Hoppa till sidans innehåll

Ale-Träffen


 

Resultatlista 40:e ALE-Träffen i fältskytte och Norrbottens Skyttesportförbunds mästerskap.

 

Tävlingen avhölls som bilfältskjutning, över åtta stationer, med start och mål

Sjulsmarks Folkets Hus.

Tävlingen  samlade 48 deltagare från Umeå i söder till Kiruna i norr.

Banansvarig Andreas Edin, Rickard Edin. SM-uttagning och förbundsmästerskap för Norrbottens Skyttesportförbunds fältskyttar.

Tävlingen avgjordes under bästa tänkbara förhållande med strålande sol och lite vind i trakten kring Sjulsmark.

 

Förbundsmästare Senior:

1.       Leif Sandberg                Kalix Skf

2.       Harry Östling                 F 21 Skf

3.       Tomas Lindblom           Notviken-Björsby Skf

 

Förbundsmästare Veteraner:

1.       Birger Stridsman          Niemis Skf

2.       Rune Skarpsvärd         Pajala Skf

3.       Tage Puranen                Niemis Skf

 

Ale-Träffens medaljörer:

                                                                                      

Leif Sandberg                                         Kalix Skf                                Medaljör i seniorklassen     Totalsegrare

Birger Stridsman                                   Niemis Skf                             Medaljör i veteranklassen

Elina Johansson                                    Ale Skf                                    Medaljör i juniorklassen

Per-Arne Andersson                            Ytterby Skf                            Medaljör i liggandeklassen

Johan Enoksson                                    Luleå                                       Medaljör i jägarklassen

 

Klass FElit:

  

  1. Leif Sandberg                         Kalix                                                 48/23               

  2. Harry Östling                           F 21                                                  46/19                   

  3. Tomas Lindblom                    Notv.-Björsby                                 46/10                   

  4. J-O Lampinen                         S 3                                                    44/18              

  5. Mattias Lampinen                  S 3                                                    41/14              

  6. Gustav Lövgren                      Niemisel                                          40/18

  7. Sven Edlund                             Piteå                                                29/9 

 

Klass F 4:

  

  1. Stefan Sundelin                      Övertorneå                                     44/27                   

  2. Joakim Nordlund                    S 3                                                    36/12                   

  3. Tommy Åkerström                Niemisel                                          35/7              

  4. Gunnar Sundelin                     Niemis                                             30/12

 

Klass F 3:

 

  1. Johanna Fogman                   Kiruna                                              37/13                    

  2. Elina Johansson                     Ale                                                    35/13              

  3. Robert Ek                                 Kalix                                                 34/17

 

Klass F 2:

 

1. Johannes Ek                             Kalix                                                 14/4                     

 

 

Klass F 56:

 

  1. Rune Skarpsvärd                   Pajala                                              43/26                   

  2. Tage Puranen                         Niemis                                             42/16                   

  3. Börje Keinström                     NiMa                                                 41/14                  

  4. John Lindgren                         Umeå                                               40/21            

  5. Håkan Gunnarfeldt                 S 3                                                    39/17

  6. Donald Johansson                 Ale                                                    38/22

  7. Kenneth Jatko                        Pajala                                               38/17

  8. Eyvind Fogman                        Kiruna                                              38/16

  9. Hampus Stenlund                  I 19/A 9                                              34/7

 

Klass F 66 Ställn:

 

  1. Birger Stridsman                   Niemis                                             46/15               

  2. Bror Rantakyrö                       Pello                                                 38/15                   

 

Klass F 66 Ligg:

 

  1. Bertil Omark                            Kuivakangas                             41/15                                   

  2. Håkan Lidman                         Skellefteå                                  40/16                   

  3. Conny Ukonsaari                    Pajala                                          37/11                  

  4. Gerhard Kalander                  Lansjärv                                      34/12     

  5. Birger Rönngren                     Piteå                                            32/14       

  6. Stig Jussén                             Umeå                                           31/10     

  7. Bertil Ruisniemi                      Övertorneå                                 28/9    

  8. Rune Löpare                            Kiruna                                          26/7

  9. Sune Engström                       Niemisel                                      12/4    

 

Klass F 72 Ligg:

 

  1. Per-Arne Andersson            Ytterby Skf                                      43/16                       

  2. Tore Vikberg                           Umeå                                               41/13                   

  3. Göran Kieri                               Pajala                                              34/11                

  4. Evald Tapani                            Kuivakangas                                  31/9

  5. Harry Friman                           Råneå                                              27/5

  6. Sture Grahn                             Piteå                                                24/8

  7. Hans-Erik Edén                       Umeå                                               16/3

 

Klass Jägare:

 

1. Johan Enoksson                       Luleå                                               32/4                     

2. Stig-Olof Skott                          Järikäinens Jvf                             31/12

3. Kalle Olsson                              I 19/ A 9                                           19/6  

 

 

JFA = 44 Träff

 

Mål och avstånd Ale-Träffen:

Stn. 1                  C 50                     Ligg                     485 m                 45 s och 90 s

Stn. 2                  B 65                     Knä                      538 m                 45 s och 90 s

Stn. 3                  1/7                       Ligg                     305 m                 45 s och 90 s

Stn. 4                  Tunna                 Ligg                     450 m                 45 s och 90 s

Stn. 5                  B 45                     Ligg                     450 m                 45 s och 90 s

Stn. 6                  S 25 H                 Knä                      260 m                 45 s och 90 s

Stn. 7                  S 20 V                 Ligg                     325 m                 45 s och 90 s

Stn. 8                  1/6 V                    Ligg                     328 m                 45 s och 90 s

 

 

 

Ale 2010-03-21

Rune Utterström

 

Uppdaterad: 22 MAR 2010 11:30 Skribent: Rune Utterström

Postadress:
Ale SkF - Skyttesport
Rune Utterström, Residensgatan 4 C
97236 Luleå

Kontakt:
Tel: 0920-81064
E-post: This is a mailto link

Se all info