Hoppa till sidans innehåll

Kvarnloppet 2015


Kvarnloppet Lördag 25 april 2015

 

39 barn och 134 vuxna deltog i det 17:e Kvarnloppet i Team Skavsårets regi.
Vädret var molnigt och ca 10 grader varmt.

 

 

RESULTAT

10km

  Namn Klubb Klass / Plats Sluttid Min/Km
1 Oscar Majling Hässelby SK M 1 0:32:39 0:03:16
2 Johan Alvaeus Uppsala IF M 2 0:33:32 0:03:21
3 Martin Holm FK Studenterna M 3 0:33:53 0:03:23
4 David Olerup Terrible Tuesdays M 4 0:36:23 0:03:38
5 Dennis Sundman   M 5 0:36:40 0:03:40
6 Victor Carlsson LK Spring Åmål M 6 0:36:43 0:03:40
7 Jonas Johansson   M 7 0:36:53 0:03:41
8 Marcus Bell CSKA Ribbakov M 8 0:37:16 0:03:44
9 Christian Bengtzelius FK Studenterna M 9 0:38:10 0:03:49
10 Jan Carlsson   M 10 0:38:32 0:03:51
11 Lars Svärd If Triangeln M 11 0:38:54 0:03:53
12 Ulf Eriksson Huddinge AIS M 12 0:39:03 0:03:54
13 Kennet Johansson   M 13 0:39:20 0:03:56
14 Zakarias Thorin Malmö Gerillalöpare M 14 0:39:25 0:03:57
15 Janne Koivnperä Stockholm City Triathlon M 15 0:39:26 0:03:57
16 Björn Tano Boden M 16 0:39:34 0:03:57
17 Fredrik Nybäck Oxbergs IF M 17 0:39:37 0:03:58
18 David Narciso SPIF M 18 0:39:44 0:03:58
19 Ida Gudmundson  FK Studenterna
K 1 0:39:58 0:04:00
20 Calle Uhlén Järfälla M 19 0:39:59 0:04:00
21 Linn Norrbäck IF Linnéa K 2 0:40:36 0:04:04
22 Emil Råberg   M 20 0:41:02 0:04:06
23 Filippa Lindnér IF Linnéa K 3 0:41:12 0:04:07
24 Per Larsson Running Sweden M 21 0:41:28 0:04:09
25 Magnus Engkvist Vallentuna M 22 0:41:30 0:04:09
26 Tommy Enecrona   M 23 0:41:32 0:04:09
27 Hans Rimbe Vallentuna FK M 24 0:42:08 0:04:13
28 Sofia Svensson   K 4 0:42:14 0:04:13
29 Johan Korsvik Hässelby friidrott M 25 0:42:33 0:04:15
30 Håkan Furuskär IF Linnéa M 26 0:42:36 0:04:16
31 Ole Martin Haugesten   M 27 0:42:38 0:04:16
32 Raimo Nygård Backa M 28 0:42:55 0:04:18
33 Lars Svensson IF Linnéa M 29 0:43:01 0:04:18
34 Sofia Gåvsten Uppsala LK K 5 0:43:48 0:04:23
35 Darwin Narciso   M 30 0:44:03 0:04:24
36 Örjan Sundkvist   M 31 0:44:13 0:04:25
37 Magnus Nordin Nordins Fastighetsbyrå M 32 0:44:27 0:04:27
38 Michael Manske Team Bar M 33 0:44:43 0:04:28
39 Fredrik Carlsson Hellroad M 34 0:44:53 0:04:29
40 Magnus Hedström   M 35 0:46:46 0:04:41
41 Fredrik Blomdahl   M 36 0:47:31 0:04:45
42 Jan Knipström   M 37 0:47:34 0:04:45
43 Joel Ek   M 38 0:48:06 0:04:49
44 Susanne Södersten   K 6 0:49:04 0:04:54
45 Sara Jonsson   K 7 0:49:09 0:04:55
46 Lars Edvinsson   M 39 0:49:10 0:04:55
47 Victoria Westerberg   K 8 0:49:12 0:04:55
48 Magnus Westerberg   M 40 0:51:05 0:05:07
49 Bruce Stockholm M 41 0:51:06 0:05:07
50 Mark Janhunen   M 42 0:51:25 0:05:09
51 Anders Braathen   M 43 0:52:07 0:05:13
52 Jan Svärd ALE 90 IK M 44 0:52:17 0:05:14
53 Jonas Moberg   M 45 0:52:26 0:05:15
54 Petra Zalitis Hultqvist   K 9 0:53:17 0:05:20
55 Lennart Lindh AGSTU M 46 0:54:04 0:05:24
56 Dan Eriksson   M 47 0:56:22 0:05:38
57 Patrik Holmen   M 48 0:58:10 0:05:49
58 Matthias Holgersson Runday M 49 0:59:25 0:05:57
59 Katarina Olofsson Runday K 10 1:00:14 0:06:01
60 Kerstin Söderberg   K 11 1:00:35 0:06:04
61 Ana Maria Diez Castro   K 12 1:01:39 0:06:10

 

 5km

  Namn Klubb Klass / Plats Sluttid Min/Km
1 Hugo Hultqvist Sundbybergs IK M 1 0:16:23 0:03:17
2 Anders Herrmann Uppsala LK M 2 0:16:26 0:03:17
3 Niklas Andersson Hässelby SK M 3 0:16:38 0:03:20
4 Niklas Bitén Team Sillkalv M 4 0:17:18 0:03:28
5 Adam Bills Hässelby SK M 5 0:17:20 0:03:28
6 Isak Lidström FK Studenterna M 6 0:17:54 0:03:35
7 Isac Åkerberg Älta M 7 0:17:57 0:03:35
8 Anna Rahm Huddinge AIS K 1 0:18:03 0:03:37
9 Katarina Högnaeus Uppsala LK K 2 0:18:23 0:03:41
10 Said Dahir HIPS M 8 0:19:23 0:03:53
11 Helena Saarela Mantra Sport K 3 0:19:38 0:03:56
12 Ahmed Abdinasser HIPS M 9 0:19:42 0:03:56
13 Alice Berg Turebergs FK K 4 0:19:45 0:03:57
14 Mikael Sjögren Södertälje IF M 10 0:20:01 0:04:00
15 David Rimbe Vallentuna FK M 11 0:20:11 0:04:02
16 Yahan Faarax Fredrikshofs FIF M 12 0:20:12 0:04:02
17 Tobias Jensen   M 13 0:20:26 0:04:05
18 Ronnie Westman   M 14 0:20:44 0:04:09
19 Roland Kauntz   M 15 0:21:00 0:04:12
20 Mattias Lundin   M 16 0:22:10 0:04:26
21 Bo Segercrantz   M 17 0:22:59 0:04:36
22 Alexander Hernelind Team Skavsåret IF M 18 0:23:09 0:04:38
23 Tage Winter   M 19 0:23:12 0:04:38
24 Stefan Edström   M 20 0:23:14 0:04:39
25 Linda Nordmark   K 5 0:23:15 0:04:39
26 Hans Pantzare   M 21 0:23:26 0:04:41
27 Maria Ek   K 6 0:23:50 0:04:46
28 Andreas Bergström Bull Alley Runners M 22 0:24:09 0:04:50
29 Petra Sporrong   K 7 0:25:34 0:05:07
30 Mats Bergholtz   M 23 0:26:12 0:05:14
31 Micke Modig Absolutions M 24 0:27:15 0:05:27
32 Andrea Horvei   K 8 0:28:15 0:05:39
33 Magnus Klang   M 25 0:28:39 0:05:44
34 Agnes Hampel Klang   K 9 0:28:40 0:05:44
35 Liza-Maria Larsson Absolutions K 10 0:28:45 0:05:45
36 Frida Dahlström   K 11 0:28:50 0:05:46
37 Jessica Franzen   K 12 0:28:59 0:05:48
38 Mattias Wennström   M 26 0:29:07 0:05:49
39 Göran Andersson   M 27 0:29:30 0:05:54
40 Frida Signevik AIK K 13 0:30:33 0:06:07
41 Mikael Signevik AIK M 28 0:30:34 0:06:07
42 Kalle Sjöberg Absolutions M 29 0:31:47 0:06:21
43 Tove Eriksson   K 14 0:31:50 0:06:22
44 Charlotte Westring Absolutions K 15 0:32:28 0:06:30
45 Hans Bergholtz   M 30 0:32:36 0:06:31
46 Kerstin Andersson Team Skavsåret IF K 16 0:33:46 0:06:45
47 Sofia Pechan   K 17 0:34:06 0:06:49
48 Charlotta Lundin AXA Sports Club K 18 0:34:19 0:06:52
49 Johanna Fredin Nordins Fastighetsbyrå K 19 0:34:30 0:06:54
50 Ingeborg Sund Tongé Friskis Järfälla K 20 0:42:44 0:08:33
51 Christer Tongé Friskis Järfälla M 31 0:42:45 0:08:33
52 Reino Hiltunen   M 32 0:52:24 0:10:29

 

 2x5km PARLOPP (Endast namn på den som passerar mållinjen)

  Namn Klubb Klass / Plats Sluttid Min/Km
1 Oskar Norberg   P/1 0:45:28 0:04:33
2 Rahman Amanullah   P/2 0:45:35 0:04:34
3 Tilda Lundberg   P/3 0:55:24 0:05:32
4 Frida Lundin   P/4 0:58:46 0:05:53
5 Eva Stenberg   P/5 0:58:50 0:05:53

 

 BARNLOPP

Start nr Namn min:sek
568 Viktor Bergström 5:52
584 Viggo Signevik 8:35
591 Lova Signevik 4:52
598 Nellie Signevik 5:45
599 Matilda Wennström 9:51
603 Benny Wennström Ej Start
604 Ella Wennström 9:53
617 Nathalie Franzen 9:48
648 Benjamin Franzen 10:03
650 Oliver Franzen 8:26
658 Alexander Kauntz 5:53
667 FridaMai Jensen 6:12
673 Simon Åkerlind 5:14
677 Kevin Åkerlind 6:18
678 Amela Peco 5:08
684 Wilma Olofsson Ej Start
689 Douglas von Krusenstjerna 7:40
690 Alicia Enecrona 4:57
691 Emilia Enecrona 8:06
692 Alice Marsten 6:30
693 Moa Persell 6:29
694 Albin Danielsson 4:32
695 Emil Danielsson 5:32
696 Alicia Schaffhauser 8:52
697 Pontus Lagerstrand 7:19
698 Lukas Sterner 6:36
699 Ida-Lee Hupe 6:37
701 Tilda Johansson 6:38
784 Hugo Wallin 5:39
788 Leia Wallin 7:45
799 Frida Paulson 6:06
1040 Elliot Johansson 7:43
1060 Isabelle Lypa 5:07
1200 Leo Hultqvist 9:26
1391 Loke Hultqvist 7:38
1392 Julius Andreasson 8:09
1393 Albin Andreasson Ej Start
1394 Rasmus Wiberg 4:26
1395 Filippa Wiberg 4:28

 

Vi tackar alla våra sponsorer samt funktionärer som hjälpt till att göra detta lopp möjligt.

 

Vi ses igen nästa år.

 

fritidsgif  icaviksjo

              RSLogo3              husman

 

 

 

 

 

 

Det finns inget album kopplat till denna sida.
 
 

Team Skavsåret IF Järfälla

Postadress:
Skavsåret IF Team Järfälla - Friidrott
P-A Allensten, Emaljvägen 12 lgh 1101
17673 Järfälla

Kontakt:
Tel: 0858030614
E-post: This is a mailto link

Se all info