Hoppa till sidans innehåll

Korthåll Aleknattret


 

Resultat Korthållshelg Noliahallen Piteå 24-25 januari 2009.

 

Deltagare som deltog båda dagarna tävlade om Stormästartitel,

genom platssiffra, i klasserna Senior, Veteran, Junior och Ligg.

 

Stormästartävling

 

Seniorer:

1. Ronny Nilsson                   Piteå              1+1= 2

2. Bert-Ove Fjällström            Gällivare          3+3= 6

3. Leif Sandberg                    Kalix               5+4= 9

 

Veteraner:

1. Donald Johansson             Ale                 1+1= 2

2. Gunnar Iversen                  S 3                 2+3= 5

3. Alf Edin                             Ale                 4+2= 6

 

Juniorer:

1. Johan Sandberg                 Kalix               1+1= 2

2. Sandra Nilsson                  Piteå               4+2= 6

3. Therese Karlsson               Drängsmark     3+4= 7

 

Liggande:

1. Isabella Svanlund               Piteå              4+1= 5 (659 p)

2. Torleif Andersson               F 21               3+2= 5 (657 p)

3. Patrik Sandberg                 Piteå              1+5= 6

 

Resultat grundomgång ställningsskyttar (10 ligg, 5 stå, 5 knä)

Liggskyttar (4x 5 skott ligg):

 

K13                1. Anton Ek                           Kalix               190

                      2. Patrik Sandberg                 Piteå               189

                      3. Isabella Svanlund               Piteå               187

 

K15                1. Andre Rindbäck                 Kalix               181

                      2. Jakob Wennström              Kalix               168

 

K17                1. Johannes Ek                     Kalix               182

 

K1                  1. Sandra Toroczkay              Piteå              180

 

K2L                1. Kjell Holmbom                   Piteå              186

 

K2St               1. Ida Lundmark                    Drängsmark    173

 

K3                  1. Mats Kågström                  Piteå              184

                      2. Elina Johansson                Ale                 178

                      3. Sandra Nilsson                  Piteå              174

                      4. Johan Sandberg                 Kalix              173

                      5. Jonas Gyllenäs                  Piteå              168

                      6. Rasmus Lundberg              Piteå              158

                      7. Therese Karlsson               Drängsmark    157

 

K4                  1. Leif Sndberg                      Kalix               179

 

K Elit              1. Ronny Nilsson                   Piteå              189

                      2. Bert-Ove Fjällström            Gällivare          179

 

K56St             1. Donald Johansson             Ale                 183

                      2. Alf Edin                             Ale                 178

                      3. Torsten Toftemyr                F 21               175

                      4. Lennart Westermark          Drängsmark     167

                      5. Sture Nilsson                    Piteå               165

                      6. Folke Niemi                       Hedenäset      157

 

K56L              1. Torleif Andersson               F 21               189

 

K66St             1. Gunnar Iversen                  S 3                 176

                      2. Bertil Omark                      Kuivakangas   165

                      3. Roland Nilsson                  Piteå              153

                      4. Bertil Ruisniemi                 Övertorneå      144

 

K66L              1. Rune Utterström                Ale                 186

                      2. Erland Englund                  Råneå            183

 

K72L              1. Sture Grahn                       Piteå              186

 

Final Seniorer

                      1. Ronny Nilsson                   Piteå              189+144= 333

                      2. Mats Kågström                  Piteå              184+133= 317

                      3. Bert-Ove Fjällström            Gällivare          179+137= 316

                      4. Leif Sndberg                      Kalix               179+133= 312

                      5. Jonas Gyllenäs                  Piteå               168+116= 284

6. Ida Lundmark                    Drängsmark      173+107= 280

 

Final Veteraner:

                      1. Donald Johansson             Ale                 183+134= 317

                      2. Alf Edin                             Ale                 178+127= 305

                      3. Gunnar Iversen                  S 3                 176+127= 303

                      4. Torsten Toftemyr                F 21               175+127= 302

                      5. Bertil Omark                      Kuivakangas    165+121= 286

                      6. Sture Nilsson                    Piteå                165+120= 285

                      7. Lennart Westermark          Drängsmark      167+101= 268

                      8. Roland Nilsson                  Piteå                153+114= 267

                      9. Folke Niemi                       Hedenäset        157+110= 267

 

Final Juniorer:

                      1. Johan Sandberg                 Kalix               173+130= 303

                      2. Sandra Nilsson                  Piteå               174+122= 296

                      3. Elina Johansson                Ale                  178+118= 296

                      4. Therese Karlsson               Drängsmark     157+129= 286

5. Rasmus Lundberg              Piteå               158+113= 271

Final Liggande:

                      1. Isabella Svanlund               Piteå               187+145= 332

                      2. Torleif Andersson               F 21                189+141= 330

                      3. Rune Utterström                Ale                  186+143= 329

                      4. Anton Ek                          Kalix                190+138= 328

                      5. Patrik Sandberg                 Piteå               189+137= 326

                      6. Erland Englund                  Råneå              183+141= 324

                      7. Sture Grahn                       Piteå               186+138= 324

                      8. Andre Rindbäck                 Kalix                181+139= 320

                      9. Kjell Holmbom                   Piteå                186+131= 317

                      10. Johannes Ek                   Kalix                 182+129= 311

 

                      Ale 2009-01-25

                      Rune Utterström

Uppdaterad: 26 JAN 2009 09:44

Postadress:
Ale SkF - Skyttesport
Rune Utterström, Residensgatan 4 C
97236 Luleå

Kontakt:
Tel: 0920-81064
E-post: This is a mailto link

Se all info