Hoppa till sidans innehåll

Gamla Giffares Hederspris


Gamla Giffares hederspris instiftades 1946 med avsikten att uppmuntra för årets bästa idrottsprestation. Avsikten har med åren vidgats till att även uppmuntra för en föredömlig ledargärning.

 

2015       Per-Åke Skagersten, friidrott, ledare

2014       Mikael Svenberg,   fotboll

2013       Jeanette Jansson,   gymnastik,   ledare                        

2012       Monika Callenberg,   friidrott,   ledare

2011       Robert Flatum,   fotboll,   ledare

2010       Beatrice Gunnarsson,   gymnastik,   ledare

2009       Csaba Gaal                                 friidrott                tränare

2008       Finn Larsen                                fotboll                  materialförvaltare

2007       Petra Bengtsson                        gymnastik          ledare

2006       Jesper Hjalmarsson                   fotboll                  målvakt

2005       Maria Johansson                       gymnastik          ledare

2004       Linda Berntsson                         friidrott                längd, kortdistans

2003       Christian Dahl                            fotboll                  forward

2002       Catharina Bondesson               gymnastik         

2001       Marie-Louise Johanssson        friidrott               

2000       Anneli Totevski (Hansson)       gymnastik         

1999       Andreas Johansson                  fotboll                  back

1998       Tobias Bengtsson                      fotboll                  mittback

1997       Karolina Mårtensson                 damfotboll          målvakt

1996       Martin Andersson                      fotboll                  mittfältare

1995       Magnus Gerkens                       fotboll                  målvakt

1994       Marina Melby                              damfotboll          mittfältare

1993       Herrfotbollssektionen                fotboll                 

1992       Sven-Olof Högh                         fotboll                  ledare

1991       Damfotbollslaget                        damfotboll         

1990       Magnus Johansson                  fotboll                  mittback

1989       Patric Johansson                       fotboll                  mittfältare

1988                                                                                         

1987       Bengt-Olof Mårtensson             friidrott                kortdistans

1986                                                                                         

1985       Roger Svensson                        fotboll                  målvakt

1984       Elly Svensson                            gymnastik          ledare

1983       Gunnar Karlsson                       administration   kanslist

1982       Fred Schumacher                      friidrott                kast

1981       Roy Ahlgren                                fotboll                  mittback

1980       Mats Johansson                         Fotboll                mittfältare

1979       Lars Lindblom                             friidtott                 Medeldistans

1978       Sven Nylander                           friidrott                400 m häck olymplier Los Angeles 1984

1977       Nils-Roger Ljungfalk                 friidrott                långdistans

1976       Sune Söhrström                         fotboll                  högerinner

                Ann-Sofie Stener                       friidrott                längd

1975       Ulf Rathsman                             friidrott                diskus, slägga

                Ove Håkansson                         fotboll                  mittfältare

1974       Jan Ladeborn                             simning             

                Ulf Lindberg                                simning             

1973       Pia Mårtensson                          simning              olympier Montreal 1976

1972       Ragnar ”Feilen” Larsson          ledare                 kassör

1971       Rune Johansson                       fotboll                  målvakt

1970       Jan-Bertil ”Tjante” Johansson fotboll                  forward

1969       Jan-Ivar Berntsson                    fotboll                  försvar

                Sven-Olof Svensson                 friidrott                långdistans

1968       Agneta Jögård (Johansson)    friidrott                kortdistans

1967       Inger Rathsman (Nilsson)        friidrott                kortdistans

1966       -                                                                                 

1965       -                                                                                 

1964       Ingrid Richardsson (Johansson)                         friidrott                    medeldistans

1963       Evan Johansson                        fotboll                  back

1962       -                                                                                 

1961       Roland Svensson                      friidrott                diskus, kula

1960       -                                                                                 

1959       Gunvor Andersson                    friidrott                medeldistans

1958       Sune Fäldt                                  friidrott                110 m häck

1957       Kurt "Skeppshult" Svensson   fotboll                centerforward

1955       Kate Jobson                                simning              olympier Melbourne 1956, europamästarinna 1958

1956       Lennart Larsson                         fotboll                högerinner

1954       Rune Reuterberg                       fotboll                  back

1953       Arne Eriksson                             friidrott                längd, tresteg, kortdistans

1952       Bror Zaar                                      fotboll                  centerhalv

1951       Lennart Ivansson                       friidrott                kortdistans

1950       Helge Johansson                      friidrott                200 o 400 m

1949       Lennart Svensson                     friidrott                femkamp

1948       Sven Nilsson                              friidrott                långdistans

1947       Tore "Bums" Johansson           fotboll                  målvakt

1946       Karl-Axel Norrman                     friidrott                höjdhoppare

Uppdaterad: 2016-12-26 20:57
Skribent: Stig-Göran Larsson
Epost: Adressen Gömd

Boka lokal Påskbergsgården
OBS! Behörighet krävs


 


 

Stöd våra föreningar
Klicka på bild och läs hur!

 


 

Stöd fotbollens secondhandverksamhet

 


 

Stöd vårt arrangemang
Lördag 15 juli 2017


 

 

 
 
 
 

Postadress:
Varbergs GIF IA
Varbergs GIF IA, Danska vägen 15
432 51 Varberg

Kontakt:
Tel: 0340-14848
E-post: [saknas] Information

Se all info