Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Resultatlista, Kraftmätningen i Kristianstad   
             
Arrangör: Åhus FIK        
Plats:   Kristianstads idrottsplats    
Datum: 2014-05-18        
Tävlingsledare: Åke Norén        
Eltid:   Ronny Toft        
Starter: Eijnar Laursen      
Väder: 15 grader varmt, byig vind, ihållande regn hela dagen
             
P15 80 meter häck, heat 1, vind 0.0    
1. Albin Månsson-99, IFK Växjö Blå   12.36  
2. Jacob Roström-99, IFK Växjö Blå   13.37  
3. Anton Winroth-00, IFK Växjö Vit   14.45  
4. Albin Persson-99, Åhus FIK     14.66  
5. André Paulsson-99, IFK Lund   21.94  
             
P15 80 meter häck, heat 2, vind 0.0    
1. Jacob Lenz-99, IFK Lund     13.29  
2. Filip Lind-01, IFK Växjö Blå     14.68  
3. Casper Borgström-99, IFK Lund   14.72  
4. Carl Bengtsson-99, IFK Lund   14.93  
5. Axel Jiwestam-99, Åhus FIK   18.80  
             
P15 80 meter häck, heat 3, vind 0.0    
1. Joel Bengtsson-99, IFK Helsingborg   12.24  
2. Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg 12.95  
3. Philip Sänneskog-99, IFK Helsingborg 14.40  
4. Lukas Sjökvist-99, IFK Växjö Blå   14.76  
Jonathan Hagehed-00, IFK Växjö Blå   DNF  
             
P15 80 meter häck, heat 4, vind 0.0    
1. Tobias Lorentzen-99, IFK Helsingborg 13.70  
2. Victor Peterrson-00, IFK VäxjöVit   16.45  
3.Rasmus Nygren-01, IFK Växjö Vit   16.98  
Sixten Andersson-99, Åhus FIK   DNF  
             
P15 800 meter, heat 1:        
1. Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg   2.10.03
2. Philip Sänneskog-99, IFK Helsingborg 2.15.37
3. Aron Paulsson-99, IFK Lund   2.18.15
4. Jonathan Hagehed-00, IFK Växjö Blå 2.28.72
5. Albin Persson-99, Åhus FIK     2.33.69
6. Alex Wissme-00, IFK Helsingborg Blå 2.53.94
7. Anton Winroth-00, IFK Växjö Vit   2.55.58
8. Axel Jiwestam-99, Åhus FIK   2.56.13
Albin Månsson-99, IFK Växjö Blå   DNF  
Andre Paulsson-99, IFK Lund     DNS  
             
P15 800 meter, heat 2:        
1.Tobias Lorentzen-99, IFK Helsingborg 2.21.23
2. Erik Hartmann-99, IFK Lund   2.25.34
3. Sixten Andersson-99, Åhus FIK   2.28.21
4. Jacob Roström-99, IFK Växjö Blå   2.32.61
5. Frederik Norstedt-99, IFK Helsingborg 2.38.74
6. Jacob Lenz-99, IFK Lund     2.44.84
7. Filip Lind-01, IFK Växjö Blå     2.53.72
8. Victor Petersson-00, IFK Växjö Vit   2.54.65
Olle Johansson-00, IFK Växjö Vit   DNS  
Rasmus Nygren-01, IFK Växjö Vit   DNS  
             
P15 Höjdhopp, Pool 1:        
 Albin Månsson-99, IFK Växjö Blå   1.61  
 André Mangusson-99, IFK Växjö Blå   1.57  
 Jacob Topcu-00, Åhus FIK     1.57  
 Jacob Roström-99, IFK Växjö Blå   1.41  
 Alex Wissme-00, IFK Växjö Blå   1.37  
 Filip Lind-01, IFK Växjö Blå     1.33  
 Axel Jiwestam-99, Åhus FIK     1.25  
 Sixten Andersson-99, Åhus FIK   1.09  
 Jonathan Hagehed-00, IFK Växjö Blå   DNS  
 Wilhelm Treschkov-99, Åhus FIK   DNS  
 Rasmus Hansson-99, Åhus FIK   DNS  
 Jesper Lanz-99, Åhus FIK     DNS  
             
P15 Höjdhopp, Pool 2:        
 Jacob Lenz-99, IFK Lund     1.65  
 Aron Paulsson-99, IFK Lund     1.61  
 Joel Bengtsson-99, IFK Helsingborg   1.57  
 Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg   1.53  
 Casper Borgström-00, IFK Helsingborg 1.53  
 Rasmus Nygren-01, IFK Växjö Vit   1.49  
 Carl Bengtsson-99, IFK Lund     1.49  
 Caleb Conable-01, IFK Lund     1.45  
 Andre Paulsson-99, IFK Lund     1.45  
 Olle Johansson-00, IFK Växjö Vit   1.41  
 Tobias Lorentzen-99, IFK Helsingborg   1.41  
 Philip Sänneskog-99, IFK Helsingborg   DNS  
 Anton Winroth-00, IFK Växjö Vit   DNS  
 Jacob Ståhl-00, IFK Växjö Vit     DNS  
             
P15 Längdhopp, Pool 1:        
 Albin Månsson-99, IFK Växjö Blå   5.65 (+0.40)
 André Magnusson, 99, IFK Växjö Blå   5.33 (+0.00)
 Jacob Roström-99, IFK Växjö Blå   4.86 (+0.00)
 Jonathan Hagehed-00, IFK Växjö Blå   4.41 (+1.30)
 Filip Lind-01, IFK Växjö Blå     4.18 (+0.00)
 Albin Persson-99, Åhus FIK     4.16 (+1.20)
 Sixten Andersson-99, Åhus FIK   3.40 (+1.70)
 Axel Jiwestam-99, Åhus FIK     UGR  
 Rasmus Hansson-99, Åhus FIK   DNS  
Wilhelm Treschkov-99, Åhus FIK   DNS  
Jesper Lanz-99, Åhus FIK     DNS  
             
P15 Längdhopp Pool 2:        
 Pontus Persson-99, IFK Helsingborg   5.35 (+0.00)
 Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg   5.32 (+1.40)
 Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg   5.18 (+0.00)
 Hampus Thun-99, IFK Lund     5.14 (-1.40)
 Aron Paulsson-99, IFK Lund     5.03 (+0.00)
 Tobias Lorentzen-99, IFK Helsingborg   4.75 (+0.00)
 Caleb Conable-01, IFK Lund     4.58 (-1.00)
 Victor Petersson-00, IFK Växjö Vit   4.28 (+0.00)
 Rasmus Nygren-01, IFK Växjö Vit   4.17 (+0.70)
 Anton Winroth-00, IFK Växjö Vit   4.16 (-0.70)
 Carl Bengtsson-99, IFK Lund     4.14 (+0.80)
 Olle Johansson-00, IFK Växjö Vit   4.13 (-0.40)
 Jacob Ståhl-00, IFK Växjö Vit     DNS  
 Philip Sänneskog-99, IFK Helsingborg   DNS  
               
P15 Kula 4.0 kg, Pool 1:          
 Alex Wissme-00, IFK Växjö Blå   13.23    
 André Magnusson-99, IFK Växjö Blå   12.41    
 Jocob Roström-99, IFK Växjö Blå   10.36    
 Albin Månsson-99, IFK Växjö Blå   9.70    
 Jacob Topcu-00, Åhus FIK     9.12    
 Axel Jiwestam-99, Åhus FIK     6.67    
 Sixten Andersson-99, Åhus FIK   5.52    
 Wilhelm Treschkov-99, Åhus FIK   DNS    
 Rasmus Hansson-99, Åhus FIK   DNS    
 Jesper Lanz-99, Åhus FIK     DNS    
               
P15 Kula 4.0 kg, Pool 2:          
 Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg   12.04    
 Erik Ovesson-99, IFK Helsingborg   10.19    
 Hampus Thun-99, IFK Lund     10.13    
 Jacob Lenz-99, IFK Lund     10.02    
 Samuel Ahlqvist-00, IFK Lund     9.72    
 Casper Borgström-00, IFK Lund   9.68    
 Jacob Ellström-99, IFK Helsingborg   8.68    
 Philip Sänneskog-99, IFK Helsingborg   8.10    
 Rasmus Nygren-01, IFK Växjö Vit   8.02    
 Folke Wallin-99, IFK Helsingborg   7.93    
 Caleb Conalbe-01, IFK Lund     7.70    
 Frederik Norstedt-99, IFK Helsingborg   7.06    
 Erik Hartmann-99, IFK Lund     6.93    
 Olle Johansson-00, IFK Växjö Vit   6.11    
 Anton Winroth-00, IFK Växjö Vit   5.86    
 Victor Petersson-00, IFK Växjö Vit   DNS    
 Jacob Ståhl-00, IFK Växjö Vit     DNS    
               
P15 Spjut 600 gram:          
 Alex Wissme-00, IFK Växjö Blå   46.23    
 Albin Månsson-99, IFK Växjö Blå   30.60    
 André Magnusson-00, IFK Växjö Vit   30.03    
 Lukas Sjökvist-99, IFK Växjö Vit   27.76    
 Jonathan Hagehed-00, IFK Växjö Blå   22.39    
 Jacob Topcu-00, Åhus FIK     20.07    
 Jacob Roström-99, IFK Växjö Vit   17.23    
 Sixten Andersson-99, Åhus FIK   10.12    
 Axel Jiwestam-99, Åhus FIK     9.35    
 Filip Lind-01, Växjö Vit     UGR    
 Daniel Gardsten-00, Åhus FIK     DNS    
 Jesper Lantz-99, Åhus FIK     DNS    
               
P15 Spjut 600 gram, Pool 2:          
 Casper Borgström-00, IFK Lund   28.40    
 Jacob Ellström-99, IFK Helsingborg   28.03    
 Joel Bengtsson-99, IFK Helsingborg   27.56    
 Jacob Lenz-99, IFK Lund     27.16    
 Aron Paulsson-99, IFK Lund     21.67    
 Frederik Norstedt-99, IFK Helsingborg   20.96    
 Victor Petersson-00, IFK Växjö Vit   20.24    
 Folke Wallin-99, IFK Helsingborg   19.45    
 Rasmus Nygren-01, IFK Växjö Vit   18.62    
 Erik Ovesson-99, IFK Helsingborg   18.27    
 Samuel Ahlqvist-00, IFK Lund     14.34    
 André Paulsson-99, IFK Lund     13.39    
 Olle Johansson-00, IFK Växjö Vit   13.38    
 Anton Wintroh-00, IFK Växjö Vit   11.42    
 Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg   DNS    
 Pontus Persson-99, IFK Helsingborg   DNS    
 Noel Ibsen-99, IFK Helsingborg   DNS    
 Hampus Thun-99, IFK Lund     DNS    
   
F15 80 meter häck, heat 1 vind: -2.1:    
1. Alma Kilpeläinen-99, Ljungby FIK   12.86  
2. Moa Kjellander-99, Åhus FIK   13.12  
3. Frida Bergvall-99, IFK Växjö Blå   13.21  
4. Julia Frisk-99, IFK Växjö Blå   13.41  
5. Mea Natvig-99, IFK Växjö Blå   13.41  
6. Ellen Hultemark-99, IFK Växjö Blå   13.97  
             
F15 80 meter häck, heat 2 vind: -1.5    
1. Alexandra Wiberg-99, Malmö AI   13.06  
2. Beatrice Persson-99, IFK Lund   14.02  
3. Nina Gunnarsson-99, Ljungby IF   14.94  
4. Elina Kilpeläinen-01, Ljungby IF   15.11  
5. Ellen Nilsson-00, Åhus FIK     15.22  
6. Emilia Lind-00, IFK Växjö Vit   16.87  
             
F15 80 meter häck, heat 3 vind: -1.5    
1. Emma Erlandsson-99, Malmö AI   13.13  
2. Julia Henriksson-00, IFK Helsingborg 13.24  
3. Linn Beer-00, IFK Lund     13.92  
4. Lisa Wilhelmsson-00, IFK Växjö Blå   14.33  
5. Fanny Lundberg-01, Åhus FIK   16.03  
6. Kristin Johnsson-00, IFK Helsingborg 16.48  
             
F15 80 meter häck, heat 4 vind: -1.9    
1. Caroline Mubiru-00, Malmö AI   13.79  
2. Nellie Bjerstedt-00, Åhus FIK   15.44  
3. Victori Wiederhielm-99, IFK Helsingborg 16.19  
4. Sesina Beyed-00, IFK Lund    16.38  
5. Vanessa Klaveness-00, IFK Växjö Vit 18.02  
6. Matilda Fröberg-00, IFK Växjö Vit   18.92  
             
F15 800 meter, heat 1:        
 Sesina Beyed-00, IFK Lund     2.52.68
 Moa Kjellander-99, Åhus FIK     2.56.03
 Vera Woelfer-99, IFK Helsingborg   2.56.66
 Sofia Rapp-99, Malmö AI     3.04.59
 Olivia Klang-Ohlin-01. IFK Växjö Vit   3.08.13
 Matilda Fröberg-00, IFK Växjö Vit   3.13.64
 Thilda Lim-99, IFK Växjö Blå     3.57.22
 Wilma Lundberg-00, IFK Växjö Vit   DNF  
 Mea Natvig-99, IFK Växjö Blå    DNF  
 Vanessa Klaveness-00, IFK Växjö Vit  DNS  
             
F15 800 meter, heat 2:        
 Hanna Westhoff-99, IFK Växjö Blå   2.27.12
 Julia Frisk-99, IFK Växjö Blå     2.31.65
 Caroline Mubiru-00, Malmö AI   2.32.72
 Nina Gunnarsson-99, Ljungby FIK   2.33.51
 Victoria Kreuger-99, Malmö AI   2.34.74
 Lisa Wilhelmssom-00, IFK Växjö Blå   2.42.10
 Hanna Seydlitz-99, Malmö AI    2.48.49
 Emma Joabsson-00, IFK Växjö Blå   2.48.56
 Alma Kilpeläinen-99, Ljungby FIK   2.54.95
 Elina Kilpeläinen-01, Ljungby FIK   2.56.42
             
F15 800 meter, heat 3:        
 Frida Bergvall-99, IFK Växjö Blå   2.49.25
 Julia Henriksson-00, IFK Helsingborg   2.59.05
 Isabella Obradovic-00, IFK Lund   2.59.09
 Kristin Johnsson-00, IFK Helsingborg   2.59.39
 Ellen Hultemark-99, IFK Växjö Blå   3.00.29
 Jennifer Quick-00, IFK Lund     3.08.40
 Ida Wåhlstrand-00, IFK Växjö Blå   3.10.58
 Gabriella Jansson-00, Ljungby FIK   3.20.13
 Elly Nordgren-99, Åhus FIK     3.31.81
 Emilia Lind-00, IFK Växjö Vit    DNS  
             
F15 Höjdhopp, Pool 3:        
 Frida Bergvall-99, IFK Växjö Blå   1.57  
 Emma Joabsson-00, IFK Växjö Blå   1.57  
 Alexandra Wiberg-99, Malmö AI   1.53  
 Emma Erlandsson-99, Malmö AI   1.45  
 Hanna Westhoff-99, IFK Växjö Blå   1.45  
 Moa Kjellander-99, Åhus FIK     1.41  
 Hanna Seydlitz-99, Malmö AI    1.41  
 Frida Lundberg-99, Åhus FIK    1.37  
 Mea Natvig-99, IFK Växjö Blå    1.33  
 Ella Rydberg-00, Malmö AI     1.29  
 Ellen Nilsson-00, Åhus FIK     1.29  
 Fanny Lundberg-01, Åhus FIK    1.29  
 Lisa Wilhelmsson-00, IFK Växjö Blå   1.25  
 Elly Nordgren-99, Åhus FIK     1.21  
 Maja Torstensson-00, Malmö AI   DNS  
             
F15 Höjdhopp, Pool 4:        
 Alma Kilpeläinen-99, Ljungby FIK   1.53  
 Isabella Obradovic-00, IFK Lund   1.41  
 Emilia Lind-00, IFK Väjö Vit     1.37  
 Vera Woelfer-99, IFK Helsingborg   1.37  
 Victoria Weiderhielm-99, IFK Helsingborg 1.37  
 Nina Gunnarsson-99, Ljungby FIK   1.37  
 Linn Beer-00, IFK Lund     1.33  
 Wilma Lundberg-00, IFK Växjö Vit   1.33  
 Leila Isahanova-99, Ljungby FIK   1.33  
 Sesina Beyed-00, IFK Lund     1.29  
 Julia Henriksson-00, IFK Helsingborg   1.25  
 Olivia Klang-Ohlin-01, IFK Växjö Vit   1.21  
 Vanessa Klaveness-00, IFK Växjö Vit  1.21  
 Matilda Fröberg-00, IFK Växjö Vit   1.09  
             
F15 Längdhopp, Pool 3:        
 Alexandra Wiberg-99, Malmö AI   5.21 (-2.00)
 Julia Frisk-99, IFK Växjö Blå     4.85 (-0.80)
 Caroline Mubiru-00, Malmö AI   4.81 (-0.00)
 Emma Joabsson-99, IFK Växjö Blå   4.75 (-0.30)
 Moa Kjellander-99, Åhus FIK     4.75 (-1.20)
 Frida Bergvall-99, IFK Växjö Blå   4.70 (-1.20)
 Thilda Lim-99, IFK Växjö Blå     4.45 (-1.50)
 Mea Natvig-99, IFK Växjö Blå    4.32 (-2.70)
 Hanna Seydlitz-99, Malmö AI    4.32 (-0.30)
 Ellen Nilsson-00, Åhus FIK     4.28 (-0.00)
 Ellen Hultemark-99, IFK Växjö Blå   4.15 (-0.30)
 Sofia Rapp-99, Malmö AI     4.05 (-2.10)
 Nellie Bjerstedt-99, Åhus FIK    3.65 (-0.10)
Fanny Lundberg-01, Åhus FIK    3.45 (-0.10)
 Victoria Kreuger-99, Malmö AI   DNS  
 Kajsa Ericsson-99, Malmö AI    DNS  
 Maja Torstensson-00, Malmö AI   DNS  
 Ellen Rydberg-00, Malmö AI     DNS  
 Hanna Westhoff-99, IFK Växjö Vit   DNS  
 Lisa Wilhelmsson-00, IFK Växjö Blå   DNS  
     
F15 Längdhopp, Pool 4:        
 Alma Kilpeläinen-99, Ljungby FIK   4.72 (-0.40)
 Julia Henriksson-00, IFK Helsingborg   4.64 (-0,10)
 Beatrice Persson-99, IFK Lund   4.60 (+0.40)
 Sesina Beyed-00, IFK Lund     4.54 (+1.20)
 Vera Woelfer-99, IFK Helsingborg   4.04 (+0.60)
 Emilia Lind-00, IFK Växjö Vit     4.01 (-1.40)
 Jennifer Quick-00, IFK Lund     3.99 (+1.40)
 Elina Kilpeläinen-01, Ljungby FIK   3.98 (-1.10)
 Vanessa Klaveness-00, IFK Växjö Vit   3.97 (-0.00)
 Wilma Lundberg-00, IFK Växjö Vit   3.70 (-1.40)
 Gabriella Jansson-00, Ljungby FIK   3.65 (+2.00)
 Isabella Obradovic-00, IFK Lund   3.52 (-0.30)
 Olivia Klang-Ohlin-01, IFK Växjö Vit   3.51 (-2.10)
 Kristin Johnsson-00, IFK Helsingborg   3.47 (-0.00)
 Matilda Fröberg-99, IFK Växjö Vit   DNS  
 Victoria Wiederhielm-99, IFK Helsingborg DNS  
 Emilia Jönsson-99, IFK Helsingborg   DNS  
             
F15 Kula 3.0 kg, Pool 3:        
 Frida Bergvall-99, IFK Växjö Blå   12.30  
 Emma Joabsson-00, IFK Växjö Blå   9.57  
 Ida Wåhlstrand-00, IFK Växjö Blå   9.29  
 Frida Lundberg-99, Åhus FIK     9.00  
 Fanny Lundberg-01, Åhus FIK     8.88  
 Thilda Lim-99, IFK Växjö Blå     8.83  
 Alexandra Wiberg-99, Malmö AI   8.77  
 Emma Erlandsson-99, Malmö AI   8.76  
 Moa Kjellander-99, Åhus FIK     8.72  
 Nora Kindberg-99, Åhus FIK     8.16  
 Elly Nordgren-99, Åhus FIK     7.94  
 Hanna Seydlitz-99, Malmö AI     7.66  
 Carolina Mubiru-00, Malmö AI   7.50  
 Victoria Kreuger-99, Malmö AI   7.46  
 Ella Rydberg-00, Malmö AI     6.54  
 Sofia Rapp-99, Malmö AI     6.43  
 Stella Johannsen-00, Malmö AI   DNS  
 Maja Torstensson-00, Malmö AI   DNS  
 Linnea Nilsson-99, Malmö AI    DNS  
 Kajsa Ericsson-01, Malmö AI    DNS  
     
F15 Kula 3.0 kg, Pool 4:      
 Wilma Lundberg-00, IFK Växjö Vit   9.24
 Alma Kilpeläinen-99, Ljungby FIK   8.92
 Elina Kilpeläinen-01, Ljungby FIK   8.56
 Vera Woelfer-99, IFK Helsingborg   8.34
 Moa Linder-00, IFK Lund     8.30
 Jennifer Quick-00, IFK Lund     8.01
 Gabriella Jansson-00, Ljungby FIK   7.83
 Beatrice Persson-99, IFK Lund   6.64
 Vanessa Klaveness-00, IFK Växjö Vit   6.60
 Julia Henriksson-00, IFK Helsingborg   6.09
 Kristin Johnsson-00, IFK Helsingborg   5.52
 Olivia Klang-Ohlin-01, IFK Växjö Vit   5.24
 Matilda Fröberg-00, IFK Växjö Vit   4.76
 Emilia Jönsson-99, IFK Helsingborg   DNS
 Evelina Jansson-99, Ljungby FIK   DNS
 Emilia Lind-00, IFK Växjö Vit     DNS
           
F15 Spjut 500 gram, Pool 1:    
 Ida Wåhlstrand-00, IFK Växjö Blå   28.57
 Frida Bergvall-99, IFK Växjö Blå   25.16
 Emma Joabsson-00, IFK Växjö Blå   24.73
 Frida Lundberg-99, Åhus FIK     23.44
 Moa Kjellander-99, Åhus FIK     21.81
 Fanny Lundberg-01, Åhus FIK     20.91
 Hanna Seydlitz-99, Åhus FIK     20.30
 Emma Erlandsson-99, Malmö AI   19.60
 Ellen Nilsson-00, Åhus FIK     15.17
 Mea Natvig-99, IFK Växjö Blå     12.72
 Caroline Mubiru-00, Malmö AI   12.49
 Ella Rydberg-00, Malmö AI     11.85
 Sofia Rapp-99, Malmö AI     11.59
 Victoria Kreuger-99, Malmö AI   10.92
 Nora Kindberg-99, Åhus FIK     10.79
 Thilda Lim-99, IFK Växjö Blå     UGR
 Kajsa Ericsson-01, Malmö AI     DNS
 Linnea Nilsson-99, Malmö AI     DNS
 Stella Johannsen-00, Malmö AI   DNS
           
F15 Spjut 500 gram, Pool 4:    
 Elina Kilpeläinen-01, Ljungby FIK   27.50
 Alma Klipeläinen-99, Ljungby FIK   25.79
 Gabriella Jansson-00, Ljungby FIK   24.20
 Moa Linder-00, IFK Lund     18.30
 Sesina Beyed-00, IFK Lund     17.07
 Wilma Lundberg-00, IFK Växjö Vit   16.70
 Jennifer Quick-00, IFK Lund     15.40
 Emilia Lind-00, IFK Växjö Vit     13.49
 Vera Woelfer-99, IFK Helsingborg   13.23
 Kristin Johnsson-00, IFK Helsingborg   11.33
 Olivia Klang-Ohlin-01, IFK Växjö Vit   11.03
 Vanessa Klaveness-00, IFK Växjö Vit   10.21
 Matilda Fröberg-00, IFK Växjö Vit   8.89
 Isabella Obdradovic-00, IFK Lund   7.30
Uppdaterad: 20 MAJ 2014 22:12 Skribent: Åke Norén
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Åhus Friidrottsklubb - Friidrott
Box 90
29622 Åhus

Besöksadress:
Rännaregatan 40, Rännaregatan 40
29632 Åhus

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info