Hoppa till sidans innehåll

Kvarnloppet 2012


 

Kvarnloppet Lördag 21 april 2012

 

117 st deltog i det 14:e Kvarnloppet i Team Skavsårets regi.
Vädret var förhållandevis bra för löpning med ca 6 grader vid starten för 5/10km och uppehåll

 

 

RESULTAT

10km

  Namn Klubb Klass / Plats Sluttid Min/Km
1 Mikael Sahlberg Jakobsberg M 1 0:32:59 0:03:18
2 Christofer Salmén Running Sweden M 2 0:35:59 0:03:36
3 Henrik Östling Enhörna IF M 3 0:36:02 0:03:36
4 Fredrik Svanfeldt Hässelby SK M 4 0:36:54 0:03:41
5 Anna Rahm Rånäs 4H K 1 0:37:24 0:03:44
6 Lars Svärd IF Triangeln M 5 0:37:36 0:03:46
7 Sofus Kreutzmann Hässelby IF M 6 0:37:47 0:03:47
8 Jonas Sandberg Team Skavsåret IF M 7 0:39:11 0:03:55
9 Anders Näslund Svegs IK M 8 0:39:22 0:03:56
10 Roland Ljungh Järfälla M 9 0:39:24 0:03:56
11 Isak Lidström Näs IF M 10 0:39:55 0:04:00
12 Mattias Wallman Järfälla M 11 0:39:57 0:04:00
13 Hans Dahlén Fredrikshof M 12 0:39:58 0:04:00
14 Leo Heemskerk FK Studenterna M 13 0:40:39 0:04:04
15 Anders Bredhe Bromma M 14 0:41:11 0:04:07
16 Daniel Nilsson Team Stockholm Maraton M 15 0:42:04 0:04:12
17 Ardeshir Feyz Mir Solna M 16 0:42:18 0:04:14
18 Guillerma Gallardo Orient Kista M 17 0:42:18 0:04:14
19 Javier Cuesta Kista M 18 0:42:18 0:04:14
20 Fredrik Hugo Vällingby M 19 0:42:21 0:04:14
21 Jim Fröblom Farsta M 20 0:42:53 0:04:17
22 Fredrik Lundqvist Johanneshov M 21 0:42:56 0:04:18
23 Erik Blomberg Handelsbanken IF M 22 0:43:11 0:04:19
24 Gustav Lindstedt Järfälla M 23 0:43:47 0:04:23
25 Robert Söderkvist Semko IK M 24 0:43:59 0:04:24
26 Niclas Svensson ESIK M 25 0:44:05 0:04:25
27 Johan Eriksson Borlänge LK M 26 0:44:17 0:04:26
28 Nicolas Ekman IF Linnéa M 27 0:44:31 0:04:27
29 Niklas Hansölin OK Ravinen M 28 0:44:43 0:04:28
30 Mikael Hansson Runday IF M 29 0:44:51 0:04:29
31 Mats Hammerinmm Borlänge löparklubb M 30 0:44:53 0:04:29
32 Gabriel Lidström Näs IF M 31 0:44:55 0:04:30
33 Magdalena Grunder Järfälla K 2 0:44:56 0:04:30
34 Fredrik Lindbom Bälinge M 32 0:45:08 0:04:31
35 Malin Ljungh Järfälla K 3 0:45:15 0:04:31
36 Jonas Linder Stockholm M 33 0:48:09 0:04:49
37 Niclas Fagerström Lonesome Runners Vallentuna M 34 0:48:49 0:04:53
38 Pär Vedin Järfälla M 35 0:49:12 0:04:55
39 Rose-Marie Markström Järfälla K 4 0:49:15 0:04:55
40 Ove Savolainen Högbo Gif M 36 0:49:17 0:04:56
41 Emma Haglund Väsby SS Triathlon K 5 0:49:33 0:04:57
42 Jonas Moberg Järfälla M 37 0:49:39 0:04:58
43 Johan Nilsson Friskvårdskocken M 38 0:51:06 0:05:07
44 Marcus Gahlin Järfälla M 39 0:51:56 0:05:12
45 Petra Sporrong Spring Girls & Boys K 6 0:52:08 0:05:13
46 Lennart Wahlgren Nordea M 40 0:52:57 0:05:18
47 Libbie Lindahl Järfälla K 7 0:53:10 0:05:19
48 Helena Åkerlind Vattenfalls IF K 8 0:54:09 0:05:25
49 Holger Nilsson Friskvårdskocken M 41 0:54:36 0:05:28
50 Axel Conny Abrahamsson Hässelby M 42 0:55:03 0:05:30
51 Anders Braathen Tyresö M 43 0:56:52 0:05:41
52 Anika Fernando 0 K 9 0:58:57 0:05:54
53 Carolina Åhnberg Avesta K 10 0:59:45 0:05:58
54 Gabriella Nilsson Järfälla K 11 1:00:41 0:06:04
55 Göran Andersson Järfälla M 44 1:00:51 0:06:05
56 Nina Sundström Järfälla K 12 1:05:08 0:06:31
57 Carina Persson Hässelby K 13 1:05:41 0:06:34

 

 5km

  Namn Klubb Klass / Plats Sluttid Min/Km
1 Amanuel Weldemichael Hässelby SK M 1 0:16:41 0:03:20
2 Johnny Sellvén Runnerscorner M 2 0:17:34 0:03:31
3 Peter Ngarariga Hässelby SK M 3 0:18:09 0:03:38
4 Amanda Bohlin Puppy TS K 1 0:19:13 0:03:51
5 Johan Fogel Vallentuna M 4 0:20:54 0:04:11
6 Mattias Sahlberg Jakobsberg M 5 0:21:03 0:04:13
7 Ronnie Westman Viksjö M 6 0:21:07 0:04:13
8 Marianne Lind Hässelby K 2 0:23:37 0:04:43
9 Birgit Bretagnolle Solna K 3 0:23:51 0:04:46
10 Desire Wiegleb Edström Hässelby K 4 0:24:13 0:04:51
11 Tommy Jonsson Järfälla M 7 0:24:21 0:04:52
12 Per Stenmark Husman Hagberg M 8 0:24:41 0:04:56
13 Ove Rosendal KJR Bygg M 9 0:24:53 0:04:59
14 Lara Bretagnolle Solna K 5 0:25:07 0:05:01
15 Mia Fogel Väsby SS Triathlon K 6 0:26:44 0:05:21
16 Axel Nilsson Friskvårdskocken M 10 0:27:00 0:05:24
17 Hans Elmén Järfälla M 11 0:27:10 0:05:26
18 Christer Bolk Järfälla M 12 0:27:13 0:05:27
19 Joakim Rosendal KJR Bygg M 13 0:27:18 0:05:28
20 Björn Granath Andeboda IF M 14 0:27:20 0:05:28
21 Anais Bretagnolle Solna K 7 0:27:36 0:05:31
22 Ingrid Stenmark Järfälla K 8 0:27:46 0:05:33
23 Hans Bergholtz Stoockholm M 15 0:27:50 0:05:34
24 Eva Elmén Järfälla K 9 0:27:58 0:05:36
25 Petra Zalitis Hultqvist Järfälla K 10 0:28:08 0:05:38
26 Kalle Jonsson Järfälla M 16 0:28:16 0:05:39
27 Erika Vedin Järfälla K 11 0:28:18 0:05:40
28 Anna Vedin Järfälla K 12 0:29:32 0:05:54
29 Sebastian Granath Andeboda IF M 17 0:29:34 0:05:55
30 Frida Signevik AIK K 13 0:29:39 0:05:56
31 Teresia Fredriksson Järfälla K 14 0:29:47 0:05:57
32 Sverker Unnes Fredrikshof M 18 0:29:49 0:05:58
33 Stefan Lundberg Sannadals SR M 19 0:30:14 0:06:03
34 Kerstin Andersson Team Skavsåret K 15 0:32:50 0:06:34
35 Ebba Jonsson Järfälla K 16 0:36:30 0:07:18
36 Ingrid Margarreta Landvall 0 K 17 0:39:16 0:07:51
37 Emma Frida Landvall 0 K 18 0:39:16 0:07:51
38 Tommy Hultberg Trångsund M 20 0:48:06 0:09:37
39 Anna Haglöft Norsborg K 19 0:51:12 0:10:14
40 Börje Arletoft Norsborg M 21 0:51:13 0:10:15

 

 BARNLOPP

Start nr Namn min:sek
953 Rasmus Lindstedt 5:26
954 Nellie Signevik 6:19
955 Lova Signevik 4:19
956 Clara Fallenius 3:18
957 Ella Fallenius 3:35
958 Nomi Sundström 5:10
959 Simon Larrea 6:15
960 Louise Scharin 3:52
961 Sabine Scharin 3:47
962 Linnea Etxebeste 3:46
963 Maja Etxebeste 3:21
964 Tes Lagerström 4:31
965 Malte Linder 7:17
966 Klara Ohlin 4:22
967 Nils Nordström 5:10
968 Carl Nordström 4:26
969 Rasmus Wiberg 3:53
970 Filippa Wiberg 3:40
971 Ebba Casserfelt 6:17
972 Nora Casserfelt 5:20

 

Vi tackar våra sponsorer med Erik Nordh samt funktionärer som hjälpt till att göra detta lopp möjligt.

 

Vi ses igen nästa år.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Det finns inget album kopplat till denna sida.
 
 

Team Skavsåret IF Järfälla

Postadress:
Skavsåret IF Team Järfälla - Friidrott
P-A Allensten, Emaljvägen 12 lgh 1101
17673 Järfälla

Kontakt:
Tel: 0858030614
E-post: This is a mailto link

Se all info