Hoppa till sidans innehåll

Simonsson och Nordqvist vann Läj-Ås-spelen

03 JAN 2019 10:07
Läj-Ås-spelen var först ut 2019. 54 lag kom till spel i veterantävlingen i Boulodromen som i år spelades för femte gången. Knuffs Lars-Åke Simonsson och Lennart Nordqvist vann knappt före FFP:s Anita och Kurt Larsson.
  • Uppdaterad: 03 JAN 2019 10:07

Först ut i det nya året bland alla tävlingar var som vanligt Läj-Ås-spelen som i går spelades i Boulodromen. 54 lag ifrån 12 olika klubbar infann sig till spel. Tävlingen är en V65-dubbel monrad med 5 matcher, vilket innebar att 2 lag hade 5 segrar var när tävlingen var slut. Då avgjorde boulepoängen och Lennart Nordqvist och Lars-Åke Simonsson från halmstadklubben Knuff vann före Falken Pétanques Anita och Kurt Larsson. På delad tredjeplats kom Kulknappens Ulla och Jan-Olof Olsson tätt följda av Barbro och Håkan Skogum från Skene.

Tävlingsledare var Bo Karlberg och domare Douglas Adolfsson.

Resultat 2019

1

L. Nordqvist/L-Å. Simonsson

KNF

5

+32

2

A. Larsson/K. Larsson

FFP

5

+31

3

J-O. Olsson/ U. Olsson

VAR

4

+23

4

H. Skogum/B. Skogum

SKN

4

+23

5

K. Johansson/B. Olausson

VAR

4

+20

6

G. Andreasson/ J-E Johansson

SKN

4

+19

7

C. Gunnarsson/S.Larsson

VAR

4

+15

8

I. Bengtsson/Å. Bengtsson

LÄJ

4

+12

9

G. Byström/L-E Byström

FPP

4

+8

10

U. Karlberg/I. Gunnarsson

ÅSK

4

+1

11

G. Bender/M. Bender

ÅSK

3

+24

12

T. Lindahl/ U-B. Persson

LÄJ

3

+17

13

G. Sjölund/O. Stenbrink

FPP

3

+15

14

C. Eng/L. Bengtsson

VAR

3

+10

15

B. Haraldsson/R. Haraldsson

FPP

3

+8

16

A. Dyberg/J. Mårtensson

VAR

3

+8

17

R. Johansson/K. Nelson

LÄJ

3

+7

18

A. Hörder/A. Nilsson

FVV

3

+6

19

M. Nelson/ M. Skröder

FPP

3

+6

20

G. Andersson/G. Johansson

FVV

3

+5

21

T.Lager/S. Johansson

VAR

3

+5

22

J-Å Pettersson/J. Viberg

KUN

3

+4

23

W. Karsten/U. Stenström

KNF

3

+4

24

E. Segerström/G. Wåhlberg

ONS

3

+1

25

I. Nilsson/R. Nilsson

DER

3

0

26

B. Karlsson/S. Karlsson

DER

3

-1

27

L. Karlsson/L. Mauritsson

VAR

3

-16

28

L. Olsson/E. Olsson

ÅSK

2

+11

29

H.Johansson/U. Svensson

SKN

2

+10

30

P. Qvenild/M. Tyrbo

FVV

2

+6

31

S. Gunnarsson/G. Högh

ÅSK

2

0

32

O. Antonsson/M. Svensson

LÄJ

2

-1

33

B. Larsson/S. Larsson

DER

2

-4

34

D. Carlsson/B. Carlsson

LÄJ

2

-5

35

M. Walfridsson/M. Walfridsson

DER

2

-6

36

W. Mörk/L. Hjalmarsson

VAR

2

-7

37

A-M Gustavsson/L. Gustavsson

TUL

2

-8

38

K. Landström/S. Landström

FPP

3

-9

39

J_O Gustavsson/I. Ohlsson

LÄJ

2

-11

40

M. Bohman/L-B Johansson

FVV

2

-13

41

G. Karlsson/K. Karlsson

FVV

2

-13

42

M. Larsson/R. Percat

FPP

2

-14

43

B. Gullberg/H.Svensson

 TVÅ

2

-15

44

O. Fransson/K. Johansson

FVV

2

-16

45

G. Berntsson/B. Claesson

DER

1

-12

46

A-B. Carlsson/L. Carlsson

VAR

1

-15

47

E. Andersson/G. Andersson

DER

1

-15

48

J-E Karlsson/L. Nilsson

TUL

1

-17

49

P. Karlsson/U. Aronsson

LÄJ

1

-17

50

E. Johansson/A. Afzelius

FFP

1

-18

51

B. Nelson/J. Nilsson

TUL

1

-20

52

H. Lundström/M-L. Lundström

ÅSK

1

-23

53

L-G. Fast/L. Magnusson

LÄJ

0

-17

54

I. Larsson/E. Kannenberg

KUN

0

-36

Läj-Ås-spelen sedan start:

År Segrare Antal lag
2019 Lennart Nordqvist/Lars-Åke Simonsson, Knuff 54
2018 Birgitta Olausson/Kenneth Johansson, Kulknappen 58
2017 Annika Afzelius/Gunnar Pettersson, Falken Pétanque 62
2016 Marika Svensson/Ove Antonsson 56
2016 Birgitta Olausson/Kenneth Johansson, Kulknappen 62
Skribent: Christer Sandberg
Epost: This is a mailto link

ÅRSMÖTE
Styrelsen kallar till Årsmöte med
Alliansen Varbergs boulehall
tisdagen den 19 februari kl. 17 

 

GYNNA VÅRA
SPONSORER!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Postadress:
Alliansen Varbergs Boulehall
Bengt Alvhage, Dunörtsvägen 24
432 75 Träslövsläge

Besöksadress:
Stenåsavägen 5
432 32 Varberg

Kontakt:
Tel: 0340-66 21 66
E-post: This is a mailto link

Se all info