Dölj svar


Prinsens minne, Halmstad augusti 21.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

346 Mikael Johansson 2:02:36 21,1 km

Visa svar


Dölj svar


Höga Kusten marathon augusti 14.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

2 Aurore Byström 3:52:49 42,1 km

Visa svar


Dölj svar


Helsingfors marathon augusti 14.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

26/111 Solveig Ohlsson 4:17:35 42,1 km W50
55/58 Helena Hansson 5:53:58 42,1 km W55

Visa svar


Dölj svar


Midnattsloppet Stockholm augusti 14.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

4102 Jörgen Abrahamsson 53:21 10 km

Visa svar


Dölj svar


Gränumsloppet 13,6 km, augusti 8.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

3 Markus Andreasson 54:47 13,6 km
9 Johan Olsson 1:00:31 13,6 km
21 L-G Olausson 1:18:26 13,6 km

Visa svar


Dölj svar


Kalmar triathlon, juli 31, och minitriathlon, juli 30.

Triathlon

Simning 3860m, Cykling 180,2 km, Löpning 42195 m.

Placering

Namn

Simning

Växling

Cykel

Växling

Löpning

Total tid

Notering

107 J-O Nilsson 1:23:51 05:26 5:34:54 03:43 3:40:34 10:48:28 Plats 19 i klassen.
381 Jonas Porshult 1:37:41 15:06 6:23:23 08:07 4:25:41 12:49:58 Plats 150 i klassen.

 

Minitriathlon

Simning 300 m, Cykling 20 km, Löpning 5 km.

Placering

Namn

Simning

Växling

Cykel

Växling

Löpning

Total tid

Notering

8 Jannike Åkesson 07:17 02:36 36:05 01:25 22:32 1:09:52 Damer Motion
49 Sofia Swartz 07:49 02:50 40:00 01:52 23:21 1:15:51 Damer Motion
65 Ingrid Holmgren 07:29 02:58 42:57 01:01 24:41 1:19:06 Damer Motion
109 Afaf Adawi 07:38 02:44 46:53 01:35 29:26 1:28:13 Damer Motion

Visa svar


Dölj svar


Ölands marathon, juli 24.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

7 Stefan Ulmeståhl 3:06:12 42,1 km M55 2:a plats i M55

Visa svar


Dölj svar


Östersjöloppet Karlshamn juli 22.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

8 Stefan Larsson 41:49 10 km Tävling M
12 Thomas Fortell 46:24 10 km Tävling M
15 Jörgen Abrahamsson 50:25 10 km Tävling M
4 Jannike Åkesson 45:05 10 km Tävling K
9 Annica Rosengren 48:18 10 km Tävling K
Johnny Karlsson 5 km Motion M

Visa svar


Dölj svar


Coronado Independence Day Run, San Diego Kalifornien. Juli 4.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

Jannike Åkesson 1:10:40 15 km

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet 9 km, Borgholm juli 15.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

22 Thomas Letterkrantz 32:36,8 9 km TKM
67 Eric Archer 36:23,2 9 km TKM
74 Per-Olof Gunnarsson 36:45,2 9 km TKM
118 Thomas Fortell 41:53,7 9 km TKM
125 Fredrik Rosenquist 42:48,1 9 km TKM
44 Lize-Lotte Larsson 47:10,8 9 km TKK
46 Malin Rosenquist 47:27,0 9 km TKK
49 Anki Kjellson 49:37,0 9 km TKK
213 Claes Carlsson 42:29,8 9 km MKM
500 Johnny Karlsson 49:45,5 9 km MKM
515 Bo Ekström 50:01,2 9 km MKM
586 Gert Carlsson 51:44,7 9 km MKM
653 Anders Sturesson 55:53,7 9 km MKM
678 Sixten Winberg 1:04:03,8 9 km MKM
5 Marie Svensson 38:21,3 9 km MKK
67 Anna Ekström 46:43,3 9 km MKK

Visa svar


Dölj svar


Sövde triathlon 1/2 Ironman. Juli 11.

Placering

Namn

Simning

Växling

Cykel

Växling

Löpning

Total tid

10 J-O Nilsson 37:25. 13 plats 3:16 2:45:41. 9 plats 2:25 2:06:11. 10 plats 5:34:37

Visa svar


Dölj svar


Startskottet 10 km, Kristianstad juli 9.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

31 Magnus Westman 42:33 10 km
32 Martin Adawi 42:48 10 km
123 Bengt-Åke Ljungkvist 51:10 10 km
136 Eddy Hultgren 52:01 10 km
219 Åke Johansson 1:00:34 10 km

Visa svar


Dölj svar


Lapland Ultra 100 km, juli 2.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

21 Aurore Byström 10:44:52 100 km F40
22 Ove Höglund 10:44:52 100 km M40

Visa svar


Dölj svar


DM 5000 m i Karlshamn juni 28.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

3 Johan Porshult 17:33 5000 m Tävling Brons

Visa svar


Dölj svar


Hörby marknadslopp, 12,6 km, juni 30.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

16 Eddy Hultgren 1:02:46 12,6 km M50

Visa svar


Dölj svar


Kristianopel Runt juli 3. 10 km, 5 km, 2,5 km och 1,5 km.

10 km, herrar.

Placering

Startnr

Namn

Tid

Klass

Klubb

Notering

1 918 Daniel Nilsson 34:28 M Motion Roxtec
2 461 Christian Malmström 35:03 M Tävling Brittatorp TK  
3 982 Kristofer Tilderkvist 35:12 M Tävling Ryssbergets IK  
4 912 Fredrik Hallsten 37:21 M Tävling KSS Triathlon  
5 946 Johan Björklund 38:04 M Tävling Markaryds FK
6 939 Thorbjörn Håkansson 39:02 M Motion  
7 947 Magnus Franzén 39:33 M Motion Emmaboda Verdu Oil
8 955 Johan Andersson 39:42 M Motion
9 945 Anders Öberg 40:08 M Tävling Kalmar RG
10 930 Jimmy Ovhagen 41:39 M Tävling Förlösa GOIF
11 924 Eric Archer 42:25 M Tävling Team Blekinge
11 948 Lars Holmberg 42:35 M Tävling KSS Triathlon
13 958 Johan Petersson 42:49 M Tävling Karlskrona Simsällskap
14 928 Inge Petersson 42:51 M Motion Salsjögängets motionsklubb  
15 934 Mats Olsson 43:10 M Tävling Salsjögängets motionsklubb  
16 902 Mikael Karlsson 43:13 M Tävling IK Jogg  
17 910 Stefan Rohde 43:54 M Tävling Högby IF  
18 990 Thomas Fortell 44:14 M Tävling Team Blekinge  
19 923 Jan Albin 45:26 M Motion Roxtec  
20 987 Olle Svensson 45:33 M Motion Gränums IF  
21 950 Axel Lennartsson 45:52 M Tävling Alsjöholms IF  
22 908 Mats Rosenberg 46:34 M Motion    
23 917 Jan Erdefelt 46:50 M Motion Roxtec  
24 935 Hasse Karlsson 47:07 M Motion Jämjö GOIF  
25 951 Elias Lennartsson 47:22 M Tävling Alsjöholms IF  
26 944 Patrik Stenlund 47:44 M Tävling KA2 IF  
27 905 Lars Bergqvist 49:31 M Motion    
28 949 Mattis Nilsson 49:50 M Motion    
29 981 Anders Rinaldo 51:00 M Motion Ericsson IF  
30 916 Fredrik Hansson 51:21 M Motion Roxtec  
31 954 Daniel Svensson 51:42 M Motion    
32 940 Kjell Bergström 51:45 M Motion OK Njudung  
33 913 Mikael Svensson 52:02 M Motion    
34 925 Hampus Berqvist 52:51 P16 Eskimå  
35 989 Kent Bergstrand 53:16 M Motion Gärdsby IK  
36 988 Yngve Olsson 55:22 M Motion Tarkett Fritid  
37 900 Anders Livchitz 55:46 M Motion    
38 983 Torsten Rosenkvist 56:56 M Motion Ryssbergets IK  
39 460 Börje Bergström 59:34 M Motion Rödeby  
40 919 Jens Andersson 1:00:01 M Motion Roxtec  
41 953 Kjell-Göran Åkesson 1:01:33 M Motion    
42 938 Lars Molin 1:11:37 M Motion    

 

10 km, damer.

Placering

Startnr

Namn

Tid

Klass

Klubb

Notering

1 985 Frida Svensson 41:20 K Tävling Gränums IF  
2 943 Maria Ekvall 43:14 K Motion    
3 957 Marie Svensson 43:40 K Tävling Team Blekinge  
4 984 Bodil Carleskär 48:32 K Tävling Ryssbergets IK  
5 979 Annica Rosengren 49:10 K Tävling Team Blekinge  
6 904 Madelene Stenfelt 49:16 K Motion    
7 977 Frida Einarsson 49:25 K Motion    
8 909 Josefine Nilsson 49:49 K Motion    
9 986 Sofia Svensson 50:09 F16 Gränums IF  
10 907 Anna Björkander 50:15 K Motion    
11 911 Annika Hallsten 51:12 K Tävling KSS Triathlon  
12 926 Birgitta Karnfält 53:59 K Motion Stockholm HHH  
13 942 Ida Strömqvist 56:01 K Motion    
14 976 Gunilla Leander 56:29 K Motion    
15 980 Anna Ekström 56:34 K Tävling Team Blekinge  
16 937 Marie Ohlsson 57:11 K Motion Roxtec  
17 901 Malin Antonsson 59:22 K Motion    
18 959 Malin Bergström 59:34 K Motion    
19 931 Sandra Hedén 1:00:00 K Motion    
20 929 Susanne Nilsson 1:00:10 K Motion    
21 936 Gunilla Fagerström 1:00:15 K Motion Team Blekinge  
22 920 Anna Hellgren 1:00:23 K Motion Roxtec  
23 952 Anna-Carin Åkesson 1:01:20 K Motion    
24 941 Inger Petersson 1:02:22 K Motion    
25 932 Moa Hedén 1:03:35 K Motion    
26 927 Yvonne Nilsson 1:05:26 K Motion Stockholm HHH  
27 933 Ingela Magnusson 1:07:45 K Motion    
28 978 Barbro Lundell 1:13:01 K Motion

 

5 km, herrar.

Placering

Startnr

Namn

Tid

Klass

Klubb

Notering

1 312 Nicholas Odenhammar 16:47 M Motion KA2 IF
2 396 Andreas Fransson 18:15 M Motion Roxtec
3 317 Magnus Bärtfors 20:06 M Motion Team Blekinge  
4 300 Magnus Andersson 23:01 M Motion Fridlevstad GOIF  
5 311 Einar Lorentzon 24:44 M Motion Alsjöholms IF  
6 321 Per-Ola Jonasson 24:55 M Motion    
7 319 Jonas Hallström 24:55 M Motion    
8 301 Inge Martinsson 25:03 M Motion Salsjögängets motionsklubb  
9 397 Jörgen Ekström 25:35 M Motion Vandrargänget  
10 314 Lennart Mattsson 27:09 M Motion    
11 366 Axel Broström 27:34 M Motion Ryssbergets IK  
12 310 Göran Lorentzon 29:47 M Motion Smurfit Kappa FlexoLine  
13 345 Jimmy Olsson 30:11 M Motion    
13 358 Patric Kalnins 30:11 M Motion    
15 302 Arne Lundblad 37:43 M Motion Växjö löparklubb  

 

5 km, damer.

Placering

Startnr

Namn

Tid

Klass

Klubb

Notering

1 304 Anna-Karin Stenlund 24:03 K Motion Dynapacs personalklubb  
2 320 Melissa Millbourn 24:58 K Motion    
3 915 Pia Söderqvist 25:14 K Motion Dynapacs personalklubb  
4 305 Marie Strandberg 25:27 K Motion    
5 398 IngaLill Olsson 26:42 K Motion Salsjögängets motionsklubb  
6 364 Susanne Lundquist 27:06 K Motion    
7 316 Therese Berggren 29:48 K Motion Flextronics  
8 313 Rosmari Lautenbach 30:31 K Motion    
9 309 Petra Linder 30:40 K Motion    
10 303 Linda Karlsson 31:02 K Motion Coop Konsum Torsås  
11 315 Marie Rosenberg 31:04 K Motion    
12 306 Meta Johansson 31:17 K Motion Gårdsby IK  
13 388 Cathrine Engström 31:19 K Motion    
14 308 Ida Fridlund 31:45 K Motion    
15 307 Lena Salnäs 31:52 K Motion    
16 318 Maria Fagerfalk 40:21 K Motion Växjö löparklubb  

 

2,5 km

Placering

Startnr

Namn

Tid

Klass

Klubb

Notering

1 463 Christoffer Nyqvist 10:07 P12 Tyresö Friidrott  
2 462 Camilla Nyqvist 10:26 F14 Tyresö friidrott  
3 471 Pelle Olsson 10:52 P12 KAIF  
4 459 Isabelle Letterkrantz 11:24 F12 Team Blekinge  
5 451 Henric Bergqvist 11:46 P10    
6 466 Ebba Hällasjö 12:33 F12    
7 455 Elsa Hallsten 12:43 F8    
8 452 Mathilda Bergqvist 13:22 F12    
9 474 Wilma Karlsson 13:34 F12    
10 475 David Åkesson 13:51 P10 Kristianopels GOIF  
11 454 Felicia Linderson 13:58 F10    
12 453 Moa Linderson 14:00 F10    
13 456 Melvin Domeij 14:15 P10    
14 465 Emma Hällasjö 15:40 F12    
15 457 Elvira Held 16:21 F8 Rödeby  
16 458 Linnea Nilsson 16:30 F10    
17 467 Gunnar Olsson 17:26 P8    
18 473 Adrian Falkenby 17:43 P10 Stockholm  
19 469 Emil Jönsson 17:36 P8    
20 468 Jonas Olsson 17:38 P10    
21 470 Jamileh Adawi 20:27 F8 Team Blekinge  
22 464 Claes Nyqvist 20:49 P8 Tyresö friidrott  

 

1,5 km, startlista. Listan är sorterad i startnummerordning då tidtagning inte sker på denna sträcka.

Startnr

Namn

Tid

Klass

Klubb

Notering

476 Hanna Karlsson        
477 Oskar Fridlund        
772 Kajsa Linderson        
773 Wilma Hallsten        
774 Edith Domeij        
775 Freja Wester        
776 Kajsa Månson     Växjö löparklubb  
777 Freja Månsson     Växjö löparklubb  
778 Hedda Rosengren Svensson     Smultronvägen IF  
779 Rasmus Rosengren Svensson     Smultronvägen IF  
780 Tuvalie Ekvall     Aktiva Tving  
785 Arvid Broström     Ryssbergets IK  
786 Tuva Siegel     Denver, Colorado  
787 Emil Olsson        
788 Adam Jönsson        
791 Lisa Olsson        
793 Arvid Åkesson     Kristianopels GOIF  
794 Erik Åkesson     Kristianopels GOIF  
799 Maja Karlsson        

Visa svar


Dölj svar


Kustmaran, hel- och halvmaraton. Juli 3.

 

Maraton, 42195 m, herrar.


 

Placering

Startnr

Namn

Tid

Klass

Klubb

Notering

1 275 Edvard Jonsson 2:10:35 Armtramp Team Blekinge
1 271 Anders Karnfält 2:52:06 M45 FK Studenterna
2 279 Thomas Letterkrantz 2:57:14 M45 Team Blekinge 1:a DM
3 262 Christian L Håkansson 3:08:45 M35 Karlshamns Triathlon 2:a DM
4 278 Stefan Ulmståhl 3:14:22 M55 Team Blekinge 3:a DM
5 212 Göran Karnfält 3:17:59 M50 Stockholm HHH
6 200 Hamish Bell 3:26:31 M Motion Portobello Road Runners, Scotland
7 210 Bengt Nilsson 3:28:13 M Motion
8 256 Johan Pettersson 3:33:07 M Motion
9 276 Farzad Pakzad 3:45:57 M50 Björnstorps IF
10 267 Göran Karlsson 3:49:21 M50 Team Blekinge
11 268 Andrew Wood 3:59:11 M Motion RunLikeCrazy.com
11 269 Tristan Miller 3:59:11 M Motion RunLikeCrazy.com
13 280 Sven Andersson 4:03:55 M50 IK Akele
14 265 Rikard Nilsson 4:04:16 M Motion
15 264 Claes Nilsson 4:14:17 M MAI
16 205 David Backman 4:17:17 M Motion
17 260 Krister Karlsson 4:21:57 M45 Växjö löparklubb
18 223 Stig Samuelsson 4:23:39 M60 GOIF Tjalve
19 272 Eddy Hultgren 4:36:36 M50 Team Blekinge
20 254 Kjell Hågestad 4:38:20 M65 IFK Borgholm
21 270 Sigvard Koplimäe 4:42:18 M60 Vattudalens LDK
22 263 Jörgen Nilsson 4:43:51 M60 Vi som springer
23 266 Hans Karlsson 4:46:37 M Motion
24 274 Anders Jonasson 4:47:41 M Motion
25 257 Håkan Sjöö 5:08:35 M70 Växjö löparklubb Maraton nr: 205!

 

Maraton, 42195 m, damer.

 

Placering

Startnr

Namn

Tid

Klass

Klubb

Notering

1 261 Anna Olsson 3:11:19 K Karlshamns Triathlon 1:a DM
2 277 Meta Steinbach Olsson 3:27:54 K40 Team Blekinge 2:a DM
3 255 Gesine Roth Ljungman 4:05:27 K50 IK Akele
4 209 Anna Berg 4:17:17 K Motion
5 273 Inger Knutsson 4:35:10 K65 Lenhovda IF

 

Halvmaraton, 21097,5 m, herrar.

 

Placering

Startnr

Namn

Tid

Klass

Klubb

Notering

1 827 Johan Palmqvist 1:22:20 M Vegan Runners
2 834 Per Nilsson 1:22:50 M Motion  
3 823 Stig Kroon 1:25:55 M Motion    
4 810 Alf Klein 1:28:07 M50 Team Blekinge  
5 842 Mikael Bergqvist 1:28:15 M45 Växjö löparklubb  
6 839 Per Nilsson 1:28:35 M Högby IF  
7 824 Niclas Lindman 1:29:41 M Motion    
8 840 Thomas Dahlgren 1:30:01 M40 Team Blekinge  
9 805 Johannes Knoll 1:31:55 M OK Dacke  
10 822 Magnus Westman 1:32:26 M35 Team Blekinge  
11 803 Tomas Alexandersson 1:32:58 M35 Team Blekinge  
12 814 Marcus Andréason 1:33:19 M Team Blekinge  
13 845 Thomas Emricson 1:34:06 M Motion Jämjö GOIF  
14 815 Martin Adawi 1:34:33 M Team Blekinge  
15 838 Mikael Svensson 1:36:31 M Motion    
16 813 Ola Persson 1:37:32 M45 Ryssbergets IK  
17 846 Mattias Nilsson 1:37:42 M Team Blekinge  
18 836 Peter Månsson 1:38:04 M45 Växjö löparklubb  
19 850 Daniel Waltersson 1:42:59 M Motion    
20 829 Martin Magnusson 1:44:19 M Motion    
21 832 Anders Tell 1:46:33 M45 Team Blekinge  
22 852 Kristoffer Nordström 1:48:08 M Motion    
23 851 Lars Noresten 1:48:53 M Motion Karlskrona  
24 816 Magnus Svensson 1:50:22 M45 Team Blekinge  
25 848 Tommy Klippvik 1:51:08 M55 Högby IF  
26 837 Fredrik Åström 1:51:25 M Motion    
27 835 Tony Wennerberg 1:53:58 M45 Gränums IF  
28 817 Fredrik Josefson 1:54:18 M Motion    
29 830 Bengt-Åke Ljungkvist 1:54:58 M65 Team Blekinge  
30 847 Patric Lundvall 1:56:02 M40 Växjö löparklubb  
31 825 Piotr Gora 1:56:13 M Motion    
32 831 Dan-Magnus Svensson 1:57:00 M45 Team Blekinge  
33 833 Anders Danielsson 1:59:00 M Motion Logica  
34 844 Mikael Johansson 1:59:39 M45 Team Blekinge  
35 802 Jean-Pierre Labaune 2:01:23 M Motion Caslano, Switzerland  
36 820 Tommy Petersson 2:04:58 M Motion    
37 843 Ola Vilnersson 2:16:45 M Motion    
38 849 Edgar Weibull 2:19:34 M Motion Växjö löparklubb  

 

Halvmaraton, 21097,5 m, damer.

 

Placering

Startnr

Namn

Tid

Klass

Klubb

Notering

1 821 Sofia Swartz 1:48:13 K Team Blekinge
2 806 Elina Wahlberg 1:53:19 K OK Dacke
3 807 Lotta Arnlund 1:57:06 K Motion    
4 819 Erika Domeij 2:02:19 K Motion    
5 808 Mariette Ellström 2:04:28 K Motion    
6 841 Karin Petersson 2:04:58 K Motion    
7 811 Beverly Harrington 2:22:15 K Motion Team Stockholm Marathon  

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen i Rödeby.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Notering

1 Olexander Kratov 33:22 3 varv, ca: 9 km Ok Orion
2 Juri Omelchenko 33:28 Ok Orion
3 Ola Nyberg 33:55 Ok Orion
4 Martin Söderberg 36:18 KA 2 IF
5 Tom Olausson 37:08 Ok Orion
6 Jocke Svensson 37:44 Ingelstads IK
7 Johan Porshult 38:09 Team Blekinge
8 Johan Engström 38:27 Ok Orion
9 Rickard Saager 38:44 Ok Orion
10 Krister Persson 39:32 Dynapac
11 Thomas Letterkrantz 40:37 Team Blekinge
12 Jonas Andersson 40:54 338 Småland
13 Johan Gyberg 41:16 Skogsfalken
14 Christian Lizier Håkansson 41:24
15 Magnus Saager 41:41 Ok Orion
16 Olof Ottosson 41:42 Pan Kristianstad
17 Anders Fransson 41:58 Ka2IF
18 Björn Andersson 42:39 Ok Dacke
19 Markus Andreasson 42:53 Team Blekinge
20 Jan-Olof Nilsson 43:23 Team Blekinge
21 Daniel Malmström 44:48 338 Småland
22 Lars Fransson 45:17 Lessebo OK
23 Björn Stenberg 46:05 Ingelstads IK
24 Magnus Westman 46:54 Team Blekinge
25 Håkan Niklasson 47:54 Team Blekinge
26 Leif Gustavsson 48:16 Lessebo OK
27 Henrik Stenholm 48:30 Fk Vittus
28 Mattias Nilsson 48:35 Team Blekinge
29 Tomas Falk 48:49 Team Blekinge
30 Alexander Helgesson 50:32 KA 2IF
31 Anders Tell 51:02 Team Blekinge
32 Håkan Månsson 51:26 Hästö
33 Lars Noresten 51:44 Karlskrona
34 Per Friberg 52:07 Karlskrona
35 Kristoffer Nordström 53:33 Softhouse
36 Tomas Törnkvist 53:55 Team Blekinge
37 Jörgen Larsson 54:05 Ok Dacke
38 Mikael Åström 54:07 Ronneby Ok
39 Jörgen Abrahamsson 54:56 Team Blekinge
40 Krister Åstrand 1:03:32 Nybro
41 Per Karlström 1:06:43 Team Blekinge
42 Sixten Winberg 56:21 Old Boys, 2 varv Team Blekinge
1 Nadja Vojusk 28:01 2 varv, ca: 6 km Ok Orion
2 Maja Pettersson 29:34 Ok Dacke
3 Maria Olsson 30:30 Ok Dacke
4 Jannike Åkesson 32:15 Team Blekinge
5 Jenny Håkansson 33:57 Ok Orion
6 Marie Svensson 34:16 Team Blekinge
7 Terese Asp 34:48 Lyckeby
8 Sofia Swartz 36:24 Team Blekinge
9 Frida Ulvfes 37:02 Växjö
10 Sara Giselsson 37:26 Kss Triathlon
11 Sandra Bizzozero 40:51 Team Blekinge
12 Anki Kjellsson 41:20 Team Blekinge
13 Anna Ekström 41:39 Team Blekinge
14 Ulrika Fridberg 42:24 Karlskrona
15 Maria Lizier 45:47 Ksk Triathlon
16 Terese Bergren 46:42 Flextronix
17 Afaf Adawi 47:20 Team Blekinge
1 Philip Persson 27:55 Ungdom, 2 varv, ca 6 km Ok Orion
2 Lucas Bökman 35:27 Ronneby Ok
3 Hampus Bergqvist 39:29 Folkpartiet
4 Max Månsson 41:27 Hästö
1 Oskar Johansson 15:17 Ungdom, 1 varv, ca 3 km Ok Dacke
2 Emil Pettersson 16:47 Ok Orion

Visa svar


Dölj svar


Indalsledenloppet 85,7 km, juni 19.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

1 Aurore Byström 9:05:20 85,7 km Ultra Artikel i ST

Visa svar


Dölj svar


Broloppet halvmaraton juni 12.

Då det var problem med tidtagningen på detta lopp ombeds de som vill ha in sitt resultat i listan att skicka detta till This is a mailto link.

Med anledning av detta så är inte heller "Placering" alltid korrekt.

"Ver." betyder att deltagaren har verifierat tiden, i annat fall är den tagen från den officiella resultatlistan.

 

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

122 Thomas Börjesson 1:20:52 21,1 km Motion M Ver.
637 Peter Svensson 1:29:24 21,1 km Motion M
766 Martin Adawi 1:30:30 21,1 km Motion M Ver.
49 Mollie Nohave 1:31:33 21,1 km Motion K Ver.
1660 Gert Gustavsson 1:36:42 21,1 km Motion M Ver.
1948 Johan Olsson 1:38:03 21,1 km Motion M Ver.
1996 Patrik Mårtensson 1:38:13 21,1 km Motion M
6744 John Holthuis 1:50:55 21,1 km Motion M Ver.
10137 Jörgen Abrahamsson 1:57:13 21,1 km Motion M Ver.
Mikael Johansson 1:59:27 21,1 km Motion M Ver.
Rolf Sandén 2:00:27 21,1 km Motion M
7270 Maria Dagermo 2:15:44 21,1 km Motion K
Lars-Erik Nilsson 2:23:11 21,1 km Motion M
Jan Karlsson 2:32:23 21,1 km Motion M
Stig Nydahl 2:48:33 21,1 km Motion M

Visa svar


Dölj svar


Stockholm marathon juli 5.

Placering

Namn

Tid

Klass

Notering

91 Thomas Letterkrantz 2:49:43 M
290 Jan-Olof Nilsson 2:59:55 M
884 Stefan Larsson 3:17:11 M
1026 Ove Höglund 3:19:46 M
64 Meta Olsson-Steinbach 3:20:15 K
1362 Tomas Alexandersson 3:24:56 M
2406 Gert Gustavsson 3:37:22 M
2739 Göran Karlsson 3:40:52 M
3133 Peter Lendrop 3:44:23 M
3229 Tommy Johannesson 3:45:11 M
3878 Stig Svensson 3:50:46 M
4987 Anders Blomkvist 3:59:12 M
5251 Christer Fransson 4:01:48 M
5622 Henrik Karlsson 4:05:50 M
6183 Bengt-Åke Ljungkvist 4:11:02 M
7577 Johnny Karlsson 4:25:01 M
1464 Malin Thors-Rosenquist 4:26:32 K
8122 Dan Nensén 4:31:15 M
1713 Ann-Christin Kjellsson 4:32:42 K
1817 Linda Möller 4:36:01 K
8733 Niclas Möller 4:38:39 M
9002 Per Carlström 4:42:13 M
2202 Anette Flinke 4:47:06 K
9526 Lars-Göran Olausson 4:49:36 M
10004 Bengt-Åke Svensson 4:56:58 M
10063 Kent Kullman 4:58:07 M
10368 Bo Ekström 5:06:12 M
11311 Jan Flinke 5:45:51 M

Visa svar


Dölj svar


Änglamilen, Ängelholm. Maj 29.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

161 Eddy Hultgren 47:11 10 km Motion

Visa svar


Dölj svar


Blodomloppet Karlskrona maj 26.

Placering

Namn

Tid

Klass

Notering

2 Johan Porshult 36:11 M 10 km
5 J-O Nilsson 37:23 M 10 km
7 Thomas Börjesson 39:08 M 10 km
10 Pelle Gunnarsson 40:26 M 10 km
14 Martin Adawi 40:47 M 10 km
17 Mattias Nilsson 42:14 M 10 km
25 Johan Olsson 43:17 M 10 km
30 Göran Tedblad 44:00 M 10 km
33 Henrik Karlsson 44:13 M 10 km
43 Göran Karlsson 45:26 M 10 km
59 Eddy Hultgren 47:28 M 10 km
65 Bengt-Åke Ljungkvist 48:10 M 10 km
80 Jörgen Abrahamsson 50:18 M 10 km
81 Johnny Karlsson 50:28 M 10 km
89 Rolf Johansson 54:15 M 10 km
106 Åke Johansson 58:00 M 10 km
109 Lars-Göran Olausson 59:22 M 10 km
3 Jannike Åkesson 42:09 K 10 km
8 Karla Blum Fagerström 46:47 K 10 km
31 Sandra Bizzozero 52:24 K 10 km
35 Linda Isberg 53:52 K 10 km
42 Anette Flinke 55:27 K 10 km
45 Afaf Adawi 56:24 K 10 km
54 Helena Hansson 57:54 K 10 km
56 Gunilla Fagerström 58:12 K 10 km
58 Inger Pettersson 59:12 K 10 km
70 Jenny Lundgren 1:02:10 K 10 km
72 Karin Jönsson 1:02:35 K 10 km
77 Anna Ekström 1:03:42 K 10 km
78 Agneta Svensson 1:04:05 K 10 km
81 Christina Ulveklint 1:04:59 K 10 km
31 Vinitha Flydén 27:31 K 5 km ?

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet maj 22. +25 grader i luften och solsken.

Placering

Namn

Tid

Klass

Notering

128 Thomas Letterkrantz 1:21:40 M
663 Ove Höglund 1:30:57 M
1594 Mikael Held 1:36:34 M
1806 Tomas Falck 1:37:30 M
2689 Martin Adawi 1:40:50 M
3292 Krister Fransson 1:42:50 M
3449 Johan Olsson 1:43:15 M 1976
376 Mollie Nohave 1:44:51 K
550 Eva Härwell 1:47:18 K
557 Linda Ekenros 1:47:25 K
582 Marie Svensson 1:47:39 K
5852 Johan Olsson 1:48:51 M 1972
5858 Rasmus Letterkrantz 1:48:51 M
5898 Mattias Nilsson 1:48:55 M
707 Anna Ekström 1:49:14 K
6176 Peter Lendrop 1:49:26 M
6296 Patrik Mårtensson 1:49:40 M
8232 Jonas Hillerbratt 1:53:21 M
1464 Jannike Åkesson 1:55:33 K
1588 Cecilia Gleisner Ed 1:56:28 K
10266 Birger Sörensson 1:56:36 M
1704 Sofia Swartz 1:57:11 K
1894 Malin Ed 1:58:04 K
1970 Sanna Waldowsson 1:58:30 K
2060 Karla Blum Fagerström 1:58:58 K
12852 Börje Persson 2:00:36 M
12897 Lars Mattsson 2:00:40 M
2721 Eva Nilsson 2:02:01 K
13712 Jörgen Abrahamsson 2:02:06 M
14987 Bengt Andersson 2:04:28 M
3361 Ann-Christin Kjellson 2:04:43 K
17070 Peter Svensson 2:08:19 M
17827 Dan Nensén 2:09:48 M
5401 Anette Flinke 2:13:06 K
20384 Bo Ekström 2:15:15 M
22165 Lars-Göran Olausson 2:20:05 M
22250 Johan Östergren 2:20:24 M
7255 Karin Jönsson 2:21:12 K
23569 Bengt Mattsson 2:25:11 M
23994 Börje Petersson 2:27:03 M
24291 Hans-Ivan Olsson 2:28:24 M
8639 Afaf Adawi 2:29:06 K
8718 Gunilla Fagerström 2:29:44 K
9424 Christina Ulveklint 2:35:10 K
25901 Jan Flinke 2:39:21 M
26232 Gert Carlsson 2:43:16 M

Visa svar


Dölj svar


VM 24h i Brive Frankrike, maj 13-14.

Placering

Namn

Varv

Sträcka

Klass

Notering

33 Aurore Byström 149 188.511 km F 7,9 km/h. 123 av totalt 229 tävlande. Bästa svenska dam.

Visa svar


Dölj svar


Lidingö Ultra 50km, maj 8.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

13 Jan-Olof Nilsson 3:59:21:0 50km Män 50K
102 Fredrik Hultman 4:57:51:5 50km Män 50K

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet maj 1.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

2 Thomas Letterkrantz 1:18:46 21,1 km Tävling män
21 Ove Höglund 1:28:27 21,1 km Tävling män
22 Mikael Held 1:30:26 21,1 km Tävling män
44 Thomas Fortell 1:43:22 21,1 km Tävling män
8 Jannike Åkesson 1:38:13 21,1 km Tävling kvinnor
13 Veronica Ingemarsson 1:50:16 21,1 km Tävling kvinnor
16 Ann-Christin Kjellsson 2:03:54 21,1 km Tävling kvinnor
5 Johan Porshult 36:21 10 km Tävling män

Visa svar


Dölj svar


Skrylleloppet, Södra Sandby 10km. April 24.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

9 Eddy Hultgren 47:01 10km M50

Visa svar


Dölj svar


Krakow marathon, april 24.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

158 Thomas Börjesson 3:07:00 42 195 M40
1132 Göran Karlsson 3:53:17 42 195 M50
1679 Bengt-Åke Ljungkvist 4:15:33 42 195 M60
1730 Solveig Ohlsson 4:17:32 42 195 K50
1758 John Holthuis 4:18:48 42 195 M50
2294 Helena Hansson 5:05:50 42 195 K50

Visa svar


Dölj svar


Paris marathon april 11.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

652 Viktoria Gadd 3:58:16 42 195 SF Diplom
Video

Visa svar


Dölj svar


Heleneholms maraton april 10.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

5 Lars-Göran Olausson 5:04:04 42,195 M55
9 Sofia Swartz 1:54:07 21,1 Motion

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet april 2.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

2 Ola Olsson 46:33 12,6 MS
1 Johan Porshult 45:54 12,6 M40
11 Jörgen Abrahamsson 1:08:43 12,6 M40
1 Thomas Letterkrantz 46:07 12,6 M45
5 Pelle Gunnarsson 54:32 12,6 M45
6 Gert Gustavsson 54:53 12,6 M50
9 Eddy Hultgren 1:01:02 12,6 M50
8 Johnny Karlsson 1:09:38 12,6 M60
1 Bengt-Åke Ljungkvist 23:56 4,9 M65
3 Jannike Åkesson 57:12 12,6 KS
62 Bo Ekström 1:12:36 12,6 Motion

Visa svar


Dölj svar


Marsloppet kvartsmaraton & DM halvmaraton, mars 28.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

2 Johan Porshult 37:48 10,5 MS
7 Jörgen Abrahamsson 57:45 10,5 MS
1 Eddy Hultgren 49:15 10,5 M50
2 Jannike Åkesson 46:52 10,5 KS
1 Jonas Porshult 1:30:52 21,1 MS
2 Mattias Nilsson 1:38:59 21,1 MS
3 Martin Adawi 1:41:33 21,1 MS
4 Thomas Fortell 1:46:33 21,1 MS
1 J-O Nilsson 1:23:31 21,1 M40 2:a DM
2 Ove Höglund 1:29:26 21,1 M40
3 Krister Fransson 1:32:39 21,1 M40
1 Thomas Letterkrantz 1:18:36 21,1 M45 1:a DM
1 Gert Gustavsson 1:33:32 21,1 M50
1 Stig Svensson 1:36:30 21,1 M55
3 Veronica Ingermansson 1:51:33 21,1 KS 3:a DM
4 Sofia Swartz 1:56:53 21,1 KS
5 Afaf Adawi 2:12:53 21,1 KS
7 Mikael Johansson 1:57:15 21,1 Motion
9 Bo Ekström 2:06:10 21,1 Motion
10 Lars-Göran Olausson 2:08:32 21,1 Motion
2 Agneta Everbrand 2:11:28 21,1 Motion

Visa svar


Dölj svar


Maxi-Löpet mars 13.

Öppen klass damer 10km.

Placering Namn Tid
3 Jannike Åkesson 43:58

Visa svar


Dölj svar


Skövde 6-timmars mars 13.

Placering Namn Antal varv Sträcka, m
6 Ove Höglund 58 69 918
11 Peter Svensson 55 66 286
18 Gert Gustavsson 53 64 023
23 Stefan Larsson 52 63 081
92 Lars-Göran Olausson 39 47 286

Visa svar


Dölj svar


KA2 inomhusspelen 3000m, februari 14.

Totalt 12 startande, vann gjorde Martin Lundqvist (-90) IK Sisu på 9.13.31

 

Placering Namn Tid
5 Johan Porshult 9:43:47

Visa svar


Dölj svar


Postadress:
Team Blekinge LF - Friidrott
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info