Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Resultatlista Sommarspelen            
                   
Arrangör:   Åhus FIK             
Plats:   Kristianstads IP           
Datum:   2016-07-06             
Eltid:   Ronny Toft             
Starter:   Bengt Nilsson            
Tävlingsledare: Åke Norén             
Väder:   15-16 grader, mulet, regnskurar med inslag av åska och byiga vindar  
                   
Herrar Veteraner:             
100 meter, vind +2.0:              
1. Ammar Hammoud-75   Åhus FIK   13.14      
2. Magnus Jiwestam-Persson-70  Åhus FIK   13.89      
                   
400 meter:                
1. Ammar Hammoud-75   Åhus FIK   1.00.77      
2. Per Dreifaldt-69     Åhus FIK   1.03.87      
                   
3000 meter:                
1. Per Driefaldt-69     Åhus FIK   10.42.07      
2. Jonas Holmberg-72   IK Ymer   11.56.98      
3. Pontus Nilsson-72   Åhus FIK   12.51.15      
                   
Damer Veteraner:                
100 meter, vind +2.0:              
1. Anna Sjödin-71     Vittsjö GIK 13.87      
2. Maria Ekvall-74     UF Contact 14.00      
                   
400 meter:                
1. Anna Sjödin-71     Vittsjö GIK 1.04.05      
2. Maria Ekvall-74     UF Contact 1.07.80      
3. Sima Sahari-63     IFK Lund   1.18.66      
                   
Herrar, seniorer:                
100 meter, vind +3.0:              
1. Alexander Bengtsson-98   Åhus FIK   11.22      
2. Isak Lindbom-91     Ullevi FK   11.38      
3. Eff Phuphantong-98   Åhus FIK   11.74      
4. Sebastian Holmberg-87   IFK Lund   12.13      
                   
100 meter, extra lopp, vind +0.9:            
1. Alexander Bengtsson-98   Åhus FIK   11.38      
                   
1500 meter:                
1. Johan Ekberg-00     Hammarby IF 4.32.25      
2. Albin Ekeroth-98     Åhus FIK   4.58.40      
                   
110 meter häck 106.7 cm, vind +0.9:            
1. Sebastian Holmberg-87   IFK Lund   17.47      
                   
Kula 7.26 kg:                
1. Danijel Milenhokovik-01   FIF Gnistan 11.23      
2. Filip Karlsson-97     FIF Gnistan 11.05      
                   
Spjut 800 gram:                
1. Jonathan Amneskog-98   Klippans FK 57.81      
                   
Damer, seniorer:                
100 meter försök heat 1, vind +1.6:            
1. Oliva Axelsson-01   Täby IS   13.07 q    
2. Hannah Hansson-00   Åhus FIK   13.48 q    
3. Nathalie Nilsson-89   Åhus FIK   13.52 q S1  
4. Jonna Lindbom-90   FIF Gnistan 14.15 q    
5. Madeleine Borg-96   UF Contact 14.26      
                   
100 meter försök heat 2; vind +1.7:            
1. Moa Kjellander-99   Åhus FIK   12.40 q    
2. Julia Frisk-99     IFK Växjö   12.47 q    
Felicia Ascard-96     IFK Lund   DNS      
Sara Svensson-91     Åhus FIK   DNS      
Alva von Gerber-99     Huddinge AIS DNS      
                   
100 meter Final, vind +0.7:              
1. Moa Kjellander-99   Åhus FIK   12.44      
2. Julia Frisk-99     IFK Växjö   12.61      
3. Hannah Hansson-00   Åhus FIK   13.51      
Nathalie Nilsson-89     Åhus FIK   DNS      
Jonna Lindbom-90     FIF Gnistan DNS      
Olivia Axelsson-01     Täby IS   DNS      
                   
400 meter:                
1. Nathalie Nilsson-89   Åhus FIK   1.03.97   S1  
2. Jonna Lindblom-90   FIF Gnistan 1.08.65      
                   
1500 meter:                
1. Emma Hallberg-85   Åhus FIK   5.09.85      
2. Nadja Rugland-01     Kalmar SK 5.17.80      
3. Caroline Norrsand-85   Ystads IF   5.22.63      
4. June Rugland-03     Kalmar SK 5.53.08      
                   
Längdhopp:                
1. Madeleine Borg-96     UF Contact 3.21 2,1 0  
                   
Kula 4.0 kg:                
1. Daniella Gehrman-97   Åhus FIK   9.66      
2. Sandra Nohlin-Svensson-74   Åhus FIK   9.28      
3. Nathalie Nilsson-89   Åhus FIK   7.83   S1  
4. Kerstin Karlström-70   Åhus FIK   7.10      
                   
Spjut 600 gram:                
1. Viktoria Johansson-88   Klippans FK 29.98      
                   
Pojkar 16-17 år:                
200 meter, vind +2.5:              
1. Jakob Zäll-01     Ängelholms IF 26.24      
2. Axel Jiwestam-Persson-99   Åhus FIK   28.69      
                   
110 meter häck, 91.4 cm, vind  +0.9:            
1. Jacob Lenz-99     IFK Lund   16.07      
2. Axel Jiwestam-Persson-99   Åhus FIK   21.85      
                   
300 meter häck, 84.0 cm:              
1. Jacob Lenz-99     IFK Lund   43.59      
                   
Längdhopp:                
1. Thomas Jones-01     Kyrkhults SK 6.08 2,6 (5.99 +1.6)
                   
Kula 5.0 kg:                
1. Danijel Milenkovik-01   FIF Gnistan 12.85      
                   
Spjut 700 gram:                
1. Hampus Nordstedt-00   Klippans FK 38.37      
2. Johan Tropp-00     Hässleholms AIS 33.70      
                   
Flickor 16-17 år:                
200 meter, vind +2.5:              
1. Julia Frisk-99     IFK Växjö   26.19      
2. Hanna Westhoff-99   IFK Växjö   27.44      
                   
100 meter häck, 76.2 cm, vind +0.0:            
1. Moa Kjellander-99   Åhus FIK   14.41      
2. Alva von Gerber-00   Huddinge AIS 14.79      
                   
300 meter häck, 76.2 cm:              
1. Nellie Bjerstedt-00   Åhus FIK   49.39      
                   
Längdhopp:                
1. Maja Högberg-02     Mölndals AIK 4.70 3,9 (4.50 +1,4)
2. Eir Persson-00     IFK Lund   4.23 3,8 (4.03 +1.9)
                   
Kula 3.0 kg:                
1. Kajsa Nilsson-00     UF Contact 12.71      
2. Fanny Lundberg-01   Åhus FIK   10.85      
3. Eir Persson-00     IFK Lund   10.35      
4. Tilda Petersson-01   FIF Gnistan 8.69      
                   
Pojkar 14-15 år:                
800 meter:                
1. Arvid Jiwestam-Persson-04   Åhus FIK   3.02.92      
                   
300 meter häck, 76.2 cm:              
1. Truls Månsson-02     Åhus FIK   47.94      
                   
Stavhopp:                
1. Texas Andersson-04   Åhus FIK   1.56      
Jesper Dreifaldt-02     Åhus FIK   U.G.R      
                   
Spjut 600 gram:                
1. Truls Månsson-02     Åhus FIK   31.45      
2. Axel Heander-02     IFK Lund   27.48      
3. Erik Lindberg-02     Åhus FIK   22.39      
4. Hugo Larsson-02     Åhus FIK   18.39      
                   
Flickor 14-15 år:                
800 meter:                
1. Lisa Ekberg-02     Hammarby IS 2.37.69      
2. Cornelia Helgesson-02   Åhus FIK   2.39.45      
3. Alma Dahlberg-02   Hässleholms AIS 2.40.12      
4. June Rugland-03     Kalmar SK 2.46.48      
                   
80 meter häck, 76.2 cm, vind +1.4:            
1. Maja Pettersson-02   FIF Gnistan 13.08      
2. Tilde Gudmundsson-02   IFK Växjö   13.31      
3. Selma Löfman-02     IFK Lund   14.46      
                   
300 meter häck, 76.2 cm:              
1. Tilde Gudmundsson-02   IFK Växjö   51.17      
2. Elin Frisk-02     IFK Växjö   51.69      
3. Kajsa Andersson-02   Åhus FIK   54.98      
                   
Höjdhopp:                
1. Tilde Gudmundsson-02   IFK Växjö   1.53      
2. Nadja Rugland-01     Kalmar SK 1.48      
3. Maja Pettersson-02   FIF Gnistan 1.43 o    
4. Kajsa Andersson-02   Åhus FIK   1.43 xo    
4. Maja Högberg-02     Mölndals AIK 1.43 xo    
4. Moa Feldt-03     Åhus FIK   1.43 xo    
                   
Stavhopp:                
1. Johanna Persson-03   Ystads IF   2.26      
2. Maja Pettersson-02   FIF Gnistan 2.16      
                   
Spjut 500 gram:                
1. Fanny Lundberg-01   Åhus FIK   32.93      
2. Tilde Gudmundsson-02   IFK Växjö   29.15      
3. Tilda Petersson-01   FIF Gnistan 24.88      
4. Kajsa Andersson-02   Åhus FIK   23.48      
5. Maja Pettersson-02   FIF Gnistan 23.02      
6. Selma Löfman-02     IFK Lund   18.89      
7. Maja Högman-02     Mölndals AIK 18.29      
                   
Pojkar 12-13 år:                
60 meter häck, 76.2 cm, heat 1 vind: +1,6:           
1. Maxmilian Lennartsson-03   FIF Gnistan 10.21      
2. Max Gavelfält-05     Åhus FIK   13.72      
3. Arthur Odonell-05   Åhus FIK   15.38      
Jonathan Jansén-03     Hässleholms AIS DNS      
                   
60 meter häck, 76.2 cm, heat 2 vind: +1.5:          
1. Hugo Winther-04     Turebergs FK 10.74      
2. Erik Nilsson-04     Åhus FIK   18.47      
3. Arvid Jiwestam-Persson-04   Åhus FIK   18.75      
Lucas Lindbladh-04     Åhus FIK   DNS      
Joseph Lindvall-04     Malmö AI   DNS      
                   
60 meter häck Final, vind +1,5:            
1. Maxmilian Lennartsson-03   FIF Gnistan 10.15      
2. Hugo Winther-04     Turebergs FK 10.47      
3. Erik Nilsson-04     Åhus FIK   13.89      
4. Arthur Ondell-05     Åhus FIK   15.67      
5. Arvid Jiwestam-Persson-04   Åhus FIK   17.45      
6. Max Gavelfält-05     Åhus FIK   DQ      
                   
200 meter häck, 76.2 cm, vind +0.9:          
1. Maxmilian Lennartsson-03   FIF Gnistan 32.65      
2. Hugo Winther-04     Turebergs FK 34.22      
3. Leo Göransson-05     Ängelholms IF 37.13      
4. Lucas Lindbladh-04   Åhus FIK   39.89      
5. Arvid Jiwestam-Persson-04   Åhus FIK   46.06      
                   
Stafett 5x60 meter:                
1. Åhus FIK         52.52      
Lucas Lindbladh-04, Erik Nilsson-04, Loui Andersson-04, Texas Andersson-04, Arvid Jiwestam-Persson-04
                   
Trestegshopp, zon:                
1. Simon Johansson-05   Ka2 IF   9.99 1,6    
2. Hugo Winther-04     Turebergs FK 9.76 1,5    
3. Aron Swartz-04     Östersunds GIF 9.62 2,9 (9.26 +0.9)
4. Lucas Lindbladh-04   Åhus FIK   8.04 1,3    
5. Erik Nilsson-04     Åhus FIK   7.68 1,2    
6. Arvid Jiwestam-Persson-04   Åhus FIK   7.20 2,6 (6.88 +2.0)
7. Texas Andersson-04   Åhus FIK   6.95 1,8    
                   
Kula 3.0 kg:                
1. Maxmilian Lennartsson-03   FIF Gnistan 9.77      
2. Lucas Lindbladh-04   Åhus FIK   8.84      
3. Aron Swartz-04     Östersunds GIF 8.51      
4. Erik Nilsson-04     Åhus FIK   7.50      
5. Louie Andersson-04   Åhus FIK   6.20      
6. Texas Andersson-04   Åhus FIK   6.01      
                   
Spjut 400 gram:                
1. Maxmilian Lennartsson-03   FIF Gnistan 31.76      
2. Simon Johansson-05   Ka2 IF   28.88      
3. Aron Swartz-04     Östersunds GIF 27.74      
4. Hugo Winther-04     Turebergs FK 15.96      
5. Alexander Eklund-05   Klippans FK 15.09      
6. Lucas Lindbladh-04   Åhus FIK   12.89      
7. Oliver Nelson-05     Klippans FK 8.77      
                   
Flickor 12-13 år:                
60 meter häck, 68.6 cm, heat 1, vind +2.3:           
1. Sydney Karström-04   Åhus FIK   10.31 q    
2. Emilia Wamsler-03   Södra Sandby IF 11.00 q    
3. Stella Gudmundsson-04   IFK Växjö   11.13 q    
4. Jonna Lundgren-04   Skruvs IF   11.80      
5. Viola Holmström-04   KFUM Kristianstad 13.24      
                   
60 meter häck, 68,6 cm, heat 2, vind +2.1:           
1. Moa Feldt-03     Åhus FIK   10.92 q    
2. Thea Löfman-03     IFK Lund   11.16 q    
3. Alice Lindh-03     Hässleholms AIS 11.26 q    
4. Elli Johansson-03     Ka2 IF   11.56      
                   
60 meter häck, 68,6 cm, Final, vind +2.0:          
1. Sydney Karström-04   Åhus FIK   10.09      
2. Moa Feldt-03     Åhus FIK   10.85      
3. Emilia Wamsler-03   Södra Sandby IF 10.99      
4. Alice Lindh-03     Hässleholms AIS 11.40      
5. Thea Köfman-03     IFK Lund   11.44      
6. Stella Gudmundsson-04   IFK Växjö   11.49      
                   
200 meter häck, 68,6 cm, heat 1, vind +0.7:          
1. Sydney Karström-04   Åhus FIK   32.36      
2. Elli Johansson-03     Ka2 IF   33.96      
3. Emma Gerdes-03     Åhus FIK   34.60      
4. Jonna Lundgren-04   Skruvs IF   35.96      
                   
200 meter häck, 68,6 cm, heat 2, vind +0.1:           
1. Filippa Svensson-03   Åhus FIK   31.20      
2. Elsa Hjelm-04     Åhus FIK   31.82      
3. Filippa Zäll-03     Ängelholms IF 31.99      
4. Maja Westhoff-04   IFK Växjö   32.92      
5. Alice Lindh-03, Hässleholms IF Hässleholms AIS 34.34      
                   
Stafett 5x60 meter:                
1. Åhus FIK         43.75      
Emma Gerdes-02, Filippa Svensson-03, Elsa Hjelm-04, Sydney Karström-04, Moa Feldt-03  
                   
Trestegshopp, zon:                
1. Sydney karström-04   Åhus FIK   10.26 3,1 0  
2. Ella Högberg-04     Mölndals AIK 10.08 2,7 (9.56 +1.6)  
3. Elli Johansson-04     Ka2 IF   9.63 2,3 (9.12 +1.3)  
4. Johanna Persson-03   Ystads IF   9.33 2,3 (9.21 +1.1)  
5. Filippa Zäll-03     Ängelholms IF 9.07 1,5    
6. Maja Westhoff-04   IFK Växjö   8.98 1,7    
7. Stella Gudmundsson-04   IFK Växjö   8.88 3 (8.58 +1.6)  
8. Ida Jexe Ek-04     IFK Halmstad 8.74 2,3 (8.71 +1.5)  
9. Jonna Lundgren-04   Skruvs IF   8.64 0    
10.Viola Holmström-04   KFUM Kristianstad 7.47 0    
11.Ellen Jiwestam-Persson-04   Åhus FIK   5.71 2,3 (5.59 +1.4)  
                   
Kula 2.0 kg:                
1. Moa Feldt-03     Åhus FIK   10.85      
2. Thea Löfman-03     IFK Lund   10.75      
3. Emilia Wamsler-03   Södra Sandby IF 10.52      
4. Jonna Lundgren-04   Skruvs IF   9.88      
5. Sydney Karström-04   Åhus FIK   9.67      
6. Elsa Hjelm-04     Åhus FIK   9.43      
7. Filippa Zäll-03     Ängelholms IF 9.06      
8. Stella Gudmundsson-04   IFK Växjö   8.71      
9. Elli Johansson-04     Ka2 IF   8.41      
10.Ida Jexe Ek-04    IFK Halmstad 8.23      
11.Viola Holmström-04  KFUM Kristianstad 7.07      
                   
Spjut 400 gram:                
1. Stella Gudmundsson-04   IFK Växjö   28.05      
2. Wilma Nilsson-05     Ängelholms IF 22.56      
3. Johanna Persson-03   Ystads IF   21.96      
4. Thea Löfström-03     IFK Lund   20.94      
5. Mathilde Jansén-05   Hässleholms AIS 19.25      
6. Emilia Wamsler-03   Södra Sandby IF 18.49      
7. Ida Jexe Ek-04     IFK Halmstad 18.17      
8. Elsa Hjelm-04     Åhus FIK   16.38      
9. Sydney Karström-04   Åhus FIK   14.11      
10.Magda Karlsson-04   IFK Lund   12.33      
11.Viola Holmström-04   KFUM Kristianstad 11.38      
12.Elli Johansson-04     Ka2 IF   11.37      
                   
Pojkar 10-11 år:                
200 meter heat 1, vind +3.2:            
1. Leo Göransson-05     Ängelholms IF 31.24      
2. Alexander Eklund-05   Klippans FK 32.69      
3. Jacob Holting-Nilsson-05   Ystads IF   32.73      
4. Linus Lindberg-06     Åhus FIK   34.36      
5. Jakob Romberg-05   Hässleholms AIS 35.32      
6. Arthur Odonell-05   Åhus FIK   39.57      
                   
200 meter heat 2, vind +3.1:            
1. Simon Johansson-05   Ka2 IF   29.90      
2. Oliver Fehrlund-Persson-05   Ystads IF   30.14      
3. Ted Andersson-05   Hässleholms AIS 30.94      
4. Max Gavelfält-05     Åhus FIK   36.54      
5. Ludwig lasses-05     Åhus FIK   37.65      
6. Oliver Nelson-05     Klippans FK 38.94      
                   
Stafett 5x60 meter:                
1. Hässleholms AIS - MIXAT LAG      46.73      
(Ted Andersson-05, Emy Liedman-05, Jakob Romberg-05, Mathilde Jansén-05, Linnea Säfström-05)
2. Åhus FIK Lag 1         52.46      
(Linus Lindblad-06, Gustav Karlström-05, Max Gavelfält-05, Arthur Odonnell-05, Ludwig Lasses-05)
3. Åhus FIK Lag 2         53.24      
( Erik Gunnarsson-07, Oskar Nilsson-07, Mikael Månsson-07, Herman Hemborg-07, Filip Lindbladh-07)
                   
Höjdhopp:                
1. Ted Andersson-05   Hässleholms AIS 1.28 o    
2. Jacob Holting-Nilsson-05   Ystads IF   1.28 xo    
3. Leo Göransson-05     Ängelholms IF 1.23      
4. Max Gavelfält-05     Åhus FIK   1.13 o    
4. Jakob Romberg-05   Hässleholms AIS 1.13 o    
6. Fabian Lundgren-06   Skruvs IF   1.13 o o  
7. Gustav Karlström-05   Åhus FIK   1.13 o xo  
8. Oliver Fehrlund-Persson-05   Ystads IF   1.13 xo xo  
9. Alexander eklund-05   Klippans FK 1.13 xo xxo  
10.Linus Lindberg-06   Åhus FIK   1.13 xxo    
11.Ludwig Lasses-05     Åhus FIK   0.98      
Oliver Nelson-05     Klippans FK UGR      
Arthur Odonnell-05     Åhus FIK   UGR      
                   
Kula 2.0 kg:                
1. Ted Andersson-05   Hässleholms AIS 8.22      
2. Alexander Eklund-05   Klippans FK 8.21      
3. Filip Lindbladh-07   Åhus FIK   8.15      
4. Leo Göransson-05     Ängelholms IF 8.12      
5. Jakob Romberg-05   Hässleholms AIS 7.77      
6. Felix Nilsson-07     Ängelholms IF 7.67      
7. Max Gavelfält-05     Åhus FIK   7.36      
8. Gustav Karlström-05   Åhus FIK   7.31      
9. Fabian Lundgren-06   Skruvs IF   7.25      
10.Linus Lindberg-06   Åhus FIK   7.08      
11.Arthur Odonnell-05   Åhus FIK   6.60      
12.Leo Sannemalm-06   Åhus FIK   5.80      
13.Oliver Nelson-05     Klippans FK 5.80      
14.Ludwig Lasses-05     Åhus FIK   5.57      
15.Eric Hansson-07     Malmö AI   5.16      
                   
Bollkast 300 gram:                
1. Jacob Holtning-Nilsson-05   Ystads IF   36.54      
2. Oliver Fehrlund-Persson-05   Ystads IF   30.26      
3. Max Gavelfält-05     Åhus FIK   29.72      
4. Linus Lindberg-06     Åhus FIK   25.84      
5. Alexander Eklund-05   Klippans FK 24.36      
6. Jakob Romberg-05   Hässleholms AIS 24.15      
7. Ted Andersson-05   Hässleholms AIS 23.84      
8. Leo Göransson-05     Ängelholms IF 23.13      
9. Oliver Nelson-05     Klippans FK 22.34      
10.Fabian Lundgren-06   Skruvs IF   22.22      
11.Arthur Odonnell-05   Åhus FIK   15.39      
12.Leo Sannemalm-06   Åhus FIK   13.39      
13.Ludwig Lasses-05     Åhus FIK   12.40      
                   
Flickor 10-11 år:                
200 meter heat 1, vind: +0,5:              
1. Eleine Carlsson-05   IFK Växjö   30.68      
2. Linnea Säfström-05   Hässleholms AIS 31.91      
3. Kajsa Åberg-05     FIF Gnistan 33.41      
4. Emma-Lisa Johansson-06   Ka2 IF   34.58      
5. Cayla Deloy-05     Åhus FIK   35.20      
                   
200 meter heat 2, vind: +2,4:             
1. Wilma Nilsson-05     Ängelholms IF 30.95      
2. Emy Liedman-05     Hässleholms AIS 31.89      
3. Hedda Månsson-05   Åhus FIK   33.37      
4. Ada Henriksson-06   KFUM Kristianstad 33.81      
5. Wilma Andersson-05   Åhus FIK   35.45      
                   
200 meter heat 3, vind: +0,9:            
1.Elin Blixt-05     Åhus FIK   31.63      
2.Frida Westfeldt-05   Uppsala IF 32.60      
3. Alba Hansson-05     Malmö AI   34.55      
4. My Johansson-05     Åhus FIK   34.62      
5. Maja Wihlborg-05     Åhus FIK   35.72      
                   
200 meter heat 4, vind: +2,8:              
1. Lina Ås-05     Ystads IF   31.24      
2. Nellie Sjögren-Eliasson-05   IFK Halmstad 32.66      
3. Tilde Schack-05     Åhus FIK   36.38      
                   
Stafett 5x60 meter:                
1. Åhus FIK Lag 1         51.31      
(Elin Blixt-05, Hedda Månsson-05, My Johansson-05, Elle Andersson-05, Ebba Svensson-05)  
2. Åhus FIK Lag 2          53.32      
(Wilma andersson-05, Tilde Schack-05, Cayla Deloy-05, Maja Wihlborg-05, Theodora Dugaro-05)
3. Åhus FIK Lag 3         55.78      
(Ella Nilsson-07, Nicole Björklund-07, Elvira Helgesson-08, Siri Tillberg-07, Hanna Jelander-07)  
                   
Höjdhopp:                
1. Wilma Nilsson-05     Ängelholms IF 1.33      
2. Tova Feuk-05     IFK Halmstad 1.28 o    
3. Elenie Carlsson-05   IFK Växjö   1.28 xo    
4. Lina Ås-05     Ystads IF   1.23 o    
5. Linnea Säfström-05   Hässleholms AIS 1.23 xo    
6. Ada Henriksson-06   KFUM Kristianstad 1.18 o o  
7. Ebba Svensson-05   Åhus FIK   1.18 o xxo  
8. Alba Hansson-05     Malmö AI   1.18 xo    
9. Nellie Sjögren-Hansson-05   IFK Halmstad 1.18 xxo    
10.Kajsa Åberg-05     FIF Gnistan 1.13      
11.Sofie Andersson-05   IFK Lund   1.08 xo    
12.Hedda Månsson-05   Åhus FIK   1.08 xxo o  
13.My Johansson-05     Åhus FIK   1.08 xxo xxo  
14.Hanna Andersson-05   IFK Lund   1.03 o    
15.Frida Westfeldt-05   Uppsala IF 1.03 xo    
16.Tilde Schack-05     Åhus FIK   1.03 xxo    
17.Elle Andersson-05   Åhus FIK   0.98      
                   
Kula 2.0 kg:                
1. Wilma Nilsson-05     Ängelholms IF 10.14      
2. Tova Feuk-05     IFK Halmstad 7.69      
3. Ella Ejermark-05     IFK Växjö   7.59      
4. Ebba Svensson-05   Åhus FIK   7.28      
5. Lina Ås-06     Ystads IF   7.27      
6. Linnea Säfström-05   Hässleholms AIS 7.08      
7. Nellie Sjögren-Eliasson-05   IFK Halmstad 7.04      
8. Elin Blixt-05     Åhus FIK   6.99      
9. Tilde Schack-05     Åhus FIK   6.74      
10.Alba Hansson-05     Malmö AI   6.72      
11.My Johansson-05     Åhus FIK   6.36      
12.Elle Andersson-05   Åhus FIK   5.95      
13.Kajsa Åberg-05     FIF Gnistan 5.93      
14.Maja Wihlborg-05   Åhus FIK   5.53      
15.Frida Westfeldt-05   Uppsala IF 5.51      
16.Ada Henriksson-06   KFUM Kristianstad 5.27      
17.Sofie Andersson-05   IFK Lund   5.08      
18.Hanna Andersson-05   IFK Lund   4.99      
19.Wilma Nameus-05   KFUM Kristianstad 4.95      
20.Emma-Lisa Johansson-06   Ka2 IF   4.88      
21.Theodra Dogaru-05   Åhus FIK   4.72      
                   
Bollkast 300 gram:                
1. Elin Blixt-05     Åhus FIK   30.81      
2. Nellie Sjögren-Eliasson-05   IFK Halmstad 30.71      
3. Wilma Nilsson-05     Ängelholms IF 27.45      
4. Mathilde Jansén-05   Hässleholms AIS 25.14      
5. Ella Ejermark-05     IFK Växjö   23.25      
6. Lina Ås-06     Ystads IF   22.31      
7. Eleine Carlsson-05   IFK Växjö   22.03      
8. Hedda Månsson-05   Åhus FIK   21.61      
9. Tova Feuk-05     IFK Halmstad 21.33      
10.Linnea Säfström-05   Hässleholms AIS 20.96      
11.Ebba Svensson-05   Åhus FIK   20.96      
12.Sofie Andersson-05   IFK Lund   20.78      
13.Kajsa Åberg-05     FIF Gnistan 19.86      
14.Wilma Andersson-05   Åhus FIK   19.20      
15.My Johansson-05     Åhus FIK   17.80      
16.Tilde Schack-05     Åhus FIK   17.54      
17.Elle Andersson-05   Åhus FIK   17.41      
18.Hanna Andersson-05   IFK Lund   16.34      
19.Cayla Deloy-05     Åhus FIK   15.59      
20.Emma-Lisa Johansson-06   Ka2 IF   13.89      
                   
Pojkar 8-9 år:                
60 meter heat 1, vind: +1.9:              
1. Felix Nilsson-07     Ängelholms IF 9.41 q    
2. Erik Gunnarsson-07   Åhus FIK   9.84 q    
3. Edvin Malmström-07   IFK Lund   10.25      
4. Emil Åberg-07     FIF Gnistan 10.82      
5. Elias Danarö-07     Åhus FIK   11.43      
                   
60 meter heat 2, vind: +2.3:              
1. Filip Lindbladh-07   Åhus FIK   9.16 q    
2. Mikael Månsson-07   Åhus FIK   9.74 q    
3. Herman Hemborg-07   Åhus FIK   10.00 q    
4. Milo Rugland-08     Kalmar SK 10.35      
                   
60 meter heat 3, vind: +1.0:              
1. Fritz Andersson-08   Åhus FIK   10.00 q    
2. Oskar Nilsson-07     Åhus FIK   10.35      
3. Oliver Säfström-08   Hässleholms AIS 10.48      
                   
60 meter Final, vind: +1.6:              
1. Filip Lindbladh-07   Åhus FIK   9.36      
2. Felix Nilsson-07     Ängelholms IF 9.75      
3. Mikael Månsson-07   Åhus FIK   10.22      
4. Herman Hemborg-07   Åhus FIK   10.23      
5. Fritz Andersson-08   Åhus FIK   10.35      
6. Erik Gunnarsson-07   Åhus FIK   10.36      
                   
200 meter heat 1, vind: +1.0:              
1. Filip Lindbladh-07   Åhus FIK   32.69      
2. Felix Nilsson-07     Åhus FIK   34.07      
3. Edvin Malmström-07   IFK Lund   37.32      
4. Erik Gunnarsson-07   Åhus FIK   37.41      
Erik Hansson-07     Malmö AI   DNS      
                   
200 meter heat 2, vind: +1.5:              
1. Love Nilsson-07     UF Contact 31.84      
2. Mikael Månsson-07   Åhus FIK   35.67      
3. Fritz Andersson-08   Åhus FIK   36.82      
                   
200 meter heat 3, vind: +1.7:              
1. Herman Hemborg-07   Åhus FIK   36.01      
2. Oliver Säfström-08   Hässleholms AIS 36.85      
3. Oskar Nilsson-07     Åhus FIK   37.31      
4. Milo Rugland-08     Kalmar SK 37.71      
                   
Längdhopp, zon:                
1. Filip Lindbladh-07   Åhus FIK   3.90 1    
2. Love Nilsson-07     UF Contact 3.86 0    
3. Felix Nilsson-07     Ängelholms IF 3.71 0,9    
4. Mikael Månsson-07   Åhus FIK   3.24 0,7    
5. Erik Gunnarsson-07   Åhus FIK   3.20 0,8    
6. Edvin Malmström-07   IFK Lund   3.09 1,9    
7. Oliver Säfström-08   Hässleholms AIS 2.95 3,3 2.85 1
8. Oskar Nilsson-07     Åhus FIK   2.90 1,5    
9. Milo Rugland-08     Kalmar SK 2.84 0    
10.Albert Lindgren-08   IF Kronan   2.82 1,1    
11.Erik Hansson-07     Malmö AI   2.45 1,6    
                   
Bollkast 150 gram:                
1. Fritz Andersson-08   Åhus FIK   33.47      
2. Filip Lindbladh-07   Åhus FIK   32.69      
3. Erik Gunnarsson-07   Åhus FIK   31.45      
4. Felix Nilsson-05     Ängelholms IF 30.33      
5. Oskar Nilsson-07     Åhus FIK   25.66      
6. Mikael Månsson-07   Åhus FIK   22.05      
7. Elias Danarö-07     Åhus FIK   21.72      
8. Emil Åberg-07     FIF Gnistan 18.78      
9. Oliver Säfström-08   Hässleholms AIS 18.72      
10.Milo Rugland-08     Kalmar SK 15.76      
                   
Flickor 8-9 år:                
60 meter heat 1, vind: +2.1:              
1. Elvira Helgesson-08   Åhus FIK   9.77 q    
2. Ebba Nilsson-07     Hässleholms AIS 9.98 q    
3. Elise Osgyani-07     KFUM Kristianstad 10.55      
4. Ella Nilsson-07     Åhus FIK   11.17      
5. Filippa Ivarsson-07   KFUM Kristianstad 11.72      
6. Alice Olsson-08     KFUM Kristianstad 11.77      
                   
60 meter heat 2, vind: +1.9:              
1. Frida Westberg-07   Turebergs FK 9.41 q    
2. Meja Arvidsson-07   KFUM Kristianstad 10.19 q    
3. Hanna Jelander-07   Åhus FIK   10.42 q    
4. June Johansson-09   Ka2 IF   11.09      
 Molly Kamp-09     Åhus FIK   DNF      
                   
60 meter heat 3, vind: +1.7:              
1. Tilde Nilsson-07     Hässleholms AIS 9.79 q    
2. Siri Tillberg-07     Åhus FIK   10.79      
3. Vilma Jexe-Ek-07     IFK Halmstad 10.91      
4. Nicole Björklund-07   Åhus FIK   11.00      
                   
60 meter Final, vind: +3.2:              
1. Elvira Helgesson-08   Åhus FIK   9.50      
2. Tilde Nilsson-07     Hässleholms AIS 9.59      
3. Frida Westberg-07   Turebergs FK 9.79      
4. Ebba Nilsson-07     Hässleholms AIS 9.93      
5. Meja Arvidsson-07   KFUM Kristianstad 10.53      
6. Hanna Jelander-07   Åhus FIK   10.92      
                   
200 meter heat 1, vind: +0.0              
1. Frida Westberg-07   Turebergs FK 33.51      
2. Tilde Nilsson-07     Hässleholms AIS 33.83      
3. Elvira Helgesson-08   Åhus FIK   34.46      
4. Ebba Nilsson-07     Hässleholms AIS 34.81      
5. Elise Osgyani-07     KFUM Kristianstad 37.81      
                   
200 meter heat 2, vind: +0.0:              
1. Ella Nilsson-07     Åhus FIK   39.82      
2. Filippa Ivarsson-07   KFUM Kristianstad 41.66      
3. June Johansson-09   Ka2 IF   42.81      
Nova Hedin-07     KFUM Kristianstad DNF      
                   
200 meter heat 3, vind: +0.6:              
1. Siri Tillberg-07     Åhus FIK   37.18      
2. Meja Arvidsson-07   KFUM Kristianstad 38.13      
3. Nicole Björklund-07   Åhus FIK   38.21      
4. Alice Olsson-08     KFUM Kristianstad 41.95      
                   
Längdhopp, zon:                
1. Frida Westberg-07   Turebergs FK 3.61 2,2    
2. Tilde Nilsson-07     Hässleholms AIS 3.40 3,3 3.33 1,5
3. Elvira Helgesson-08   Åhus FIK   3.35 1    
4. Ebba Nilsson-07     Hässleholms AIS 3.27 1,3    
5. Hanna Jelander-07   Åhus FIK   3.08 3,2 3.03 1,6
6. Elise Osgyani-07     KFUM Kristianstad 3.08 1    
7. Siri Tillbaerg-07     Åhus FIK   3.07 2,5 3.02 1,9
8. Ella Nilsson-07     Åhus FIK   3.02 2,6 2.87 1,9
9. Vilma Jexe-Ek-07     IFK Halmstad 2.92 2,4 2.83 1,2
10.Nova Hedin-07     KFUM Kristianstad 2.72 2    
11.Filippa Ivarsson-07   KFUM Kristianstad 2.67 0,1    
12.Lisa Högberg-09     Mölndals AIK 2.62 2,3 2.51 1,2
13.Alice Olsson-08     KFUM Kristianstad 2.60 0    
14.Nicole Björklund-07   Åhus FIK   2.37 1    
15.June Johansson-09   Ka2 IF   2.21 2,2 2.07 0
                   
Bollkast 150 gram:                
1. Frida Westberg-07   Turebergs FK 23.17      
2. Vilma Jexe-Ek-07     IFK Halmstad 21.40      
3. Siri Tillberg-07     Åhus FIK   19.18      
4. Hanna Jelander-07   Åhus FIK   18.93      
5. Nova hedin-07     KFUM Kristianstad 16.90      
6. Elise Osgyani-07     KFUM Kristianstad 15.32      
7. Nicole Björklund-07   Åhus FIK   14.01      
8. Elvira Helgesson-08   Åhus FIK   13.80      
9. Ella Nilsson-07     Åhus FIK   12.33      
10.June Johansson-09   Ka2 IF   9.48      
11.Alice Olsson-08     KFUM Kristianstad 7.12      
                   
Uppdaterad: 12 JUL 2016 23:21 Skribent: Åke Norén
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Åhus Friidrottsklubb - Friidrott
Box 90
29622 Åhus

Besöksadress:
Rännaregatan 40, Rännaregatan 40
29632 Åhus

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info