Hoppa till sidans innehåll

Resultat Rågbergsrundan 2012

Agnäs IK gratulerar Sofia Lindberg, Robertsfors IK, och Simon Lageson, Hägglunds IoFK, som vann var sin jubileumsfruktkorg samt tackar åkare och publik för en trevlig tävling! Här hittar ni även årets resultat.


Välkomna tillbaka nästa år!

Resultaten i pdf.format

 

H 13-14 Intervallstart klassisk stil 2.5 km

1 SEHLBERG Albin Hägglunds IoFK 8:49.9 0.0

2 DAHLBERG Jonatan Byske SK 9:03.8 13.9

3 ÅREBÄCK Oscar Bolidens SK 9:21.5 31.6

4 STENVALL Isak Spöland Vännäs IF 9:37.0 47.1

5 GIDLUND Alexander Husums IF SK 9:42.0 52.1

6 ERIKSSON Hugo Husums IF SK 9:42.7 52.8

7 NIEDERBACH Anton Hägglunds IoFK 9:51.4 1:01.5

8 KARLSSON Simon IFK Umeå 9:51.6 1:01.7

9 SCHULTZ William IFK Umeå 9:56.6 1:06.7

10 SAMUELSSON Johan Husums IF SK 9:57.3 1:07.4

11 WESTERLUND William Byske SK 10:02.1 1:12.2

12 KVARNBRINK Gustav IFK Umeå 10:07.1 1:17.2

13 NORDGREN Emrik Vännäs SK 10:12.9 1:23.0

14 SEHLSTEDT Victor IFK Umeå 10:57.6 2:07.7

15 SAMUELSSON Gustaf Husums IF SK 11:17.9 2:28.0

16 HAGBERG Edvin Agnäs IK 11:54.7 3:04.8

17 KÄRRLANDER Erik Röbäcks SK 13:30.0 4:40.1

 

H 13-14 Intervallstart klassisk stil 2.5 km

1 STRÖMBERG Simon Täfteå IK 10:00.0 0.0

2 BLOMBERG Martin Lycksele IF 10:30.6 30.6

3 WESTERGREN Linus Täfteå IK 10:48.4 48.4

4 NORDGREN Gabriel Vännäs SK 12:41.7 2:41.7

5 ERIKSSON Rasmus Täfteå IK 12:58.9 2:58.9

 

D 13-14 Intervallstart klassisk stil 2.5 km

1 PETERSSON Maja Vårby IK 9:56.6 0.0

2 HOLMGREN Therese Byske SK 10:26.2 29.6

3 BLOMBERG Elin Lycksele IF 10:33.1 36.5

4 OLSSON Lovisa Husums IF SK 11:02.8 1:06.2

5 ABRAHAMSSON Klara IFK Umeå 11:42.7 1:46.1

6 JONSSON Hanna Husums IF SK 11:44.1 1:47.5

7 JAKOBSSON Irma Täfteå IK 11:50.2 1:53.6

8 OLSSON Ida Hägglunds IoFK 11:58.5 2:01.9

9 FRIDMAN Kristina Spöland Vännäs IF 12:24.9 2:28.3

10 HOLMGREN Thea Täfteå IK 12:25.8 2:29.2

11 NORDIN Moa Husums IF SK 16:24.2 6:27.6

 

D 13-14  Intervallstart klassisk stil 2.5 km

1 LUNDGREN Ida Täfteå IK 10:04.9 0.0

2 ERIKSSON Emmi Täfteå IK 11:09.7 1:04.8

3 ARVIDSSON Lia Täfteå IK 11:10.7 1:05.8

4 NILSSON Magdalena Högåkers OK 11:15.5 1:10.6

5 ÅREBÄCK Maja Bolidens SK 11:26.7 1:21.8

6 SCHOGSTER Linn Täfteå IK 11:35.6 1:30.7

7 WESTERLUND Emilia Byske SK 12:25.0 2:20.1

8 WICKBERG Ida Hägglunds IoFK 12:39.1 2:34.2

9 NILSSON Klara Spöland Vännäs IF 13:18.8 3:13.9

10 VESTERLUND Elin Vännäs SK 13:25.2 3:20.3

 

D 40- Intervallstart klassisk stil 2.5 km

1 552 LAGERSKOG ERIKSSON Sara Husums IF SK 10:31.9 0.0

 

H 15-16 Intervallstart klassisk stil 5 km

1 SCHOGSTER Carl Täfteå IK 17:30.1 0.0

2 NILSSON Johan Byske SK 17:59.3 29.2

3 ERIKSSON Albin Husums IF SK 18:20.1 50.0

4 ADOLFSSON Lukas Täfteå IK 18:38.2 1:08.1

5 BJÖRKMAN Erik Täfteå IK 19:01.6 1:31.5

6 ERIKSSON Simon Täfteå IK 20:29.5 2:59.4

 

D 15-16 Intervallstart klassisk stil 5 km

1 ADELSSON Jenny Tvärålunds IF 23:17.0 0.0

 

H 60- Intervallstart klassisk stil 5 km

1 ARVIDSSON John Hägglunds IoFK 19:36.6 0.0

2 WESTMAN Einar Fredrika IK 20:42.9 1:06.3

 

H 50- Intervallstart klassisk stil 5 km

1 BÄCKSTRÖM Mikael Rundvik 17:04.9 0.0

2 FRIDMAN Jonas Spöland Vännäs IF 22:14.3 5:09.4

 

H 40- Intervallstart klassisk stil 5 km

1 OLSSON Christer Hägglunds IoFK 17:17.2 0.0

2 ÅREBÄCK Hans Bolidens SK 18:33.1 1:15.9

3 HAMQVIST Olov Hägglunds IoFK 18:38.4 1:21.2

4 STENVALL Lars Spöland Vännäs IF 18:48.6 1:31.4

5 ENGSTRÖM Robert Nätra SK 19:22.4 2:05.2

6 HAGBERG Martin Agnäs IK 19:27.1 2:09.9

7 BURSTRÖM Marcus Byske SK 19:37.9 2:20.7

8 LUNDBERG Martin Fredrika IK 19:52.5 2:35.3

 

D 35- Intervallstart klassisk stil 5 km

1 NILSSON Mona Hägglunds IoFK 20:10.7 0.0

2 MAGNUSSON Jennie Hägglunds IoFK 20:27.2 16.5

 

H 17-18 Intervallstart klassisk stil 6 km

1 SANDSTRÖM Björn Täfteå IK 18:41.7 0.0

2 VESTERLUND Mattias Vännäs SK 19:05.2 23.5

3 GRATE Marcus Täfteå IK 19:34.7 53.0

4 STRÖMBERG William Täfteå IK 20:04.1 1:22.4

5 JONSSON Ola Storumans IK 21:08.3 2:26.6

6 WICKBERG Erik Hägglunds IoFK 21:24.3 2:42.6

 

D 17-18 Intervallstart klassisk stil 6 km

1 RÖNNLUND Elina IFK Umeå 20:59.4 0.0

 

D 19-20 Intervallstart klassisk stil 6 km

1 PARTAPUOLI Ellen Lycksele IF 23:14.9 0.0

 

D 21- Intervallstart klassisk stil 6 km

1 SÖMSKAR Linn IFK Umeå 20:28.8 0.0

2 ANDERSSON Terese IFK Umeå 20:30.8 2.0

3 LINDBERG Sofia Robertsfors IK 21:23.4 54.6

 

H 19-20 Intervallstart klassisk stil 9 km

1 FORSBERG Johan IFK Umeå 28:05.9 0.0

2 HOLMGREN Daniel IFK Umeå 28:37.0 31.1

3 ÖMAN Erik Hägglunds IoFK 30:31.1 2:25.2

4 KARLSSON Viktor Storumans IK 30:43.4 2:37.5

 

H 21- Intervallstart klassisk stil 12 km

1 LARSSON Tor Storumans IK 35:51.3 0.0

2 SILFVER Erik Lucksta IF 36:01.0 9.7

3 NORUM Robin IFK Umeå 36:20.9 29.6

4 LAGESON Simon Hägglunds IoFK 36:40.8 49.5

5 ROSVALL Martin Lycksele IF 37:05.1 1:13.8

6 PERSSON Simon IFK Umeå 37:11.5 1:20.2

7 NORDSTRÖM David IFK Umeå 38:16.5 2:25.2

8 OSKARSSON Erik Sorsele SK 38:24.8 2:33.5

9 LÖVGREN Johan Vännäs SK 38:28.4 2:37.1

10 OSKARSSON Andreas IFK Umeå 38:39.0 2:47.7

11 SANDBERG Johan Kraftstaven Ski Team Förening 38:59.2 3:07.9

12 EDVARDSSON Mattias Årsunda IF 39:45.4 3:54.1

13 JOHANSSON Daniel Hägglunds IoFK 40:54.7 5:03.4

14 JONSSON Erik Rossön 41:48.5 5:57.2

Uppdaterad: 28 DEC 2012 10:26 Skribent: Malin Lagerlöf

Postadress:
Agnäs IK - Skidor
Israelsson Tommy, Agnäs 152
91691 Bjurholm

Kontakt:
Tel: 093240123
E-post: This is a mailto link

Se all info