Hoppa till sidans innehåll

Kustnatta 2010


 

Resultat från ”Kustnatta” Korthåll med Ale Skf som arrangör.

 

Tävlingen samarrangerarades med Piteå Skf. Piteås tävling startade 12.00 och pågick till 16.00. Ales tävling startade 17.00 och pågick till 22.00.

Söndagens tävling med I19/A9-F 21 Skf som arrangör startade 09.00 och pågick till 13.00.

De tre tävlingarna hade samma program, sköts på 300m och 50m samtidigt.

Söndagen inleddes med prisutdelning från Piteå- och Ales tävling och avslutades med fyra finaler och prisutdelning.

 

Klasser:

Klasser 6,5:  A (Elit), B (3, 4, 56, 66S), C (1, 2, 56L, 66L, 72), D (15, 17)

Klasser 22L: A (Elit), B (K3, K4, K56), C (K1, K2, K56L, K66L) D (K11-K17).

Program 300m:

Klass             A (10L+3K+2S 20 min) + (3S+3K+4L 5 min) + (10L 2 min)

B (10L+3K+2S 20 min) + (5L+3K+2S 5 min) + (10L 2 min)

C (10L+5L 20 min) + (10L 5 min) + (10L 4 min)

D (10L+5L 20 min) + (10L 5 min) + (10L 4 min)

Skjuttider 300 m: Omg.1 20min inkl prov, Omg.2 7 min, Omg.3 4 min

Program 50m:

Klass             A (10L+3K+2S 22 min) + (3S+3K+4L 7 min) + (10L 4 min)

B (10L+3K+2S 22 min) + (5L+3K+2S 7 min) + (10L 4 min)

C (10L+5L 22 min) + (10L 7 min) + (10L 4 min)

D (10L+5L 22 min) + (10L 7 min) + (10L 4 min)

Skjuttider 50 m: Omg.1 22min inkl prov, Omg.2 7 min, Omg.3 4 min

 

Resultat från Ales tävling 50m:

 

Klass A:

  1 Ronny Nilsson                  Piteå                                    143 + 92 + 98= 333 p

  2 Tommy Isaksson              I19/A9                                  141 + 91 + 99= 331

  3 Gustav Lövgren                 Niemisel                               141 + 93 + 96= 330

  4 Roger Andersson              S 3                                       137 + 94 + 97= 328

 

Klass B:

  1 Donald Johansson            Ale                                       143 + 98 + 99= 340 p Totalseger

  2 Henry Lindström               I19/A9                                  143 + 93 + 94= 330

  3 Leif Sandberg                   Kalix                                    141 + 89 + 97= 327

  4 Dan-Ivan Karlsson             Ramselefors                          134 + 95 + 95= 324

  5 Alf Edin                            Ale                                       133 + 93 + 94= 320

  6 Mats Kågström                 Piteå                                    135 + 87 + 95= 317

  7 Bror Rantakyrö                 Pello                                    137 + 90 + 89= 316

  8 Therese Karlsson              Drängsmark                          132 + 86 + 97= 315

  9 Sture Nilsson                   Piteå                                    134 + 83 + 94= 311

10 Jan-Erik Karlsson              Ramselefors                          131 + 83 + 92= 306

11 Lennart Westermark          Drängsmark                          128 + 79 + 93= 293

12 Ida Lundmark                    Drängsmark                          126 + 79 + 84= 289

 

Klass C:

  1 Håkan Lidman                  Skellefteå                             143 + 98 + 94= 335

  2 Gunnar Iversén                 S 3                                       145 + 93 + 96= 334

  3 Sture Grahn,                    Piteå                                    143 + 95 + 95= 333

  4 Johan Enoksson               Piteå                                    143 + 93 + 95= 331

  5 Magnus Strandberg           Piteå                                    142 + 90 + 93= 325

  6 Roland Nilsson,                Piteå                                    142 + 92 + 88= 322

  7 Rune Utterström,              Ale                                       138 + 96 + 77= 311

 

Klass C:

  1 Jakob Wennström             Kalix                                    142 + 90 + 93= 325

  2 Patrik Strandberg              Piteå                                    139 + 83 + 94= 316

 

 

 

 

 

Resultat från Ales tävling 300m:

 

Klass A:

  1 Gustav Lövgren                 Niemisel                               144 + 94 + 95= 333

  2 Ronny Nilsson                  Piteå                                    143 + 87 + 98= 328

  3 Leif Sandberg                   Kalix                                    138 + 85 + 98= 321

  4 Harry Östling                    F 21                                     130 + 92 + 95= 317

  5 Tommy Isaksson              I19/A9                                  143 + 92 + 80= 315

 

Klass B:

  1 Donald Johansson            Ale                                       141 + 95 + 97= 333

  2 Henry Lindström               I19/A9                                  137 + 90 + 97= 324

  3 Jan-Erik Karlsson             Ramselefors                          140 + 91 + 93= 324

  4 Alf Edin                            Ale                                       138 + 87 + 97= 322

  5 Dan-Ivan Karlsson             Ramselefors                          138 + 89 + 91= 318

  6 Emil Johansson                Ale                                       136 + 85 + 95= 316

  7 Elina Johansson               Ale                                       136 + 85 + 91= 312

  8 Bror Rantakyrö                 Pello                                    129 + 83 + 83= 295

 

Klass C:

  1 Gunnar Iversén                 S 3                                       144 + 96 + 97= 337

  2 Håkan Lidman                  Skellefteå                             142 + 96 + 94= 332

  3 Sture Grahn,                    Piteå                                    140 + 93 + 94= 327

  4 Rune Utterström,              Ale                                       138 + 92 + 91= 321

 

Final Ställning 50 m:

  1 Donald Johansson        Ale                B             337 + 340 + 334= 1011 + 48 + 44= 92    1103 p

  2 Gustav Lövgren            Niemisel         A             326 + 330 + 326=   982 + 47 + 47= 94   1076

  3 Ronny Nilsson             Piteå              A             327 + 333 + 325=   985 + 44 + 43= 87   1072

  4 Roger Andersson         S 3                A             327 + 328 + 325=   980 + 49 + 39= 88   1068

  5 Henry Lindström           I19/A9            B             326 + 330 + 323=   979 + 47 + 41= 88   1067

  6 Dan-Ivan Karlsson        Ramselefors   B             332 + 324 + 325=   981 + 44 + 33= 77   1058

  7 Tommy Isaksson          I19/A9            A             321 + 331 + 314=   966 + 46 + 43= 89   1055

  8  Alf Edin                      Ale                B             325 + 320 + 325=   970 + 45 + 39= 84   1054

  9 Leif Sandberg               Kalix              B             318 + 327 + 307=   952 + 47 + 44= 91   1043

10 Bror Rantakyrö             Pello              B             320 + 316 + 317=   953 + 47 + 37= 84   1037

 

Final Liggande 50 m:

  1 Gunnar Iversén             S 3                C             341 + 334 + 340= 1015 + 40 + 49= 98   1113

  2 Sture Grahn,                Piteå              C             334 + 333 + 329=   996 + 47 + 47= 94   1090

  3 Håkan Lidman              Skellefteå       C             323 + 335 + 335=   993 + 48 + 48= 96   1089

  4 Johan Enoksson          Piteå              C             328 + 331 + 331=   990 + 48 + 46= 94   1084

  5 Roland Nilsson,            Piteå              C             328 + 322 + 332=   982 + 47 + 45= 92   1074

  6 Magnus Strandberg      Piteå              C             325 + 325 + 322=   972 + 47 + 46= 93   1065

  7 Rune Utterström,          Ale                C             323 + 311 + 334=   968 + 45 + 49= 94   1062

  8 Jakob Wennström        Kalix              D             318 + 325 + 320=   963 + 44 + 45= 89   1052

  9 Patrik Strandberg         Piteå              D             315 + 316 + 302=   933 + 36 + 44= 80   1013

 

Final Ställning 300 m:

  1 Gustav Lövgren            Niemisel         A             333 + 333 + 324=   990 + 50 + 43= 93   1083

  2 Donald Johansson        Ale                B             326 + 333 + 332=   991 + 48 + 40= 92   1079

  3 Tommy Isaksson          I19/A9            A             333 + 315 + 331=   979 + 45 + 47= 92   1071

  4 Ronny Nilsson             Piteå              A             321 + 328 + 331=   980 + 47 + 43= 90   1070

  5 Leif Sandberg               Kalix              B             329 + 321 + 325=   975 + 44 + 43= 87   1062

  6 Harry Östling               F 21               A             331 + 317 + 324=   972 + 45 + 40= 85   1057

  7 Dan-Ivan Karlsson        Ramselefors   B             322 + 318 + 323=   963 + 49 + 41= 90   1053

  8 Jan-Erik Karlsson         Ramselefors   B             306 + 324 + 329=   959 + 45 + 32= 77   1036

  9 Henry Lindström           I19/A9            B             288 + 324 + 329=   941 + 44 + 45= 89   1030

10 Bror Rantakyrö             Pello              B             315 + 295 + 317=   927 + 43 + 41= 84   1011

 

Uppdaterad: 22 JUN 2010 10:57
Skribent: Rune Utterström

Postadress:
Ale SkF - Skyttesport
Rune Utterström, Residensgatan 4 C
97236 Luleå

Kontakt:
Tel: 0920-81064
E-post: This is a mailto link

Se all info