Hoppa till sidans innehåll

5-bästa genomtiderna inomhus


Fem Bästa genom tiderna Åhus FIK, uppdaterad 2017-03-23        
Damer:                          
60 meter:                      
Sara Svensson   1991   7.75   2013   Malmö, Pallasspelen  
Moa Kjellander 1999   7.86   2016   Uppsala, Muskelcentrum Indoor Games
Zehra Jusupovic  1992   7.92   2010   Malmö, Junior SM   
Emma Lagerqvist  1989   7.95   2008   Malmö, Pallasspelen  
Alexandra Svensson 1991   7.97   2009   Vellinge, Vellinge Indoor  
                           
200 meter:                      
Sara Svensson   1991   26.18   2010   Malmö, Atleticumspelen  
Emma Lagerqvist  1989   26.48   2008   Malmö, Pallasspelen  
Selma Jönsson 2002   26.59   2017   Uppsala, IUSM 15-16 år  
Emma Schack   1995   26.88   2010   Malmö, Atleticumspelen  
Mathilda Andersson 1996   27.14   2012   Malmö, Pallasspelen  
                           
400 meter:                      
Sara Svensson   1991   59.08   2008   Göteborg, Julklappsjakten  
Mathilda Andersson 1996   1.02.08   2012   Göteborg, Ungdoms SM  
Emma Lagerqvist  1989   1.02.74   2008   Eskilstuna, Junior SM  
Julia Magntorn   1991   1.03.20   2007   Malmö, Ungdoms SM  
Malin Friberg   1986   1.03.93   2005   Malmö, Pallasspelen  
                           
800 meter:                      
Tilda Helgesson 1992   2.21.14   2013   Carbondale, IL    
Sandra Nilsson  1988   2.25.26   2013   Malmö, Pallasspelen  
Fanny Sundqvist  1994   2.31.64   2012   Karlskrona, Sunna Open  
Mimmie Andersson   1989   2.34.20   2007   Malmö, Pallasspelen  
Elsa Hjelm   2004   2.34.49   2017   Växjö. Quality Hotel Games  
                           
1500 meter:                      
Sandra Nilsson 1988   4.46.86   2012   Malmö, Pallasspelen  
Tilda Helgesson 1992   4.54.82   2010   Stockholm, GE-galan  
Emma Åkesson 1986   4.59.12   2005   Göteborg, Junior SM  
Johanna Stark   1991   5.07.86   2006   Göteborg, Julklappsjakten  
Fanny Sundqvist 1994   5.08.36   2010   Norrköping, Ungdoms SM  
                           
3000 meter:                      
Tilda Helgesson 1992   10.00.77   2016   Carbondale, IL  
Johanna Stark 1991   11.14.07   2012   Karlskrona, Sunna Open 
Moa Mårtensson 2000   13.02.16   2016   Karlskrona, Ka2-spelen
                   
5000 meter:                  
Tilda Helgesson   1992   17.20.71   2015   Birminghamn, AL  
                           
60 meter Häck, 84.0cm:                  
Sara Svensson   1991   8.70   2013   Göteborg, Inomhus  
Zehra Jusupovic 1992   8.81   2010   Malmö, Junior SM   
Moa Kjellander 1999   8.97   2017   Malmö, Pallasspelen  
Mimmie Andersson   1989   9.38   2007   Nyköping, Junior SM  
Matilda Andersson 1996   9.50   2014   Malmö, Pallasspelen  
                           
Höjdhopp:                      
Emma Schack   1995   1.70   2010   Malmö, Pallasspelen  
Sandra Liljegren  1991   1.68   2011   Karlskrona, Tomtespelen  
Jenny Karström 1986   1.61   2003   Karlskrona, Tomtespelen  
Zehra Jusupovic  1992   1.59   2009   Kristianstad, Åhus Indoor  
Moa Kjellander   1999   1.57   2014   Karlskrona, Sunnakampen 
                           
Stavhopp:                      
Semahr Al Wolday 1998   2.40   2016   Kristianstad, Åhus Indoor
Frida Lundberg 1999   2.36   2016   Kristianstad, Öppna Åhusmästerskapen
Matilda Andersson   1996   2.15   2011   Kristianstad, Åhus Indoor 
Kajsa Andersson 2002   2.13   2015   Växjö, Götalandsmästerskapen
Erica Karlström 1998   2.07   2015   Kristianstad, Åhus Indoor
                           
Längdhopp:                      
Alexandra Svensson 1991   5.45   2010   Vellinge, Vellinge Indoor  
Melinda Ymsén   1988   5.29   2007   Göteborg, Julklappsjakten 
Ellen Isacsson   1992   5.18   2009   Vellinge, Vellinge Indoor  
Zehra Jusupovic   1992   5.11   2010   Malmö, NCC-spelen  
Moa Kjellander   1999   5.06   2016   Kristianstad, Nyårshoppet 
                           
Trestegshopp:                      
Alexandra Svensson 1991   11.61   2010   Malmö, Junior SM   
Mimmie Andersson   1989   11.10   2007   Göteborg, Julklappsjakten  
Ellen Isacsson   1992   10.62   2008   Sätra, Ungdoms SM  
Johanna Englund 1986   9.83   2003   Malmö, Pallasspelen  
Jenny Karström 1986   9.75   2005   Malmö, Junior DM   
                           
Kula 4.0 kg:                      
Ida Claesson   1990   10.89   2010   Kristianstad, Åhus Indoor 
Mimmie Andersson   1989   10.16   2008   Malmö, Addecospelen  
Agnes Jansdotter 1998   10.13   2016   Kristianstad, Åhus Indoor
Daniella Gherman 1997   9.77   2017   Kristianstad, Åhus Indoor
Zerha Jusupovic 1992   9.63   2016   Kristianstad, Åhus Indoor
                 
Viktkastning 9.08 kg:                
Daniella Gherman 1997   14.31   2017   Kristianstad, Resultattävling
Maria Johansson 1996   13.56   2015   Malmö, Resultattävling 
Matilda Andersson 1996   9.68   2014   Kristianstad, Resultattävling
Agnes Jansdotter 1998   9.59   2014   Kristianstad, Resultattävling 
Semhar Al Wolday 1998   7.99   2015   Kristianstad, Nyårskastet
               
Herrar:                          
60 meter:                      
Alexander Bengtsson 1998   7.11   2015   Malmö, Pallasspelen
Alexander Nertlinge Asp 1992   7.24   2011   Kristianstad, Åhus Indoor 
David Johansson  1991   7.29   2012   Kristianstad, Åhus Indoor 
Fabian Fallgren  1989   7.30   2007   Karlskrona, Sunna Open 
Filip Essbrant   1990   7.40   2011   Kristianstad, Åhus Indoor 
                           
200 meter:                      
Alexander Bengtsson 1998   22.97   2015   Malmö, Atleticumspelen
Fabian Fallgren 1989   23.30   2008   Malmö, Addecospelen  
Filip Essbrant   1990   23.88   2009   Malmö, Atleticumspelen  
Alexander Nertlinge Asp 1992   23.98   2008   Karlskrona, Tomtespelen  
Eff Phuphantong 1998   24.45   2015   Karlskrona, Tomtespelen  
                           
400 meter:                      
Filip Essbrant    1990   52.39   2013   Malmö, Pallasspelen  
Oskar Nilsson   1985   52.75   2004   Stockholm, Vinterrundan 
Alexander Bengtsson 1998   53.77   2015   Växjö, Best Western Games
Alexander Nertlinge Asp 1992   54.17   2009   Göteborg, Junior SM  
Fabian Fallgren  1989   55.49   2005   Malmö, Ungdoms DM  
                           
800 meter:                      
Sirak Amanuel Belay 1992   2.06.09   2012   Malmö, Pallasspelen  
Oskar Nilsson   1985   2.07.38   2001   Malmö, Pallasspelen  
Albin Ekerot   1998   2.14.1   2013   Malmö, Sista Chansen  
Christopher Martinsson 1990   2.16.83   2009   Karlskrona, Ka2-spelen  
Ludde Gölén   1989   2.29.9m   2001   Malmö, Sista Chansen  
                           
1500 meter:                      
Oskar Nilsson   1985   4.00.17   2003   Västerås, Junior SM  
Sirak Amanuel Belay 1992   4.24.74   2012   Malmö, Pallasspelen  
Jesper Lagerqvist 1990   4.31.41   2007   Växjö, Växjöspelen  
Viktor Nilsson   1987   4.34.11   2004   Karlskrona, Tomtespelen  
Per Dreifaldt   1969   4.42.78   2016   Karlskrona, Ka2-spelen 
                           
3000 meter:                      
Oskar Nilsson   1985   8.39.74   2004   Göteborg, Stora SM  
Jacob Lööf   1985   8.58.8m   2014   Malmö, Malmö Indoor  
Sirak Amanuel Belay 1992   9.49.57   2012   Karlskrona, Sunna Open  
Ola Cedergren   1972   10.09.04   2012   Huddinge, Stora IVSM  
                           
Höjdhopp:                      
Ludwig, Isaksson 1993   1.75   2011   Kristianstad, Åhus Indoor  
Daniel Möller 1990   1.72   2006   Halmstad, Halmstad Indoor  
Marcus Martinsson   1990   1.71   2004   Karlskrona, Tomtespelen  
Fabian Fallgren  1989   1.67   2006   Halmstad, Halmstad Indoor  
Hampus Börjesson 1993   1.62   2015   Kristianstad, Nyårshoppet 
                           
Stavhopp:                      
Gustav Eichmüller    1998   2.52   2013   Växjö, ISM Mångkamp  
Pontus Nilsson 1972   2.36   2016   Kristianstad, Resultattävling  
Jesper Dreifaldt 2002   2.30   2016   Karlskrona, Ka2-spelen  
Daniel Möller   1990   2.14   2005   Karlskrona, Sunna Open 
Liam Dzambas   2004   2.03   2017   Växjö, Götalandsmästerskapen 13-14 år
                           
Längdhopp:                      
Fabian Fallgren 1989   6.70   2008   Malmö, Pallasspelen  
Gustav Eischmüller   1998   6.22   2013   Malmö, USM 15-16 år  
Ludwig Isaksson 1993   5.87   2011   Kristianstad, Åhus Indoor 
Alexander Bengtsson 1998   5.74   2015   Kristianstad, Nyårshoppet 
Max Lindén 1998   5.19   2014   Växjö, USM 15-16 år
                           
Trestegshopp:                      
Ludwig Isaksson 1993   12.37   2011   Sätra, Junior SM    
Oscar Bergh 2002   10.28   2017   Kristianstad, Resultattävling
Gunnar Neovius 1949   7.36   2017   Kristianstad, Resultattävling
                           
Kula 7.26 kg:                      
David Johansson 1991   12.96   2014   Charleston, IL  
Jonas Karlström  1968   12.42   2010   Malmö, Pallasspelen  
Stefan Hjelm 1970   10.39   2017   Kristianstad, Resultattävling  
Magnus Jiwestam 1970   9.91   2016   Kristianstad, Åhus Indoor
Rikard Perixon  1969   9.24   2012   Kristianstad, Klubbmästerskap
               
Viktkastning 15.88 kg:            
David Johansson 1991   18.12   2015    Charleston, IL
Stefan Karlström 1968   10.47   2009   Huddinge, Veteran SM

 

Uppdaterad: 23 MAR 2017 19:12 Skribent: Åke Norén & Alexander Nertlinge Asp

Postadress:
Åhus Friidrottsklubb - Friidrott
Box 90
29622 Åhus

Besöksadress:
Rännaregatan 40, Rännaregatan 40
29632 Åhus

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info