Hoppa till sidans innehåll

Resultatlistor 2011


Här finns resultat från tävlingar som vi själva anordnat eller som någon av våra medlemmar deltagit i från 2011.

Sylvesterloppet Olofström, december 31

Placering Namn Tid Sträcka Klass
4
Marcus Andréason
38.47 10,5 km M
5 Johan Persson
38.59 10,5 km M
7 Johannes Knoll
40.22 10,5 km M
11 Namida Aneskans
47.07 10,5 km M
13 Per Nilsson 57.31 10,5 km M
2 Stefan Karlsson 39.53 10,5 km M35
3 Mikael Held 41.56 10,5 km M35
5 Anders Tedblad 47.14 10,5 km M35
2 Johan Porshult 38.38 10,5 km M40
8 Thomas Fortell 48.06 10,5 km M40
4 Per-Olof Gunnarsson 43.09 10,5 km M45
1 Gert Gustavsson 46.09 10,5 km M50
3 Göran Tedblad 47.51 10,5 km M50
4 Peter Svensson 48.03 10,5 km M50
6 Göran Karlsson 52.40 10,5 km M50
6 Krister Åstrand 53.30 10,5 km M55
5 Johnny Karlsson 55.10 10,5 km M65
3 Sixten Winblad 81.56 10,5 km M70
3 Jannike Åkesson 45.12 10,5 km K
5 Marie Svensson 47.00 10,5 km K
7 Elina Wahlberg 48.57 10,5 km K
3 Sonja Lindgren
53.29
10,5 km
K50
14 Ola Weidenberg 47.34 10,5 km Motion
38 Eddy Hultgren 53.27 10,5 km Motion
64 Åke Johansson 1.03.31 10,5 km Motion
66 Bo Ekström 1.04.55 10,5 km Motion
69 L-G Olausson 1.07.48 10,5 km Motion

 

Team Blekinge Lag 1, Placering 1
Namn Tid Klass
Johan Porshult
38.38 M40
Marcus Andréason
38.47 M
Johan Persson
38.59 M
Stefan Karlsson
39.53 M35
Johannes Knoll 40.22 M
Totaltid 196.39  

 

Team Blekinge Lag 2, Placering 4
Namn Tid Klass
Mikael Held
41.56 M35
Per-Olof Gunnarsson
43.09 M45
Jannike Åkesson
45.12 K
Gert Gustavsson
46.09 M50
Marie Svensson 47.00 K
Totaltid 223.26  
Plac Lag nr Namn Klass Tid Lagtid
1 Team Blekinge LF 1 Johan Porshult M40 38. 38
Marcus Andréasson M 38. 47
Johan Persson M 38. 59
Stefan Karlsson M35 39. 53
Johannes Knoll M 40. 22

 

Team Blekinge Lag 3, Placering 5
Namn Tid Klass
Namida Aneskans
47.07 M
Anders Tedblad
47.14 M35
Ola Weidenberg
47.34 Motion
Göran Tedblad
47.51 M50
Peter Svensson 48.03 M50
Totaltid 237.49  

 

Team Blekinge Lag 4, Placering 9
Namn Tid Klass
Thomas Fortell
48.06 M40
Elina Wahlberg
48.57 K
Göran Karlsson
52.40 M50
Eddy Hultgren
53.27 M50
Sonja Lindgren 53.29 K50
Totaltid 256.39  

 

Team Blekinge Lag 5, Placering 16
Namn Tid Klass
Krister Åstrand
53.30 M55
Johnny Karlsson
55.10 M65
Per Nilsson
57.31 M
Åke Johansson
63.31 Motion
Bo Ekström 64.55 Motion
Totaltid 294.37  

Visa svar


Dölj svar


Sylvesterloppet Kalmar, december 31.

Placering Namn Tid Sträcka Klass
30
Henrik Arrhenius
41.34 10 km M
56 Mikael Andersson
44.36 10 km M
104 Micael Nilsson
54.23 10 km M
22 Lillemor Stjernholm
56.39 10 km K

 

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet i Gränum 4 december

Placering Namn Tid Sträcka Klass
3
Marcus Andréason
46.00 12 km M
22 Johnny Karlsson
1.02.11 12 km M
24 Lars-Göran Olausson
1.13.06 12 km M
27 Åke Johansson
1.14.47 12 km M

Visa svar


Dölj svar


Bromölla, november 13.

Placering Namn Tid Sträcka Klass
4
Jonas Porshult
1.21.29 21,095 km Öppen herrar
5 Peter Lendrop 3.43.50 42,195 km M40
1 Dan Nensén 4.28.54 42,195 km M70

Visa svar


Dölj svar


Jämjö halvmaraton, november 12.

Visa svar


Dölj svar


Jämjö kvartsmaraton, november 12

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet

Placering Namn Tid Sträcka Klass
3
Ellen Weidenberg
5.50 1,1 km Barn
9 Elias Weidenberg
7.06 1,1 km Barn
4 Jenny Weidenberg
18.22 3,6 km K
2 Jannike Åkesson 41,54 10 km K
4 Sofia Swartz 44,51 10 km K
5 Marie Fransson 45,53 10 km K
7 Malin Thors-Rosenqvist 55,38 10 km K
3 Johan Porshult 36,52 10 km M
10 Thomas Dahlgren 41,21 10 km M
15 Fredrik Rosenqvist 42,43 10 km M
18 Ola Weidenberg 44,09 10 km M
19 Niklas Bohman 44,40 10 km M
27 Eddy Hultgren 48,19 10 km M
31 Johnny Karlsson 50,43 10 km M
34 Jörgen Abrahamsson 51,48 10 km M
37 Bo Ekström 59,20 10 km M

Visa svar


Dölj svar


Dublin marathon 31 Oktober

Plats Namn Tid Sträcka Klass
234 Krister Fransson 3:25:53 42,195 M40
7 Solveig Ohlsson 4:06:37 42,195 K55
159 John Holthuis 4:22:38 42,195 M55
26 Birger Sörensson 4:35:07 42,195 M65
30 Bengt-Åke Svensson 4:37:09 42,195 M65
33 Helena Hansson 4:45:34 42,195 K55
4435 Bengt Mattsson 5:22:56 42,195 MS

Visa svar


Dölj svar


Växjö marathon 15 Oktober

Plats Namn Tid Sträcka Klass
4 David Högberg 2.46.19 42,195 M
2 Ove Höglund 2.59.11 42,195 M45
12 Jonas Porshult 3.23.41 42,195 M
10 Johan Olsson 3.37.22 42,195 M35
6 Sofia Swartz 3.44.57 42,195 K
2 Eva Johnsson 3.53.07 42,195 K45
18 Mikael Johansson 4.06.48 42,195 M45
10 Bengt-Åke Svensson 4.37.38 42,195 M65
10 Lars-Göran Olausson 5.08.12 42,195 M55

Visa svar


Dölj svar


Eslövsloppet, 16 Oktober.

Placering Namn Tid Sträcka Klass
39 Annelie Aspegren
39.55 4,7 km KM
32 Eddy Hultgren 44.08 9,0 km LM

Visa svar


Dölj svar


Hässelbyloppet, 16 Oktober.

Placering Namn Tid Sträcka Klass
164 Thomas Börjesson 38.13 10 km TkM

Visa svar


Dölj svar


Sollidenloppet, oktober 1.

Placering Namn Tid Sträcka Klass
13 Fredrik Rosenquist
24.32 5,9 km Tkm

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet 24 September

Plats Namn Tid Sträcka Klass
  Jan-Olof Nilsson 2:12:36 30km M
  Peter Svensson 2:23:46 30km M
  Fredrik Steen 2:27:01 30km M
  Tommy Johanesson 2:27:28 30km M
  Jannike Åkesson 2:31:14 30km K
  Mollie Nohave 2:32:32 30km K
  Henrik Nydahl 2:36:46 30km M
  Krister Fransson 2:36:56 30km M
  Aurore Byström 2:41:13 30km K
  Peter Olsson 2:44:30 30km M
  Peter Lendrop 2:44:55 30km M
  Kim Johnsson 2:48:41 30km M
  Johan Olausson 2:50:44 30km M
  Solveig Ohlsson 2:53:06 30km K
  Viktoria Gadd 2:55:38 30km K
  Claes Karlsson 2:56:53 30km M
  Karla Blum Fagerström 2:57:38 30km K
  Gustav Linge 3:06:36 30km M
  Jenny Svensson 3:17:50 30km K
  Eva Nilsson 3:17:50 30km K
  John Holthuis 3:18:29 30km M
  Bengt-Åke Svensson 3:26:37 30km M
  Stefan Larsson 3:29:20 30km M
  Stig Nydahl 3:42:30 30km M
  Bengt Mattsson 3:46:45 30km M
  Gert Carlsson 5:15:07 30km M
  Moa Normark 1:18:09  15km 
  Eddy Hultgren 1:19:49 15km M
  Marie Strandberg 1:22:35 15km K
  Vendela Normark Granetoft  1:29:59  15km 
  Anna Ohsson  1:32:31  15km 
         
         
         
         
         
         
         
         
         

Visa svar


Dölj svar


Terräng DM 22 September

Plats Namn Tid Sträcka Klass
2 Moa Normark 8:43 2km F16-17
2 Elina Wahlberg 18:37 4km K
2 Johan Persson 15:02 4km M
3 Johannes Knoll 15:45 4km M
1 Pelle Gunnarsson 16:42 4km M45

Visa svar


Dölj svar


Stockholm halvmarathon 17 September

Plats Namn Tid Sträcka Klass
134 Johan Persson 1:22:07 21,097 M
261 Johannes Knoll 1:26:08 21,097 M
203 Elina Wahlberg 1:41:14 21,097 K
3782 Jonas Hillerbratt 1:50:25 21,097 M
4828 Anders Persson 1:56:09 21,097 M

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan 10 september.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
5 Marcus Andréason
28.31 7.5 km
31 Niklas Bohman
35.41 7.5 km
38 Katarina Sandberg
37.50 7.5 km
45 Eddy Hultgren 39.04 7.5 km  
55 Krister Johansson 41.19 7.5 km  
57 Johnny Karlsson 41.29 7.5 km  
59 Anders Sturesson 41.45 7.5 km  
71 Bo Ekström 45.22 7.5 km  
72 Patric Kalnins 45.26 7.5 km  
73 Malin Thors-Rosenqvist 46.31 7.5 km  
85 Sixten Winberg 54.11 7.5 km  

Visa svar


Dölj svar


Wachau kvartsmara 18 September

Plats Namn Tid Sträcka Klass
1 Bengt Bengtsson 1:01:08 10,549 M75

Visa svar


Dölj svar


Wachau halvmarathon 18 September 

Plats Namn Tid Sträcka Klass
47 Pelle Gunnarsson 1:29:59 21,097 M40
146 Eva Nilsson 2:03:36 21,097 K40
7 Birger Sörensson 2:04:57 21,097 M65
3 Karin Jönsson 2:18:45 21,097 K65
1087 Bengt Mattsson 2:27:11 21,097 M30
59 Åke Johansson 2:28:21 21,097 M60
11 Christina Ulveklint 2:33:50 21,097 K60
348 Jan Flinke 2:47:36 21,097 M50

Visa svar


Dölj svar


Wachau marathon 18 september

Plats Namn Tid Sträcka Klass
8 J-O Nilsson 3:06:03 42,195 M40
1 Stefan Ulmeståhl 3:10:51 42,195 M55
15 Stefan Karlsson 3:11:56 42,195 M30
1/1 Meta Steinbach-Olsson 3:12:08 42,195 K/K40
26 Magnus Möller 3:23:14 42,195 M30
33 Erik Nilsson 3:29:02 42,195 M30
6 Henrik Arrhenius 3:31:26 42,195 M50
8 Åse Möller 3:52:29  42,195  K30
22 Göran Karlsson 4:01:24 42,195 M50
23 Theve Nilsson 4:16:43 42,195 K30
179 Thomas Fortell 4:29:46 42,195 M40
204 Ulf Skagne 4:43:49 42,195 M40
160 Niklas Möller 4:45:02 42,195 M30
5 Per Carlström 4:45:05 42,195 M65
6 Anette Flinke 4:45:35 42,195 K50

Visa svar


Dölj svar


Skanör Falsterbo 17 September

Plats Namn Tid Sträcka Klass
6 Jonas Porshult 1:26:44 21,097 M

Visa svar


Dölj svar


Hultsfreds maraton 3 september.

Placering Namn Tid Sträcka Klass
23 Lars-Göran Olausson
4.51.59 42,2 km Tävling

Visa svar


Dölj svar


Triathlon Långasjönäs, 3 september.

Placering Namn Tid Klass
1 Marie Svensson
46.10 Damer Mini
4 Sandra Bizzozero
1.21.49 Damer Sprint
9 Jonas Porshult
1.14.49 Herrar Sprint
10 Johannes Knoll
1.15.55 Herrar Sprint
14 Johan Persson
1.19.23 Herrar Sprint
23 Patrik Kalnins
1.34.03 Herrar Sprint

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen 3 september.

Placering Namn Tid Distans Klass
189 Elina Wahlberg
45.28 10 km
319 Anna Ekenros 46.57 10 km  
686 Jeanette Wiss 49.30 10 km  
1560 Matilda Svensson 52.27 10 km  
2816 Monika Andersson 55.00 10 km  
3557 Ann-Christine Olofsson 56.16 10 km  
3977 Ann Engqvist 56.57 10 km  
4953 Helena Hansson 58.27 10 km  
5826 Tina Andersson 59.46 10 km  
7168 Jeanette Thornéus 1.02.05 10 km  
7571 Ann-Mari Svensson 1.02.54 10 km  
10284 Lotta Johansson 1.08.35 10 km  
11594 Ingrid Karlsson 1.12.29 10 km  
14204 Ingrid Karlsson 1.55.05 10 km  

Visa svar


Dölj svar


E4-loppet Hudiksvall 27 augusti.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
5 Aurore Byström 46.54 10 km Tävling

Visa svar


Dölj svar


Väckelsångsloppet 28 augusti.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
14 Thomas Fortell
1.32.41 18.4 km Tävling
61 Anders Rinaldo 1.35.33 18.4 km Motion
86 Stig Nydahl 1.46.59 18.4 km Motion

Visa svar


Dölj svar


Prinsens minne, Halmstad, 20 augusti.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
9 Jannike Åkesson
1.35.17 21.1 km

Visa svar


Dölj svar


DM 10000 m, Västra Mark 26 augusti.

Plats Namn Tid Förening Klass Notering
1 Stefan Karlsson
34.39,26 Team Blekinge M 1:a DM
2 Ridouane Tabouk
34.41,76 R. L Kävlinge
Motion  
3 David Högberg 34.58,11 Team Blekinge M 2:a DM
4 Christian Malmström 35.45,54 Karlskrona Simsällskap M 3:a DM
5 Björn Pettersson 35.56,92 KA 2 IF M  
6 Marcus Andréasson 38.38,01 Team Blekinge M  
7 Johannes Knoll 39.07,12 Alvesta FI Motion  
8 Tomas Alexandersson 39.08,62 Team Blekinge M  
9 Karl-Johan Johnsson 42.00,06 Team Blekinge M  
10 Fredrik Zetterblom 42.29,97 Team Blekinge M  
11 Kim Johnsson 45.10,77 Team Blekinge M  
           
1 Anders Bäck 36.14,93 KA 2 IF M35  
2 Mikael Held 38.55,77 Team Blekinge M35  
3 Fredrik Andersson 39.01,02 F17 IF M35  
4 Niklas Bohman 46.06,63 Team Blekinge M35  
           
1 Magnus Nilsson 41.01,85 Team Blekinge M40  
           
1 Pelle Gunnarsson 40.23,24 Team Blekinge M45  
           
1 Bo Fredriksson 47.27,18 OK Orion M50  
           
1 Jannike Åkesson 42.47,56 Team Blekinge K  2:a DM
2 Elina Wahlberg 45.42,69 Team Blekinge K  3:a DM
           
1 Meta Steinbach-Olsson 42.03,25 Team Blekinge K40  1:a DM

Visa svar


Dölj svar


Reykjavik marathon 20 augusti.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
195 Solveig Olsson
3.48.02 42.195 m

Visa svar


Dölj svar


Malmö halvmarathon 13 Augusti

Plats Namn Tid Sträcka Klass
9 Stefan Karlsson 1.15.43 21.097 M
10 David Högberg 1.16.40 21.097 M
20 Thomas Börjesson 1.22.40 21.097 M
22 Johan Persson  1.24.00  21.097 
30  Tomas Alexandersson  1.25.55 21.097 
33  Mikael Held 1.26.16  21.097 
38  Johannes Knoll  1.26.49  21.097 
39  Eric Archer  1.26.55  21.097 
56 Per-Olof Gunnarsson 1.30.30 21.097 M
61 Peter Svensson 1.31.23 21.097 M
5 Meta Steinbach 1.33.13 21.097 K
77 Erik Nilsson 1.34.33 21.097 M
76 Magnus Nilsson 1.34.40 21.097 M
16 Marie Svensson 1.36.24 21.097 K
157 Johan Olausson 1.36.52 21.097 M Motion
87 Anders Tell 1.38.44 21.097 M
19 Elina Wahlberg 1.38.56 21.097 K
21 Sofia Swartz 1.40.12 21.097 K
71 Eva Johnsson 1.48.29 21.097 K
35 Theve Nilsson 1.50.45 21.097 K
126 Anna Ekström 1.52.47 21.097 K
619 Eddy Hultgren 1.49.34 21.097 M Motion
121 Henrik Germundahl 2.11.08 21.097 M
460 Evelina Svensson 2.12.47 21.097 K Motion

Visa svar


Dölj svar


Ölands marathon 30 Juli

Plats Namn Tid Sträcka Klass
1 Gert Gustavsson 3.10.47 42.195 m M50
4 Lars-Göran Olausson 4.56.31 42.195 m M55
1 Edvard Jonson 2.15.45 42.195 m Handcykel

Visa svar


Dölj svar


Kalmarmilen 3 Augusti

Plats Namn Tid Sträcka Klass
24 Stefan Karlsson 35.27 10 km M
26 Johan Persson 36.03 10 km M
154 Peter Svensson 45.08 10 km M
302 Anders Sturesson 55.59 10 km M
11 Pija Lavås 41.49 10 km K
55 Sandra Bizzozero 50.01 10 km K

Visa svar


Dölj svar


Gränumsloppet 7 Aug

Plats Namn Tid Sträcka Klass
13 Åke Johansson 1,27,55 13,6 km M
15 Bosse Ekström 1,37,08 13,6 km M

Visa svar


Dölj svar


Hornsjön runt  23 Juli

Plats Namn Tid Sträcka Klass
13 Johannes Knoll 44,06 11km M
4 Elina Wahlberg 51,26 11km K

Visa svar


Dölj svar


König Ludwig Marathon + CitiLaufe 10k  23 Juli

Plats Namn Tid Sträcka Klass

22

(4:a M45)

Per-Olof Gunnarsson 40,39 10 km M

28

(2:a M55)

Stefan Ulmeståhl 3,11,21 42,195 km M

Visa svar


Dölj svar


Baltic Midnight Race, Karlshamn, 22 juli.

Plats Namn Tid Klass Distans Notering
4 David Höglund
34:51 M 10 km
7
Stefan Karlsson
37:33 M 10 km  
16 Johan Petersson
40:27 M 10 km  
18 Karl-Johan Johnsson
42:29 M 10 km  
19 Erik Nilsson
42:51 M 10 km  
21 Johan Olausson
43:05 M 10 km  
22 Gert Gustavsson
43:07 M 10 km  
23 Mattias Nilsson 44:12 M 10 km  
28 Thomas Fortell 47:35 M 10 km  
29 Eddie Hultgren 50:42 M 10 km  
30 Jörgen Abrahamsson 51:28 M 10 km  
31 Anders Persson 53:22 M 10 km  
8 Jannike Åkesson 43:52 K 10 km  
10 Sofia Swartz 45:45 K 10 km  
11 Theve Nilsson 51:40 K 10 km  
6 Alf Klein 42:33 M motion 10 km  
10 Daniel Waltersson 43:46 M motion 10 km  
24 Johnny Karlsson 46:29 M motion 10 km  
8 Katarina Sandberg 52:04 K motion 10 km  
21 Malin Nilsson 28:36 K motion 5 km  

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet 15 juli.

Plats Namn Tid Klass Distans Notering
20 Anna Ekström
41:56 MKK 9 km  
229 Anna Degerlund
53:32 MKK 9 km
17 Mikael Held
34:51 MKM 9 km  
131 Göran Tedblad
38:58 MKM 9 km  
293 Stefan Larsson
42:15 MKM 9 km  
568 Anders Sturesson
48:51 MKM 9 km  
674 Lars-Göran Olausson 53:16 MKM 9 km  
689 Bo Ekström 54:38 MKM 9 km  
12 Marie Svensson 36:29 TKK 9 km  
26 Stefan Karlsson 32:33 TKM 9 km  
51 Eric Archer 34:25 TKM 9 km  
101 Fredrik Rosenquist 37:29 TKM 9 km  
117 Thomas Fortell 39:04 TKM 9 km  

Visa svar


Dölj svar


Hörby marknadslopp 6 Juli

Plats Namn Tid Sträcka Klass
5 Stefan Karlsson 49:30 12,6km M35

Visa svar


Dölj svar


DM 5000m 27 Juni Karlshamn

Placering Namn Tid Klass
5 Stefan Karlsson 17,07,5 M
6 Per-Olof Gunnarsson 19,20,5 M

Visa svar


Dölj svar


Startskottet Kristianstad 8 juli.

Plats Namn Tid Klass Distans Notering
14 Marcus Andréason
37:46 M 10 km  
25 Tomas Alexandersson
39:15 M 10 km  
45 Karl-Johan Johansson
42:12 M 10 km  
92 Thomas Fortell 44:36 M 10 km  
192 Eddy Hultgren 49:38 M 10 km  
217 Jörgen Abrahamsson 50:52 M 10 km  
306 Lars-Göran Olausson 58:18 M 10 km  

Visa svar


Dölj svar


10 km, 5 km, 2.5 km och 1.5 km. 2 juli.

10 km

 

5 km

 

2,5 km

 

1,5 km

Visa svar


Dölj svar


Hel och halvmaraton, 2 juli

Visa svar


Dölj svar


Rödeby 21 juni

Visa svar


Dölj svar


Karlskrona Sprint 8 juni

Plats Namn Tid Klass Notering
4 Jan-Olof Nilsson  1:10:10 M  
6 Jonas Porshult 1:12:04 M  
8 Alexander Sellgren 1:15:21 M  

Visa svar


Dölj svar


Rosenbomspelen 3000m 19 Juni

Placering Namn Tid Sträcka Klass Notering
4 Stefan Karlsson 10.12,30 3000m M PB

Visa svar


Dölj svar


Malmömilen 18 juni

Placering Namn Tid Sträcka Klass Notering
128 Johan Olausson 42:24 10km M motion  
11 Elina Wahlberg 44:01 10km K  

Visa svar


Dölj svar


Salomon Trail Tour Växjö 6 juni.

Placering Namn Tid Sträcka Klass Notering
9 Sandra Bizzozero
1:01:00 10km K
43 Fredrik Rosenquist
52:24 10km M
67 Thomas Fortell
58:12 10km M
83 Mikael Johansson
1:04:06 10km M

Visa svar


Dölj svar


Akademilen Lund 4 juni.

Placering Namn Tid Sträcka Klass Notering
35 Eddy Hultgren 51:14 10km M, Motion  

Visa svar


Dölj svar


Blodomloppet 25 maj

Placering Namn Tid Sträcka Klass Notering
5 Johan Porshult 35:51 10km M  
7 Johan Persson 36:14 10km M  
8 Thomas Letterkrantz 36:26 10km M  
10 Thomas Börjesson 37:53 10km M  
11 Ove Höglund 38:07 10km M  
13 Jonas Porshult 38:21 10km M  
20 Olof Woltil  41:15  10km   
23  Thomas Dahlgren  41:43  10km   
24 Johan Olausson 41:46 10km M  
33 Magnus Westman 42:56 10km M  
36 Anders Tell 43:12 10km M  
49 Alexander Sellgren 44:27 10km M  
56 Lars Noresten 44:45 10km M  
64 Anders Blomqvist 45:36 10km M  
73 Kim Johnsson 46:11 10km M  
77 Dan Gustavsson 46:39 10km M  
83 Tommy Berggren 47:00 10km M  
87 Gustav Linge  47:06  10km   
94  Jonas Hillerbratt 47:33  10km   
110  Mikael Åström  48:55  10km   
123  Henrik Germundahl  49:48  10km   
130  Thomas Fortell  50:34  10km   
135 Jörgen Abrahamsson 51:16 10km M  
153 Anders Persson 53:32 10km M  
197 Patrik Kalnins 58:56 10km M  
203 Åke Johansson 1:00:44 10km M  
1 Jannike Åkesson  41:32  10km   
Elina Wahlberg  43:24  10km   
Anna Ekenros  44:44  10km   
Carla Blum-Fagerström  45:28  10km   
23 Marie Strandberg 49:52 10km K  
25 Jenny Svensson 50:20 10km K  
26 Teve Nilsson 50:33 10km K  
36 Anki Kjellsson 53:48 10km K  
38 Pernille Wurtz 53:52 10km K  
48 Helen Walker 55:18 10km K  
52 Helena Hansson 56:03 10km K  
57 Gunilla Fagerström 56:16 10km K  
79 Karin Jönsson 1:00:51 10km K  
97 Christina Ulveklint 1:14:36 10km K  
2 Pelle Gunnarson  19:46  5km   
Karl-Johan Johnsson  20:35  5km   
44  Johnny Karlsson  25:53  5km  
77 Lars-Göran Olausson 28:47 5km M  
10 Anna Ekström 24:56 5km K  
99 Anette Flinke 29:05 5km K  
120 Nadja Adawi 29:49 5km K  

Visa svar


Dölj svar


Stockholm marathon 28 maj.

Placering

Namn

Tid

Klass

Notering

320 J-O Nilsson
2:59:10 M  
395 Stefan Ulmeståhl
3:01:28 M  
44 Meta Steinbach Olsson
3:09:34 K  
819 Stefan Karlsson
3:12:35 M
 
1083 Gert Gustavsson
3:16:04 M  
2651 Eric Archer
3:33:18 M  
2859 Martin Adawi
3:35:14 M  
385 Mollie Nohave
3:44:21 K  
4082 Henrik Karlsson
3:45:08 M  
4254 Mattias Nilsson
3:46:25 M  
4260 Göran Karlsson
3:46:27 M  
582 Pija Lavås 3:50:52 K  
5007 Thomas Fortell
3:52:26 M
 
721 Sofia Swartz
3:54:57 K  
1114 Sandra Bizzozero
4:06:13 K  
6820 Peter Lendrop
4:06:13 M  
7211 Johnny Karlsson
4:09:55 M  
1342 Anna Ekström
4:11:18 K  
1396 Eva Nilsson
4:12:58 K  
1608 Ann-Christin Kjellsson
4:19:13 K  
8955 Erik Sandberg
4:28:24 M  
9253
Dan Nensén
4:32:26 M  
9522 Bengt-Åke Ljungkvist
4:32:28 M  
2163 Zoe Borg 4:33:34 K  
9909 Bengt-Åke Svensson
4:42:20 M  
10183 Lars-Göran Olausson
4:46:38 M  
10331 Lars Håkansson
4:49:29 M  
11223 Magnus Andersson 5:13:23 M  
11225 Stig Nydahl
5:13:23 M  
3416 Afaf Adawi
5:27:44 K  

Visa svar


Dölj svar


Hamburg marathon 22 maj

Plats Namn Tid Sträcka Klass Notering
659 Åse Möller 4,09,40 42,195m K  

Visa svar


Dölj svar


Köpenhamn marathon 22 maj

Plats Namn Tid Sträcka Klass Notering
6991 Mikael Johansson 5:07:15 42,195m M  

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet, 21 maj.

Placering

Namn

Tid

Klass

Notering

197 Thomas Letterkrantz 1:21:20 M  
609 Ove Höglund
1:26:43 M  
1262 Peter Svensson 1:30:29 M  
1637 Gert Gustavsson
1:32:14 M
 
1694 Mikael Held 1:32:29 M  
157 Veronica Ingemarsson 1:34:48 K  
2806 Fredrik Steen
1:36:00 M  
2912 Stefan Karlsson 1:36:18 M  
222 Jannike Åkesson
1:37:15 K  
3456 Mikael Borefur 1:37:34 M  
3606 Martin Adawi
1:37:55 M  
297 Okänd, sprang i Anettes namn
1:38:43
 
4080 Johan Olausson
1:38:54 M  
354 Elina Wahlberg 1:39:45 K  
358 Mollie Nohave 1:39:48 K  
384 Marie Svensson
1:40:22 K  
4818 Johan Olsson (72) 1:40:24 M  
4887 Fredrik Rosenquist 1:40:33 M  
4998 Karl-Johan Johnsson
1:40:45 M  
5929 Fredrik Söderlind
1:42:26 M  
6013
Anders Tell
1:42:34 M  
8692 Kim Johnsson
1:46:29 M  
9457 Alexander Sellgren 1:47:31 M  
9493 Fredrik Hultman
1:47:35 M  
9843 Patrik Mårtensson
1:48:02 M  
10475 Eric Nilsson 1:48:54 M  
10798 Börje Persson
1:49:21 M  
12517 Patrik Stenlund 1:51:42 M  
12899 Niclas Möller
1:52:16 M  
14730 Peter Löwenadler 1:54:40 M  
15179 Lars Noresten 1:55:17 M  
3128 Anna-Karin Stenlund 1:56:36 K  
3235 Karla Blum Fagerström 1:56:51 K  
16950 John Holthuis 1:57:36 M  
3501 Lize-Lotte Larsson
1:57:43 K  
17787 Mikael Åström
1:58:47 M  
18098 Mikael Hofström
1:59:13 M  
18413 Theve Nilsson 1:59:36 K  
18454 Martin Nordin 1:59:39 M  
4338 Viktoria Gadd 2:00:08 K  
20817 Henrik Germundal
2:03:54 M  
21382 Krister Johansson
2:05:02 M  
22264 Dan Nensén
2:06:48 M  
23246 Dan-Magnus Svensson
2:09:05 M  
24122 Jörgen Abrahamsson
2:11:14 M  
25326 Lars-Göran Olausson
2:14:59 M  
25354 Lars Håkansson
2:15:03 M  
8880 Karin Jönsson
2:15:42 K  
25666 Emil Johansson
2:16:07 M  
25911 Mats Johansson
2:17:00 M  
9873 Gunilla Fagerström
2:20:10 K  
28448 Jan Flinke 2:33:26 M  
11915 Tina Svensson
2:34:56 K  

Visa svar


Dölj svar


VM-milen, 10 000 m bana. Västra Marks IP, 17 maj.

Placering Namn Tid Sträcka Klass Notering
11 Thomas Letterkrantz
36:39,31 10km M  
12 J-O Nilsson
37:45,83 10km M  
13 Per-Olof Gunnarsson
40:13,44 10km M  
2 Jannike Åkesson
42:07,85 10km K  
3 Meta Steinbach-Olsson
42:20,75 10km K  

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet OnTour i Karlskrona 12 maj

Placering Namn Tid Sträcka Klass Notering
1 Jannike Åkesson 43:47 10km K  
3 Elina Wahlberg 47:17 10km K  
4 Karla Blum Fagerström 50:52 10km K  
8 Anna Olsson 1:00:05 10km K  
9 Gunilla Fagerström 1:01:29 10km K  
11 Fredrik Söderlind 44:27 10km M  
12 Mattias Nilsson 44:48 10km M  
14 Karl-Johan Johnsson 45:03 10km M  
17 Magnus Westman 45:27 10km M  
18 Peter Olsson 46:12 10km M  
19 Johan Olsson 46:56 10km M  
23 Kim Johnsson 47:56 10km M  
27 Jörgen Abrahamsson 53:22 10km M  

Visa svar


Dölj svar


Gävle halvmarathon 8 maj

Placering Namn Tid Sträcka Klass Notering
4 Alf Klein 1:29:51 21,1 M50  

Visa svar


Dölj svar


Lundaloppet 7 maj

Placering Namn Tid Sträcka Klass Notering
247 Fredrik Steen 43:15 10km M  

Visa svar


Dölj svar


Lidingö Ultra 7 maj

 Placering Namn  Tid  Sträcka  Klass  Notering 
 228 Bengt-Åke Svensson  6:12:42  50km   
 78 Eddy Hultgren  2:59:04  26km   

Visa svar


Dölj svar


Sydkustloppet 30 april

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

6 Jonas Porshult
1:30:23 21,1 M  
9 Sofia Swartz
1:47:27 21,1 K  

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet 1 maj.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

4 Jannike Åkesson
1:34:30 21,1 K  
36 Ann-Christin Kjellsson
2:00:01 21,1 K  
40 Peter Svensson
1:29:20 21,1 M  
96 Thomas Dahlgren
1:35:40 21,1 M  
114 Johan Olsson
1:37:10 21,1 M  
142 Thomas Fortell
1:40:34 21,1 M  
222 Mikael Johansson
1:52:57 21,1 M  
355 Mikael Åström
49:17 10  
411 Eddy Hultgren 50:24 10    

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet, Sölvesborg 22 april.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

3 Marcus Andreasson 49:29 12,6 MS  
1 Johan Porshult 47:46 12,6 M40  
8 Thomas Fortell
59:38 12,6 M40  
1 Per-Olof Gunnarsson
54:24 12,6 M45  
8 Eddy Hultgren
1:08:38 12,6 M50  
3 Bengt-Åke Ljungkvist
24:25 4,9 M65  
2 Jannike Åkesson
55:09 12,6 K  
3 Elina Wahlberg
55:44 12,6 K  

Visa svar


Dölj svar


Ålsgårde marathon 42, Danmark. 13 mars.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

  Mikael Johansson
5:05:19 42,2 km    

Visa svar


Dölj svar


Ålsgårde marathon 41, Danmark. 6 februari

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

  Mikael Johansson
4:42:21 42,2 km    

Visa svar


Dölj svar


Dr Nielsen vinterhyggemarathon 23 januari

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

  Mikael Johansson
4:28:53 42,2 km

Visa svar


Dölj svar


Paris marathon 10 april

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

 24392 Birger Sörensson
5:36:16 42,2 km
 

Visa svar


Dölj svar


Milano marathon 10 april

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

 281 Thomas Börjesson
3:12:34 42,2 km M45
 
1604 Göran Karlsson
3:55:02 42,2 km
M50  
2493 Bengt-Åke Ljungkvist 4:20:36 42,2 km M65  
2738 John Holthuis 4:30:35 42,2 km M60  
2898 Bengt-Åke Svensson 4:40:31 42,2 km M65  
2953 Solveig Olsson 4:43:45 42,2 km F55  
3163 Helena Hansson 5:01:45 42,2 km F55  
3326 Bengt Mattsson 5:26:24 42,2 km M35  

Visa svar


Dölj svar


Heleneholms maraton april 9

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

 4 David Högberg
1:17,23 21,1 km Motion
 
74 Lars-Göran Olausson 4:53,38 42,2 Motion  

Visa svar


Dölj svar


Helsingborgs terränglopp mars 27.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

 14 Eddy Hultgren
42:36,49 8 km M50
 

Visa svar


Dölj svar


Marsloppet Karlshamn 27 mars.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

 1 Per-Olof Gunnarsson
43:29 10,5 km M45
 
1 Johnny Karlsson 54:01 10,5 km M65  
1 Jannike Åkesson 45:06 10,5 km KS  
3 Marcus Andreasson 1.25:34 21,1 km MS  
5 Erik Nilsson 1.41:22 21,1 km MS  
3 Thomas Fortell 1.40:58 21,1 km M40  
4 Patric Kalnins 2.09:19 21,1 km M40  
1 J-O Nilsson 1.24:07 21,1 km M45  
2 Ove Höglund 1.25:53 21,1 km M45  
1 Peter Svensson 1.29:10 21,1 km M50  
2 Gert Gustavsson 1.32:15 21,1 km M50  
1 Dan Nensén 2.01:22 21,1 km M70  
2 Veronika Ingemarsson 1.33:23 21,1 km KS  
3 Theve Nilsson 1.57:25 21,1 km KS  
9 Bo Ekström 2.07:55 21,1 km Motion  

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet seedningslopp, 20 mars.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

  Kim Johnsson
48:30 10,5 km  
 

Visa svar


Dölj svar


Bromölla 12 mars.

Placering

Namn

Tid

Distans

Klass

Notering

 3 David Högberg
34:47 10 km H Motion
 
2 Jannike Åkesson 43:02 10 km K Motion  
15 Eddy Hultgren 25:16 5 km H Motion  

Visa svar


Dölj svar


Skövde 12 mars.

Placering Namn Antal varv Distans
5 Ove Höglund 60 72,20 km
16 Peter Svensson 54 65,00 km
20 Gert Gustavsson 53 63,80 km
97 Lars-Göran Olausson 39 47,00 km

Visa svar


Dölj svar


Karlskrona 5-6 mars

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

4 Eddy Hultgren
6.42,88 1500 m M50
 
3 Eddy Hultgren 14.41,07 3000 m M50  
2 Johan Porshult 2.10,61 800 m M40  

Visa svar


Dölj svar


Karlskrona 16 januari

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

Johan Porshult
2:08,17 200 m M
 

Visa svar


Dölj svar


Kalundborgs vintermarathon, Danmark. Januari 9.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

65 Mikael Johansson
4:32:34 42,2 km M
 

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap i Bastasjö 30 Aug.

Damer 1 varv, 3,7 km. Herrar 2 varv, 7,4 km.

Placering

Namn

Tid

Klass

Notering

1 Jannike Åkesson 15:23 K 1:a K
2 Aurore Byström 17:14 K45 1:a K45
3 Jenny Svensson 17:29 K 2:a K
4 Marie Strandberg 17:34 K 3:a K
5 Filippa Lundgren 18:08 K 4:a K
6 Sandra Bizzozero 19:09 K 5:a K
7 Helen Walker 19:40 K40 1:a K40
         
(1) Andreas Hoberg 26:31 Motion Utom tävlan
1 Stefan Karlsson 27:12 M35 1:a M35, 1:a i KM
2 Johan Persson 28:11 M 1:a M
3 Marcus Andreasson 28:39 M 2:a M
4 J-O Nilsson 28:59 M45 1:a M45
5 Thomas Börjesson 29:18 M45 2:a M45
6 Mikael Held 29:28 M35 2:a M35
7 Johannes Knoll 29:52 M 3:a M
8 Joakim Assarsson 30:26 M 4:a M
9 Pelle Gunnarsson 30:50 M45 3:a M45
10 Magnus Nilsson 30:51 M40 1:a M40
11 Peter Svensson 31:33 M50 1:a M50
12 Alexander Sellgren 32:00 M 5:a M
13 Fredrik Söderlind 32:15 M35 3:a M35
14 Fredrik Zetterblom 32:55 M 6:a M
15 Anders Tell 33:00 M40 2:a M40
16 Fredrik Rosenqvist 33:11 M40 3:a M40
17 Mattias Nilsson 33:57 M35 4:a M35
18 Thomas Fortell 34:27 M40 4:a M40
19 Niklas Bohman 35:26 M 7:a M
20 Krister Åstrand 38:10 M55 1:a M55
21 Anders Persson 40:21 M55 2:a M55
22 Johnny Karlsson 41:19 M65 1:a M65
23 Per Carlström 42:11 M65 2:a M65
24 Bo Ekström 46:48 M55 3:a M55
25 Sixten Winberg 51:46 M85 1:a M85
- Eddy Hultgren DNF M50  

Visa svar


Dölj svar


Vansbro Triathlon 9 Juli.

Triathlon

Simning 1930m, Cykling 90,1 km, Löpning 21097,5 m.

Placering

Namn

Simning

Växling

Cykel

Växling

Löpning

Total tid

44 (M Tk) J-O Nilsson 44:17 03:19 2:40:06 01:36 1:33:34 5:02:53
22 (M Mk) Jonas Porshult 42:53 03:52 2:52:22 02:12 1:43:52 5:25:13
6 (K Mk) Eva Nilsson 49:59 06:53 2:59:55 04:34 2:07:38 6:09:01
7 (K Mk) Jannike Åkesson 59:54 04:21 3:18:49 01:52 1:44:52 6:09:51

 

Visa svar


Dölj svar


Kalmar triathlon Mini. Aug 5.

Placering

Namn

Simning

T1

Cykel

T2

Löpning

Total tid

1 (D)

Pija Lavås

6:44

(17)

2:13

31:28 

 (1)

1:41

20:32

(1)

1:02:37
13 (D) Sofia Swartz

7:41

(69)

3:05

35:53

(36)

1:43

21:54

(5)

1:10:15
45 (D) Ingrid Holmgren

8:00

(98)

2:14

38:05

(73)

1:24

25:12

(44)

1:14:55
30 (H) Mikael Held

7:01

(119)

2:31

32:30

(71)

0:54

19:32

(9)

1:02:27
35 (H) Magnus Möller

7:08

(128)

2:13

31:15

(34)

1:19

20:42

(28)

1:02:34

Visa svar


Dölj svar


Helsingborg triathlon Olympisk. Juli 24.

Placering

Namn

Simning

T1

Cykel

T2

Löpning

Total tid

30

(H Mot)

Henrik Nilsson 20:54 4:35

1:20:11 

 

2:07 43:52 2:31:40

Visa svar


Dölj svar


Sövde triathlon 1/2 Ironman. Juli 17.

Placering

Namn

Simning

T1

Cykel

T2

Löpning

Total tid

16

(H Mot)

Patric Kalnins 56:12. 16 plats 4:40

3:08:59. 

15 plats

2:37 2:44:37. 16 plats 6:57:04

Visa svar


Dölj svar


Sövde triathlon Mini. Juli 17.

Placering

Namn

Simning

T1

Cykel

T2

Löpning

Total tid

21

(D Mot)

Ingrid Holmgren

12:40. 

27 plats

1:32

44:36. 

23 plats

1:24

25:58. 

17 plats

1:26:08

Visa svar


Dölj svar


Kalmar triathlon Järnmannen. Aug 6.

Placering

Namn

Simning

T1

Cykel

T2

Löpning

Total tid

16

(H45-49)

J-O Nilsson

1:28:39

(37)

4:26

5:29:18

(23)

3:19

3:43:02

(7)

10:48:43

105 

(H Mot)

Jonas Porshult

1:19:21

(88)

4:17

6:00:16

(166)

3:58

4:18:03

(100)

11:45:54

Visa svar


Dölj svar


Postadress:
Team Blekinge LF - Friidrott
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info