Hoppa till sidans innehåll

Följ sidan "Resultat 04-05"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.

Resultat 04-05


Båtsfjord Norge Caroline tog två medaljer den 23-24/4


Det blev Guld i singel och Silver i mix.


Glada Hudik CUP 9-10/4 Inga prispengar i helgen


Erik, Henrik och Stefan tävlade i Hudiksvall den gångna helgen det var meningen att Maja och Carolin skulle vara där också. Men dom drog sig ur av olika anledningar.

Henrik spelade riktigt bra och gick vidare från sin pool. men föll i 16 delen.

Stefan fick bara en matchseger. Och i dubbel tillsamans med Henrik blev det förlust direkt.

Erik förlorede alla singel matcher och även i dubbel.

Raport direkt från platsen av Stefan Fjellman.


Polarfjädern i Kiruna 19-20/3 3Guld


Carolin Granström tävlade i Kiruna den helg med med stora framgångar det blev segrar

i Singel,Dubbel och Mix

SM UMEÅ 11-13 mars 2005

Arvidsjaurs BK har deltagit i U17 SM i Umeå med Maja Laestander och Carolin Granström


Fredag

I fredagens kvalspel i Singel där Maja mötte Hanna Åkerlund/Enånger blev det förlust med 2-11 och 3-11.

 

Carolin mötte först Helena Andersson/Enånger och vann med 11-9 13-10. Sedan blev det förlust mot Madeleine Persson Hälsingborg med 11-0 11-0.

 

Carolin och Andreas Sipuri/STIL hade en jämn MIX match mot Martin Bergvall/Östersund och Louise Tallberg/Hälsingborg men det blev till slut förlust med 2-1 i set.

 

Lördag

Maja och Carolin fick WO i 1:a omgången i dubbel på grund av att Marie Nilsson/Karlstad skadade sig.

Sedan blev det förlust mot My Westerberg och Hanna Åkerlund/Enånger med 15-3 och 15-2.

 

Flickorna får godkänt, även om de inte riktigt räcker till mot Svenska eliten.



Lilla VM i Gällivare 4-6 Mars

Det blev fina resultat i Lilla VM Gällivare:  3 Guld och 1 Silver

John Eriksson och Andreas Sipuri STIL fick Guld i dubbel
 
Carolin Granström finalslog Frida Svanberg Piteå i singel och vann dubbeln med Emeli Stureberg Gällivare. I Mix blev det Silver tillsammans med Erik Lejon Kiruna.
 
Anneli Sundström kom inte till söndagens finalspel.



 

Jokkmokkslaget den 19-20 Februari

Arvidsjaur BK har tävlat i Jokkmokk den gångna helgen, och medaljerna blev 3 Guld 3 Silver 3 Brons vilket är fullt godkänt. Ett extra plus till Erik, Carolin och Staffan

A-klass
Erik fick Brons i singel
B-klass
Carolin fick Silver i singel och Guld i dubbel.
Anneli fick Brons i dubbel.
Stefan och Staffan fick Silver i dubbel.
I singel finalen mötes Stefan och Staffan, Stefan drog till slut det längsta strået efter en hård match, så det blev Guld och Silver till Arvidsjaur.
U17
Anneli fick Brons i singel
John blev utan medalj men dock en matchseger.
U13
Ida fick Guld i singel

Junior SM Täby 11-13/2 2005

För Arvidsjaurs BK deltog Erik Sundström.

Fredagens kvalspel:
Erik förlorade kvartsfinalen mot Johannes Hopf / Österlen.
Däremot gick det bättre i MIX. Erik spelade med Elin Jakobsson / NIKE i finalen föll dom
mot förra årets SM vinnare Henrik Fahlström-Olivia Flink Wätterstad.
Staffan

Arvidsjaurs BK - Badminton 

Resultat från Silverfjädern i Skellefteå 5-6/2

Arvidsjaurs BK har tävlat i Skellefteå i helgen 5-6/2.
Det blev  totalt 3 guld, 2 silver och  2  brons.

A-klass
Det blev 3 singlar för Erik sen var det färdigspelat.
 
B-klass
Den stora sensationen i helgen var Stefan Fjällman som spelade otroligt bra. Han förlorade finalen mot Jonas Nilsson Skellefteå med 2-1 i set.
Stefan och Staffan tog även hem segern i dubbel.
Carolin G. vann över Maja L. i en jämn final.
Maja och Carolin vann även dubbel finalen.
Henrik Westerlund gick vidare till söndagens spel, men var tvungen lämna WO på grund av sjukdom.
 
U 17
John Eriksson gick inte vidare från sin pool, men han gjorde bra ifrån sig.
 
U 15
Peter Hedman spelade bra i singel men föll i kvartsfinalen.
I dubbel blev det en 3 plats tillsammans med Hampus Olsson SBMK
 
U 13
Ida Söderlund blev 3 i singel, men i dubbel blev det inget slutspel

Resultat Stadion Cup i Umeå den 22-23 januari 2005

Det blev inga topp placeringar i helgen, men 5 semifinaler blev det.

A-klass
Erik spelade A-klass för första gången och det blev tre förluster.
I dubbel var han ihop med Viktor Ledström Bergsåker med en godkänd insatts.
B-klass
Carolin och Maja var i varsin semi i singel och även i dubbel men det blev förlust.
Carolin var i semi och spelade med Jonas Dunberb Matfors där det blev förlust med 2-1 i set.
Henrik gick vidare från poolen men föll i 16 delen.
Stefan gick inte vidare från poolen.
Stefan och Staffan föll även i dubbeln.
U17
Anneli gick vidare från poolen men föll i kvarten.
U13
Ida hade svåra motståndare och klarade inte att gå vidare.
Ida och  Evelina Laine IFKU föll i dubbeln med 2-1 i set.



Möbellind cup i Boden avgjordes 2004-12-04/05

Arvidsjaur BK kammade hem sex guld, två silver och fyra brons den gångna helgen.

B_klass
Erik Sundström 1:a i Singel
Henrik Westerlund 3:a Singel
Erik åkte ut direkt i Dubbel och Mix.
Carolin Granström & Andreas Sipuri/Stil 1:a Mix
 
U 17
Carolin Granström 1:a Singel
Maja Laestander 2:a Singel
Carolin och Maja 1:a i Dubbel
Anneli Sundström gick inte vidare från sin pool i Singel
Anneli S & Andreas Flygare/BMKO blev 3:a i Mix
John Eriksson gick inte vidare från sin pool i Singel
 
U  15 Nybörjare
Peter Hedman 1:a Singel och 3:a i Dubbel
 
U 13 Nybörjare
Ida Söderlund 3:a Singel
Ida spelade dubbel i U 15 där det blev 3:e plats.
 
C-Klassen
Stefan Fjällman och Staffan Sundström 1:a i Dubbel
Stefan gick inte vidare i Singel från sin pool.


Arvidsjaur smashen 2004 avgjord 2004-11-20 till 21

Arvidsjaur BK kammade hem totalt 7 guld, 2 silver och 3 brons. Bäst gick det i dam singel, B-klassen där Arvidsjaur tog hem alla medaljer. Extra plus i kanten för Ida och Peter som hade tuffa finaler i singel som dom klarade av mycket bra. Även Anneli spelade mycket bra och tog brons i singel mycket välförtjänt.

Resultatsammanställning

Herr Singel B

1. Erik Sundström Arvidsjaur BK

2. Patrik Hjortberg Kärra BK

Herr Dubbel B

1. Erik Sundström/Patrik Hjortberg Arvidsjaur BK/Kärra BK

2. Dennis Nyström/Andreas Karkiainen BMK Senan/Jokkmokks Sportklubb

Dam Singel B

1. Carolin Granström Arvidsjaur BK

2. Maja Laestander Arvidsjaur BK

3. Anneli Sundström Arvidsjaur BK

4. Katarina Inga Jokkmokks Sportklubb

Dam Dubbel B

1. Maja Laestander/Carolin Granström Arvidsjaur BK

2. Lisa Selberg/Josefin Norberg Piteå Tennisklubb

Mixed B

1. Erik Sundström/Maja Laestander Arvidsjaur BK

2. Andreas Karkiainen/Katarina Inga Jokkmokks Sportklubb

3. Patrik Hjortberg/Anneli Sundström Kärra BK/Arvidsjaur BK

4. Stefan Fjällman/Emmy Strandell Arvidsjaur BK/Jokkmokks Sportklubb

Herr Singel C

1. Paul Roos F 21 Luleå

2. Tommy Alatalo Luleå BMK

3. Urban Andersson Piteå Tennisklubb

Herr Dubbel C

1. Erik Maximainen/Paul Roos F 21 Luleå

2. Stefan Sandberg/Sven Eric Nyström Piteå Korpen

Herr Singel U13 N

1. Henrik Lundmark Skellefteå BMK

2. Tim Lindblom BMK Senan

Dam Singel U13N

1. Ida Söderlund Arvidsjaur BK

2. Johanna Boström Skellefteå BMK

3. Hanna Levander Arvidsjaur BK

4. Johanna Lundgren Skellefteå BMK

Dam Dubbel U13N

1. Johanna Boström/Johanna Lundgren Skellefteå BMK

2. Josefin Holmström/Theres Poggats Arvidsjaur BK/BMK Senan

Herr Dubbel U15

1. Oskar Holkvik/Samuel Forslund BMK Senan

2. Niklas Andersson/Niklas Åström Jokkmokks Sportklubb/Skellefteå BMK

Dam Singel U15

1. Ellinor Kuhmunen Jokkmokks Sportklubb

2. Matilda Nordström Porjus Idrottsklubb

3. Angelica Aira Jokkmokks Sportklubb

4. Katarina Siljelöf Jokkmokks Sportklubb

Dam Dubbel U15

1. Ellinor Kuhmunen/Angelica Aira Jokkmokks Sportklubb

2. Hanna Rutchman/Malin Agetoft Jokkmokks Sportklubb

Herr Singel U15-17

1. Samuel Forslund BMK Senan

2. Niklas Andersson Jokkmokks Sportklubb

3. Oskar Holkvik BMK Senan

4. Niklas Åström Skellefteå BMK

Herr Singel U15N

1. Peter Hedman Arvidsjaur BK

2. Anders Sundström Skellefteå BMK

4. Simon Karlsson Skellefteå BMK

Herr Dubbel U15N

1. Anders Sundström/Simon Karlsson Skellefteå BMK

2. Erik Karlsson/Henrik Lundmark Skellefteå BMK

Dam Singel U15N

1. Jenny Lindgren Skellefteå BMK

2. Amanda Wikström Skellefteå BMK

3. Jennifer Larsson Porjus Idrottsklubb

4. Emmy Viklund Porjus Idrottsklubb

Dam Dubbel U15N

1. Jenny Lindgren/Amanda Wikström Skellefteå BMK

2. Emmy Viklund/Jennifer Larsson Porjus Idrottsklubb

Mixed U15N

1. Anders Sundström/Jenny Lindgren Skellefteå BMK

2. Simon Karlsson/Amanda Wikström Skellefteå BMK

3. Erik Karlsson/Johanna Boström Skellefteå BMK

4. Henrik Lundmark/Johanna Lundgren Skellefteå BMK

Mixed U15

1. Samuel Forslund/Matilda Apelqvist BMK Senan

2. Niklas Åström/Ellinor Kuhmunen Skellefteå BMK/Jokkmokks Sportklubb

3. Niklas Andersson/Angelica Aira Jokkmokks Sportklubb

4. Robin Zakrisson/Matilda Nordström Porjus Idrottsklubb




2004-11-21 22:00
Av ABK



Skriv ut

DM i Boden avgjordes 2004-11-13

Arvidsjaurs BK deltog i DM  i Boden/Hildursborg.
Det blev totalt 4 Guld, 1 Silver och 2 Brons.

 
Senior klassen
Erik Sundström 3:a i singel och 3:a i dubbel tillsammans med Hasse Rasmusson/JSK
 
U17
Maja Laestander slog Carolin Granström för första gången i singel finalen.
Maja och Carolin segrade i dubbel mot Katarina Inga och Emmy Strandell/JSK.
Carolin och Andreas Sipuri/STIL vann Mix finalen
Anneli Sundström förlorade både singel och dubbel direkt.
 
C-klassen.
Stefan Fjällman och Staffan Sundström vann dubbel finalen mot Frank Rizo och Peter Matti/F21
I singel förlorade Stefan direkt och Henrik Westerlund åkte ut i andra omgången.
 
Med andra ord en givande Lördag.

Av
 
Resultat Malmsmashen 2004-10-30/31
 
Arvidsjaurs Badminton Klubb har tävlat i Gällivare den gångna helgen i Malmsmashen.
Det blev nästan storslam i de klasser som vi hade deltagare i.
Totalt 8 Guld och 2 Silver - inte illa.
B-klassen
Erik Sundström guld i singel och guld i mix med Maja Laestander.
Silver i dubbel.
U 17
Carolin Granström guld i singel och guld i dubbel tillsammans med Maja Laestander.
Maja Laestander silver i singel.
Anneli Sundström och John Eriksson utslagna.
U 13
Ida Söderlund guld i singel och guld i dubbel med Mari Forsgren Luleå.
C-klassen
Stefan Fjällman guld i singel och guld i dubbel med Staffan Sundström
Henrik Westerlund utslagen .
 
Den 13/11 är det DM i Boden
NCC cup 2004-10-23/24                                                                Erik Sundström har tävlat i NCC CUP i Umeå i helgen.
Det blev 9 matcher innan det var över.
 
I singel vann Erik alla pool matcher och gick vidare till kvartsfinal där han möte Albert Sjöström IFK Umeå men förlorade där med 2-0 i set.
 
I dubbel tillsammans med Robert Dose-Andersson Härnösand blev det stopp i kvarten mot Oskar och Jonas Dunberg Matfors.
 
I Mix blev det tyvärr bara en match tillsammans med Lena Jonsson Ö-vik.

Luleträffen 2004-10-16/17

Resultat: Luleträffen i Gammelstadhallen 16-17/10

B-klassen
Carolin Granström åkte hem med två guld i singel och mix med Andreas Sipori Luleå BMK.
Carolin och Anneli Sundström tog silver i dubbel.
Erik Sundström och Johan Nilsson Skellefteå blev tvåa i dubbel.
I singel fick Erik lämna wo i tredje set på grund av sträcknig i låret.
U17
Anneli Sundström i singel fick nöja sig med en vinst.
John Eriksson spelad för första gången i U17 licensierade och gjorde det bra fast det blev idel förluster.
John och Peter Hedman hade det mycket tufft i dubbel.
U15 Nybörjare
Peter Hedman hade det tufft i singel och gick inte vidare.
U13 Nybörjare
Ida Söderlund blev 3 i singel.
C-klassen
Henrik Westerlund var nära att gå vidare från sin pool i singel.
Stefan Fjällman provade för första gången att tävla och gjorde det bra fast det räckte inte för att gå vidare.
Stefan och Staffan Sundström tog guld i dubbel.

 

 

Storsjö c up'en 2004-10-09-10

ABK har varit till Östersund på Storsjöcupen 9-10/10

Resultat
Klass U17
Det gick bra för våra U17 flickor Carolin Granström och Maja Laestander, de vann finalen i dubbel mot Margareta Sethson och Mariana Bäckström-Rick IFK Umeå med 2-1 i set.
I singel förlorade bägge två sina semifinaler och blev trea där.
Anneli Sundström gick inte vidare från sin pool och förlorade även sin  dubbel.
 
Klass U13
Ida Söderlund var på sin första stora tävling och var nära att gå vidare, hon hade tre matchbollar i tredje set men förlorade med 13-12. I sin andra match fick hon stor stryk och i tredje matchen vann ida mot Sara Morad Östersund med 2-1 i set.
 
B-klass.
Erik Sundström och Patrik Hjortberg förlorade var sin match och gick inte vidare, dom spelade dubbel ihop och blev där utslagna direkt.

Inga nyheter är skapade

Anslagstavla

 

 

 

Postadress:
Arvidsjaurs BK - Badminton
Staffan Sundström, Krongatan 35
93334 Arvidsjaur

Kontakt:
Tel: 0705478772
E-post: staffan.arvidsjaur@telia.com

Se all info