Hoppa till sidans innehåll

Resultat KM 5000M

16 JUN 2020 21:04
Perfekt väder för löpning, elektronisk tidtagning och 34 löpare som sprang.
  • Skapad: 16 JUN 2020 21:04

Klubbmästerskapet är öppet och segare i herrklassen blev Axel Elmblad Bredaryds SOK och i damklassen Moa Hansson Landsbro IF.

Klubbmästare blev Fredrik Bolmstam  på nytt PB och näst snabbaste ALKare någonsin med 16,12,0 och på damsidan vann Lovisa Nilsson på 20,10,7

Trevligt att det blev ett så stort gäng som sprang. Anderstorp hade deltagarekord men även andra klubbar dök upp och höjde kvaliten på loppet.

Per Sigvardsson gjorde en magnifik insats som tidtagare med stöttning av Niclas Sjögren och Andreas Berg.

Resultat

KM 5000m Apladalens Löparklubb        
2020-06-15            
             
MÄN            
Place Bib Name Gender Club Sluttid  
1 384 Elmblad, Axel 2002 Bredaryds SOK 15:40,5  
2 397 Stenman, Sebastian 1991 IFK Göteborg 16:10,0  
3 367 Bolmstam, Fredrik 1982 Apladalens Löparklubb 16:12,0 1:a i KM
4 396 Claesson, Edvin 1997 IF Hallby 16:33,8  
5 398 Ingvarsson, Felix 2002 Apladalens Löparklubb 16:51,5 2:a i KM
6 303 Jonsson, Simon 1998 Klubblös 16:57,3  
7 391 Bolmstam, Johan 1988 Apladalens Löparklubb 17:03,6 3:a  i 3KM
8 385 Lindqvist, Micael 1972 Apladalens Löparklubb 17:45,2  
9 388 Ekman, Mattias 1982 Apladalens Löparklubb 17:51,0  
10 399 Stark, Karl 2001 Klubblös 18:44,1  
11 322 Hörnquist, Victor 2005 Anderstorps OK 19:03,1  
12 392 Strand, Johan 1982 Apladalens Löparklubb 19:08,2  
13 390 Pettersson, Stefan 1966 Apladalens Löparklubb 19:10,0  
14 102 Folkestad, Mattias 2001 Anderstorps OK 19:21,3  
15 328 Lorentsson, Johan 1972 Anderstorps OK 19:21,4  
16 323 Folkestad, Hjalmar 2006 Anderstorps OK 19:44,5  
17 389 Nilsson, Jonas 1969 Apladalens Löparklubb 19:49,0  
18 105 Albinsson, Vidar 1967 Hässleholm Freeflow Running 19:57,2  
19 393 Frylegård, David 2002 Anderstorps OK 20:00,7  
20 355 Andersson, Stefan Gasellen 1967 Apladalens Löparklubb 20:04,9  
21 339 Hörnquist, Niclas 1974 Anderstorps OK 20:09,2  
22 107 Lorentsson, Oscar 2008 Anderstorps OK 20:16,4  
23 356 Petersson, Patrik 1974 Apladalens Löparklubb 20:40,0  
24 400 Johnsson, Dan 1974 Apladalens Löparklubb 21:16,1  
25 348 Svensson, Malcolm 2005 Anderstorps OK 21:35,3  
26 357 Svensson, Robert 1973 Anderstorps OK 21:45,6  
27 362 Bokinge, Daniel 1974 Apladalens Löparklubb 22:40,5  
28 359 Svensson, Staffan 1971 Apladalens Löparklubb 24:38,8  
DNF 349 Magnusson, Axel 2008 Anderstorps OK    
             
KVINNOR            
Place Bib Name Gender Club Sluttid  
1 363 Hansson, Moa 2001 Landsbro IF 18:42,9  
2 360 Nilsson, Lovisa 2001 Apladalens Löparklubb 20:10,7 1:a i KM
3 351 Hörnquist, Maria 1975 Anderstorps OK 21:17,8  
4 350 Fällgren, Lotta 1973 Anderstorps OK 21:45,2  
             
Ungdom            
1   Hjalmar Hörnquist 2009 Anderstorps OK 07:17,8  
             
Skribent: Micael Lindqvist
Epost: Adressen Gömd





-- Våra samarbetspartners --

 

  

hangOnLogo

 Svensk Borstteknik - Logo liggande

 

Björhags Måleri

 

xxl

Postadress:
Apladalens Löparklubb - Friidrott
Micael Lindqvist, Kuskvägen 16
33135 Värnamo

Kontakt:
Tel: +46702446696
E-post: This is a mailto link

Se all info