Hoppa till sidans innehåll

Resultat tävlingsäsongen 2013


 2013-10-26  TerrängSM  Joakim Ekström kom på en åttonde plats i terrängSM, 1,31 efter segraren (fullständig resultatlista)

2013-09-28/29 Lidingöloppet, Lidingö (fullständig resultatlista)
F11 1.700m  7 Emilia Rydensjö-02 6:20

F9  1.700m  12 Filippa Rydensjö-04 7:01

F12 3.000m  42 Angelina Rydensjö-01 13:25

M30 30.000m  491 Richard Asplund-66  2:11.51  6.819 On Ha-85 2:57.05

MK15 15.000m  427 Ulf Johansson-66 1:13.07  2.994 Carina Johansson-69 1:33.39  4.958 Ann-Sofi Hallberg-55 1:59.43

 

2013-09-21  Klubbmästerskap, Ärla (fullständig resultatlista)
Två nya klubbrekord noterades vid KM: Benjamin Tinglöf i P12 80m och Johanna Carlsson i F13 slägga. Dessutom tangerade Filippa Rydensjö sitt klubbrekord i F9 höjd. 

 

2013-09-14/15 Svealands, Glanshammar (fullständig resultatlista)
Carolina Söderbom slutade tvåa på 300m och trea på både 100m och 800m. Carolina förbättrade sitt klubbrekord i F14 och F15 100 m och avancerade till andra plats på vår tiobästalista. Hon förbättrade även sitt klubbrekord på 300m med 0,5 sek samt sitt pers på 800m med över 2 sek. Hon deltog även i det segrande stafettlaget på 4x100m. Johanna Carlsson förbättrade sitt veckogamla klubbrekord i slägga med ytterligare 73 cm.

F14 100m  3 Carolina Söderbom-99 12.73 +0,7 (i semi 12.66  +1,2)
F14 300m  2 Carolina Söderbom-99 41.78
F14 800m  3 Carolina Söderbom-99 2:27.48
F13 diskus/0.6  8 Johanna Carlsson-00 21.24
F13 höjd
  =10 Johanna Carlsson-00 1.36

F13 längd/zon  40 Johanna Carlsson-00 3.79 +1,0
F13 slägga/2.0  5 Johanna Carlsson-00 34.18

 

2013-09-09 EskilstunaMästerskapen, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Johanna Carlsson slog det 6 år gamla klubbrekordet i F13 slägga med 54 cm. Joakim Ekström förbättrade sitt pers i höjd med hela 15cm.
P17 höjd
  1 Joakim Ekström-96 1.70

P15 höjd  2 Daniel Langman-99 1.55  3 Daniel Ekström-98 1.40
P13 höjd  2 Benjamin Tinglöf-01 1.39
P13 slägga/3.0  2 Benjamin Tinglöf-01 16.13
P11 60m  ivm 1 Markus Achtman-03 10.02  2 Anton Öhling-02 10.24  3 Martin Söderbom-03 10.29
F13 höjd  1 Johanna Carlsson-00  1.45  3 Angelina Rydensjö-01 1.36
F13 slägga/2.0  1 Johanna Carlsson-00  33.45  2 Angelina Rydensjö-01 17.24  3 Therese Blidström-01 15.68
F11 60m
 ivm 3 Emilia Rydensjö-02 9.52  5 Johanna Mickels-02 10.18

F9 kula/2.0  6 Filippa Rydensjö-04 4.51

 

2013-09-04 EskilstunaMästerskapen, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
M 800m  1 Robin Johansson-94 2:01.48  2 Joakim Ekström-96 2:14.19
P15 diskus/1.0  2 Daniel Ekström-98 22.18
P15 stav  1 Daniel Ekström-98 2.17
P15 800m  1 Gustaf Norlander-99 2:38.71  2 Daniel Ekström-98 2:53.49
P13 diskus/0.6 2 Benjamin Tinglöf-01 13.14
P13 stav  1 Benjamin Tinglöf-01 2.00
P9 600m  2 Maximilian Holm-05 2:19.91  3 Sebastian Thysell-06 2:31.44
K 800m  1 Carolina Söderbom-99 2:35.19 
F13 diskus/0.6  1 Johanna Carlsson-00  26.98  3 Therese Blidström-01 14.15
F13 stav  1 Therese Blidström-01 1.33
F11 600m  1 Emilia Rydensjö-02 1:57.59  3 Johanna Mickels-02 2:11.38
F9 600m  1 Elin Lönnqvist-06 2:36.23

 

2013-09-01 Täby Open, Täby (fullständig resultatlista)
Robin Johansson satte personligt rekord på 800m vilket räckte till en andra plats.
M 800m   2 Robin Johansson-94 2:00.92

 

2013-08-31 SM, Borås (fullständig resultatlista)
Efter att ha inlett med 5 ogiltiga hopp i tresteg lyckades Erik Ehrlin ändå få till ett godkänt i sista vilket räckte till en fjärde plats.
M tresteg  4 Erik Ehrlin-90 14.55 +2.2

 

2013-08-28 EskilstunaMästerskapen, Eskilstuna (fullständig resultatlista)

Maximilian Holm och Filippa Rydensjö förbättrade sina klubbrekord i P8 längd resp F9 längd.
F9 längd/zon  1 Filippa Rydensjö-04 3.71 +1,3
F11 längd/zon  2 Emilia Rydensjö-02 4.05 +1,6
F11 boll/150  2 Isabella Kivistö-02 27.27  3. Emilia Rydensjö-02 22.97
F13 60m häck/76.2  2 Angelina Rydensjö-01 11.69 ivm
F13 längd/zon  2 Angelina Rydensjö-01 4.22 +1,3  4 Johanna Achtman-01 3.84 + 0,4
F13 spjut/400  2 Johanna Achtman-01 17.24  3 Angelina Rydensjö-01 14.64  4 Therese Blidström-01 12.94
F15 längd  1 Carolina Söderbom-99 4.73 +0,8
F15 spjut/400  1 Carolina Söderbom-99 20.43
P9 längd/zon  3 Maximilian Holm-05 3.37 +1,5  5 Alexander Helmin-04 3.20 +1,8  8  Sebastian Thysell-06 2.54 +3,0
P11 längd/zon  1 Markus Achtman-03 3.81 2,9  4 Martin Söderbom-03 3.22 +1,1  6 Niklas Lönnqvist-03 2.93 +0,8
P11 boll/150  1 Markus Achtman-03 34.82  4 Niklas Lönnqvist-03 24.32  5 Martin Söderbom-03 21.76
P13 60m häck/76.2?  1 Markus Achtman-03 12.60 ivm?
P13 längd/zon  2 Benjamin Tinglöf-01 4.13 +0,7
P13 spjut/400  2 Benjamin Tinglöf-01 21.83

 

2013-08-24/25 DN-Galan Youth, Stockholm (fullständig resultatlista)
Carolina Söderbom vann sina försöksheat på både 100 och 300m. På 300 m slutade hon trea totalt och slog det 14 år gamla klubbrekordet med lite över en sekund. På 100m nådde Carolina en andra plats i finalen med en tid som är en förbättring av hennes klubbrekord i F14 och F15. Stina Gustafsson blev trea i F17 100m och Joakim Ekström blev femma i P17 1500m på nytt pers med över 3 sek.
P17 800m  8 Joakim Ekström-96 2:08.38

P17 1500m  5 Joakim Ekström-96 4:19.42

F17 100m  3 Stina Gustafsson-96 12.84 -0,1 

F14 100m  2 Carolina Söderbom-99 12.88 -0,6 (i försök 12.72 +1,2)

F14 300m  3 Carolina Söderbom-99 42.28

 

2013-08-22 EskilstunaMästerskapen, Eskilstuna

(fullständig resultatlista)
Filippa Rydensjö förbättrade sitt pers i höjd med 29cm och satte nytt klubbrekord i F9.
K 100m 1 Emma Ehrlin-93 13.46 ivm
F15 100m ivm  1 Carolina Söderbom-99 12.93  3 Agnes Thor-98 15.30
F15 tresteg
ivm  1 Carolina Söderbom-99 9.47  2 Agnes Thor-98 8.62

F15 kula/3.0  2 Carolina Söderbom-99 8.23

F13 80m ivm  1 Johanna Achtman-01 11.87  2 Angelina Rydensjö-01 11.98

F13 tresteg/zon ivm  1 Angelina Rydensjö-01 9.29  3 Johanna Achtman-01 8.53

F13 kula/2.0  3 Whilma Fredenklo-01 7.33  4 Johanna Achtman-01 6.57   - Angelina Rydensjö-01 IGF

F11 höjd  1 Emilia Rydensjö-02 1.27

F11 kula/2.0  2 Isabella Kivistö-02 6.86  6 Emilia Rydensjö-02 5.35

F9 60m ivm  1 Filippa Rydensjö-04 9.96  5 Elin Lönnqvist-06 11.04

F9 höjd  1 Filippa Rydensjö-04 1.19  7 Elin Lönnqvist-06 80
M tresteg 1 Erik Ehrlin-90 14.97 ivm
P15 100m ivm  1 Daniel Langman-99 12.93

P15 tresteg ivm  1 Daniel Langman-99 10.97

P13 80m ivm  1 Benjamin Tinglöf-01 11.65

P13 tresteg/zon ivm  3 Benjamin Tinglöf-01 9.07
P13 kula/3.0  3 Benjamin Tinglöf-01 7.50

P9 60m ivm  3 Maximilian Holm-05 10.39  6 Alexander Helmin-04 11.03  9 Sebastian Thysell-06 12.09 

P9 höjd  3 Maximilian Holm-05 1.00  =5 Love Larsén-04 90  =7 Sebastian Thysell-06 80

 

2013-08-17 Surbullespelen, Norrköping (fullständig resultatlista)
Dubbelseger med personligt rekord för Carolina Söderbom i Norrköping på 100m och i längd. Dessutom förbättrade hon sitt i klubbrekord i F14 100m med 0,14 sek och tangerade även det manuellt satta klubbrekordet från 1980 (dvs i praktiken bättre).
F15 100m  1 Carolina Söderbom-99 12.86 +0,6 (i försök 12.80 +0,5)
F15 längd
 1 Carolina Söderbom-99 4.91 +0,4

P10 60m  ej till final  Martin Söderbom-03 9.99 +2,3

 

2013-08-10 JSM, Västerås (fullständig resultatlista)
JSM-brons i tresteg till Emma Ehrlin.
P17 1500m  6 Joakim Ekström-96 4:32.91

P17 2000m hinder/91.4  4 Joakim Ekström-96 6:39.16

K22 tresteg  3 Emma Ehrlin-93 11.87 +0,4

F17 100m ej till final  Stina Gustafsson-96 12.89 +1,5
F17 200m  6 Stina Gustafsson-96 26.84 +0,7

 

2013-08-11 USM, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
P15 2000m  18 Linus Lillsjö-98 6:31.49

 

2013-08-06 Udda grenars kväll, Enskede (fullständig resultatlista)
Erik Ehrlin segrade i tresteg på på nytt årsbästa och Magnus Berglund segrade på den sällan löpta sträckan 600m.
M 600m  1 Magnus Berglund-88 1:32.09

M tresteg 1 Erik Ehrlin-90 14.98 +1,5

 

2013-08-03 Eskilstunaloppet, Eskilstuna (fullständig resultatlista)

Joakim Ekström segrade i Eskilstunaloppet över 5 km.

 

2013-08-03 Folksam GP, Mölndal (fullständig resultatlista)
M tresteg  5 Erik Ehrlin-90 14.69 +0,5

 

2013-07-30 Friidrottskväll på Stadion, Stockholm (fullständig resultatlista)
Erik Ehrlin hade endast ett godkänt hopp men det räckte ändå till seger och årsbästa.
M tresteg  1 Erik Ehrlin-90 14.90 +0,8

 

2013-07-27 Stjärnspelen, Arvika (fullständig resultatlista)
Stina Gustafsson förbättrade sitt pers på 100m.
F17 100m  2 Stina Gustafsson-96 12.81 +0,0

 

2013-06-30 Bottnarydskastet, Bottnaryd (fullständig resultatlista)
Filippa Rydensjö slog det 10 år gamla klubbrekordet i F9 400m med nästan 1,5 sek.  Många andra nådde också resultat bättre än sina pers men som så ofta förr blåste det alldeles för mycket på Ekängen för att räknas som personliga rekord, som exempel kan nämnas Carolina Söderbom som underskred vårt seniorrekord på 100m. Johanna Carlson och Angelina Rydensjö förbättrade sina höjdpers med 9 resp 6 cm. Niklas Lönnqvist och Martin Söderbom satte pers på 600m och Benjamin Tinglöf höjde sitt pers med 3-kiloskulan 89cm.
M slägga  9 Buck Sullivan-87 (gäst från USA) 52.27
K slägga/4.0  B-gruppen 7 Mikaela Johansson-Sullivan-84 42.50

 

2013-06-29/30 Världsungdomsspelen, Göteborg (fullständig resultatlista)
Stina Gustafsson noterade årsbästa på både 100 och 200m.
F17 100m  ej till final Stina Gustafsson-96 13.05 -1,1
F17 200m  ej till final Stina Gustafsson-96 27.09 +0,7
M tresteg
 5 Erik Ehrlin-90 13.41 +1,5

 

2013-06-16 Folksam Challenge, Uppsala (fullständig resultatlista)
Emma Ehrlin noterade nytt klubbrekord i tresteg med hela 30cm.
K tresteg B-final  1 Emma Ehrlin-93 12.19 +1,5

 

P9Maximilian  Alexander

2013-06-15 Ekängens ungdomsgala, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Filippa Rydensjö slog det 10 år gamla klubbrekordet i F9 400m med nästan 1,5 sek.  Många andra nådde också resultat bättre än sina pers men som så ofta förr blåste det alldeles för mycket på Ekängen för att räknas som personliga rekord, som exempel kan nämnas Carolina Söderbom som underskred vårt seniorrekord på 100m. Johanna Carlson och Angelina Rydensjö förbättrade sina höjdpers med 9 resp 6 cm. Niklas Lönnqvist och Martin Söderbom satte pers på 600m och Benjamin Tinglöf höjde sitt pers med 3-kiloskulan 89cm.
M slägga  1 Buck Sullivan-87 (gäst från USA) 51.64
P13 80m  3 Benjamin Tinglöf-01 12.00 +3,7
P13 höjd  1 Benjamin Tinglöf-01 1.37
P13 längd/zon  2 Benjamin Tinglöf-01 4.26 +6,4  (4.22 +1,6)
P13 kula/3.0  2 Benjamin Tinglöf-01 7.14
P11 60m  5 Martin Söderbom-03 9.91 +4,3
P11 600m  6 Niklas Lönnqvist-03 2:22.12  7 Martin Söderbom-03 2:27.36
P11 längd/zon  5 Martin Söderbom-03 3.27 +3,3
P9 60m 4 Maximilian Holm-05 10.13 +2,2 (i försök 10.05 +4,1)  7 Alexander Helmin-04 10.87 +2,2 (i försök 10.68 +3,6)
P9 längd/zon  7 Maximilian Holm-05 3.22 +2,7  (2.95 +1,9)  8 Alexander Helmin-04 3.14 +1,1
P9 kula/2.0  8 Alexander Helmin-04 4.37  9 Maximilian Holm-05 4.14
P7 60m  2 Sebastian Thysell-06 11.76 +2,5  
K kula/4.0  1 Mikaela Johansson-Sullivan-84 11.59
K slägga/4.0  2 Mikaela Johansson-Sullivan-84 43.71
F17 100m 1 Stina Gustafsson-96 12.83 +3,4 (tillsammans med F15)
F17 200m 1 Stina Gustafsson-96 27.13 +2,8 (tillsammans med F15)
F15 100m 1 Carolina Söderbom-99 12.57 +3,4 (tillsammans med F17)
F15 200m 1 Carolina Söderbom-99 26.06 +2,8 (tillsammans med F17)
F13 80m  2 Angelina Rydensjö-01 11.52 +4,9   3 Therese Blidström-01 11.87 +4,9
F13 höjd  1 Johanna Carlsson-00 1.49  2 Angelina Rydensjö-01 1.34
F13 längd/zon  1 Johanna Carlsson-00 4.59 +3,9  3 Angelina Rydensjö-01 4.43 +4,7 (4.16 +1,7)  5 Therese Blidström-01 4.06 +2,6 (3.86 +0,9)
F11 60m  4 Emilia Rydensjö-02 9.45 +3,6 (i försök 9.42 +4,1)
F11 600m  2 Emilia Rydensjö-02 2.03,89
F11 längd/zon  3 Emilia Rydensjö-02 3.94 +5,7
F9 60m  1 Filippa Rydensjö-04 9.63 +4,4
F9 400m  1 Filippa Rydensjö-04 1.21,57
F9 längd
/zon  2 Filippa Rydensjö-04 3.40 +2,8

F7 60m  1 Elin Lönnqvist-06 10.51 +2,9
F7 längd/zon  3 Elin Lönnqvist-06 2.42 +2,9


2013-06-09 Katrineholmsspelen, Katrineholm (fullständig resultatlista)
Två segrar för Carolina Söderbom (100m och 800m). Maximilian Holm slog sitt klubbrekord i P8 längd. Bland övriga resultat noteras att Whilma Fredenklo ökade sitt pers i kula med ytterligare 16cm, Alexander Helmin förbättrade sitt pers i bollkastning med 2m 90cm, Martin Söderbom hoppade 30cm längre än tidigare i längd och att Emilia Rydensjö sänkte sitt 600m-pers med 7,25 sek.

P11 60m  3 Martin Söderbom-03 10.46 -1,7
P11 600m  3 Martin Söderbom-03 2:31.56

P11 längd/zon  3 Martin Söderbom-03 3.52 +1,5

P9 trekamp 2 Maximilian Holm-05 2.509p  3 Alexander Helmin-04 2.044p:

 

60m        10.53 ivm   11.30 ivm
P9 längd/zon   3.28 ivm    2.89 ivm
P9 boll/150   27.19       25.49

 

2013-06-08 Stefan Holmspelen, Kil (fullständig resultatlista)
F17 100m  2 Stina Gustafsson-96 12.93 +1,4
F17 200m  1 Stina Gustafsson-96 27.34 -0,5

 

2013-06-07/08 SAYO, Tureberg (fullständig resultatlista)
Erik Ehrlin förbättrade sitt pers på 100m med 0,16 sek trots motvind och avancerade från fjärde till andra plats på vår tiobästalista.

MS 100m försök-1  4 Erik Ehrlin-90 11.36 -1,3

P17 800m  7 Joakim Ekström-96 2:06.36

K längd   6 Emma Ehrlin-93 5.28 +0,2   

 

2013-06-06 Kringelspelen, Södertälje (fullständig resultatlista)
Filippa Rydensjö segrade i F9 trekamp som bestod av 60m, längd och kula. Carolina Söderbom segrade i F15 800m och sänkte sitt pers med nästan 5 sek. På 100m förbättrade Carolina sitt klubbrekord i F14 med 0,11sek och avancerade från fjärde till andra plats på vår tiobästalista. Emilia Rydensjö slog klubbrekordet i F11 400m med 0,73sek och sänkte även sitt 60m-pers med 0,16sek. Bland övriga resultat noteras att Whilma Fredenklo ökade sitt pers i kula med 53cm, Angelina Rydensjö förbättrade sitt höjdpers med 3cm.

F15 100m  2 Carolina Söderbom-99 12.94 +0,65  5 Agnes Thor-98 14.93 +0,65

F15 800m  1 Carolina Söderbom-99 2:29.76

F13 80m  4 Angelina Rydensjö-01 11.98 +1,91

F13 höjd  4 Angelina Rydensjö-01 1.28
F13 längd
/zon  6 Angelina Rydensjö-01 4.18 +2,0

F13 kula/2.0  2 Whilma Fredenklo-01 7.64

F11 60m  4 Emilia Rydensjö-02 9.65 +0,81 (i försök 9.53 -0,26)

F11 400m  3 Emilia Rydensjö-02 72.90
F11 längd
/zon  2 Emilia Rydensjö-02 3.92 +3,3 (3.76 +1,1)

F9 trekamp  1 Filippa Rydensjö-04:

      F9 60m        2  9.75 +2,40

      F9 längd/zon  2  3.35 -2,6

      F9 kula/2.0   4  4.24

P11 60m  5 Martin Söderbom-03 10.18 +1,86 (i försök 10.07 +1,96)
P11 längd/zon  8 Martin Söderbom-03 3.22 +1,6
P9 trekamp 2 Maximilian Holm-05:

F15 100m  1 Carolina Söderbom-99 13.16 -1,5  

F15 800m  1 Carolina Söderbom-99 2:33.91

F13 600m  1 Whilma Fredenklo-01 2:37.88

F13 höjd  3 Angelina Rydensjö-01 1.27

F13 längd/zon  6 Angelina Rydensjö-01 4.16 +1,7

F13 kula/2.0  3 Whilma Fredenklo-01 7.80
F11 60m  2 Emilia Rydensjö-02 9.65 -1,5

F11 600m  2 Emilia Rydensjö-02 2:00.78

F11 längd/zon  3 Emilia Rydensjö-02 4.08 +3,7 (3.87 -0,7)
F9 trekamp  2 Filippa Rydensjö-04 1.711p:

     

F9 60m        10.25 ivm
      F9 längd/zon   3.47 ivm
      F9 boll/150    7.86

      P9 60m        2  9.90 +2,79
      P9 längd/zon  2  3.06 -1,8
      P9 kula/2.0   5  4.40


2013-05-28 Eskilstunaserien omg 4, Ärla (fullständig resultatlista)
Ärla segrade även i fjärde omgången av Eskilstunaserien och vann totalt på 487p närmast före Gillberga på 338p. Tre segrar togs i denna omgång genom Emilia Rydensjö i F11 längd, Carolina Söderbom i F15 80m häck och Marcus Achtman i P11 längd.

Marcus slog det 26 år gamla klubbrekordet i P10 längd.

F9 höjd  3 Josefin Fundberg–04 1,00  7 Elin Lönnqvist-06 90

F11 längd/zon  1 Emilia Rydensjö-02 4.05  12 Isabella Kivistö-02 3.12

F13 60m häck/76.2  2 Angelina Rydensjö-01 12.11  4 Johanna Carlsson-00 14.30

F13 längd/zon  2 Johanna Carlsson-00 4.26  3 Angelina Rydensjö-01 4.22  5 Therese Blidström-01 3.98  6 Johanna Achtman-01 3.82

F13 diskus/0.6  2 Johanna Carlsson-00 20.17  3 Johanna Achtman-01 15.91 4 Angelina Rydensjö-01 13.05  6 Therese Blidström-01 10.30

F15 80m häck/76.2  1 Carolina Söderbom-99 15.35  2 Agnes Thor-98 16.71

F15 diskus/0.6  5 Carolina Söderbom-99 17.64  6 Agnes Thor-98 14.08

P9 höjd  4 Alexander Helmin-04 90

P11 längd/zon  1 Marcus Achtman-03 4.00  4 Niklas Lönnqvist-03 2.86

P13 60m häck/76.2  utom tävlan  Marcus Achtman-03 14.08

P13 längd/zon  4 Samuel Kivistö-01 3.53

P13 diskus/0.6  3 Samuel Kivistö-01 15.38

P15 100m häck/84.0  2 Daniel Ekström-98 22.56

P15 diskus/1.0  2 Daniel Ekström-98 20.95

 

2013-05-22 Eskilstunaserien omg 3, Ärla

(fullständig resultatlista)
10 segrar bidrog till att Ärla segrade i tredje omgången av Eskilstunaserien och leder nu på 399p närmast före Gillberga på 278p.

P9 600m  3 Maximilian Holm-05 2:18.7m  6 Alexander Helmin-04 2:32.6m  7 Sebastian Thysell-06 2:32.8m  9 Oscar Helmin-08 4:55.8m

P9 boll/150  4 Maximilian Holm-05 26.13  6 Alexander Helmin-04 22.59  9 Sebastian Thysell-06 16.93  10 Oscar Helmin-08 9.34  11 Albin Bergström-10 3.11

P11 600m  1 Niklas Lönnqvist-03 2:28.5m  2 Martin Söderbom-03 2:34.0m

P11 boll/300  1 Martin Söderbom-03 14.95  2 Niklas Lönnqvist-03 14.85

P13 600m  4 Pontus Olofsson-Bierfeldt-00 2:10.1m

P13 höjd  4 Pontus Olofsson-Bierfeldt-00 1.05  5 Samuel Kivistö-01 1.00

P15 800m  1 Linus Lillsjö-98 2:27.7m  3 Daniel Ekström-98 3:09.5m

P15 längd  3 Linus Lillsjö-98 3.80  4 Daniel Ekström-98 3.76

P15 kula/4.0  3 Linus Lillsjö-98 7.81  4 Daniel Ekström-98 7.66

F9 600m  1 Filippa Rydensjö-04 2:14.3m  4 Elin Lönnqvist-06 2:36.0m

F9 boll/150  2 Elin Lönnqvist-06 16.75  3 Filippa Rydensjö-04 14.72  6 Cornelia Rydensjö-09 3.79

F11 600m  1 Emilia Rydensjö-02 2:09.5m  5 Isabella Kivistö-02 2:36.3m  6 Malin Olofsson-Bierfeldt-02 2:39.4m

F11 boll/300  1 Isabella Kivistö-02 20.26  4 Emilia Rydensjö-02 17.24  5 Malin Olofsson-Bierfeldt-02 11.24

F13 600m  1 Angelina Rydensjö-01 2:07.4m  2 Therese Blidström-01 2:24.7m  3 Whilma Fredenklo-01 2:32.8m

F13 höjd  2 Angelina Rydensjö-01 1.25  4 Whilma Fredenklo-01 95

F15 800m  1 Carolina Söderbom-99 2:36.5m  3 Agnes Thor-98 3:23.5m

F15 längd  1 Carolina Söderbom-99 4.80  2 Agnes Thor-98 3.99

F15 kula/3.0  1 Carolina Söderbom-99 8.80  4 Agnes Thor-98 5.42

 

2013-05-15 Eskilstunaserien omg 2, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
8 segrar bidrog till att Ärla segrade i andra omgången av Eskilstunaserien och leder nu på 239p närmast före Gillberga på 182p.

P13 spjut/400  3 Samuel Kivistö-01 18.00  4 Pontus Olofsson-00 17.08

P13 tresteg/zon  6 Pontus Olofsson-00 7.80

P11 höjd  1 Marcus Achtman-03 1.23  4 Niklas Lönnquist-03 90  5 Martin Söderbom-03 90 

P9 kula/2.0  5 Maximilian Holm-05 4.75  6 Alexander Helmin-04 4.64  11 Sebastian Thysell-06 2.96 12 Oscar Helmin-08 1.96

F15 spjut/400  1 Carolina Söderbom-99 21.83  3 Agnes Thor-98 14.60

F15 tresteg  1 Carolina Söderbom-99 8.98  2 Agnes Thor-98 8.02
F13 tresteg/zon  1 Johanna Carlsson-00 9.03  2 Angelina Rydensjö-01 8.80  4 Therese Blidström-01 8.23  5 Johanna Achtman-01 7.99

F13 spjut/400  1 Johanna Carlsson-00 14.04  2 Johanna Achtman-01 13.04  3 Angelina Rydensjö-01 11.83  5 Therese Blidström-01 11.04  6 Whilma Fredenklo-01 7.72 

F11 höjd  1 Emilia Rydensjö-02 1.16 
F9 kula/2.0  4 Filippa Rydensjö-04 4.37  8 Elin Lönnquist-06 3.30

P/F15 4x200m  1 utom tävlan Ärla IF 1:57.59
P/F13 4x200m  1 Ärla IF 2:11.60
P/F11 4x200m  2 Ärla IF 2:28.72  utom tävlan Ärla IF 2:28.29
P/F9 4x200m  1 Ärla IF 2:36.25   

 

2013-05-18 Violspelen, Flen (fullständig resultatlista)
Fem Ärla-segrar vid Violspelen i Flen.

P17 800m  1 Joakim Ekström-96 2:06.73

P15 spjut/600  3 Daniel Ekström-98 24.93

F15 100m  2 Agnes Thor-98 15.12 -0,9

F14 100m  1 Carolina Söderbom-99 13.18 0,3

F14 800m  1 Carolina Söderbom-99 2:34.67

P10 trekamp 1 Martin Söderbom-03 1.438p (60m 10.27, kula/2.0 4.78, längd/zon 3.24)  7 Niklas Lönnqvist-03 920p (60m 11.22, kula/2.0 4.06, längd/zon 2.64)
P8 tvåkamp 1 Maximilian Holm-05 1.639p (60m 10.50, boll/150 27.11)
P7 tvåkamp 3 Sebastian Thysell-06 606p (60m 12.10, boll/150 14.80)
F7 tvåkamp 2 Elin Lönnqvist-06 525p (60m 11.28, boll/150 9.49)
 

2013-05-12 Danderyds ungdomsspel, Danderyd (fullständig resultatlista)
Carolina Söderbom segrade på både 100m och 200m i F15 samt blev trea på 800m. På 100 m förbättrade hon sitt veckogamla klubbrekord trots motvind. På 200m räckte tiden till att gå direkt in på sjätte plats på vår tiobästalista.
F15 100m  1 Carolina Söderbom-99 13.05 -2,1

F15 200m  1 Carolina Söderbom-99 26.96 -1,6
F15 800m  3 Carolina Söderbom-99 2:35.14

 

2013-05-06 Eskilstunaserien omg 1, Gillberga

(fullständig resultatlista)
10 segrar varav 2 delade segrar och total ledning för Ärla på 133 poäng efter första omgången i Eskilstunaserien.

Maximilian Holm slog det 12 år gamla klubbrekordet i P8 längd, Filippa Rydensjö slog det 13 år gamla klubbrekordet i F9 längd och Carolina Söderbom slog det 34 år gamla klubbrekordet i F14 100m och gick även in som 8 på vår tiobästalista.

P15 100m  1 Daniel Ekström-98 15.6m

P15 höjd  1 Daniel Ekström-98 1.34

P13 80m   =1 Benjamin Tinglöf-01 12.1m  7 August Augustsson-01 14.0m

P13 kula/3.0  4 Benjamin Tinglöf-01 6.25  5 August Augustsson-01 5.01

P11 60m   =1 Marcus Achtman-03 9.4m  3 Martin Söderbom-03 10.0m  5 Niklas Lönnquist-03 12.4m

P11 kula/2.0  2 Marcus Achtman-03 7.43  4 Martin Söderbom-03 5.49  6 Niklas Lönnquist-03 4.50

P9 60m  =2 Maximilian Holm-05 10.4m  =6 Alexander Helmin-04 10.9m  9 Sebastian Thysell-06 12.3m

P9 längd/zon  2 Maximilian Holm-05 3.21  4 Alexander Helmin-04 3.01  9 Sebastian Thysell-06 2.28

F15 100m  1 Carolina Söderbom-99 13.2m  3 Agnes Thor-98 15.4m

F15 höjd  1 Carolina Söderbom-98 1.31     Agnes Thor-98 x

F13 80m  1 Johanna Achtman-01 11.9m  2 Angelina Rydensjö-01 12.1m  4 Therese Blidström-01 13.1m  5 Whilma Fredenklo-01 14.2m

F13 kula/2.0  1 Whilma Fredenklo-01 7.11  2 Johanna Achtman-01 6.40  3 Angelina Rydensjö-01 5.83  4 Therese Blidström-01 5.29

F11 60m  =2 Emilia Rydensjö-02 9.7m 
F11 kula/2.0  4 Emilia Rydensjö-02 5.10

F9 60m  1 Filippa Rydensjö-04 10.1m  6 Elin Lönnquist-06 11.4m

F9 längd/zon  1 Filippa Rydensjö-04 3.50  7 Elin Lönnquist-06 2.49

 

2013-04-19 Woody Wilson Classic, Davis, CA (fullständig resultatlista)
K slägga/4.0  7 Mikaela Johansson-Sullivan-84 47.47

 

2013-04-18 DM i terräng, Flen (fullständig resultatlista)
Sex klass-segrar för Ärla.

 

2013-04-13 QuickNet spelen, Västerås (fullständig resultatlista)
Tre segrar blev det i denna tävling genom Carolina Söderbom som vann F14 60m på tangerat pers och även vann F15 1000m samt av Filippa Rydensjö som vann F9 600m. Maximilian Holm förbättrade sitt klubbrekord i P8 längd med ytterligare 5 cm vilket räckte till en tredje placering. På 60m blev Maximilian tvåa.

P8 60m  2 Maximilian Holm-05 10.21

P8 längd/zon  3 Maximilian Holm-05 3.21      

F15 1000m  1 Carolina Söderbom-99 3:24.53

F14 60m  1 Carolina Söderbom-99 8.07

F9 600m  1 Filippa Rydensjö-04 2:13.54

F9 längd/zon  4 Filippa Rydensjö-04 3.57

 

2013-04-06 San Jose CC Invitational, San Jose, CA (fullständig resultatlista)
K slägga/4.0  3 Mikaela Johansson-Sullivan-84 47.97

 

2013-03-29 Ungdomsspelen, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
I P8 60m segrade Maximilian Holm och förbättrade sitt klubbrekord ännu en gång; nu med 0,22 sek. Filippa Rydensjö segrade i två grenar: 400m (nytt pers med 0,72 sek) och längd. Carolina Söderbom segrade i F15 800m och sänkte sitt pers med 4,09 sek. Emilia Rydensjö förbättrade sitt klubbrekord i F11 600m. Övriga personförbättringar: Angelina Rydensjö i höjd, Isabella Kivistö i kula (+79 cm), August Augustsson på 60m och 800m, Samuel Kivistö i kula (+30cm), Alexander Helmin på 60m, 400m och i längd och Maximilian Holm i kula.
P12 60m  ej till final August Augustsson-01 10.41
P12 800m  3 August Augustsson-01 3:15.18
P12 längd/zon  9 Samuel Kivistö-01 3.41
P12 kula/3.0  13 Samuel Kivistö-01 5.26  14 August Augustsson-01 5.23

P9 60m  6 Alexander Helmin-04 10.95

P9 400m  4 Alexander Helmin-04 87.52

P9 längd/zon  5 Alexander Helmin-04 2.88

P8 60m  1 Maximilian Holm-05 10.20

P8 kula/2.0  3 Maximilian Holm-05 4.83

F15 60m  2 Carolina Söderbom-99 8.12 (8.117  i försök 8.10)

F15 800m  1 Carolina Söderbom-99 2:35.21

F12 60m/B-final  5 Therese Blidström-01 9.65 (i försök 9.50)

F12 höjd  7 Angelina Rydensjö-01 1.20
F12 längd/zon  9 Angelina Rydensjö-01 3.92  13 Therese Blidström-01 3.73
F11 60m/A-final  4 Emilia Rydensjö-02 9.56  ej till final Isabella Kivistö-02 10.31

F11 600m  4 Emilia Rydensjö-02 2:00.07

F11 längd/zon  6 Emilia Rydensjö-02 3.82  15 Isabella Kivistö-02 3.03

F11 kula/2.0  4 Isabella Kivistö-02 6.84

F9 60m/A-final  5 Filippa Rydensjö-04 9.94 (i försök 9.89)

F9 400m  1 Filippa Rydensjö-04 80.82

F9 längd/zon  1 Filippa Rydensjö-04 3.52

 

2013-03-12/24 Marsspelen, Örebro (fullständig resultatlista)
Emilia Rydensjö ordnade 2 pallplaceringar genom att bli trea i F11 200m och F11 800m. Robin Johanson var väldigt nära pallen i M 800m men missade med bara 0,04 sek. Filippa Rydensjö förbättrade sitt klubbrekord i F9/F10 längd och på 600m förbättrade hon sitt klubbrekord i F9 med 1 sek. På 60m häck var Filippa 0,19sek under det gamla klubbrekordet i F11 men det rekordet hade hennes syster Emilia strax innan lagt beslag på då hon slog det 9 år gamla rekordet med 0,96 sek.
M 800m  4 Robin Johansson-94 2:03.72
F12 800m  DNF Angelina Rydensjö-01
F12 60m häck/76.2  11 Angelina Rydensjö-01 13.35
F12 längd/zon  12 Angelina Rydensjö-01 3.90
F11 200m  3 Emilia Rydensjö-02 31.40
F11 800m  3 Emilia Rydensjö-02 2:58.29
F11 60m häck/76.2  8 Emilia Rydensjö-02 11.86
F11  längd/zon   9 Emilia Rydensjö-02 3.79
F10 200m  8 Filippa Rydensjö-04 34.40
F10 600m  4 Filippa Rydensjö-04 2:09.44
F10 60m häck/76.2  7 Filippa Rydensjö-04 12.63
F10  längd/zon  5 Filippa Rydensjö-04 3.72

 

2013-03-18 Eskilstunamästerskap omg 4, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Vid Eskilstuna-mästerskapet blev det 4 segrar, 3  andraplaceringar och 2  tredjeplaceringar. I P9 60m förbättrade Maximilian Holm sitt klubbrekord med 0,18 sek.
F9 60m final  1 Filippa Rydensjö-04 10.21 (försök 10.15)  5 Elin Lönnqvist-06 11.26 (försök 11.18)  ej till final  Tindra Collander-04 11.83
F11 60m  4 Saga Björklund-03 11.13
F11 kula/2.0  1 Isabella Kivistö-02 6.05  6 Emilia Rydensjö-02 4.34
F13 60m  1 Johanna Achtman-01 9.10
F13 tresteg/zon  2 Angelina Rydensjö-01 8.41  5 Therese Blidström-01 7.25
P9 60m final  3 Maximilian Holm-05 10.42 (10.77 i försök)
P11 60m  1 Marcus Achtman-03 9.67  6 Niklas Lönnqvist-03 11.44
P11 kula/2.0  2 Marcus Achtman-03 7.36 10 år P 1,08m
P13 60 final  6 Benjamin Tinglöf-01 9.53 (9.35 i försök)  ej till final  Samuel Kivistö-01 9,84  Pontus Olofsson-Bierfeldt-00 10.07  August Augustsson-01 10.54
P13 tresteg/zon  3 Benjamin Tinglöf-01 8.46  5  Pontus Olofsson-Bierfeldt-00 7.91
P17 längd  2 Joakim Ekström-96 4.99

 

2013-03-16/17 Svealands 13-14 år, Västerås (fullständig resultatlista)
Vid Svealands regionmästerskap för 13-14 år tog Carolina Söderbom tredjeplats på 60 m och 200m. På 200m förbättrade Carolina sitt pers och tillika klubbrekord i F14 och F15 med 0,39 sek och slog även klubbrekordet för seniorer med 0,19 sek satt tidigare denna säsong av Stina Gustafsson. Noterbart att Carolina även hade exakt samma tid i både försök och final på 200m. Bland övriga framskjutna placeringar hittas Linnea Fundberg på femte plats  i F14 stav och Johanna Carlsson på sjätte plats i F13 höjd.

F14 60m  3 Carolina Söderbom-99 8,14 (8.09 i försök)
F14 stav  5 Linnea Fundberg-99 1.69
F13 tresteg/zon  13 Johanna Carlsson-00 9.11

F14 tresteg  19 Linnea Fundberg-99 8.61

F14 kula/3.0  18 Linnea Fundberg-99 6.26
F14 200m  3 Carolina Söderbom-99 26.73
F13 höjd  6 Johanna Carlsson-00 1.46

F13 längd/zon  20 Johanna Carlsson-00 4.29

        

2013-03-03 Kanonspelen, Norrköping (fullständig resultatlista)
F11 60m  ej till final Emilia Rydensjö-02 9.66
F11 200m  2 Emilia Rydensjö-02 31.69
F11 längd/zon  7 Emilia Rydensjö-02 3.71
F12 200m  6 Angelina Rydensjö-01 31.53
F12 längd/zon  8 Angelina Rydensjö-01 3.91
 

2013-02-27 Eskilstunamästerskap omg 3, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
9 segrar, 4 andra- och 3 tredjeplaceringar blev Ärlas facit i det tredje Eskilstunamästerskapet.

Filippa Rydensjö slog personligt rekord i längd med 22cm och förbättrade det 8 år gamla klubbrekordet i F9 och F10 längd med 5 cm, Carolina Söderbom fortsätter förbättra sig på 200m och förbättrade sitt klubbrekord i F14 med 0,15 sek men slog även det 15 år gamla rekordet i F15 med 0,13 sek. Johanna Achtman sänkte sitt pers på 200m med 0,25 sek, Johanna Carlsson höjde sitt höjdpers med 2cm och Emma Ehrlin förbättrade sitt årsbästa i tresteg med 15cm och var bara 3 cm ifrån sitt pers.

Bland pojkarna blev det nya personbästan för Daniel Ekström med 28 cm i tresteg och 1m 59 cm med 4-kiloskulan, Joakim Ekström med 4,38sek på 400m, Marcus Achtman med 2cm i höjd, Alexander Helmin med 1 cm i längd och Niklas Lönnqvist med 0,14 sek på 600m.
F9 längd/zon  1  Filippa Rydensjö-04 3.68  9 Tindra Collander-04 2.43
F11 600m  1 Emilia Rydensjö-02 2.02.31  4 Saga Björklund-03 2.22.96
F13 200m  1 Johanna Achtman-01 30.58  2 Angelina Rydensjö-01 31.01  7 Therese Blidström-01 32.40
F13 höjd  1 Johanna Carlsson-00 1.49
F13 kula/2.0  3 Whilma Fredenklo-01 6.84
F15 200m  1 Carolina Söderbom-99 27.12
F15 kula/3.0  2 Carolina Söderbom-99 7.59
K tresteg  1 Emma Ehrlin-93 12.18 ende deltagaren
P9 längd/zon  3 Maximilian Holm-05 3.10  6 Alexander Helmin-04 2.86

P11 600m  3 Niklas Lönnqvist-03 2.19.72
P11 höjd  1 Marcus Achtman-03 1.17
P15 tresteg  2 Daniel Ekström-98 8.80
P15 kula/4.0  2 Daniel Ekström-98 8.12
P17 400m  1 Joakim Ekström-96 58.02
M 400m  1 Robin Johansson-94 54.66        

 

2013-02-23/24 IJSM, Uddevalla (fullständig resultatlista)
Emma Ehrlin tog brons i tresteg på IJSM.

K22 längd  7 Emma Ehrlin-93 5.35

K22 tresteg  3 Emma Ehrlin-93 11.88

F17 60m  heat-1  4 Stina Gustafsson-96 8.18

 

2013-02-21 XL-Galan förtävling, Stockholm (fullständig resultatlista)
M tresteg  2 Erik Ehrlin-90 15.03

 

2013-02-16 ISM, Norrköping (fullständig resultatlista)
Erik Ehrlin tog brons i tresteg på ISM och förbättrade sitt 2 år gamla klubbrekord i M tresteg med hela 18 cm. Erik hade 5 hopp som var 15m eller längre. Emma Ehrlin slutde 8 i K tresteg ochvar bara 3 cmifrån sitt årsbästa.

M tresteg  3 Erik Ehrlin-90 15.29

K tresteg  8 Emma Ehrlin-93 12.00

 

2013-02-10 Kils inomhustävling, Karlstad (fullständig resultatlista)
F17 60m 3 Stina Gustafsson-96 8.26 (8.13 i försök)

 

2013-02-08/10 Hammarbyspelen, Sätra (fullständig resultatlista)
Erik Ehrlin förbättrade det 23 år gamla klubbrekordet i längd med hela 21 cm  och sitt pers med 26 cm vilket räckte till en andra plats. Erik persade även på 60m. Emma Ehrlin segrade i tresteg och förbättrade samtidigt sitt årsbästa. Robin Johansson förbättrade sitt veckogamla 800m-pers och vann finalheat 3.

M längd  2 Erik Ehrlin-90 6.81

M 60m  finalheat-2 2 Erik Ehrlin-90 7.25

K tresteg  1 Emma Ehrlin-93 12.03
M 800m/finalheat-3  1 Robin Johansson-94 2:03.27

 

2013-02-09 Ungdoms-DM, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Ärlaungdomarna vann 24 medaljer vid lördagens UDM-tävlingar: Sju guld, 9 silver, 8 brons.
Carolina Söderbom segrade i F15 60m och förbättrade sitt pers med ytterligare 0,3 sek och slog därmed även det 22 år gamla manuella klubbrekordet i F15. Hon förbättrade även sitt klubbrekord i F14 200m med 0,13sek. Bland övriga pers märks kulpers med 38 cm av Johanna Achtman  som även persade med 10cm i längd, stavpers av Linnea Fundberg med 14 cm och av Therese Blidström med 5 cm. Therese persade även på 200m med 1,52 sek.

P15 höjd  2 Daniel Ekström-98 1.20 ende deltagaren
P15 stav  1 Daniel Ekström-98 2.20 ende deltagaren
P15 tresteg  3 Daniel Ekström-98 8.32
P13 tresteg/zon  4 Benjamin Tinglöf-01 8.23
P13 kula/3.0  2 Benjamin Tinglöf-01 6.86

P12 60m  2 Benjamin Tinglöf-01 9.29     
P12 längd/zon  2 Benjamin Tinglöf-01 3.88
F15 60m  1 Carolina Söderbom-99 8.07
F15 200m  2 Carolina Söderbom-99 27.27
F15 1000m  1 Carolina Söderbom-99 3:20.53
F15 höjd  3 Linnea Fundberg-99 1.25  
F15 stav  1 Linnea Fundberg-99 1.80 ende deltagaren
F15 längd  3 Carolina Söderbom-99 4.29    
F15 tresteg  3 Linnea Fundberg-99 8.53    
F15 kula/3.0  4 Linnea Fundberg-99 6.42     
F13 60m häck/76.2  3 Angelina Rydensjö-01 12.14         
F13 höjd  1 Johanna Carlsson-00 1.44
F13 stav  1 Therese Blidström-01 1.60 ende deltagaren
F13 tresteg/zon  2 Johanna Carlsson-00 9.35
F13 kula/2.0  4 Whilma Fredenklo-01 7.34  5 Johanna Carlsson-00 6.96  7 Johanna Achtman-01 6.58
F12 60m 
2 Johanna Achtman-01 9.26  5 Therese Blidström-01 9.57

F12 200m  2 Angelina Rydensjö-01 30.82  3 Johanna Achtman-01 31.55  4 Therese Blidström-01 31.87
F12 längd/zon  3 Angelina Rydensjö-01 3.87  5 Therese Blidström-01 3.81  6 Johanna Achtman-01 3.50
F12 tresteg/zon  1 Angelina Rydensjö-01 8.56  2 Therese Blidström-01 8.03  3 Johanna Achtman-01 7.76

 

2013-02-01 Öppna KM 1000m/3000m, Linköping (fullständig resultatlista)
Karl Walheim persade med 3,19 sek på 3000m.

M 3000m  7 Karl Walheim-90 8:59.34

 

2013-02-03 Raka Spåret, Sätra (fullständig resultatlista)
M tresteg  4 Erik Ehrlin-90 14.28

 

2013-02-02 Eskilstuna Indoor Games, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Stina Gustafsson segrade i F17 60m och förbättrade sitt pers två gånger; i försöket med 0,03 sek och sedan i finalen med ytterligare 0,04 sek. Stinas nya tid 8.04 är egentligen bättre än våra gamla klubbrekord i F17 - K eftersom dessa tider är manuella. Carolina Söderbom segrade i F15 60m och förbättrade sitt klubbrekord i F14 1000m med 6,5 sek och i F14 60m med 0,07 sek. 60m-tiden räckte även för att tangera det 22 år gamla manuella klubbrekordet i F15. Robin Johansson sänkte sitt nysatta 800m-pers med ytterligare 4,22 sek. Therese Blidström och Johanna Achtman persade i samtliga sina grenar.
M 800m  7 Robin Johansson-94 2:03.87

P13 längd/zon  2 Benjamin Tinglöf-01 3.98

P13 kula/3.0  1 Benjamin Tinglöf-01 6.73 ende deltagaren

K längd  1 Emma Ehrlin-93 5.25 ende deltagaren

F17 60m  1 Stina Gustafsson-96 8.04   

F15 60m  1 Carolina Söderbom-99 8.10
F15 200m  2 Carolina Söderbom-99 27.80
F15 1000m  2 Carolina Söderbom-99 3:19.35                        

F13 60m  2 Johanna Achtman-01 9.07   5 Therese Blidström-01 9.35

F13 200m  5 Johanna Achtman-01 30.83

F13 längd/zon  8 Therese Blildström-01 3.79

F13 kula/2.0  4 Therese Blidström-01 5.78

 

2013-01-31 Eskilstunamästerskap omg 2, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Filippa Rydensjö, Emilia Rydensjö och Therese Blidström tog varsin seger under Eskilstunamästerskapet
M 800m  7 Robin Johansson-94 2:08.09 ende deltagaren

P13 800m   4 August Augustsson-01 3:17.37

F9 600m  1 Filippa Rydensjö-04 2:21.10

F11 200m  1 Emilia Rydensjö-02 31.44  4 Kajsa Björe-02 34.24

F13 800m  2 Angelina Rydensjö-01 2:49.02
F13 stav  1 Therese Blidström-01 1.55  ende deltagaren

 

2013-01-26/27 Inlagda Gurkspelen, Västerås (fullständig resultatlista)
Filippa Rydensjö segrade i F9 600m. Maximilian Holm tog 3 andraplaceringar i P8 60m, 400m och längd. I längd förbättrade han även sitt klubbrekord med 8 cm. Angelina Rydensjö förbättrade sitt klubbrekord i F12 800m med 1,91 sek och hennes syster Emilia slog det 9 år gamla klubbrekordet i F11 600m med nästan 2,5 sek. Robin Johansson förbättrade sitt pers på 800m med nästan 6 sekunder vilket räckte till en tredjeplacering. Carolina Söderbom blev tvåa på 60m och 1000m samt trea på 200m och satte nya klubbrekord i F14 i alla tre grenarna.
P8 60m  2 Maximilian Holm-05 10.73

P8 400m  2 Maximilian Holm-05 90.00

P8 längd/zon  2 Maximilian Holm-05 3.16

F13 höjd  4 Johanna Carlsson-00 1.46

F13 längd/zon  11 Johanna Carlsson-00 4.18

F12 800m  3 Angelina Rydensjö-01 2:41.56

F11 600m   3 Emilia Rydensjö-02 2:00.35

F9 600m   1 Filippa Rydensjö-04 2:12.22

M 800m  3 Robin Johansson-94 2:08.88
F15 60m  2 Carolina Söderbom-99 8.18 (8.17 i försök)
F15 200m  3 Carolina Söderbom-99 27.40
F15 1000m  2 Carolina Söderbom-99 3:25.83                                   

 

2013-01-26/27 Vinthundsvintern, Sätra (fullständig resultatlista)
Erik och Emma Ehrlin segrade båda i tresteg i Sätra. Emma hade 3 hopp över sitt tidigare årsbästa i tresteg.

M tresteg  1 Erik Ehrlin-90 14.29

K tresteg  1 Emma Ehrlin-93 12.00

 

2013-01-26/27 Götas ungdomsspel, Karlstad (fullständig resultatlista)
Stina Gustafsson satte personligt rekord på 60m.

K 60m  4 Stina Gustafsson-96 8.11

K 200m  5 Stina Gustafsson-96 27.38

 

2013-01-18/20 Scandic Indoor Games, Huddinge (fullständig resultatlista)
Årsbästa i tresteg av Erik och Emma Ehrlin

M tresteg  1 Erik Ehrlin-90 14.37

K tresteg  5 Emma Ehrlin-93 11.79

F17 60m  4 Stina Gustafsson-96 8.19

 

2013-01-15 Eskilstunamästerskap 1, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Sju personliga rekord av Ärlaungdomarna vid EM1.
F9 kula/2.0  2 Josefin Fundberg-04 4.76  4 Filippa Rydensjö-04 4.41
F11 längd/zon  2 Emilia Rydensjö-02 3.89  4 Ida Fundberg-02 3.45
F13 längd/zon  2 Johanna Carlsson-00 4.40  6 Angelina Rydensjö-01 4.02  9 Therese Blidström-01 3.74  11 Emelie Karlsson-00 3.27

P9 kula/2.0  4 Maximilian Holm-05 4.42

P13 längd/zon  3 Benjamin Tinglöf-01 4.04

 

2013-01-12/13 Örebro Indoor Games, Örebro (fullständig resultatlista)
K 60m  ej till final Stina Gustafsson-96 8.18

K 200m  11 Stina Gustafsson-96 27.15

 

2013-01-06 Ärlaspelen, Eskilstuna (fullständig resultatlista  bilder av Anders Kjersgaard)
Fem nya klubbrekord: Stina Gustafsson slog det 15 år gamla rekordet i K 200m med 0,33sek, Carolina Söderbom förbättrade sitt klubbrekord i F14 60m och slog även det 6 år gamla rekordet i F14 200m, Filippa Rydensjö slog det 5 år gamla rekordet i F9 600m och Maximilian Holm förbättrade sitt klubbrekord i P8 längd
F11 60m  3 Emilia Rydensjö-02 9.80 (9.77 i försök)  5 Ida Fundberg-02 10.14 (10.10 i försök)  6 Filippa Rydensjö-04 10.28 (9.89 i försök)  ej till final Josefin Fundberg-04 11.36

F11 600m   2 Emilia Rydensjö-02 2:04.16  5 Filippa Rydensjö-04 2:10.44

F11 höjd   1 Ida Fundberg-02 1.15  5 Filippa Rydensjö-04 90  6 Josefin Fundberg-04 90

F11 längd/zon  2 Emilia Rydensjö-02 3.75  6 Filippa Rydensjö-04 3.46  7 Ida Fundberg-02 3.43  8 Isabella Kivistö-02 3.02  9 Josefin Fundberg-04 2.65
F11 kula/2.0  1 Ida Fundberg-02 6.05  2 Isabella Kivistö-02 5.81  7 Josefin Fundberg-04 4.27

F12 600m  4 Angelina Rydensjö-01 1:59.47

F12 längd/zon  4 Angelina Rydensjö-01 4.03  10 Therese Blidström-01 3.33

F12 kula/2.0  6 Whilma Fredenklo-01 6.62

F13 höjd  2 Johanna Carlsson-00 1.47

F13 längd/zon  2 Johanna Carlsson-00 4.33

F13 kula/2.0  3 Johanna Carlsson-00 6.37
F15 60m  1 Carolina Söderbom-99 8.22  ej till final Linnea Fundberg-99 9.34
F15 800m  1 Carolina Söderbom-99 2:44.60  2 Linnea Fundberg-99 2:59.23

F15 längd  10 Linnea Fundberg-99 3.76

F17 200m  7 Carolina Söderbom-99 28.07

K 60m  2 Stina Gustafsson-96 8.16

K 200m  3 Stina Gustafsson-96 26.92  5 Emma Ehrlin-93 27.72

K längd  1 Emma Ehrlin-93 5.33

K tresteg  1 Emma Ehrlin-93 11.73

P11 60m  1 Niklas Lönnqvist-03 10.56  6  5 Sebastian Thysell-06 12.57

P11 600m  3 Niklas Lönnqvist-03 2:19.86  4 Maximilian Holm-05 2:29.48

P11 längd/zon  3 Maximilian Holm-05 3.08  4 Niklas Lönnqvist-03 3.01  6 Sebastian Thysell-06 2.27

P11 kula/2.0  5 Maximilian Holm-05 4.77

P12 60m  5 Samuel Kivistö-01 10.02

P12 längd/zon  1 Benjamin Tinglöf-01 4.05  4 Samuel Kivistö-01 3.49

P12 kula/3.0  1 Benjamin Tinglöf-01 7.19

P13 600m  2 Axel Ljungkvist-00 2:08.04

P15 längd   5 Erik Wallin-98 4.13

M 800m  1 Robin Johansson-94 2:14.83

M 3000m  2 Karl Walheim-90 9:02.53  5 On Ha-85 11:48.89

M tresteg  1 Erik Ehrlin-90 14.28

2012-11-24 Julklappsspelen, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Fyra nya klubbrekord noterades: Angelina Rydensjö i F12 800m, Carolina Söderbom i F14 60m, Maximilian Holm i P8 200m samt av Marcus Achtman i P10 längd/zon.
P13 60m ej till final Pontus Olofsson-Bierfeldt-00 9.82
P13 800m  3 Pontus Olofsson-Bierfeldt-00 2:49.44
P13 längd/zon  4 Pontus Olofsson-Bierfeldt-00 3.86
P12 60m

ej till final Samuel Kivistö-01 9.85
P12 höjd  7 Samuel Kivistö-01 1.15
P12 längd/zon  8 Samuel Kivistö-01 3.75
P10 60m  3 Marcus Achtman-03 9.70  ej till final Niklas Lönnqvist-03 10.60
P10 600m  - Niklas Lönnqvist-03 bröt
P10 höjd  2 Marcus Achtman-03 1.15
P10 längd/zon  2 Marcus Achtman-03 3.90  13 Niklas Lönnqvist-03 2.87
P9 60m ej till final  3 Alexander Helmin-04 10.96
P9 längd/zon  7 Alexander Helmin-04 2.85
P9 kula/2.0  9 Alexander Helmin-04 3.94
P8 60m  1 Maximilian Holm-05 10.80    
P8 200m  1 Maximilian Holm-05 38.04
P8 kula/2.0  4 Maximilian Holm-05 4.48
F15 60m  3 Carolina Söderbom-99 8.29
F15 800m  1 Carolina Söderbom-99 2:39.30
F13 höjd  2 Johanna Carlsson-00 1.46
F13 längd/zon  3 Johanna Carlsson-00 4.31
F13 kula/2.0  4 Johanna Carlsson-00 7.10
F12 60m  2 Angelina Rydensjö-01 9.25  3 Johanna Achtman-01 9.35 (9.17 i försök)  6 Therese Blidström-01 9.81 (9.65 i försök)
F12 800m  3 Angelina Rydensjö-01 2:43.47
F12 längd/zon  2 Angelina Rydensjö-01 4.29  6 Therese Blidström-01 3.49  11 Johanna Achtman-01 3.15      
F12 kula/2.0  5 Whilma Fredenklo-01 7.20  9 Therese Blidström-01 5.64      
F11 60m  6 Emilia Rydensjö-02 9.67  ej till final Malin Olofsson-Bierfeldt-02 11.53
F11 800m  5 Emilia Rydensjö-02 2:48.52  10 Malin Olofsson-Bierfeldt-02 3:13.24
F11 längd/zon  7 Emilia Rydensjö-02 3.78  16 Isabella Kivistö-02 3.08  17 Malin Olofsson-Bierfeldt-02 2.97
F11 kula/2.0  6 Isabella Kivistö-02 5.69      
F9 60m  5 Filippa Rydensjö-04 10.19 (10.06 i försök)
F9 400m  1 Filippa Rydensjö-04 1:21.54 
F9 längd/zon  3 Filippa Rydensjö-04 3.40
F7 60m   1 Elin Lönnqvist-06 11.26
F7 200m  1 Elin Lönnqvist-06 41.58    

2012-11-17 Expressbildsspelen, Västerås (fullständig resultatlista)
Filippa Rydensjö noterade nytt klubbrekord i F9 200, när hon segrade i Västerås.
F9 200m
  1 Filippa Rydensjö-04 34.33

2012-11-10 Eskilstunaspelen, Eskilstuna (fullständig resultatlista)
Två nya klubbrekord noterades av Maximilian Holm i P8 60m samt i P8 längd/zon.
F12 60m  3 Angelina Rydensjö-01 9.36 (försök 9.29)  5 Johanna Achtman-01 9.48 (försök 9.28)  ej till final Therese Blidström-01 9.79
F12 600m  4 Angelina Rydensjö-01 1:56.22  10 Whilma Fredenklo-01 2:40.60
F12 längd/zon 6 Angelina Rydensjö-01 4.07  14 Johanna Achtman-01 3.40  15 Therese Blidström-01 3.35  16 Whilma Fredenklo-01 3.09
F12 kula/2.0   3 Whilma Fredenklo-01 7.87  7 Johanna Achtman-01 6.20  8 Therese Blidström-01 5.47
F11 60m  6 Emilia Rydensjö-02 9.55
F11 400m  2 Emilia Rydensjö-02 73.62
F11 längd/zon  9 Emilia Rydensjö-02 3.51
F10 400m  7 Filippa Rydensjö-04 83.53
F9 60m  1 Filippa Rydensjö-02 9.96
F9 längd/zon  2 Filippa Rydensjö-02 3.43
F8 kula/2.0  2 Alice Feretti-05 3.89
P12 höjd  5 Samuel Kivistö-01 1.20
P12 kula/3.0  13 Samuel Kivistö-01 4.96
P10 60m  3 Marcus Achtman-03 9.85 (försök 9.70)
P10 längd/zon  3 Marcus Achtman-03 3.71
P10 kula/2.0  4 Marcus Achtman-03 6.28
P9 60m  3 Alexander Helmin-04 11.47
P9 längd/zon  4 Alexander Helmin-04 2.53
P9 kula/2.0  4 Alexander Helmin-04 4.30
P8 60m  2 Maxilian Holm-05 10.60
P8 längd/zon  1 Maxilian Holm-05 3.07
P8 kula/2.0  1 Maxilian Holm-05 4.70

 

Uppdaterad: 07 JUN 2016 21:15




Postadress:
Ärla IF - Friidrott
Ärla-Nytorp, Åsborgen
63536 Ärla

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: arlafriidrott@telia....

Se all info


Mässbyggarna

 

 

trimtex



HANS

 Genväg till huvudstyrelsens hemsida

 

 Genväg till fotbollens hemsida

 

 Genväg till orienteringens hemsida

 

Genväg till skidornas hemsida