Hoppa till sidans innehåll

Resultat tävlingsäsongen 2012


 

RESULTAT tävlingsåret 2012

2012-11-17 Tömilen 2012, Stockholm (fullständig resultatlista)
herrar 5 km 8 Robin Johansson-94 18:50.

 

 

2012-09-21 Skol-SM, Växjö (fullständig resultatlista)
F16 100m semifinal-2  5 Stina Gustafsson-96 12.87 +1,7 (i försök 12.72 +3,8)

    

2012-09-15  Klubbmästerskap, Ärla (fullständig resultatlista)
Filippa Rydensjö slog det 10 år gamla klubbrekordet i F8 600m. Johanna Carlsson slog sitt klubbrekord i F12 slägga. Erik Ehrlin avancerade till sjätte plats på vår tiobästa-lista i slägga. Jennie Ekström kastade för första gången över 40m med damernas seniorslägga.

2012-09-12 Vilsta IK:s öppna KM, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
5000m  2 Patrik Lind-87 16:45.3m  18 Matthias Nilsson 21:49.9m  25 Johanna Junker 22.57.8m

2012-09-09 Violloppet, Flen (fullständig resultatlista)
F7 900m  1 ELin Lönnqvist-06 3:48
P7 900m
 1 Sebastian Thysell-06 3:49
P9 900m
 2 Niklas Lönnqvist-03 3:22
M 7800m
 3 Emil Sterner-87 29:49   8 On Ha-85 34:16

2012-09-08/09  Regionmästerskap Svealand, Falun (fullständig resultatlista)
Linus Lillsjö förbättrade sitt 800m-pers med 2,3 sek.
P14 800m
 5 Linus Lillsjö-98 2:19.46
P14 2000m
 4 Linus Lillsjö-98 6:23.12
P14 stav  6 Daniel Ekström-98 1.87
P14 tresteg  9 Daniel Ekström-98 8.47 +0,0
P14 spjut/600  14 Daniel Ekström-98 24.48

2012-08-25  JDM/UDM dag2, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Sex segrar för Ärla blev det andra dagen på JDM/UDM. Adrian Ravenell förbättrade sitt klubbrekord i P19 kula. Johanna Carlsson förbättrade sitt klubbrekord i F12 slägga med 47cm.
P19 200m
 1 Robin Johansson-94 25.11  2 Felix Jensen-94 26.23 -0,1
P19 kula
/6.0  1 Adrian Ravenell-93 14.19 (ende deltagaren)
P15 stav  1 Daniel Ekström-98 2.06 (ende deltagaren)
P15 tresteg  1 Daniel Ekström-98 9.30 +0,8 (ende deltagaren)
P15 diskus/1.0  3 Daniel Ekström-98 18.22
F17 längd  1 Linnea Carlsson-95 4.39 -0,6
F13 1500m  utom tävlan: Linus Lillsjö-98 4:45.92
F13 stav  2 Linnea Fundberg-99 1.76
F13 tresteg/zon  2 Johanna Carlsson-00 9.20 +1,9
F13 diskus/0,6  5 Johanna Carlsson-00 16.64
F13 slägga/2,0  1 Johanna Carlsson-00 28.76

2012-08-24  JDM/UDM dag1, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Sju segrar för Ärla blev det första dagen på JDM/UDM.
P19 400m
 1 Robin Johansson-94 56.79 (ende deltagaren)  utom tävlan: Philip Engblom-89 52.64
P19 höjd  1 Adrian Ravenell-93 1.80
P19 spjut/800  1 Adrian Ravenell-93 42.00
P15 800m  1 Linus Lillsjö-98 2:21.76
P15 höjd  1 Daniel Ekström-98 1.30 (ende deltagaren)
P15 längd  4 Erik Wallin-98 3.88 +0,8
P15 slägga/4.0  2 Daniel Ekström-98 13.92
P15 spjut/600  2 Daniel Ekström-98 24.17  3 Erik Wallin-98 13.60
P13 1500m  4 Pontus Olofsson/Bierfeldt-00 5:43.58
F17 tresteg  1 Linnea Carlsson-95 10.12 -0,8 (ende deltagaren)
F13 600m  3 Linnea Fundberg-99 2:00.20
F13 höjd  4 Linnea Fundberg-99 1.20
F13 längd/zon  5 Linnea Fundberg-99 4.06 +0,5
F12 höjd  1 Johanna Carlsson-00 1.34
F12 längd/zon  5 Johanna Carlsson-00 4.00 +0,8
F12 spjut/400  2 Johanna Carlsson-00 14.55

2012-08-24/26 SM, Stockholm (fullständig resultatlista)
Erik Ehrlin blev sexa i tresteg på senior-SM bara centimetern ifrån sitt årsbästa. Starkt 10.000m-lopp av Petter Eriksson och Mikael Lundqvist som båda persade. Petter avancerade till sjätte plats och Mikael gick in på sjunde plats på vår tiobästalista.
M 10000m
 14 Petter Eriksson-88 31:20.29  17 Mikael Lundqvist-90 31:51.83
M tresteg  6 Erik Ehrlin-90 15.05 +1,2

2012-08-18/19 Nordic Junior Championships, Växjö (fullständig resultatlista)
Emma Ehrlin förbättrade sitt klubbrekord i tresteg med 14cm vilket räckte till en femte plats.
F19 tresteg  5 Emma Ehrlin-93 11.89 +1,8

2012-08-18/19 DN-galan youth, Stockholm (fullständig resultatlista)
F16 100m  ej till final  Stina Gustafsson-96 13.20 -1,2
F16 200m  ej till final  Stina Gustafsson-96 26.75 +1,4

2012-08-18 Norrköpings stadslopp, Norrköping (fullständig resultatlista)
Män  5 Mikael Lundqvist-90 32:22

2012-08-11/13 JSM, Sollentuna (fullständig resultatlista)
JSM-brons i tresteg till både Erik och Emma Ehrlin.
M22 5000m  10 Mikael Lundqvist-90 15:23.88
M22 längd  11 Erik Ehrlin-90 6.47 -1,7
M22 tresteg  3 Erik Ehrlin-90 14.85 +1,4
F19 längd  8 Emma Ehrlin-93 5.33 -0,7
F19 tresteg  3 Emma Ehrlin-93 11.69 -0,5

2012-08-11/13 USM, Upplands Väsby (fullständig resultatlista)
Stina Gustafsson blev sexa i 100m-finalen dit hon gick med 0,001 i marginal. Stina satte personligt i försöket och sedan även i finalen och avancerade till tredje plats på vår interna Tio-bästaslista.
F16 100m  6 Stina Gustafsson-96 12.83 +0,5 10/8 till final med en 1000-del  trea på tiob
F16 200m  ej till final  Stina Gustafsson-96 27.17 -2,0

2012-08-09 Långlöparnas kväll, Stockholm (fullständig resultatlista)
Petter Eriksson in som sjua på vår tiobästa-lista på 10.000m
M 10000m/heat A  9 Petter Eriksson-88 31:59.73

2012-08-07 KK-Joggen, Katrineholm (fullständig resultatlista)
M Kvartsmara  6 Mikael Lundqvist-90 34:19

2012-08-04 Eskilstunaloppet, Eskilstuna (fullständig resultatlista)

2012-08-04 Gurkspelen, Västerås (fullständig resultatlista)
Filippa Rydensjö segrade i F8 400m. Angelina Rydensjö förbättrade sitt personliga på 600m med 3,51 sek och slog därmed även det 10 år gamla klubbrekordet i F11. Emilia Rydensjö persade både på 60m och 600m.
K tresteg  3 Emma Ehrlin-93 11.36 +1,9
F11 60m  5 Angelina Rydensjö-01 9.24 +3,4 (i försök 9.18 +3,1)
F11 600m
  4 Angelina Rydensjö-01 1:54.87
F10 60m  7 Emilia Rydensjö-02 9.70 +4,6 (i försök 9.69 +1,1)
F10 600m  3 Emilia Rydensjö-02 2:08.13
F8 60m Finalheat-2 2 Filippa Rydensjö-04 10.14 +3,3 (i försök 10.12 +2,6)
F8 400m  1 Filippa Rydensjö-04 1:25.29
F8 längd/zon  3 Filippa Rydensjö-04 3.15

2012-08-04 Götaspelen, Karlstad (fullständig resultatlista)
K 100m  5 Stina Gustafsson-96 12.91 +2,3

2012-08-04 Folksam Challenge, Mölndal (fullständig resultatlista)
M tresteg  10 Erik Ehrlin-90 14.58 -0,4

2012-07-28 Baltzarloppet, Motala (fullständig resultatlista)
F13 2km  2 Linnea Fundberg-99 8:13

2012-07-28 Folksam Challenge 2, Uppsala (fullständig resultatlista)
M 5000m  13 Mikael Lundkvist-90 15:31.44

2012-07-28 Swiss Alpine Marathon, Davos SUI (fullständig resultatlista)
M20 K78  7 Magnus Berglund-88 8:41:10

2012-07-26 Friidrottskväll 2, Stockholm (fullständig resultatlista)
M tresteg  1 Erik Ehrlin-90 14.96 +1,5
K längd  5 Emma Ehrlin-93 5.37 +0,9

2012-07-22 Valbo Games, Gävle (fullständig resultatlista)
M 3000m  1 Mikael Lundkvist-90 8:49.13

2012-07-21 Nordic Baltic Championships U23, Jessheim NO (fullständig resultatlista)
M tresteg  3 Erik Ehrlin-90 14.81 +0,7

2012-07-07/09 Världsungdomsspelen, Göteborg (fullständig resultatlista)
Erik Ehrlin hoppade för första gången över 7 meter i längd och slog därmed det 22 år gamla klubbrekordet, som han tangerade för ett år sedan, med 14 cm. Stina Gustafsson förbättrade återigen sitt pers på 200m - nu med 0,34 sek och avancerade till tredje plats på vår tiobästa-lista.
M längd
  6 Erik Ehrlin-90 7.11 +0,4
M tresteg  7 Erik Ehrlin-90 15.06 +1,9
F16 100m heat2  3 Stina Gustafsson-96 13.04 -0,9
F16 200m heat5  3 Stina Gustafsson-96 26.48 +0,2

2012-07-01 Uppsalaspelen, Uppsala (fullständig resultatlista)
Stina Gustafsson förbättrade sitt pers på 200m med 0,46 sek och avancerade till fjärde plats på vår tiobästa-lista. Även på 100m sprang Stina snabbare än någonsin men tyvärr var medvinden hela 3,1. Joakim Ekström gjorde en kraftig förbättrnig av sitt personbästa på 1500 meter.
F17 100m  2 Stina Gustafsson-96 12.66 +3,1
F17 längd  9 Linnea Carlsson-95 4.44 +0,8
F19 slägga/4.0  2 Jennie Ekström-93 36.57
K 200m heat C  2 Stina Gustafsson-96 26.82 +1,1
K tresteg  7 Linnea Carlsson-95 10.54 +3,8 (10.31 +1,1)
P14/15 800m
 4 Linus Lillsjö-98 2:25.74
P14 spjut/600  3 Daniel Ekström-98 24.48
P17 1500m  1 Joakim Ekström-96 4:22.74

2012-06-30 Semesterloppet, Mariefred (fullständig resultatlista)
Herrar   1 Mikael Lundqvist-90 32:21  3 Patrik Lindh-87 35.06
F99-00  3 Linnéa Fundberg-99 6:16
F01-02  3 Ida Fundberg-02   6:59
F03-03  14 Josefin Fundberg-04  8:38

2012-06-29 Trosa Stadslopp, Trosa (fullständig resultatlista)
Herrar   10 Mikael Lundqvist-90 28:10

2012-06-26 Sommarspelen, Stockholm (fullständig resultatlista)
M 5000m  7 Mikael Lundqvist-90 15:18.43
P17 800m  3 Joakim Ekström-96 2:09.86
P15 spjut/600  3 Daniel Ekström-98 24.01
K 800m  5 Jenny Olsson-85 2:18.08

2012-06-25 Friidrottskväll på Stadion, Stockholm (fullständig resultatlista)
Erik Ehrlin förbättrade återigen sitt årsbästa i tresteg och var nu över 15 m för första gången i år.
M 110m h/106.7  2 Erik Ehrlin-90 15.56 -0,6
M tresteg  1 Erik Ehrlin-90 15.10 +2,3 (15.05 +1,3)

2012-06-21 Släggtävling, Ärla (fullständig resultatlista)
Johanna Carlsson satte nytt klubbrekord i F12 slägga och Alexander Thysell gjorde detsamma i P19 slägga.
F13 slägga/2.0  1 Johanna Carlsson-00 28.29
K slägga/4.0  2 Jennie Ekström-93 38.28
P15 slägga/4.0  1 Daniel Ekström-98 17.51
P19 slägga/6.0  1 Alexander Thysell-93 32.89
M slägga/7.26  1 Peter Lönnqvist-72 36.56

2012-06-17 Ekängens ungdomsgala, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Nya klubbrekord noterades av Adrian Ravenell i P19 kula, Maximilian Holm i P8 400m (slog det 24 år gamla med 0,6 sek) samt av Filippa Rydensjö i F9 400m (slog det 12 år gamla med nästan 7 sek). Kraftiga personförbättringar på 600m av Angelina och Emilia Rydensjö och av Linus Lillsjö på 1500m. Stina Gustafsson sprang 100m snabbare än någon gång tidigare men tyvärr användes inte vindmätaren i det loppet.
P19 kula/6.0  1 Adrian Ravenell-93 14.02  3 Alexander Thysell-93 10.11
P19 spjut/800  1 Adrian Ravenell-93 38.50  2 Alexander Thysell-93 37.99
P15 1500m  1 Linus Lillsjö-98 4:47.50
P15 höjd  2 Daniel Ekström-98 1.20
P15 kula/4.0  2 Daniel Ekström-98 6.97
P9 60m  5 Niklas Lönnqvist-03 11.11  ivm?
P9 400m  4 Niklas Lönnqvist-03 1:31.85
P7 60m  1 Maximilian Holm-05 11.50  ivm?
P7 400m  1 Maximilian Holm-05 1:28.31
P7 kula/2.0  1 Maximilian Holm-05 3.49
F17 100m  1 Stina Gustafsson-96 13.00 ivm? avancerade till 4de plats på tIOB????
F13 800m  2 Linnea Fundberg-99 2:48.87
F13 höjd  2 Linnea Fundberg-99 1.20
F13 längd/zon  4 Linnea Fundberg-99 3.84 ivm?
F12 höjd  1 Johanna Carlsson-00 1.31
F12 längd/zon  7 Johanna Carlsson-00 3.79 ivm?
F11 60m heat-1  3 Angelina Rydensjö-01 9.60  6 Ida Fundberg-02 10.30  ivm?
F11 60m heat-2  5 Emilia Rydensjö-02 10.09 ivm?
F11 60m final  3 Angelina Rydensjö -01 9.46  +0,4
F11 600m  3 Angelina Rydensjö-01 1:58.38  5 Emilia Rydensjö-02 2:10.61
F11 höjd   3 Ida Fundberg-02 1.15
F11 längd/zon  4 Angelina Rydensjö-01 3.69  8 Emilia Rydensjö-02 3.32  10 Ida Fundberg-02 3.14  ivm?
F9 60m
heat-1  2 Filippa Rydensjö-04 10.46 ivm?
F9 60m heat-2  5 Josefin Fundberg-04 11.81 ivm?
F9 60m final  4 Filippa Rydensjö-04 10.28 +0,0
F9 400m  1 Filippa Rydensjö-04 1:24.17
F9 längd/zon  3 Filippa Rydensjö-04 3.06  13 Josefin Fundberg-04 2.30 ivm?
F9 kula/2.0  7 Josefin Fundberg-04 3.84
F7 60m heat-2  2 Elin Lönnqvist-06 11.62 ivm?
F7 60m
final  4 Elin Lönnqvist-06 11.78 ivm?
F7 400m  3 Elin Lönnqvist-06 1:40.13

2012-06-17 Huddingespelen, Huddinge (fullständig resultatlista)
P16 3000m  6 Joakim Ekström-96 9:56.16
F19 slägga/4.0  Jennie Ekström-93 Ej res.

2012-06-14 Folksam GP, Göteborg (fullständig resultatlista)
Erik Ehrlin förbättrade sitt årsbästa i tresteg.
M tresteg  8 Erik Ehrlin-90 14.86 +0,9

2012-06-10 Västra Mälardalsspelen, Köping (fullständig resultatlista)
P17 800m  2 Joakim Ekström-96 2:13.98
K 800m  2 Jenny Olsson-85 2:19.02

2012-06-10 Katrineholmsspelen, Katrineholm (fullständig resultatlista)
Bland många fina resultat och personförbättringar märks bl a Stina Gustafsson som gjorde rejäla förbättringar av sina pers på 100 och 200m och gick in som femma på vår tiobästalista på 200m.
P15 höjd  1 Daniel Ekström-98 1.37
P15 diskus/1.0  3 Daniel Ekström-98 17.04
P15 spjut/600  2 Daniel Ekström-98 24.75
P9 trekamp 

 

 

 

 

 

4 Niklas Lönnqvist-03 1.604p (60m 11.10 504p längd/zon 2.64 635p boll/150 20.53 465p)
                   9 Alexander Helmin-04 1.075p (60m 13.45  32p längd/zon 2.52 590p boll/150 20.11 453p)
P7 tvåkamp  1 Maximilian Holm-05 1.132p (60m 11.44 402p  längd/zon 2.89 730p)
K 200m  1 Stina Gustafsson-96 27.28 -0,8  4 Linnea Carlsson-95 30.99 -0,8
F17 100m  1 Stina Gustafsson-96 13.18 -0,7
F17 längd  1 Linnea Carlsson-95 4.64 +0,2
F13 80m  7 Johanna Carlsson-00 13.53 +0,0
F13 600m  1 Linnea Fundberg-99 2:00.13
F13 höjd  1 Johanna Carlsson-00 1.40  6 Linnea Fundberg-99 1.22
F13 längd/zon  5 Linnea Fundberg-99 3.94 -0,3

F13 diskus/0.6  3 Johanna Carlsson-00 17.48
F11 60m  3 Angelina Rydensjö-01 9.53 +0,5  ej till final Emilia Rydensjö-02 10.23 -0,1  Ida Fundberg-02 10.24 -0,4  Whilma Fredenklo-01 10.90 +0,6
F11 600m  2 Angelina Rydensjö-01 2:07.35  6 Emilia Rydensjö-02 2:18.49
F11 längd/zon  3 Angelina Rydensjö-01 3.77 +0,2  7 Emilia Rydensjö-02 3.48 -0,8  8 Ida Fundberg-02 3.41 +0,3
F11 kula 2.0  5 Whilma Fredenklo-01 5.91  7 Ida Fundberg-02 5.35
F9 trekamp 
2 Filippa Rydensjö-04 1.834p (60m 10.27 753p längd/zon 3.18 841p boll/150 13.04 240p)
                   8 Josefin Fundberg-04 1.181p (60m 11.83 320p längd/zon 2.61 624p boll/150 12.96 237p)
F7 tvåkamp  2 Elin Lönnqvist-06  870p (60m 11.78 330p  längd/zon 2.39 540p)

2012-06-08 SAYO, Sollentuna (fullständig resultatlista)
Erik Ehrlin förbättrade klubbrekordet på 110 m häck i M och M22 med 0,13sek.
M 110m h/106.7  4 Erik Ehrlin-90 15.19 +1,7
M tresteg  1 Erik Ehrlin-90 14.48 +1,8

2012-06-06 Kringelspelen, Södertälje (fullständig resultatlista)
Två segrar för Maximilian Holm och Filippa Rydensjö. Angelina Rydensjö förbättrade klubbrekordet i F11 400m med 0,45 sek och Filippa Rydensjö i F8 60m med 0,1 sek.
P17 1500m  2 Joakim Ekström-96 4:34.80
P15 1500m  2 Linus Lillsjö-98 4:51.24
P15 höjd
  3 Daniel Ekström-98 1.35
P15 spjut/600  4 Daniel Ekström-98 23.75
P9 60m  5 Niklas Lönnqvist-03 11.02 +2.03  8 Alexander Helmin-04 11.75 -2,23
P9 längd/zon  9 Alexander Helmin-04 2.43 +0.0  10 Niklas Lönnqvist-03 2.38 +0,0
P9 boll/150  3 Alexander Helmin-04 16.85  8 Niklas Lönnqvist-03 12.99
P7 60m  1 Maximilian Holm-05  11.26 +0,92
P7 längd/zon  1 Maximilian Holm-05  2.62 +0,0
F13 800m  2 Linnea Fundberg-99 2:51.36
F13 höjd  2 Linnea Fundberg-99 1.32
F13 längd/zon  6 Linnea Fundberg-99 3.89 +2,1  8 Astrid Henriksson-99 3.81 +1,2
F13 kula/2.0  2 Astrid Henriksson-99 8.73
F13 spjut/400  3 Astrid Henriksson-99 20.42
F11 60m  2 Angelina Rydensjö-01 9.62 +0,91 (försök 9.56 +1,86) 7 Ida Fundberg-02 9.97 +0,91   ej till final Whilma Fredenklo-01 11.38 +0,41
F11 400m  2 Angelina Rydensjö-01 73.63
F11 längd/zon  2 Angelina Rydensjö-01 3.81 +1,0  7 Ida Fundberg-02 3.39 +2,0  10 Emilia Rydensjö-02 3,27 +0,0
F11 kula/2.0  6 Whilma Fredenklo-01 5.80  8 Ida Fundberg-02 5.65  13 Emilia Rydensjö-02 4.31
F9 60m  1 Filippa Rydensjö-04 10.07 +1.89  6 Josefin Fundberg-04 11.23 +1,52
F9 längd/zon  1 Filippa Rydensjö-04 3.10 +0,0  10 Josefin Fundberg-04 2.50 +0,9
F9 boll/150  3 Filippa Rydensjö-04 11.16  5 Josefin Fundberg-04 10.65

2012-06-03 Stockholm mini marathon, Stockholm (fullständig resultatlista)
Filippa Rydensjö kom på andra plats i sin klass av F8 bara en sekund ifrån segraren.
P9 klass 17  42 Niklas Lönnqvist-03 11:05
P12 klass 28  43 Pontus Olofsson/Bierfeldt-00 10:00
F11 klass 23  15 Angelina Rydensjö-01 10:30
F10 klass 20  24 Malin Olofsson/Bierfeldt-02 11:27
F10 klass 19  29 Emilia Rydensjö-02 11:32
F8 klass 12  2 Filippa Rydensjö-04 5:14

2012-06-02 Boregalan, Torsby (fullständig resultatlista)
F17 100m  2 Stina Gustafsson-96 13.31 -1,0

2012-06-02 Sätraspelen, Sätra (fullständig resultatlista)
M tresteg  1 Erik Ehrlin-90 14.59 +0,9

2012-05-29 Eskilstunaserien omg 4, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
I omgång fyra av Eskilstunaserien fick Ärla ihop 15p och slutade därmed på en klar andra plats efter överlägsna Gillberga-Lista IF.
P9 höjd  2 Alexander Helmin-04 75
P15 100m h/84.0  1 Daniel Ekström-98 26.59 ivm
P15 diskus/1.0  3 Daniel Ekström-98 16.67

2012-05-23 Eskilstunaserien omg 3, Ärla (fullständig resultatlista)
I omgång tre av Eskilstunaserien fick Ärla ihop 124p och stärkte sin andraplacering efter Gillberga.
F9 600m  2 Filippa Rydensjö-04 2:33  5 Ester Persson-04 2:48.5  6 Elin Lönnqvist-06 2:48.6  7 Amy Elme-04 3:31.5
F9 boll/150  1 Ester Persson-04 15.57  2 Filippa Rydensjö-04 12.66  6 Amy Elme-04 9.88  7 Tuva Wargh-05 9.40  9 Heidi Thysell-03 8.35  10 Elin Lönnqvist-06 7.62  11 Nora Wargh-08 3.73  12 Cornelia Rydensjö-09 3.64
F11 600m  1 Angelina Rydensjö-01 2:15.4  2 Malin Olofsson/Bierfeldt-02 2:32.8  3 Linnea Sjöström-02 2:34.4  8 Agnes Ljungkvist-02 2:43.5  9 Whilma Fredenklo-01 2:45.1
F11 boll/300  3 Angelina Rydensjö-01 16.41  4 Emilia Rydensjö-02 16.30  5 Agnes Ljungkvist-02 15.40  9 Linnea Sjöström-02 12.66  10 Whilma Fredenklo-01 12.63  13 Malin Olofsson/Bierfeldt-02 8.40
P9 600m  1 Niklas Lönnqvist-03 2:24.4  3 Maximilian Holm-05 2:37.4  5 Alvin Gindemo-03 2:50.0  6 Alexander Helmin-04 2:53.1  7 Sebastian Thysell-06 2:53.1  8 Marcus Nygren-04 2:53.1  9 Anton Bandeus-05 4:18.9
P9 boll/150  2 Alexander Helmin-04 22.10  3 Alvin Gindemo-03 19.63  4 Maximilian Holm-05 19.27  5 Niklas Lönnqvist-03 16.69  7 Sebastian Thysell-06 12.22  8 Marcus Nygren-04 10.36  9 Anton Bandeus-05 8.06  10 Oscar Helmin-08 5.90
P11 600m  5 Rasmus Nygren-01 3:05.4
P11 boll/300  5 Rasmus Nygren-01 9.93
P13 600m  2 Pontus Olofsson/Bierfeldt-00 2:10.4
P15 600m  1 Daniel Ekström-98 3:37.7  2 Erik Wallin-98 3:39.6
P15 längd  2 Erik Wallin-98 3.95  4 Daniel Ekström-98 3.43 ivm
P15 kula/4.0  3 Daniel Ekström-98 6.73  4 Erik Wallin-98 5.34

2012-05-23 Milspåret, Stockholm (fullständig resultatlista)
K 10km  6 Jenny Olsson-85 41:16

2012-05-19 Violspelen, Flen (fullständig resultatlista, Tour de Sörmland)
P7 tvåkamp  1 Maximilian Holm-05 913p (60m 11.74 338p, boll 19.46 575p)
P8 tvåkamp  2 Alexander Helmin-04 1047p (60m 11.82 322p, boll 22.44 725p)
P9 trekamp  4 Niklas Lönnqvist-03 664p (60m 11.41 97p, kula 3.17 8p, längd 2.44 559p)
F7 tvåkamp  1 Elin Lönnqvist-06  343p (60m 11.72 342p, boll 7.68  1p)
F8 tvåkamp  4 Josefin Fundberg-04 469p (60m 12.31 224p, boll 12.82 245p)
F10 trekamp  2 Ida Fundberg-02 1585p (60m 10.30 311p, kula 5.47 350p, längd 3.40 924p)
F13 200m  4 Astrid Henriksson-99 31.07 +1,9  6 Linnea Fundberg-99 32.76 +1,9
F13 längd/zon  5 Linnea Fundberg-99 3.73 ivm  6 Astrid Henriksson-99 3.72 ivm
F13 höjd  3 Linnea Fundberg-99 1.29
F13 spjut/400  4 Astrid Henriksson-99 22.34
P14 800m  1 Daniel Ekström-98 3:09.08
P14 höjd  1 Daniel Ekström-98 1.33
P14 kula/4.0  2 Daniel Ekström-98 6.25
P15 100m  1 Daniel Ekström-98 16.30 +1,6
P14 spjut/600  1 Daniel Ekström-98 22.38

2012-05-17 GIF-spelen, Glanshammar (fullständig resultatlista)
Stina Gustafsson satte personbästa på 100m och vann B-finalen
K100m B-final  1 Stina Gustafsson-96 13.28 +1,0 (i försök 13.22 +0,0)

2012-05-14 Eskilstunaserien omg 2, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Efter andra omgången av Eskilstunaserien ligger Ärla fortfarande på andra plats.
P15 tresteg
  3 Daniel Ekström-98 8.43 ivm
P15 spjut/600  3 Daniel Ekström-98 21.07
P13 spjut/400  3 Pontus Olofsson/Bierfeldt-00 15.82
P9 kula/2.0  4 Alexander Helmin-04 4.30  6 Niklas Lönnqvist-03 3.83  7 Maximilian Holm-05 3.43
F13 tresteg/zon  3 Linnea Fundberg-99 8.06 ivm
F11 höjd  2 Angelina Rydensjö-01 1.09  =3 Emilia Rydensjö-02 1.03  7 Malin Olofsson/Bierfeldt-02 90
F9 kula/2.0  5 Filippa Rydensjö-04 3.43

2012-05-12 Göteborgsvarvet/SM halvmarathon, Göteborg (fullständig resultatlista)
Mikael Lundqvist blev nia på SM i halvmarathon och 29 totalt i Göteborgsvarvet.
29 Mikael Lundqvist-90 1:09:28 (plac i åldersklass 27/ SM-placering 9)
71 Karl Wahlheim-90 1:14:25 (plac i åldersklass 54/ SM-placering 43)
81 Viktor Silvemark-89 1:15:14 (plac i åldersklass 60)
197 Jonathan Rosendahl-87 1:18:51 (plac i åldersklass 125 / SM-placering 63)
262 Oscar Vångell-89 1:20:13 (plac i åldersklass 163 / SM-placering 66)
7054 Magnus Berglund-88 1:42:19 (plac i åldersklass 2876)
12109 Simon Hedlund-91 1:49:39 (plac i åldersklass 4643)
13148 Martin Andersson-88 1:51:06 (plac i åldersklass 5001)

2012-05-07 Eskilstunaserien omg 1, Gillberga (fullständig resultatlista)
Efter första omgången av Eskilstunaserien ligger Ärla på andra plats på 54 poäng. Leder gör Gillberga på hela 196 poäng. Den enda segern svarade Whilma Fredenklo för i F11 kula.
F9 60m  4 Filippa Rydensjö-04 10.6m ivm
F9 längd/zon  3 Filippa Rydensjö-04 3.29 ivm
F11 60m  2 Angelina Rydensjö-01 9.9m  7 Whilma Fredenklo-01 11.4m ivm
F11 kula/2.0  1 Whilma Fredenklo-01 5.85  2 Angelina Rydensjö-01 5.49  6 Emilia Rydensjö-02 4.55
P9 60m  3 Niklas Lönnqvist-03 11.0m  5 Maximilian Holm-05 11.5m  6 Alexander Helmin-04 11.6m  7 Marcus Nygren-04 12.7m ivm
P9 längd/zon  3 Maximilian Holm-05 2.81  4 Alexander Helmin-04 2.77  6 Niklas Lönnqvist-03 2.32  7 Marcus Nygren-04 2.22 ivm
P11 60m  5 Rasmus Nygren-01 12.3m ivm
P11 kula/2.0  4 Rasmus Nygren-01 4.14
P15 100m  4 Daniel Ekström-98 19.0m ivm
P15 höjd  3 Daniel Ekström-98 1.20

2012-05-03 Eskilstunamästerskap terräng, Ärla (fullständig resultatlista)
F11 1000m  1 Angelina Rydensjö-01 4:35  2 Malin Olofsson/Bierfeldt-02  4:42  3 Filippa Rydensjö-04 5:20  4 Elin Lönnqvist-06 5:40  5 Signe Söderberg-04 7:58
F13 1500m  2 Linnea Fundberg-99 6.31
K 4000m  1 Sandra Karlsson/Bierfeldt-91 17:46  2 Johanna Junker-81 22:25
P11 1000m  1 Niklas Lönnqvist-03 4:56  2 Alexander Helmin-04 5:25  3 Sebastian Thysell-06 5:30
P13 1500m  2 Pontus Olofsson/Bierfeldt-00 6:28
P15 2500m  1 Linus Lillsjö-98 10:16  2 Daniel Ekström-98 14:50
M 4000m  1 Alexander Thysell-93 14:15  3 Joakim Ekström-96 14:38  4 Patrik Lind-87 14:39  5 Björn Wistrand-82 15:55  6 On Ha-85 17:24

2012-04-28/29 SM/JSM/USM/VSM i terräng, Linköping  (fullständig resultatlista)
P16 4000m  4 Joakim Ekström-96 13:08
P19 4000m  11 Alexander Thysell-93 13:08
M22 6000m  5 Mikael Lundqvist-90 18:46

2012-04-22  Slottsstafetten, Uppsala  (fullständig resultatlista)
Motions- och företagsklass  1 Ärla IF  10.10
Sträcka 1  1 Joakim Ekström-96 2:48
Sträcka 2  =3 On Ha-85 0:57
Sträcka 3  1 Alexander Thysell-93 3:36
Sträcka 4  1 Christoffer Rydstedt-93 0:53
Sträcka 5  1 Jenny Olsson-85 0:51
Sträcka 6  2 Felix Jensen-94 1:05

2012-04-21 VIK-loppet, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
M Motion 4,8km  2 On Ha-85 19:51

2012-04-21 Göteborg XC, Göteborg (fullständig resultatlista)
M Elit 6km  7 Mikael Lundqvist-90 18:47

2012-04-19 Kort-DM i terräng, Flen  (fullständig resultatlista)
Ärla tog hem lagsegern i både M och M22. Individuella segrar blev det för Jenny Olsson i K och Linus Lillsjö i P15.
F11 1000m  5 Malin Olofsson/Bierfeldt 3:59   6 Lovisa Lillsjö 4:06
P11 1000m  7 Sebastian Thysell 4:59
P13 2000m  3 Pontus Olofsson/Bierfeldt 8:36
P15 4000m  1 Linus Lillsjö 15:00  6 Daniel Ekström 21:53
P17 4000m  2 Joakim Ekström 14:11
F17 4000m  4 Sofie Björklund 19:17
K22 4000m  2 Sofia Gravé 17:31
K 4000m  1 Jenny Olsson 15.48  3 Emelie Larsson 17.19
M22 4000m  2 Carl Walheim 13:11  4 Alexander Thysell 13:38  6 Simon Hedlund 13:46
M22 lag  1 Ärla IF 40:35
M 4000m  2 Viktor Silvermark 13:45  3 Patrik Lind 13:59  13 On Ha 16:41
M lag  1 Ärla IF 44:25

2012-04-06 Upptakt/Avslutningstävling, Eskilstuna  (fullständig resultatlista)
Mängder av personliga rekord sattes i säsongens sista inomhustävling. Det sattes även tre nya klubbrekord: Johanna Carlsson förbättrade sitt klubbrekord i F12 höjd med 2cm och Filippa Rydensjö slog de 17 år gamla klubbrekorden i F8 höjd med 2 cm och i F8 längd/zon med hela 20cm.

2012-04-06 Industrisanerings ungdomsspel, Eskilstuna  (fullständig resultatlista)
Ida Fundberg segrade i F10 höjd och förbättrade sitt pers med 10cm. Pallplaceringar även för Linnea Fundberg (2:a på 800m för F13) och Johanna Carlsson ( 2:a i F12 höjd). Personbästan även av Ida Fundberg i längd, Josefin Fundberg i kula och på 60m samt av Linnea Fundberg i kula.Pallplaceringar även för Linnea Fundberg (2:a på 800m) och Johanna Carlsson ( 2:a i höjd)
F13 800m  2 Linnea Fundberg-99 2:50.93
F13 längd/zon  10 Linnea Fundberg-99 3.76
F13 kula/2.0  9 Linnea Fundberg-99 6.47
F12 60m  5 Johanna Carlsson-00 9.78
F12 höjd  2 Johanna Carlsson-00 1.35
F12 längd/zon  7 Johanna Carlsson-00 3.83
F10 60m  ej till final Ida Fundberg-02 10.32
F10 höjd  1 Ida Fundberg-02 1.15
F10 längd/zon  8 Ida Fundberg-02 3.43
F8 60m  ej till final Josefin Fundberg-04 11.74
F8 kula/2.0  6 Josefin Fundberg-04 3.90

2012-03-24/25 Svealands 13-14år, Sätra  (fullständig resultatlista)
I samband med Svealands ordnade Daniel Ekström den mest framskjutna placeringen av de våra genom att bli femma i stav samtidigt som han förbättrade sitt veckogamla pers med ytterligare 12 cm. Linus Lillsjö förbättrade sitt pers på 1000m med 3,47 sek vilket räckte till en sjätteplats. Astrid Henriksson förbättrade sitt pers i längd med 14cm.
P14 200m  23 Linus Lillsjö-98 30.18  DQ Daniel Ekström-98 linjetramp
P14 1000m  6 Linus Lillsjö-98 3:03.82
P14 stav  5 Daniel Ekström-98 2.19
P14 tresteg  11 Daniel Ekström-98 8.14
F13 200m  31 Astrid Henriksson-99 31.46
F13 längd/zon  34 Astrid Henriksson-99 4.05
F13 tresteg/zon  18 Astrid Henriksson-99 8.73
F13 kula/2.0  18 Astrid Henriksson-99 8.46

2012-03-19 Eskilstunamästerskap, Eskilstuna  (fullständig resultatlista)
Linnea Fundberg och Angelina Rydensjö blev Eskilstunamästare i stav resp 200m. Angelina sänkte sitt pers på 200m med 1,8 sek. Daniel Ekström förbättrade sitt pers i stav med 17cm.
F13 stav  1 Linnea Fundberg-99 1.66
F11 200m  1 Angelina Rydensjö-01 32.34
F9 600m  2 Filippa Rydensjö-04 2:29.94  3 Elin Lönnqvist-05 2:45.16
M 800m
 1 Jan Ekström-62 3:10.90 (ende deltagaren)
P17 800m  1 Joakim Ekström-96 3:06.63 (ende deltagaren)
P15 800m  2 Daniel Ekström-98 3:10.87
P15 stav  1 Daniel Ekström-98 2.07 (ende deltagaren)
P9 600m
  3 Niklas Lönnqvist-03 2:22.97

2012-03-17 Kuliga hoppgalan, Örebro  (fullständig resultatlista)
F12 längd/zon  5 Johanna Carlsson-00 3.80
F12 tresteg/zon  2 Johanna Carlsson-00 8.65

2012-02-29 Eskilstunamästerskap, Eskilstuna  (fullständig resultatlista)
Två eskilstunamästare: Emma Ehrlin i K tresteg och Johanna Carlsson i F13 höjd. Johannas resultat innebar att hon slog det 11 år gamla klubbrekordet i F12. Personbästa även för Filippa Rydensjö i längd, Emilia Rydensjö i höjd, Linnea Carlsson i tresteg, Stina Gustafsson på 400m och Niklas Lönnqvist i längd.
K 400m  3 Stina Gustafsson-96 64.63
K tresteg  1 Emma Ehrlin-93 11.44  2 Linnea Carlsson-95 10.66
F13 höjd
  1 Johanna Carlsson-00 1.38
F13 kula/2.0  7 Johanna Carlsson-00 6.49
F11 600m  6 Whilma Fredenklo-01 2:52.40
F11 höjd  2 Angelina Rydensjö-01 1.00  3 Emilia Rydensjö-02 95
F9 längd/zon  3 Filippa Rydensjö-04 2.97  5 Elin Lönnqvist-05 2.09
P15 tresteg  2 Erik Wallin-98 8.30
P13kula/3.0  4 Aldin Gutic-99 5.54
P9 längd/zon  6 Elton Eriksson-04 2.66  8 Niklas Lönnqvist-03 2.60

2012-02-26 IUSM, Göteborg (fullständig resultatlista)
Stina Gustafsson förbättrade sitt personbästa på 60m vid IUSM i Göteborg.
F16 60m försök heat-2  5 Stina Gustafsson-96 8.12

2012-02-25/25 IJSM, Bollnäs (fullständig resultatlista lördag söndag)
Erik Ehrlin tog JSM-guld i M22 tresteg. Emma Ehrlin blev fyra i F19 tresteg.
M22 längd  11 Erik Ehrlin-90 6.49
M22 tresteg  1 Erik Ehrlin-90 14.86
F19 längd  9 Emma Ehrlin-93 5.33
F19 tresteg  4 Emma Ehrlin-93 11.77

2012-02-18 ISM, Örebro (fullständig resultatlista)
Emma Ehrlin blev överraskande fyra i kvinnornas tresteg och förbättrade sitt klubbrekord i K, K22 och F19 med 56 cm. I männens tresteg blev Erik Ehrlin också fyra, bara 4 cm ifrån sitt klubbrekord, men var inte riktigt nöjd med resultatnivån efter en del strul i ansatsen vilket resulterade i endast ett godkänt hopp.
M tresteg  4 Erik Ehrlin-90 15.07
K tresteg  4 Emma Ehrlin-93 12.21

2012-02-12 Hammarbyspelen, Sätra (fullständig resultatlista)
Erik Ehrlin förbättrade det 22 år gamla klubbrekordet i M och M22 på 60m häck med 0,1 sek.
M 60m häck/106.7  heat-2  3 Erik Ehrlin-90 8.68

2012-02-05 Raka Spåret, Sätra (fullständig resultatlista)
M tresteg  1 Erik Ehrlin-90 14.70

2012-02-04 Eskilstuna E&M Indoor games, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
K 60m  5 Stina Gustafsson-96 8.21
K60m extra  3 Stina Gustafsson-96 8.32
F19 längd  1 Emma Ehrlin-93 5.30
F17 längd  6 Linnea Carlsson-95 4.36

2012-02-01 Eskilstunamästerskap, Eskilstuna  (fullständig resultatlista)
Tre eskilstunamästare: Emma Ehrlin i K längd, Whilma Fredenklo i F11 kula som persade med 27cm, Johanna Carlsson i F13 tresteg som persade med 54cm och förbättrade klubbrekordet I F12 med 13cm. Angelina Rydensjö förbättrade sitt pers i kula med 1m 15cm. Astrid Henriksson förbättrade sitt veckogamla trestegspers med ytterligare 21cm. Linnea Carlsson och Linnea Fundberg tangerade sina 60m-pers. Niklas Lönnqvist persade med 0,75sek på 60m.
K 60m  5 Emma Ehrlin-93 8.55  6 Linnea Carlsson-95 9.24
K längd  1 Emma Ehrlin-93 5.20
F13 60m  3 Linnea Fundberg-99 9.81  5 Johanna Carlsson-00 10.01
F13 tresteg/zon  1 Johanna Carlsson-00 9.49  2 Astrid Henriksson-99 8.77  3 Linnea Fundberg-99 8.49
F11 60m
   2 Angelina Rydensjö-01 9.71  4 Ida Fundberg-02 10.43
F11 kula/2.0  1 Whilma Fredenklo-01 6.01  2 Angelina Rydensjö-01 5.94  6 Ida Fundberg-02 4.57
F9 60m 5 Josefin Fundberg-04 12.05 (försök 11.96)
P9 60m 3 Niklas Lönnqvist-03 11.44 (försök 11.42)
P11 60m ej till final Elvin Gutic-01 11.37
P11 kula/2.0  5 Elvin Gutic-01 5.03
P15 längd  5 Daniel Ekström-98 3.55

2012-01-28 Ungdoms-DM, Nyköping (fullständig resultatlista)
Johanna Carlsson segrade i F12 tresteg och förbättrade sitt pers i kula med 1m 90cm och i höjd med 10cm och var bara 1 cm ifrån klubbrekordet i F12. Astrid Henriksson satte pers på 200m med 1,11sek och i tresteg med hela 58cm. Daniel Ekström förbättrade sitt trestegspers med 49 cm.
P15 1000m  2 Linus Lillsjö-98 3:07.29
P15 höjd  2 Daniel Ekström-98 1.20
P15 tresteg  1 Daniel Ekström-98 8.52 (ende deltagaren)
F13 200m
  4 Astrid Henriksson-99 31.33 (var först i sitt heat)
F13 tresteg/zon  2 Astrid Henriksson-99 8.56
F13 kula/2.0  2 Astrid Henriksson-99 8.51  3 Johanna Carlsson-00 7.42
F12 höjd  2 Johanna Carlsson-00 1.36
F12 längd/zon  3 Johanna Carlsson-00 3.90
F12 tresteg/zon  1 Johanna Carlsson-00 8.95

2012-01-28 Norrköping Indoor Games, Norrköping (fullständig resultatlista)
F17 60m  1 Stina Gustafsson-96 8.26

2012-01-28 Vinthundsvintern, Sätra (fullständig resultatlista)
M 3000m  5 Petter Eriksson-88 9:00.18
K tresteg  4 Emma Ehrlin-93 11.52

2012-01-21 Scandic Indoor Games, Sätra (fullständig resultatlista)
K tresteg  8 Emma Ehrlin-93 11.31

2012-01-21/22 Götas ungdomsspel, Karlstad (fullständig resultatlista)
Personligt med 14 cm i tresteg av Linnéa Carlsson. Stina Gustafsson bara hundradelen från sitt 60m-pers.
K tresteg
 3 Linnéa Carlsson-95 10.59
F17 60m  3 Stina Gustafsson-96 8.15

2012-01-15 Örebro Indoor Games, Örebro (fullständig resultatlista)
Stina Gustafsson förbättrade sitt 60m-pers med 0,1 sek.
F17 60m 
5 Stina Gustafsson-96 8.18 (i försök 8.14)

2012-01-15 Inlagda Gurkspelen, Västerås (fullständig resultatlista)
Årsbästa i längd av Emma Ehrlin.
M tresteg 
 1 Erik Ehrlin-90 14.45
K längd  2 Emma Ehrlin-93 5.42

2012-01-10 Eskilstunamästerskap, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Personliga rekord sattes i längd av Aldin Gutic, Johanna Carlsson och Whilma Fredenklo samt i kula av av Filippa Rydensjö.
P15 höjd
 6 Daniel Ekström-98 1.20
P15 60m h/84.0  2 Daniel Ekström-98 14.09
P13 60m h/76.2  3 Aldin Gutic-99 15.90
P13 längd/zon  4 Aldin Gutic-99 3.71
F13 längd/zon  4 Johanna Carlsson-00 4.09
F11 längd
/zon  5 Whilma Fredenklo-01 2.69
F9 kula/2.0  6 Filippa Rydensjö-04 3.93

2012-01-06 Ärla-spelen, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Emma Ehrlin segrade i både längd och tresteg på resultat i närheten av hennes pers. Stina Gustafsson persade med 0,33sek på 60m och kom på andra plats. Linnea Carlsson var bara 3cm ifrån sina pers i både längd och tresteg. I de yngre klasserna satte följande pers: Astrid Henriksson på 60m, Linnea Fundberg på 60m och i kula, Johanna Carlsson på 60m och i höjd, Ida Fundberg på 60m, i höjd samt i kula, Filippa Rydensjö på 60m och 600m i vilka hon även förbättrade klubbrekorden i F8 med 0,12sek resp 9,65 sek. Bland killarna segrade Erik Ehrlin i M tresteg och Linus Lillsjö i P15 1500m.
M 800m 
2 Philip Engblom-89 2:02.64  6 Felix Jensen-94 2:20.38
M 3000m  2 Mikael Lundqvist-90 9:05.49  4 Alexander Thysell-93 9:15.47  5 Simon Hedlund-01 9:24.34  9 Tatsuro Kobayashi-65 10:35.94  10 On HA-85 12:03.56
M tresteg  1 Erik Ehrlin-90 14.84
P15 1500m  1 Linus Lillsjö-98 5:03.81  2 Daniel Ekström-98 6:19.57
P15 höjd  2 Daniel Ekström-98 1.23
P13 60m  6 Aldin Gutic-99 10.26
P13 höjd  3 Aldin Gutic-99 1.10
P13 längd/zon  7 Aldin Gutic-99 3.36
P13 kula/3.0  4 Aldin Gutic-99 6.20
P11 60m  6 Elvin Gutic-01 11.11
P11 600m  3 Elvin Gutic-01 2:50.78
P11 höjd
 3 Elvin Gutic-01 1.00
P11 längd
/zon  7 Elvin Gutic-01 2.98
P11 kula/2.0  5 Elvin Gutic-01 5.34
K längd  1 Emma Ehrlin-93 5.40
K tresteg
 1 Emma Ehrlin-93 11.62  3 Linnea Carlsson-95 10.42
F17 60m  2 Stina Gustafsson-96 8.24
F17 längd
  4 Linnea Carlsson-95 4.49
F13 60m
 5 Astrid Henriksson-99 9.91 (försöksheat 9.58)  ej till final Linnea Fundberg-99 9.81
F13 600m
 3 Linnea Fundberg-99 2:10.12
F13 höjd
  4 Linnea Fundberg-99 1.20
F13 längd
/zon  6 Linnea Fundberg-99 3.85  7 Astrid Henriksson-99 3.67
F13 kula
/2.0  2 Astrid Henriksson-99 8.44  5 Linnea Fundberg-99 6.27
F12 60m
  5 Johanna Carlsson-00 9.69
F12 600m  3 Sofie Ohlsson-00 2:19.68
F12 höjd  2 Johanna Carlsson-00 1.26
F12 längd/zon  3 Johanna Carlsson-00 3.98
F11 60m  2 Angelina Rydensjö-01 9.67 (försöksheat 9.66)  ej till final Ida Fundberg-02 10.27  Filippa Rydensjö-04 10.55  Whilma Fredenklo-01 11.86
F11 600m  3 Angelina Rydensjö-01 2:12.32  4 Filippa Rydensjö-04 2:23.23
F11 höjd  =3 Ida Fundberg-02 1.05  5 Angelina Rydensjö-01 1.00
F11 längd
/zon  4 Ida Fundberg-02 3.32 (3.22)  5 Angelina Rydensjö-01 3.32 (3.17)  10 Filippa Rydensjö-04 2.88  12 Whilma Fredenklo-01 2.37  13 Josefin Fundberg-04 2.05
F11 kula/2.0  5 Whilma Fredenklo-01 5.74  7 Ida Fundberg-02 4.91  10 Josefin Fundberg-04 3.66

2011-11-26 Julklappsspelen, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
F12 60m ej till final Johanna Carlsson-00 9.86 P 0,14sek
F12 längd/zon 6 Johanna Carlsson-00 4.00  P 37cm
F11 60m  5 Angelina Rydensjö-01 9.71 (i försök 9.61) P 0.44 sek
F11 800m  4 Angelina Rydensjö-01 3:00.14  N
F11 längd/zon  8 Angelina Rydensjö-01 3.53 P 12cm
F10 600m  4 Emilia Rydensjö-02 2:15.45  N
F8 60m  1 Filippa Rydensjö-04 10.86 P 1,7sek
F8 längd/zon  1 Filippa Rydensjö-04 2.90  P 27cm
F8 kula/2.0  5 Filippa Rydensjö-04 3.34  P 58cm

2011-11-12 Eskilstunaspelen, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
F13 600m  6 Linnea Fundberg-99 2:06.10  P 7.66sek
F13 höjd  9 Linnea Fundberg-99 1.20  P 15cm
F13 längd/zon  9 Linnea Fundberg-99 3.97  12 Astrid Henriksson-99 3.77  P 33cm  -
F13 kula/2.0  9 Astrid Henriksson-99 8.65   P 35cm
F10 60m ej till final Ida Fundberg-02 10.49 P 0.8sek
F10 längd/zon  6 Ida Fundberg-02 3.39  P 51cm

2012-10-03 Vintermaran 2012, Stockholm (fullständig resultatlista)
Vinterloppet Herrar 16 Robin Johansson-94 31:36.

2012-10-03 Ärlaterrängen, Ärla (fullständig resultatlista)
Fyra grensegrar: Angelina Rydensjö i F11 1000m, Chatarina Alniemi i F17 1500m, Linus Lillsjö i P15 2500m och Joakim Ekström i P17 4000m.

2012-09-29/30 Lidingöloppet, Stockholm(fullständig resultatlista)
Filippa Rydensjö segrade i F8 1700m.
F8 1.700m  1 Filippa Rydensjö-04 7:10
F10 1.700m  6 Emilia Rydensjö-02 6:40  28 Malin Olofsson/Bierfeldt-02 7:19
F11 1.700m  15 Angelina Rydensjö-01 6:30
P12 3.000m  121 Pontus Olofsson/Bierfeldt-00 14:54
LT10 10.000m  241 Martina Näsholm-90 52:23  429 Katarina Eriksson-86 54:43  2954 Ida Axelsson-80 1:09:41
K30 30.000m  338 Katarina Eriksson-86 2:41:47  2239 Ida Axelsson-80 3:27.00  2519 Eva Aldrin-73 3:34:24
M30 30.000m 2154 Thomas Aldrin-73 2:32.56  4218 Patric Järleskog-66 2:47.07
M50 15.000m  154 Ivar Näsholm-55 1:19:51

Uppdaterad: 07 JUN 2016 21:15




Postadress:
Ärla IF - Friidrott
Ärla-Nytorp, Åsborgen
63536 Ärla

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: arlafriidrott@telia....

Se all info


Mässbyggarna

 

 

trimtex



HANS

 Genväg till huvudstyrelsens hemsida

 

 Genväg till fotbollens hemsida

 

 Genväg till orienteringens hemsida

 

Genväg till skidornas hemsida