Hoppa till sidans innehåll

Kvarnloppet 2013


Kvarnloppet Lördag 20 april 2013

 

48 barn och 152 vuxna deltog i det 15:e Kvarnloppet i Team Skavsårets regi.
Vädret var förhållandevis bra för löpning med ca 10 grader och solsken.

 

 

RESULTAT

10km

  Namn Klubb Klass / Plats Sluttid Min/Km
1 Oscar Majling Hässelby SK M 1 0:32:23 0:03:14
2 Mattias Jonsson Enhörna IF M 2 0:33:44 0:03:22
3 Hugo Hultqvist Uppsala IF M 3 0:33:48 0:03:23
4 Jonas Alvatus Uppsala M 4 0:34:13 0:03:25
5 Anders Söderlund FK Studenterna M 5 0:34:25 0:03:27
6 Tom Honig Mantra Sport M 6 0:34:27 0:03:27
7 Fredrik Svanfeldt Hässelby Skidklubb M 7 0:35:29 0:03:33
8 Peter Jonsson Enhörna IF M 8 0:36:27 0:03:38
9 Pasi Salonen PS Coaching M 9 0:36:35 0:03:40
10 Max Bergström Skeriol IF, Mora M 10 0:36:40 0:03:40
11 Marcus Bell CSKA Ribbakov M 11 0:37:55 0:03:48
12 Tommy Wikström Västerås LK M 12 0:37:56 0:03:48
13 Daniel Bruce Årsta M 13 0:38:25 0:03:50
14 Roland Ljungh Järfälla M 14 0:38:26 0:03:51
15 Jonas Hellström Danderyds SK M 15 0:38:51 0:03:53
16 Gustav Lindstedt Järfälla M 16 0:39:34 0:03:57
17 Gabriel Lidström Nås IF M 17 0:40:11 0:04:01
18 Per Larsson Running Sweden M 18 0:40:25 0:04:03
19 Bengt Wiberg Rånäs 4H M 19 0:40:28 0:04:03
20 Niklas Briselius Spånga M 20 0:40:36 0:04:04
21 Janne Koivuperä Stockholms City Triathlon M 21 0:40:47 0:04:05
22 Susanne Nörgaard   K 1 0:40:56 0:04:06
23 Calle Uhlan Järfälla M 22 0:41:08 0:04:07
24 Jonas Wallander   M 23 0:41:16 0:04:08
25 Jakob Ruhe Team Annedal M 24 0:41:16 0:04:08
26 Fredrik Lindbom   M 25 0:41:25 0:04:09
27 Linus Yng Solna M 26 0:41:40 0:04:10
28 Marcus Grindhage När IF M 27 0:41:45 0:04:10
29 Robert Graham   M 28 0:41:45 0:04:10
30 Andreas Bylund FK Studenterna M 29 0:41:57 0:04:12
31 Lars Svensson IF Linnéa M 30 0:42:03 0:04:12
32 Sofia Svensson IF Linnéa K 2 0:42:13 0:04:13
33 Helena Saarela   K 3 0:42:21 0:04:14
34 Camilla Åbergh Väsby SS Triathlon K 4 0:42:46 0:04:17
35 Henrik Edholm Järfälla M 31 0:42:55 0:04:17
36 Erik Skogsberg Järfälla M 32 0:43:00 0:04:18
37 Malin Ljungh Järfälla K 5 0:43:04 0:04:18
38 Robert Söderkvist Järfälla M 33 0:43:23 0:04:20
39 Tommy Enecrona   M 34 0:43:41 0:04:22
40 Erik Bjurling Team von Jukke M 35 0:43:50 0:04:23
41 Mats Hammerin Borlänge Löparklubb M 36 0:43:54 0:04:23
42 Magdalena Grunder Järfälla OK K 6 0:44:13 0:04:25
43 Johan Bäckvall IF Linnéa M 37 0:44:20 0:04:26
44 Thomas Bäverlid Team 42 M 38 0:44:31 0:04:27
45 Johan Vegelius Uppsala M 39 0:44:46 0:04:29
46 Jonas Linder   M 40 0:45:27 0:04:33
47 Kristoffer Hoffsten Järfälla M 41 0:45:59 0:04:36
48 Jan Rosenström Årsta M 42 0:46:00 0:04:36
49 Marcela Cifuentes Setterwall   K 7 0:46:22 0:04:38
50 Sebastian Granath Järfälla M 43 0:46:38 0:04:40
51 Daniel Gyllendahl Stockholm M 44 0:46:50 0:04:41
52 Daniel Hällqvist Handen M 45 0:46:53 0:04:41
53 Curt Sandberg Arlanda-Märsta SK M 46 0:47:20 0:04:44
54 Peter Jonsson   M 47 0:47:20 0:04:44
55 Bengt Lindgren Vallentuna FK M 48 0:47:23 0:04:44
56 Claes Mittjas Alcro-Beckers M 49 0:47:46 0:04:47
57 Ewa Fallenius Järfälla K 8 0:47:50 0:04:47
58 Gunnar Essunger   M 50 0:48:05 0:04:49
59 Magnus Ijäs Knivsta M 51 0:48:05 0:04:49
60 Katarina Gunsell Team Skavsåret IF K 9 0:48:17 0:04:50
61 Lars Björkman Kallhäll M 52 0:49:46 0:04:59
62 Pär Vedin Järfälla M 53 0:49:56 0:05:00
63 Tommy Lacandler Team Moto M 54 0:50:51 0:05:05
64 Mikael Signevik AIK M 55 0:50:57 0:05:06
65 Gry Isaksson Viksjö K 10 0:51:00 0:05:06
66 Kathrin Theelen Uppsala K 11 0:51:16 0:05:08
67 Jonas Moberg Järfälla M 56 0:51:20 0:05:08
68 Malin Hammerin Borlänge LK K 12 0:51:21 0:05:08
69 Ulf Roland Klasén Järfälla M 57 0:51:45 0:05:11
70 Marcus Gahlin IBK Gropen M 58 0:51:55 0:05:12
71 Tomas Skenbäck   M 59 0:52:00 0:05:12
72 Torkel Nilsson Järfälla Skidklubb M 60 0:52:19 0:05:14
73 Daniel Matus   M 61 0:52:44 0:05:16
74 Ingemar Weidinger   M 62 0:52:51 0:05:17
75 Jenny Hagberg Hässelby K 13 0:52:48 0:05:17
76 Emma Haglund Väsby SS Triathlon K 14 0:53:14 0:05:19
77 Lars Isaksson Viksjö M 63 0:53:25 0:05:20
78 Petra Sporrong SpringGirls&Boys K 15 0:53:37 0:05:22
79 Klara Granath Järfälla K 16 0:54:03 0:05:24
80 Fredrik Björkstrand Järfälla M 64 0:54:03 0:05:24
81 Anders Trotzig Husman&Hagberg M 65 0:54:36 0:05:28
82 Annika Åkerlind   K 17 0:54:39 0:05:28
83 Martin Wettergren Stockholm M 66 0:55:14 0:05:31
84 Mia Fogel Väsby SS Triathlon K 18 0:55:27 0:05:33
85 Anders Braathen Tyresö M 67 0:56:06 0:05:37
86 Anette Pettersson Axa Sportsclub K 19 0:56:08 0:05:37
87 Lars-Erik Edlinger Kallhäll M 68 0:56:13 0:05:37
88 Christoffer Jonson   M 69 0:56:31 0:05:39
89 Stefan Salomonsson Bromma M 70 0:57:55 0:05:47
90 Linda Lindgren Hässelby K 20 0:58:52 0:05:53
91 Göran Andersson Järfälla M 71 0:58:55 0:05:53
92 Gabriella Nilsson Järfälla Skidklubb K 21 0:59:55 0:06:00
93 Filippa Svensson Bromma K 22 1:02:29 0:06:15
94 Anna-Cariline Granath Järfälla K 23 1:03:01 0:06:18
95 Rebecca Ijäs Knivsta K 24 1:03:25 0:06:20
96 Björn Granath Järfälla M 72 1:06:14 0:06:37

 

 5km

  Namn Klubb Klass / Plats Sluttid Min/Km
1 Fredrik Uhrbom Spårvägens Fk M 1 0:15:57 0:03:11
2 Linus Nilsson Enhörna IF M 2 0:16:14 0:03:15
3 Anders Herrmann Rånäs 4:H M 3 0:16:29 0:03:18
4 Isak Lidström IF Linnea M 4 0:16:36 0:03:19
5 Jan Amnéus Väsby IK Friidrott M 5 0:16:42 0:03:20
6 Fredrik Arthursson Barkarby M 6 0:17:53 0:03:35
7 Andreas Åkesson Saltsjöbaden M 7 0:17:56 0:03:35
8 Matt Kinane Swansea H M 8 0:17:58 0:03:36
9 Adam Bills Hässelby SK M 9 0:18:17 0:03:39
10 Ulf Eriksson Huddinge AIS M 10 0:18:42 0:03:44
11 Ole Kling Järna M 11 0:18:44 0:03:45
12 Tommy Sundberg Skedvi IK M 12 0:19:02 0:03:48
13 Emma Gustafsson Hässelby SK K 1 0:19:50 0:03:58
14 Guy Wennerholm Hässelby SK M 13 0:19:51 0:03:58
15 Johan Fogel Vallentuna M 14 0:19:55 0:03:59
16 Kari Elfvengrén Vallentuna M 15 0:20:01 0:04:00
17 Rickard Örn Junkstars RC M 16 0:20:04 0:04:01
18 Björn Johnsson Crystal Stars M 17 0:20:12 0:04:02
19 Zara Howard NNIF K 2 0:20:46 0:04:09
20 Farhad Rouhani Solna M 18 0:21:44 0:04:21
21 Carolin Svensson Björkfors GOIF K 3 0:21:18 0:04:16
22 Mattias Esbjörnsson Järfälla M 19 0:22:00 0:04:24
23 Per Stenmark Husman & Hagberg M 20 0:23:26 0:04:41
24 Magdalena Brenning Louko   K 4 0:23:39 0:04:44
25 Stefan Edström Kallhäll M 21 0:25:33 0:05:07
26 Linda Edström Kallhäll K 5 0:25:34 0:05:07
27 Åsa Wiberg Husman & Hagberg K 6 0:25:47 0:05:09
28 Berith Hammerin Borlänge Löparklubb K 7 0:25:53 0:05:11
29 Mathias Linder Solna M 22 0:26:05 0:05:13
30 Erna Gudmundsdottir Föreningen Kutarna K 8 0:26:37 0:05:19
31 William Grunder Järfälla OK M 23 0:27:13 0:05:27
32 Mats Bergholtz Ericsson IK M 24 0:27:15 0:05:27
33 Andreas Grunder Järfälla OK M 25 0:27:16 0:05:27
34 Göran Husén Klubb SISAB M 26 0:28:16 0:05:39
35 Anna Grunder Föreningen Kutarna K 9 0:28:22 0:05:40
36 Gunilla Roll Järfälla K 10 0:28:46 0:05:45
37 Anna Vedin Järfälla K 11 0:28:50 0:05:46
38 Petra Zalitis Hultqvist   K 12 0:29:06 0:05:49
39 Monica Engkvist Team Moto K 13 0:29:14 0:05:51
40 Frida Signevik AIK K 14 0:29:53 0:05:59
41 Hans Bergholtz Stockholm M 27 0:30:18 0:06:04
42 Sandra Ajnefelt Järfälla K 15 0:30:34 0:06:07
43 Walter Bjelvestam Stureby M 28 0:31:21 0:06:16
44 Jakob Bjelvestam Stureby M 29 0:31:21 0:06:16
45 Ann Luiga Husman & Hagberg K 16 0:31:31 0:06:18
46 Gudrun Klasén Järfälla K 17 0:31:33 0:06:19
47 Kerstin Andersson Team Skavsåret K 18 0:31:34 0:06:19
48 Erika Fernström Husman & Hagberg K 19 0:32:24 0:06:29
49 Susanna Illum Föreningen Kutarna K 20 0:37:00 0:07:24
50 Ann-Sofie Rohdin   K 21 0:38:45 0:07:45
51 Reino Hiltunen Kista M 30 0:44:58 0:09:00

 

 BARNLOPP

Start nr Namn min:sek
973 Viggo Signevik Ej i mål
974 Nellie Signevik 4:23
975 Lova Signevik 4:47
976 Loke Rohdin 4:22
977 Josefin Andersson 3:37
978 Rasmus Eng 5:05
979 Elin Pettersson 4:29
980 Gustav Sandborg 3:31
981 Ruben Esbjörnsson 4:38
982 Alexander Andersson 4:20
983 Jens Åkerlind 5:28
984 Simon Åerlind 3:47
985 Samuel Andersson Ej start
986 Clara Fallenius 2:51
987 Ella Fallenius 3:16
988 Malte Boman 6:58
989 Weronika Malkiewicz 6:09
990 Ida Åstrand 3:25
991 Kevin Lidback 3:28
992 Felix Nilsson 3:11
993 Felix Öhrqvist 3:02
994 Jamie Kinane 4:56
995 Hanna Kinane 3:23
996 Lea Öhrqvist 3:50
997 Emil Ljungh 4:45
998 Emma Ljungh 4:08
999 Loke Hultqvist 5:09
901 Tindra Reidas 4:39
900 Elvira Reidas 4:41
902 Tyra Briselius 4:50
903 Gustav Sandkvist 2:58
904 Sandra Rudström 6:02
905 Linnea Mårtensson 6:03
906 Filippa Wiberg 3:18
907 Rasmus Wiberg 3:27
908 Timmie Nord 4:28
909 Rasmus Nord 4:59
910 Hugo Gutentoft 4:05
911 Elvin Gahlin 4:12
912 Robin Eng 5:28
913 Alicia Enecrona 3:58
914 Leo Hautala-Persson 5:06
915 Nora Brenning-Luoko 4:40
916 Emma Åstrand Saknas
917 Klara Zetterqvist 6:17
918 Malte Linder 4:03
919 Casper Hellberg 3:26
920 Emil Hellberg 3:05
921 Tuva Åkerlind 4:47

 

Vi tackar alla våra sponsorer samt funktionärer som hjälpt till att göra detta lopp möjligt.

 

Vi ses igen nästa år.

 

fritidsgif  icaviksjo

              RSLogo3              husman

 

 

 

 

 

 

Det finns inget album kopplat till denna sida.
 
 

Team Skavsåret IF Järfälla

Postadress:
Skavsåret IF Team Järfälla - Friidrott
P-A Allensten, Emaljvägen 12 lgh 1101
17673 Järfälla

Kontakt:
Tel: 0858030614
E-post: This is a mailto link

Se all info