Hoppa till sidans innehåll

Resultat Dalaserien 2017

2017-05-10 10:06
Resultat från årets första Dalaserie som avgjordes i Rembo 9/5 17
  • Uppdaterad: 2017-05-10 10:16

                                    Nybörjare 0-7år Flickor

  • Alice Eklöf                                                Rembo IK
  • Petra Hedlund                                         CK Natén

                                      Nybörjare 0-7 år Pojkar

  • Vilmer Hultén                                          CSK Ludvika
  • Casper Björklund                                    Rembo IK
  • Milton Jingstedt                                      CK Natén
  • Hampus Björk                                          Rembo IK
  • Vilgot Tysklind                                         CK Natén
  • Tim Olveby Ternstedt Rembo IK
  • Melvin Tynell Fyr                                    Falu CK

                                   Nybörjare 8-10 år Flickor

  • Thyra Broström                               Rembo IK
  • Alice Morelius                                  CK Natén
  • Inez Rutkvist                                    CK Natén
  • Ellen Björklund                                Rembo IK
  • Sofie Olgerfelt                                 CK Natén

                                   Nybörjare 8-10 år Pojkar

  • Malte Dahlgren                                       Borlänge CK
  • Olle lindgren                                            CK Natén
  • Eddie Sivatti                                             CK Natén
  • Lucas Vähätalo                                       CK Natén
  • Emil Hagberg                                           CK Natén
  • Vidar Broström                                       Rembo IK
  • Alfred Mix                                                CK Natén
  • Hampus Fagerberg                                 Borlänge CK
  • Emil Björk                                                 Rembo IK
  • Teo Olverby Ternstedt                          Rembo IK
  • Ture Johansson                                       Rembo IK
  • Natanael Mårts                                      CK Natén
  • Herman Hulten                                       CSK Ludvika
  • Axel Sonefors                                          Rembo IK
  • Dexter Anveland                                     Rembo IK
  • Alfred Davidsson                                    Rembo IK
  • Jesper Hedlund                                       CK Natén
  • Ante Jakobsson                                       CK Natén
  • Lage Assmundsson                                 Rembo IK
  • Filip Örn                                                    CK Naten
  • Alex Lindell                                              CK Naten

                                       Ungdom 10-12 Flickor

  1. Elin Karlsson                                                                Borlänge CK

                                         Ungdom 10-12 Pojkar

  1. Anton Unger                                                               Falu CK
  2. William Tynell Fyr                                                       Falu CK
  3. Mattias Wikars                                                           Borlänge CK
  4. Wilmer Hylen                                                              Falu CK
  5. Albin Eriksson Bäckström                                         Rembo IK
  6. Vilmer Ekman                                                              Falu CK
  7. Oskar Eklöf                                                                  Rembo IK
  8. Max Lidman                                                                Falu CK
  9. Jesper Åberg                                                               Rembo IK

                                           Ungdom 13-14 år Flickor

  • Emelie Olgerfeldt                                                              CK Natén          DNF
  • Tilda Hylen                                                                          Falu Ck              DNF
  • Meja Hagström                                                                  Borlänge CK     DNF

                                              Ungdom 13-14 år Pojkar

  1. Anton Olars                                                                         Falu CK
  2. Casper Casserstedt                                                           CK natén
  3. Rasmus Käll                                                                         Falu CK
  4. Andreas Dahlgren                                                              Borlänge CK
  5. Albin Morelius                                                                    CK Natén

                                                Ungdom 15-16 år Flickor

  1. Alva Casserstedt                                                                CK Natén

                                                    Ungdom 15-16 Pojkar

  1. Axel Bergman                                                                     Falu CK
  2. Sander Krouwel                                                                  Borlänge
  3. Sebastian Fagerberg       Borlänge CK                                DNF
  4. Dennis Sjöberg              Rembo IK                                     DNF

                                                        17-39 år Herrar

  1. Sebastian Holm                                                                  Team Ormsalva
  2. Patrik Engström                                                                 Rembo IK
  3. Filip Bergström                                                                   Borlänge CK
  4. Christian Olgerfeldt                                                           CK Natén
  5. Klas Eriksson                                                                       CK Natén
  6. Mattias Pirttioja                                                                 CK Natén

                                                      40-110 år Damer

  1. Åsa Karlsson                                                                       Borlänge CK

                                                       40-110 år Herrar

  1. Christer Claar                                                                     Borlänge CK
  2. Joakim Persson                                                                  Borlänge CK
  3. Krister Bergman                                                                 Falu CK
  4. Lars Casserstedt                                                                CK Natén
  5. Tomas Norling                                                                   CK Natén
  6. Ulf Rutkvist                                                                         CK Natén
  7. Jonas Johansson                                                                Rembo IK
  8. Johan Eklöf                                                                         Rembo IK
  9. Daniel Assmundsson                                                         Rembo IK

 

 

Skribent: Johan Carelle
Epost: This is a mailto link

alpha

 


Vaccinera din klubb

 


Sisu

 


Hagströmska gymnasiet

 


Vansbr cykelgymnasium

Postadress:
Dalarnas Cykelförbund
Johan Carelle, Kung Gustafs torg 2 B lgh 1006
791 70 Falun

Kontakt:
Tel: 0760287242
E-post: This is a mailto link

Se all info