Hoppa till sidans innehåll

Klubbens meriter


2017
Guld Europacupen (H)
Guld VM cupspel (H), Fredrik Persson
Guld Elitserien
Guld SM slagspel (HJ), Eric Bohlin
Guld SM cupspel (D), Felicia Vikström
Silver VM slagspel (H), Fredrik Persson
Silver VM slagspel (D), Karin Olsson
Silver 3-manna-SM (D)
Silver U-SM Filt (U), Alison Spets
Silver U-SM EB (U), Alison Spets
Brons SM cupspel (D), Rose-Marie Lönnqvist
Brons U-SM Filt (PC), Anton Svensson
Brons U-SM EB (U), Elin Spets

2016
Guld Europacupen (H)
Guld U-SM EB (U), David Wiklund
Silver Elitserien
Brons U-SM Filt (U), David Wiklund

2015
Guld Europacupen (H)
Guld Elitserien
Guld Inomhus-SM slagspel (H), Carl-Johan Ryner
Guld Inomhus-SM slagspel (D), Karin Olsson
Guld Inomhus-SM matchspel (H), Carl-Johan Ryner
Guld U-SM Filt (U), Amadeus Lundell
Silver VM slagspel (H), Fredrik Persson
Silver VM matchspel (H), Fredrik Persson
Silver NM (HJ), Eric Bohlin 
Silver Inomhus-SM slagspel (H), Fredrik Persson
Silver Inomhus-SM matchspel (D), Karin Olsson
Silver U-SM EB (U), Amadeus Lundell
Brons Inomhus-SM matchspel (H), Fredrik Persson
Brons U-SM Filt (U), Anton Svensson
Brons U-SM EB (U), Anton Svensson

2014
Guld Europacupen (H)
Guld Elitserien
Guld Svenska Cupen EB 
Guld Inomhus-SM EB (D), Karin Olsson
Guld U-SM EB (PA), Eric Bohlin 
Guld Mixed-SM, Sandra Bengtson
Brons EB-SM (HJ), Eric Bohlin
Brons Inomhus-SM EB (H), Lars Brown
Brons U-SM Filt (PA), Eric Bohlin

2013
Guld Europacupen (H)
Guld Elitserien
Guld Inomhus-SM slagspel (H), Carl-Johan Ryner
Guld Inomhus-SM slagspel (D), Karin Olsson
Guld Inomhus-SM matchspel (D), Karin Olsson
Silver VM matchspel (D), Sandra Bengtson
Silver Svenska Cupen filt 

2012
Guld Europacupen (H)
Guld Elitserien
Silver Kombi-SM (D), Sandra Bengtson
Silver U-SM Filt (FC), Tuva Alsén
Brons U-SM Filt (PB), Eric Bohlin 

2011
Guld Europacupen (H)
Guld Elitserien
Guld Svenska Cupen Filt
Guld U-SM Filt (PC), Eric Bohlin
Guld U-SM Betong (FC), Tuva Alsén
Silver U-SM Filt (FC), Tuva Alsén
Brons Svenska Cupen EB
Brons Kombi-SM (D), Sandra Bengtson 

2010
Guld Europacupen (H)
Guld Elitserien
Guld Kombi-SM (H), Anders Olsson
Guld Kombi-SM (D), Sandra Bengtson
Guld U-SM (PC), Eric Bohlin
Silver Kombi-SM (H), Carl-Johan Ryner
Silver U-SM (FC), Tuva Alsén

2009
Guld Elitserien
Guld NM (D), Karin Wiklund
Guld Kombi-SM (H), Lars Brown
Guld 3-m-SM (H)
Silver Kombi-SM (D), Karin Wiklund
Brons Europacupen (H)
Brons Europacupen (D)
Brons NM (H), Marcus Larsson
Brons 10-m-SM
Brons Kombi-SM (H), Anders Olsson
Brons Kombi-SM (H), Anders Olsson

2008
Guld Europacupen (H)
Guld Europacupen (D)
Guld Elitserien
Guld 10-manna-SM
Guld Kombi-SM (H), Anders Olsson
Guld Svenska Cupen
Guld 3-m-SM (D)
Brons Kombi-SM (H), Carl-Johan Ryner
Brons Kombi-SM (D), Karin Wiklund
Brons 3-m-SM (H)
2007
Guld Europacupen (H)
Guld Europacupen (D)
Guld Elitserien
Guld Kombi-SM (H), Carl-Johan Ryner
Guld Kombi-SM (D), Charlotte Ryner
Guld Svenska Cupen
Guld 3-m-SM (H)
Guld 3-m-SM (D)
Silver 10-m-SM
Silver Mixed-SM Sandra Bengtson/Linus Sundström (Jönköping)
Brons Kombi-SM (D), Karin Wiklund
Brons Mixed-SM Charlotte Ryner/Erik Gustafsson (Jönköping)
2006
Guld Elitserien
Guld Kombi-SM (DJ), Charlotte Ryner
Guld Kombi-SM (H), Carl-Johan Ryner
Guld 10-m-SM
Guld Svenska Cupen
Guld 3-m-SM (D)
Guld 3-m-SM (H)
Silver JVM (DJ), Charlotte Ryner
Silver NM (DJ), Charlotte Ryner
Silver NM (D), Karin Wiklund
Silver NM (H), Carl-Johan Ryner
Silver Europacupen (H)
Silver Kombi-SM (DJ), Maria Olsson
Silver Kombi-SM (D), Karin Wiklund
Silver Kombi-SM (H), Anders Olsson
Silver Svenska Cupen
Silver 3-m-SM (D)
Brons NM (H), Anders Olsson
Brons NM (HJ), Lars Brown
Brons Europacupen (D)
Brons Kombi-SM (H), Fredrik Persson
Brons Kombi-SM (D), Jessica Rengbrandt
Brons Mixed-SM, Maria Olsson/Jonas Gustavsson (Jönköping)
2005
Guld Elitserien
Guld Filt-SM (H), Anders Olsson
Guld Filt-SM (HJ), Lars Brown
Guld EB-SM (H), Anders Olsson
Guld EB-SM (D), Karin Wiklund
Guld EB-SM (DJ), Charlotte Ryner
Guld 10-m-SM
Guld Mixed-SM, Anders Olsson/Sandra Nordin (Sundsvall)
Guld 3-m-SM Filt (H)
Guld 3-m-SM EB (H)
Silver VM (H), Carl-Johan Ryner
Silver JEM (DJ), Charlotte Ryner
Silver Europacupen (D)
Silver Europacupen (H)
Silver Filt-SM (D), Karin Wiklund
Silver Filt-SM (DJ), Charlotte Ryner
Silver EB-SM (H), Carl-Johan Ryner
Silver EB-SM (HJ), Lars Brown
Brons Filt-SM (H), Carl-Johan Ryner
Brons Mixed-SM, Lars Brown/Karoline Karlsson (Tantogården)
2004
Guld Filt-SM (D), Karin Wiklund
Guld Filt-SM (H), Carl-Johan Ryner
Guld EB-SM (D), Karin Wiklund
Guld EB-SM (H), Carl-Johan Ryner
Guld Mixed-SM, Karin Wiklund/Anders Olsson
Guld 3-m-SM Filt (D)
Guld 3-m-SM Filt (H)
Guld 3-m-SM EB (H)
Guld 3-m-SM EB (D)
Guld Asiatiska Mästerskapen (H), Anders Olsson
Guld Asiatiska Mästerskapen (D), Karin Wiklund
Silver EM (D), Karin Wiklund
Silver Filt-SM (DJ), Charlotte Ryner
Silver Filt-SM (H), Anders Olsson
Silver EB-SM (DJ), Charlotte Ryner
Silver EB-SM (H), Anders Olsson
Silver 10-m-SM
Silver Mixed-SM, Sandra Bengtson/Carl-Johan Ryner
Brons Europacupen (D)
Brons Elitserien
2003
Guld VM (H), Carl-Johan Ryner
Guld Elitserien
Guld Filt-SM (H), Carl-Johan Ryner
Guld Filt-SM (D), Sandra Bengtson
Guld EB-SM (H), Anders Olsson
Guld EB-SM (D), Karin Wiklund
Guld 10-m-SM
Guld Svenska Cupen
Guld 3-m-SM Filt (D)
Guld 3-m-SM Filt (H)
Guld 3-m-SM EB (H)
Guld 3-m-SM EB (D)
Silver VM (H), Anders Olsson
Silver Filt-SM (DJ), Charlotte Ryner
Silver Filt-SM (H), Anders Olsson
Silver Filt-SM (D), Karin Wiklund
Silver EB-SM (D), Sandra Bengtson
Silver EB-SM (H), Carl-Johan Ryner
Silver 3-m-SM Filt (H)
Brons VM (D), Karin Wiklund
Brons Europacupen (H)
2002
Guld EM (D), Karin Wiklund
Guld NM (H), Carl-Johan Ryner
Guld NM (D), Karin Wiklund
Guld NM (DJ), Charlotte Ryner
Guld Filt-SM (D), Karin Wiklund
Guld EB-SM (D), Karin Wiklund
Guld EB-SM (H), Carl-Johan Ryner
Guld 10-m-SM
Guld Svenska Cupen
Silver Europacupen (D)
Silver EB-SM (D), Sandra Bengtson
Brons Elitserien
Brons Filt-SM (H), Mikael Borg
2001
Guld VM (D), Karin Wiklund
Guld Europacupen (D)
Guld Elitserien
Guld Filt-SM (D), Karin Wiklund
Guld Filt-SM (H), Thomas Pölder
Guld EB-SM (D), Karin Wiklund
Guld Svenska Cupen (D)
Guld EB-USM (FB), Sofia Olsson
Silver VM (H), Carl-Johan Ryner
Silver Filt-SM (H), Carl-Johan Ryner
Silver EB-SM (HJ), Daniel Olsson
Silver Svenska Cupen (H)
Silver Filt-USM (FB), Sofia Olsson
Silver Filt-USM (FA), Charlotte Ryner
Brons Mixed-SM, Sandra Bengtson/Carl-Johan Ryner
Brons EB-USM (FA), Charlotte Ryner
2000
Guld EM (H), Carl-Johan Ryner
Guld EB-SM (D), Karin Wiklund
Guld Mixed-SM, Anders Wiklund/Ulrika Davidsson (Aros)
Guld EB-USM (FB), Charlotte Ryner
Guld Asiatiska Mästerskapen (H), Carl-Johan Ryner
Silver Elitserien
Silver EB-SM (H), Carl-Johan Ryner
Silver Filt-USM (FB), Maria Olsson
Silver EB-USM (FC), Sofia Olsson
Silver Asiatiska Mästerskapen (D), Karin Wiklund
Brons EB-SM (OD), Ingrid Karlsson
Brons 10-m-SM
Brons Svenska Cupen (H)
Brons Mixed-SM, Karin Wiklund/Pierre Zetterlund (Tantogården)
Brons Mixed-RM, Ingrid Karlsson/Tyko Gustavsson (Ersta)
Brons Filt-USM (FC), Sofia Olsson
1999
Guld Elitserien
Guld EB-SM (D), Karin Wiklund
Guld EB-SM (OH), Sture Molin
Guld EB-SM (H), Carl-Johan Ryner
Silver VM (D), Karin Wiklund
Silver Filt-SM (D), Karin Wiklund
Silver Svenska Cupen (H)
Brons RM (DV), Ingrid Karlsson
1998
Guld EM (D), Karin Wiklund
Guld Elitserien
Guld Damserien
Guld EB-SM (H), Carl-Johan Ryner
Guld EB-SM (D), Karin Wiklund
Silver NM (D), Karin Wiklund
Silver Filt-SM (D), Karin Wiklund
Silver Svenska Cupen (H)
Brons NM (H), Carl-Johan Ryner
Brons Filt-SM (H), Mikael Borg
1997
Guld NM (D), Karin Wiklund
Guld Damserien
Guld Filt-SM (D), Karin Wiklund
Guld EB-SM (D), Karin Wiklund
Guld RM (DV), Ingrid Karlsson
Guld Svenska Cupen (D)
Guld Svenska Cupen (H)
Silver NM (H), Carl-Johan Ryner
Silver Elitserien
Silver RM (HV), Arne Jansson
Brons Europacupen (D)
Brons Filt-SM (H), Anders Wiklund
Brons RM (HV), Sture Molin
Brons 10-m-SM
Brons 5-m-RM
1996
Guld Damserien
Guld Filt-SM (D), Karin Wiklund
Guld RM (HV), Arne Jansson
Guld 10-m-SM
Silver Europacupen (D)
Silver EB-SM (D), Karin Wiklund
Silver RM (DV), Ingrid Karlsson
Silver Svenska Cupen (D)
Silver 5-m-RM
Brons Elitserien
Brons Filt-SM (H), Anders Wiklund
Brons RM (HV), Inge Eriksson
Brons Mixed-SM, Charlotte Lindberg/Lars Lövblom (Sundbyberg)
1995
Guld RM (DV), Ingrid Karlsson
Silver VM (D), Karin Wiklund
Silver RM (HV), Inge Eriksson
Silver Svenska Cupen (H)
Brons Filt-SM (D), Karin Wiklund
Brons EB-SM (D), Karin Wiklund
1994
Guld 10-m-kval
Silver EB-SM (D), Karin Wiklund
1993
Guld JEM (DJ), Karin Wiklund
Guld EB-SM (DJ), Karin Wiklund
Silver Filt-SM (DJ), Karin Wiklund
Brons RM (HV), Sten Dahleman
1992
Guld Filt-SM (DJ), Karin Wiklund
Guld EB-SM (DJ), Karin Wiklund
Silver JEM (DJ), Karin Wiklund
1990
Silver EB-SM (H), Claes-Göran Anderson
Brons 3-m-SM (H)
1989
Guld EB-SM (OB), Sven-Olof Birgersson
Silver EB-SM (HJ), David Noreland
Brons 3-m-SM (HJ)
1988
Guld RM (OB), Sven-Olof Birgersson
Silver 5-m-SM (J)
Brons EB-SM (OH), Sven-Olof Birgersson
1987
Brons Filt-USM (PA), David Noreland
1986
Brons 5-m-RM
1984
Silver RM (OG), Gungärd Sundquist
Brons 3-m-SM (HJ)
1981
Brons 5-m-RM
1980
Guld RM (OG), Beda Steiner
Silver 5-m-RM
1979
Brons 5-m-RM
1978
Guld 5-m-RM
1977
Guld 5-m-RM
Brons 3-m-SM (OTH)
1976
Guld 5-m-SM (OT)
1975
Guld Svenska Serien
Silver 10-m-SM
Silver SM (OB), Bengt Johansson
Silver 3-m-SM (OTH)
1974
Guld SM (H), Peter Eriksson
Guld 3-m-SM (OTH)
Brons Svenska Serien
Brons SM (OB), Bengt Johansson
Brons 3-m-SM (OTH)
1973
Guld SM (OB), Ivor Andersson
Guld 3-m-SM (OTH)
Silver SM (DJ), Britt-Marie Karlsson
Silver 5-m-SM (OTH)
1972
Guld SM (HJ), Dan Hoflund
Guld 3-m-SM (OTH)
Guld 5-m-SM (D)
Brons SM (OB), Erik Karlsson
1971
Guld 3-m-SM (H)
Silver SM (H), Åke Lidberg
Brons SM (DJ), Britt-Marie Karlsson
Brons 3-m-SM (OTH)
Brons 5-m-SM (D)
1970
Silver SM (D), Ingrid Karlsson
Silver 3-m-SM (HJ)
Silver 3-m-SM (OTH)
1969
Silver 5-m-SM (OT)
1967
Guld SM (D), Ingrid Karlsson
Guld 3-m-SM (HJ)
1966
Brons 10-m-SM
Brons SM (OB), Erik Karlsson
Brons 3-m-SM (HJ)
Brons 3-m-SM (D)
1965
Silver Mixed-SM, Ingrid Karlsson/Gunnar Heldsdörfer
1963
Silver 10-m-kval
1955
Silver 10-m-SM
1951
Guld 3-m-SM (H)
1950
Brons 3-m-SM (OT)
1949
Silver 10-m-SM
1948
Guld SM (H), Nils Gunnarsson
Guld 3-m-SM (H)
Brons 10-m-SM
Brons SM (OB), Bernhard Österlind
Brons 3-m-SM (D)
1947
Silver 10-m-kval
Silver SM (D), Astrid Mellin
1946
Silver SM (H), Gunnar Bärlin
1945
Brons 5-m-SM
1944
Silver SM (H), Nils Gunnarsson
Brons 10-m-SM
Brons 5-m-SM
1942
Guld SM (H), Nils Gunnarsson
Silver SM (H), Nils Gunnarsson
Silver 3-m-SM
Brons 10-m-SM
1939
Silver Svenska Serien

Uppdaterad: 2017-09-27 09:31

Våra sponsorer

 

Stöd Uppsala BGK, handla via Sponsorhuset

Följ oss på Instagram

 

© Uppsala Bangolfklubb

Postadress:
Uppsala BGK - Bangolf
Andersson, Lodsmedsvägen 2
74350 Vattholma

Besöksadress:
Ulleråkersvägen 8
75309 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018124490
E-post: This is a mailto link

Se all info