Hoppa till sidans innehåll

Tio bästa



Ärla IF 10-bästalista genom åren

Uppdaterat 2020-10-04

 

 

Män                                                      

100m
Benjamin Tinglöf-01    +1,9 11,07 2018 9/6 Jessheim Peter Enarsson-66 11.3m 1983 Erik Ehrlin-91 -1,3 11.36 2013 7/6 Tureberg Urho Lehtola-42 11.4m 1966 Christian Forsell-79 11.45 1996 Andreas Ericsson-71 11.6m 1990 Joakim Axell-68 11.7m 1984 Johan Eriksson-88 ivm 11.7m 2007 22/9 Ärla Per-Anders Ekberg-31 11.8m 1955 Pierre Savela-94 11.89 2010 18/6 Huddinge 200m
Benjamin Tinglöf-01        +0,9 22,48  2018 17/6 Huddinge Johan Eriksson-88 +0,8 22.86 2007 15/8 Huddinge Peter Enarsson-66 22.9m 1984
Joakim Axell-68 24.1m 1984 Philip Engblom-89 -1,7 24.11 2008 24/8 Nyköping Andreas Ericsson-71 24.2m 1990 Per-Anders Ekberg-31 24.3m 1953 Urho Lehtola-42 24.3m 1966 Adrian Ravenell-93 -1,8 24.31 2011 12/6 Katrineholm Jimmy Zalazar-74 24.4m 1991 400m
Berhe Kidane-99 48,50 2019 10/8 Göteborg/S Johan Eriksson-88 50.18 2008 6/6 Sollentuna " " 50.18 2008 19/7 Visby Robin Johansson -94 50.84 2017 1/7 Göteborg U
Benjamin Tinglöf-01            51,18 2018 7/7 Györ Ungern
William Taudien -88 51.36 2008 16/6 Karlskrona
Per-Anders Ekberg-31 52.2m 1954 Peter Enarsson-66 52.2m 1984 Andreas Karlsson-78 52.36 2002 30/7 Sollentuna Philip Engblom-89 52.44 2008 23/8 Nyköping
Jan Ekström-62 52.8m 1985 800m
Berhe Kidane-99	           1:48.80  2019 1/9 Karlstad
Jan Ekström-62                 1:52.22  1990
Andreas Karlsson-78         1:52.70  2002 27/6  Ludvika
Jan Flodqvist-44                1:55.0m  1967
Erik Lindblom-69               1:56.0m  1990 William Taudien-88 1:56.08 2007 1/7 Göteborg
Robin Johansson -94        1:56,10   2017 25/7 Karlstad Bjarne Thysell-64 1:56.33 1986 Fredrik Larsson-77 1:56.60 1996 Leif Johansson-44 1:56.7m 1967 Uno Larsson-39 1:56.9m 1963 1500m Jan Ekström-62 3:47.30 1985 Bjarne Thysell-64 3:50.16 1992 Erik Lindblom-69 3:50.27 1990 Andreas Karlsson-78 3:50.55 2004 3/7 Göteborg Berhe Kidane-99 3:53,37 2019 20/8 Stockholm/S
Leif Johansson-44 3:53.9m 1970 Gunnar Thysell-44 3:54.6m 1967 Jan Flodqvist-44 3:55.6m 1967 Uno Larsson-39 3:56.0m 1965
Damien Guiheneuc-74 3:59.14 2004 3/7 Göteborg 3000m Bjarne Thysell-64 7:57.62 1990 Jan Ekström-62 8:07.91 1985 Gunnar Thysell-44 8:10.2m 1970 Erik Lindblom-69 8:24.04 1991 Leif Johansson-44 8:25.0m 1967 Lennart Flodqvist-18 8:26.8m 1942 Andreas Karlsson-78 8:29.11 2004 29/5 Sollentuna Gunnar Eriksson-60 8:29.67 1986
Gustaf Norlander-99 8:42,52 2019 7/6 Sollentuna Per Thysell-40 8:43.4m 1963 5000m Bjarne Thysell-64 13:45.76 1992 Gunnar Thysell-44 14:09.8m 1967 Jan Ekström-62 14:21.1m 1983 Andreas Karlsson-78 14:30.25 2006 14/7 Sollentuna Lennart Flodqvist-18 14:40.0m 1942 Gunnar Eriksson-60 14:40.90 1982 Leif Johansson-44 14:41.6m 1967 Mattias Millinger-84 14:56.20 2007 12/7 Eskilstuna Arne Holmberg-50 14:57.2m 1976 Thomas Ljungkvist-62 15:05.5m 1982 10000m Bjarne Thysell-64 28:56.68 1991 Gunnar Thysell-44 29:34.6m 1970 Gunnar Eriksson-60 30:16.3m 1986 Jan Ekström-62 30:36.85 1986 Arne Holmberg-50 31:08.3m 1976 Petter Eriksson-88 31:20.29 2012 Mikael Lundqvist-90 31:51.83 2012 Stefan Hall-67 31:58.23 1998 Johan Sjöström-68 32:05.0m 1997 Thedde Jensen-07 32:31.0m 1944
marathon (42195m) Bjarne Thysell-64 2:14:42.0m 1998 Stefan Hall-67 2:28:04.0m 1997
Mirza Nalic-80 2:29:09m 2017 Dubai 20/1
Simon Karlsson-89 2:33:03m 2018 21/10 Växjö Arne Holmberg-50 2:38:49.0m 1984 Erik Flodmark-18 2:41:05.0m 1948 Bengt Gustafsson-45 2:41:09.0m 1983 Arne Ljungvall-29 2:42:01.0m 1967 Kurt Schmid-72 2:45:30.0m 1995 Stefan Aläng-74 3:09:45.0m 1997 3000m hinder/91.4 Erik Lindblom-69 8:41.04 1991 D-rek Jan Ekström-62 8:54.93 1987 Oskar Kanmert-84 9:17.0 2003 24/8 Odense, Dk Bjarne Thysell-64 9:25.81 1985 Johan Sjöström-68 9:59.42 1995 Johan Karlsson-78 10:18.97 1997 Johan Uddin-74 10:37.5m 1993 Stefan Lillsjö-73 10:45.02 2001 13/6 Eskilstuna Hans Thysell-52 11:06.4m 1979 110m häck/106.7 Erik Ehrlin-90 +1,7 15.19 2012 8/6 Sollentuna Andreas Ericsson-71 15.39 1990 James Zalazar-74 16.3m 1991 Göran Bolund-70 17.15 1989 Jens Berglund-81 19.43 1998 Lauri Salo-37 19.6m 1963 Gnesta Olle Boberg-38 19.7m 1963 Peter Enarsson-66 20.3m 1983 Sten Petershagen-44 21.4m 1963 Gnesta Johan Swärd-73 22.1m 1991 400m häck/91.4 Johan Eriksson-88 55.82 2008 27/6 Göteborg
Daniel Ekström-98               58,50,36 2017 13/8 Gävle Jan Ekström-62 58.8m 1987 Andreas Ericsson-71 60.4m 1990
Peter Enarsson-66 60.9m 1984 Erik Ehrlin-90 64.43 2007 12/6 Eskilstuna Martin Andersson-93 64.66 2010 16/5 Sätra Bjarne Thysell-64 65.0m 1986 Peter Lidman-76 66.5m 1990 Göran Bolund-70 66.9m 1988 höjd Oskar Jonsson-81 1.90 1998 Andreas Ericsson-71 1.85 1990 Adrian Ravenell-93 1.82 2009 13/6 Eskilstuna
Benjamin Tinglöf-01 1.82 2018 8/7 Györ Ungern Per-Anders Ekberg-31 1.81 1954
Göran Bolund-70 1.80 1987 Joakim Axell-68 1.77 1984 Christian Forsell-79 1.75 1996 Ulf Carlsson-62 1.75 1985 Erik Ehrlin-90 1.75 2013 21/9 Ärla stav
Benjamin Tinglöf-01               4.57   2017 11/8 Falun Göran Bolund-70 4.40 1989 Jens Berglund-81 3.65 1998 Johan Swärd-73 3.60 1990 Andreas Ericsson-71 3.50 1990 Johan Eriksson-88 3.21 2004 3/7 Göteborg Kjell Larsson-66 3.10 1982 Nils-Arne Sjölander-43 3.00 1962 Lennart Pettersson-20 3.00 1958 Sune Karlsson 3.00 1957 Björn Sjöstedt 3.00 1963 längd Erik Ehrlin-90 +0,4 7.11 2012 7/7 Göteborg Andreas Ericsson-71 6.97 1990 Urho Lehtola-42 6.54 1966 Christian Forsell-79 6.44 1996
Benjamin Tinglöf-01     0,0    6.39  2018 19/5 Falun
Per-Anders Ekberg-31 6.35 1953 Jan Ekberg-34 6.21 1954

Peter Enarsson-66 6.16 1983 Sven Blomkvist-08 6.02 1933 Bengt Dagermark-37 5.96 1964 tresteg Erik Ehrlin-90 +1,2 15.42 2011 27/8 Vellinge Peter Enarsson-66 13.28 1983 Urho Lehtola-42 13.18 1966 Christian Forsell-79 12.97 1995 Pierre Savela-94 +0,0 12.65 2011 5/8 Västerås Per-Anders Ekberg-31 12.51 1954 Andreas Ericsson-71 12.40 1990 Olle Boberg-38 12.30 1961 Johan Eriksson-88 +0,9 12.17 2006 20/5 Eskilstuna Markku Määttälä-61 12.04 1980 kula/7.26 Thomas Lundqvist-62 11.47 1980 Roland Denander-22 11.35 1958 Ingemar Carlsson-26 11.26 1953 Adrian Ravenell-93 10.87 2011 15/5 Täby Ingvar Lindholm-22 10.82 1953 Bengt Dagermark-37 10.64 1962 Sören Lundkvist-44 10.62 1963 Håkan Karlsson-65 10.55 1984 Arne Norman-30 10.43 1954 Magnus Persson-73 10.30 1990 diskus/2.0 Dag Ohlsson-37 33.17 1959 Sven Blomkvist-08 32.56 1932 Sören Lundkvist-44 31.76 1963 Roland Denander-22 31.34 1959 Sture Heldring-37 30.81 1958 Andreas Ericsson-71 30.26 1991 Olle Jansson-30 30.14 1954 Arne Norman-30 30.12 1956 Erik Ehrlin-90 30.06 2011 10/9 Ärla Bengt Dagermark-37 29.49 1962 slägga/7.26 Peter Lönnqvist-72 36.93 2005 24/9 Ärla Roland Denander-22 34.90 1960 Alexander Thysell-93 32.67 2017 24/9 Ärla Örjan Henriksson-56 25.48 2008 20/9 Ärla
Daniel Ekström-98 25.24 2017 23/9 Ärla Johan Swärd-73 24.94 1990 Erik Ehrlin-90 22.99 2012 15/9 Ärla
Rasmus Thysell-96 21.32 2017 23/9 Ärla
Gunnar Henriksson-93 20,76 2017 23/9 Ärla Pontus Ekström-82 20.74 2002 6/10 Ärla spjut/800 (Anm. * äldre spjut, tyngdpunkt ändrad 1986) Andreas Ericsson-71 51.44 1991 Bengt Dagermark-37 51.02 *1965 K-A Adamsson-37 50.72 *1963 Markku Määttälä-61 50.10 *1980 Johan Swärd-73 49.66 1991 Olle Jansson-30 48.95 *1953 Anders Lindqvist-72 44.72 1988 Sven Blomkvist-08 43.55 *1941 Sture Heldring-37 43.26 *1956 Urho Lehtola-42 42.31 *1966

Kvinnor
100m                                                                                         

Carolina Söderbom-99                12.51   2015   15/7  Eskilstuna
Stina Gustafsson-96      +1,9       12,56   2019   7/6   Sollentuna

Liselott Gustafsson-66                 12.6m  1982
Susanne Johansson-65               12.7m  1981
Jenny Antonsson-91      +0,5       12.98  2009 9/8   Västerås
Anna-Karin Sörling-89    ivm        13.0m  2004 6/6   Eskilstuna
Ann-Charlotte Jademark-67         13.0m  1984
Ingela Helander-68                       13.0m  1986
Emma Ehrlin-93             +1,5        13.22  2010 29/8  Katrineholm
Ulrika Skoog-77                            13.47  1991

   

200m
Liselott Gustafsson-66                    25.0m  1982
Carolina   Söderbom-99       +1,1   25.37   2018 25/8 Eskilstuna
Susanne Johansson-65                 25.7m  1982
Stina Gustafsson-96             +0,2   26.48  2012 8/7   Göteborg   
Emma Ehrlin-93                     -0,4   26.81  2010 4/9   Huddinge
Jenny Antonsson-91              +1,4  26.95  2009 25/7 Hässleholm 
Viktoria Voskressenskaia-96 +0,9  27,23   2017 15/7 Gävle
Anna-Karin Sörling-89          +1,8   27.33  2004 7/8   Eskilstuna
Anna Lindqvist-68                           27.33  1985
Marlin Brown-75                             27.44  1999

400m

Carolina Söderbom-99         57.27   2019 29/6 Göteborg U                       
Susanne Johansson-65       58.6m  1982
Sofie Hallkvist-83                 59.3m  2002 12/6  Eskilstuna                     
Flo Jonsson-78                    59.3m  2001 13/6  Eskilstuna                   
Joanna Frisk-88                   59.38  2007 4/6    Katrineholm      
Liselott Gustafsson-66         59.6m  1982                                            
Marlin Brown-75                   59.88  2000                                        
Viktoria Voskressenskaia-96 60.82 2017  5/8  Västerås
Stina Gustafsson-96             61,79    2019 7/6  Sollentuna
Elina Nygren-88                    62.3m  2004 6/6   Eskilstuna                     

800m
Flo Jonsson-78                   2:07.78  2002 8/6   Eskilstuna

Sofie Hallkvist-83                2:09.77  2002 7/7   Stockholm
Marlin Brown-75                  2:14.62  2000
Ann-Sofie Karlsson-67        2:16.56  1987
Elina Nygren-88                  2:16.98  2004 19/9  Gävle
Susanne Johansson-65      2:17.2m  1982
Jenny Olsson-85                2:18.08  2012 26/6 Stockholm
Joanna Frisk-88                 2:19.70  2007 15/8  Huddinge
Matilda Lindblom-89           2:20.32  2007 1/7   Göteborg
Carolina Söderbom-99        2:22.44.2014 24/8 Stockholm


1500m
Flo Jonsson-78                 4:21.73  2002 6/7   Göteborg

Ann-Sofie Karlsson-67      4:37.57  1987
Kim Blomqvist-84              4:37.6m  2004 13/8  Kvarnsveden
Sofie Hallkvist-83              4:38.34  2002 11/7  Eskilstuna
Pernilla Elmgren-91          4.45.94  2020
Elina Nygren-88                4:49.82  2004 17/9  Gävle
Marit Thysell/Ekström-68  4:53.4m  1985
Marlin Brown-75                4:53.82  1999
Johanna Mickels-02          4:55.01  2019 4/8 Västerås
Carolin Wallman-78           5:00.78  1995


3000m
Flo Jonsson-78                 9:43.00  2000
Kim Blomqvist-84            10:03.59  2003 14/9  Nyköping
Ann-Sofie Karlsson-67    10:04.06  1987
Elina Nygren-88              10:41.89  2004 15/8  Falun
Sofie Hallkvist-83            10:43.07  2001 25/7  Kalmar
Anita Thysell-52              10:44.6m  1976
Anna Lampinen-83          10:45.93  2002 10/8  Eskilstuna
Johanna Mickels-02        10:50,40   2019 9/8   Göteborg/S     
Britt Jönsson-63              11:26.5m  1984
Anette Adolfsson-69        11:29.48  1986

5000m
Kim Blomkvist-84              17:03.25  2005 25/3  Palo Alto,CA
Pernilla Elmgren-91          17:56,07  2020  17/6 Västerås
Susen Lösch-93                18:55.5     2016         Linköping
Emilia Larsson-87             19:08.5     2016            Linköping
Anita Thysell-52                19:53.4m  1984
Johanna Junker-??           22:57.8m  2012 12/9  Eskilstuna
Elina Nygren-88                 23:27.19  2003 20/8  Eskilstuna


10000m
Pernilla Elmgren-91           37:04.56mx  2020  Västerås

marathon (42195m)
Camilla Bloss                     3:16.35        2017 Växjö
Ann Welin-60                     3:42:45m     1988

Ann-Sofi Hallberg-55         4:24:45m     1998
Monica Pettersson-47       4:30:540m   1987
Kristina Fundberg              4.55.16
 

3000m hinder/76.2
Anna Lampinen-83              11:34.50  2004 12/9  Fredrikstad, Norge


100m häck/84.0
Anna Lindqvist-68                    15.74  1986

Susanne Johansson-65           15.8m  1982
Ann-Charlotte Jademark-67    16.4m  1984
Liselott Gustafsson-66            16.8m  1981
Frida Brolin-85                        17.35  2002 12/6  Eskilstuna
Sandra Allerhed-91          ivm  18.28  2004 30/7  Västerås
Anna-Karin Sörling-89            20.03  2003 25/5  Eskilstuna
Mikaela Johansson-84           20.07  1999
Anna Lampinen-83                 21.4m  1999
Camilla Feretti-84                   21.57  2001 25/6  Eskilstuna

400m häck/76.2 
Marlin Brown-75                     66.86  2000
Carolina Söderbom-99           66,97 2019 8/6 Sollentuna
Sandra Allerhed-91                72.77  2005 12/6  Västerås
Sandra Wallström-89             73.51  2005 15/6  Eskilstuna
Susanne Johansson-65         74.8m  1980
Liselott Gustafsson-66           75.2m  1986
Elina Nygren-88                     76.50  2003 9/6   Täby
Flo Jonsson-78                       77.12  2000
Ann-Charlotte Jademark-67   85.4m  1983
Lena-Marie Adérn-83              88.28  2000



höjd
Frida Brolin-85                         1.82  2007 20/7  Gävle

Anna Lindqvist-68                    1.77  1986
Anna-Karin Sörling-89             1.69  2005 14/8  Hudiksvall
Pernilla Eriksson-66                1.66  1980
Susanne Johansson-65           1.66  1982
Ann-Charlotte Jademark-67     1.60  1984
Sandra Allerhed-91                  1.55  2006 10/9  Eskilstuna
Liselott Gustafsson-66             1.55  1981
Mikaela Jonasson-73               1.54  1987
Emma Ehrlin-93                       1.53  2009 19/9  Ärla

stav
Camilla Feretti-84                    2.50  2001 27/5  Örebro

Jenny Antonsson-91                2.45  2005 27/8  Nyköping
Sandra Allerhed-91                  2.30  2005 27/8  Nyköping
Elina Nygren-88                       2.27  2004 21/8  Eskilstuna
Jennie Ekström-93                   2.20  2007 2/9   Eskilstuna
Frida Brolin-85                         2.20  2003 25/6  Eskilstuna
Josefine Carlberg-91               2.10  2004 6/6   Eskilstuna
Josefin Fundberg-04                2.10  2016  21/8   Eskilstuna
Stina Gustafsson-96                2.06  2009 2/9   Eskilstuna
Emma Ehrlin-93                       1.80  2006 23/7  Eskilstuna
Sofia Karlsson-88                    1.80  2002 7/9   Nyköping

längd
Emma Ehrlin-93                       5.64 2011 27/8   Vellinge +0,0

Liselott Gustafsson-66             5.38  1982
Anna Lindqvist-68                    5.35  1985
Susanne Johansson-65           5.33  1982
Carolina Söderbom-99             5.31  2018 29/7 Västerås +0,0
Ann-Charlotte Jademark-67     5.29  1984
Anna-Karin Sörling-89              5.16  2004 29/8  Nyköping +2,0
Johanna Andersson-90            5.09  2008 19/7  Visby -0,3
Jenny Antonsson-91                5.02  2008 19/7  Visby -0,5
Emma Hålldin-91                     5.01  2005 12/6  Västerås +0,8
Sandra Wallström-89               5.01  2004 17/9  Gävle -1,4
Frida Brolin-85                         5.01  2003 25/6  Eskilstuna

tresteg
Emma Ehrlin-93                      12.46  2019 16/8  Uppsala /G +0-7

Johanna Andersson-90           11.37  2009 22/8  Eskilstuna +1,1
Jenny Antonsson-91               11.26  2008 29/6  Göteborg +0,6
Emma Hålldin-91                    10.42  2005 17/9  Glanshammar +1,8

Linnéa Carlsson-95                10.38  2010 11/9  Västerås +0,0
Carolin Thysell-77                  10.36  1995
Anna Kejerfors-76                  10.25  1991
Sandra Allerhed-91       ivm   10.12  2005 24/9  Ärla
Sofia Bertilsson-02                 10.08 2016 20/8 Eskilstuna
Anna-Karin Sörling-89             9.87  2003 30/8  Södertälje

 

kula/4.0
Mikaela Johansson-84          14.40  2010 23/7  Stockholm
Anna Lindqvist-68                 11.30  1987
Sandra Allerhed-91               10.64  2009 25/7  Hässleholm
Camilla Larsson-66               10.64  1984
Liselott Gustafsson-66          10.37  1982
Mikaela Jonasson-73            10.27  1989
Malin Jönsson-67                 10.08  1998
Veronica Grubjer-68               9.81  1984
Emma Ehrlin-93                      9.60  2013 21/9  Ärla
Ann-Charlotte Jademark-67    9.50  1984

diskus/1.0
Mikaela Johansson-84          40.52  2005 1/4   Coolidge,AZ
Sandra Allerhed-91               40.17  2009 8/8   Västerås
Anna Lindqvist-68                 34.40  1988
Camilla Larsson-66               33.04  1984
Mikaela Jonasson-73            31.92  1989
Lisette Carlsson-84               30.76  2001 5/5   Råby-Rekarne
Malin Jönsson-67                  28.02  1998
Kristina Bergström-69            27.90  1988
Veronica Grubjer-68              27.68  1985
Anna Jönsson-65                  27.47  1998

slägga/4.0
Mikaela Johansson-84 59.87 2009 9/5 Norman,OK Frida Brolin-85 54.16 2004 31/7 Västerås D-rek K20 Johanna Carlsson-00 43.40 2019 3/8 Västerås/A
Jennie Ekström-93 40.56 2012 15/9 Ärla
Sandra Allerhed-91 32.98 2008 5/9 Ärla
Mikaela Jonasson-73 30.92 1988
Camilla Feretti-84 29.92 2002 21/5 Eskilstuna
Carolina Söderbom-99 26.78 2018 23/9 Ärla
Emelie Carlsson-86 25.03 2005 24/9 Ärla
Lisette Carlsson-84 24.47 2000
Maria Zeijlon-87 24.46 2002 6/10 Ärla
spjut/600 (Anm. * äldre spjut, tyngdpunkt ändrad 1999
Carolin Thysell-77 44.20 *1996 Anna Lindqvist-68 41.80 *1986 Carolin Thysell-77 41.10 2000 Mikaela Johansson-84 37.38 2005 10/12 Tucson,AZ Anna Jönsson-65 36.86 *1982 Susanne Johansson-65 36.28 *1982 Mikaela Jonasson-73 36.20 *1989 Emma Andersson-82 34.33 2004 30/7 Västerås Sandra Allerhed-91 34.10 2007 14/7 Eskilstuna Jenny Hultman-76 34.08 *1991                                                              till början
Uppdaterad: 03 SEP 2018 15:49 Skribent: Carolina Söderbom




Postadress:
Ärla IF - Friidrott
Ärla-Nytorp, Åsborgen
63536 Ärla

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: arlafriidrott@telia....

Se all info


Mässbyggarna

 

 

trimtex



HANS

 Genväg till huvudstyrelsens hemsida

 

 Genväg till fotbollens hemsida

 

 Genväg till orienteringens hemsida

 

Genväg till skidornas hemsida