Hoppa till sidans innehåll

Alfred Nobel Cup 2012


 

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:59   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    32.48  1:07.20  1:42.73    2:17.94   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:50.71  2:28.10      2:28.10   
Tilde Levander  2000  Järfälla Simsällskap    35.61  1:14.38  1:52.95    2:29.89   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    36.86  1:17.78  2:00.00    2:40.68   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    38.58  1:21.54  2:04.73    2:43.94   
Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    37.18  1:18.61  2:02.61    2:44.04   
Ebba Wiklund  2000  Deje Simsällskap    36.56  1:19.49  2:03.96    2:45.20   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    37.06  1:20.31  2:03.82    2:45.87   
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    37.64  1:19.62  2:02.58    2:46.58   
10  Inez Rydh-Dufva  2001  Karlskoga Simförening    42.17  1:27.85  2:13.35    2:54.46   
11  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    40.12  1:25.73  2:13.15    2:57.33   
12  Mimmi Broström  1999  Karlskoga Simförening    41.59  1:28.28  2:15.25    2:58.37   
13  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    43.02  1:30.10  2:17.90    2:58.59   
14  Tess Rangedahl  2000  Simklubben Solsta    41.17  1:28.56  2:17.35    3:03.54   
15  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    44.52  1:32.81  2:22.46    3:08.14   
16  Emelie Larsson  2000  Simklubben Solsta    45.81  1:37.36  2:29.13    3:16.05   
17  Rebecca Larsson-Tammi  2001  Karlstads Simsällskap    45.89  1:38.54  2:31.24    3:21.42   
18  Anna Bohman  2000  Arvika Simsällskap    46.63  1:39.37  2:36.61    3:30.17   
19  Linn Agerhem  1999  Karlskoga Simförening    46.32  1:45.87  2:46.98    3:47.23   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    31.53  1:05.09  1:38.60    2:12.53   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    32.25  1:06.09  1:40.45    2:14.88   
Maja Plars  1998  Järfälla Simsällskap    1:50.10  2:25.81      2:25.81   
Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening    34.34  1:53.73  2:33.39    2:33.39   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    32.63  1:08.08  1:44.62    2:20.92   
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    33.45  1:48.84  2:23.76    2:23.76   
Elvira Eklund Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    34.50  1:11.64  1:49.66    2:27.52   
Elin Höglander  1997  Karlskoga Simförening    37.01  1:17.87  2:00.24    2:41.37   
Therese Wiik  1997  Karlskoga Simförening    39.33  1:22.70  2:07.26    2:50.44   
Marie Persson  1997  Arvika Simsällskap    41.37  1:26.38  2:13.79    2:59.68   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    30.79  1:03.26  1:36.75    2:09.57   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    33.22  1:07.42  1:42.61    2:19.26   
Johanna Nilsson  1996  Arvika Simsällskap    33.89  1:49.42  2:24.10    2:24.10   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    33.37  1:49.38  2:25.37    2:25.37   
Nathalie Israelsson  1994  Karlskoga Simförening    35.99  1:15.33  1:55.87    2:34.93   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:59 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:59   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    31.66        1:07.78   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    33.54        1:11.76   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    34.91        1:17.25   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    35.95        1:18.06   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    36.48        1:23.06   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    38.53        1:25.76   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    41.10        1:27.87   
Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening    41.41        1:29.16   
Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    38.95        1:29.78   
10  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    40.33        1:29.86   
11  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    46.68        1:41.95   
12  Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap    49.30        1:53.12   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    30.54        1:04.94   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    33.49        1:13.84   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    33.75        1:15.82   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oscar Olsson  1997  Järfälla Simsällskap    33.13        1:12.85   
Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening    35.78        1:15.38   
Ognjen Blagojevic  1997  Karlskoga Simförening    34.26        1:16.45   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Karlsson  1994  Arvika Simsällskap    32.19        1:09.16   
Anton Gelin  1995  Köpings Simsällskap    34.42        1:15.02   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:59 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:59   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap    41.28        1:26.79   
Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    42.86        1:29.46   
Kajsa Björck-Teuscher  1999  Grums Simsällskap    42.51        1:30.14   
Ebba Wiklund  2000  Deje Simsällskap    45.68        1:35.06   
Lovisa Grubb  2000  Grums Simsällskap    44.90        1:37.57   
Josefin Derring  2000  Karlskoga Simförening    47.02        1:39.07   
Tova Wauge  2000  Köpings Simsällskap    49.85        1:41.26   
Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    48.68        1:42.01   
Tess Rangedahl  2000  Simklubben Solsta    47.17        1:42.50   
10  Emelie Larsson  2000  Simklubben Solsta    51.07        1:44.39   
11  Mimmi Broström  1999  Karlskoga Simförening    50.93        1:44.98   
12  Tilde Olsson  2002  Simklubben Solsta    52.27        1:45.35   
13  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    50.25        1:45.58   
14  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    51.98        1:46.46   
15  Matilda Jungstedt  2001  Köpings Simsällskap    51.46        1:48.99   
16  Emma Waara  2000  Karlskoga Simförening    53.43        1:51.40   
17  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    53.77        1:53.06   
18  Kenza Bennani  2000  Karlstads Simsällskap    52.56        1:53.24   
19  Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    54.10        1:54.16   
20  Mathilda Sand  2000  Karlskoga Simförening    53.59        1:54.65   
21  Mathilda Thorsén  2001  Köpings Simsällskap    57.15        1:56.75   
22  Elin Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    55.36        1:56.92   
23  Alma Ålskog  1999  Karlskoga Simförening    55.89        1:57.66   
24  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    57.34        1:59.92   
Anna Bohman  2000  Arvika Simsällskap            DSQ   
Frida Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Johanna Parsberg  2000  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Majken Pettersson  2001  Arvika Simsällskap            DSQ   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening            DSQ   
Wilma Åhling  2002  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    37.08        1:17.26   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    42.11        1:28.11   
Hanna Derring  1997  Karlskoga Simförening    44.01        1:34.84   
Amanda Chienh  1997  Karlskoga Simförening    44.88        1:35.45   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    36.00        1:17.65   
Yvonne Katana  1994  Karlskoga Simförening    36.90        1:19.53   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    38.11        1:22.20   
Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb    45.04        1:34.85   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:59 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:59   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    32.97        1:08.57   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    40.08        1:23.05   
Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap    41.35        1:24.57   
David Karlsson  1999  Järfälla Simsällskap    41.31        1:24.99   
Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta    41.36        1:25.63   
Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap    42.07        1:25.73   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    43.96        1:30.30   
Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    42.82        1:31.25   
Tobias Klasson  2000  Grums Simsällskap    49.89        1:42.61   
10  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    52.67        1:49.44   
11  Victor Lübeck  2002  Karlskoga Simförening    56.13        1:51.54   
12  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap    54.67        1:55.28   
13  Benjamin Edenvik  2003  Karlskoga Simförening    59.80        2:02.85   
14  Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    1:03.56        2:06.19   
Carl-Albin Jungeblad  2001  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Axel Widström  1998  Karlstads Simsällskap    33.54        1:09.93   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    33.98        1:10.32   
Alexander Kubat  1998  Järfälla Simsällskap    36.22        1:13.07   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    36.01        1:13.80   
Anton Klasson  1998  Grums Simsällskap    36.25        1:15.28   
Alexander Söderberg  1998  Järfälla Simsällskap    38.17        1:16.91   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap    33.26        1:07.99   
Drago Blagojevic  1995  Karlskoga Simförening    33.67        1:12.15   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:59 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  11:15   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:22.65  2:51.37  4:28.07    5:47.05   
Emelie Nilsson  1999  Karlskoga Simförening    1:27.37  3:00.90  5:30.61    6:10.18   
Kajsa Björck-Teuscher  1999  Grums Simsällskap    1:31.91  3:13.57  4:55.14    6:20.47   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    1:31.60  3:12.46  5:00.84    6:29.92   
Filippa Strömberg  1999  Grums Simsällskap    1:39.51  3:16.26  5:15.56    6:42.88   
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    1:37.75  3:22.98  5:19.27    6:43.77   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    1:42.88  3:25.56  5:17.55    6:45.98   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:10.63  2:29.48  4:02.15    5:12.82   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:13.59  2:34.99  4:04.87    5:16.90   
Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    1:21.81  2:57.80  4:38.19    5:56.89   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:12.40  2:34.81  4:07.61    5:20.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  11:15 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  12:05   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 6, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    1:12.55  2:28.76  3:46.65  5:06.46  10:18.96   
          6:24.83  7:43.99  9:02.43       
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:13.58  2:34.87  3:55.88  5:17.37  10:34.43   
          6:38.22  8:00.28  9:20.32       
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:14.91  2:36.93  3:58.14  5:16.56  10:34.63   
          6:36.75  7:57.04  9:18.27       
Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening    1:13.71  2:36.48  3:58.36  5:19.62  10:39.57   
          6:41.94  8:04.02  9:25.11       
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    1:14.60  2:36.68  3:58.09  5:18.67  10:51.17   
          6:41.74  8:05.60  9:29.25       
Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    1:17.22  2:43.79  4:10.53  5:36.59  11:20.54   
          7:03.49  8:30.75  9:57.20       
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    1:21.09  2:47.42  4:15.57  5:44.26  11:35.47   
          7:12.73  9:26.41  10:56.87       
                     
 
Gren 6, 800m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:32.03  2:12.06  3:19.56  4:28.43  9:04.13   
          5:37.11  6:46.55  7:56.22       
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.31  2:18.47  3:30.84  4:43.92  9:34.05   
          5:57.28  7:10.99  8:24.15       
Jonas Karlsson-Thell  1998  Karlskoga Simförening    1:06.10  2:18.40  3:31.52  4:45.31  9:41.10   
          6:00.25  7:14.85  8:30.47       
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    1:10.00  2:24.50  3:39.05  4:54.06  9:47.41   
          6:07.94  7:20.90  8:34.28       
Alexander Kubat  1998  Järfälla Simsällskap    1:10.22  2:25.32  3:41.24  4:58.00  9:59.99   
          6:15.38  7:30.75  8:46.24       
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    1:48.55  2:46.51  3:44.77  5:02.90  10:13.23   
          6:21.46  7:39.50  8:57.75       
Alexander Söderberg  1998  Järfälla Simsällskap    1:48.43  2:49.24  3:48.43  5:11.56  10:49.81   
          6:36.09  8:00.17  9:25.86       
Daniel Katana  1998  Karlskoga Simförening    1:15.97  2:38.08  4:02.09  5:27.04  11:01.35   
          6:52.49  8:16.79  9:41.37       
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    1:15.92  2:39.50  4:04.66  5:30.55  11:12.01   
          6:58.10  8:23.23  9:48.79       
                     
 
Gren 6, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Mathias Wester  1997  Karlskoga Simförening    1:14.30  2:36.33  4:01.55  5:27.82  10:56.98   
          6:53.15  8:15.16  9:37.84       
                     
 
Gren 6, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Johan Karlsson  1994  Arvika Simsällskap    1:10.23  2:26.62  3:43.14  5:00.34  10:09.82   
          6:18.56  7:36.49  8:55.16       
Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap    1:10.91  2:29.59  3:48.74  5:07.86  10:24.54   
          6:28.04  8:26.84  9:46.66       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  12:05 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  15:42   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 7, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    43.73  1:33.99  2:26.38    3:20.13   
Filippa Strömberg  1999  Grums Simsällskap    43.80  1:35.75  2:32.42    3:30.25   
                     
 
Gren 7, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    34.47  1:12.63  1:51.12    2:29.23   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    35.73  1:15.48  1:55.70    2:35.82   
                     
 
Gren 7, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elvira Eklund Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    37.30  1:19.78  2:04.08    2:47.96   
Amanda Chienh  1997  Karlskoga Simförening    40.34  1:28.90  2:19.76    3:11.80   
                     
 
Gren 7, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    34.00  1:12.33  1:51.43    2:29.18   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    36.34  1:16.19  2:01.02    2:47.79   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  15:42 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:03   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 8, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    32.77  1:11.94  1:56.56    2:31.95   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    37.56  1:21.64  2:12.41    2:48.68   
Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening    37.50  1:22.45  2:13.99    2:49.22   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    38.32  1:25.16  2:18.45    2:58.26   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    37.29  1:24.69  2:19.84    3:00.68   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    38.71  1:26.29  2:21.48    3:00.83   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    40.24  1:26.20  2:21.52    3:01.91   
Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap    42.48  1:29.38  2:25.57    3:07.51   
David Karlsson  1999  Järfälla Simsällskap    40.99  1:29.65  2:30.40    3:13.29   
10  Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    44.40  1:35.84  2:32.62    3:15.84   
11  Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap    43.27  1:36.70  2:37.06    3:26.20   
12  Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening    45.04  1:40.38  2:42.13    3:32.33   
Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap            DSQ   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Oliver Fernandez-Granqvist  2002  Karlskoga Simförening            DSQ   
Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap            DSQ   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap            DSQ   
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    32.87  1:11.07  1:54.56    2:27.60   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    30.79  1:11.39  1:56.17    2:29.82   
Axel Widström  1998  Karlstads Simsällskap    33.16  1:10.42  1:57.67    2:37.93   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    33.36  1:15.57  2:02.04    2:37.94   
Alexander Söderberg  1998  Järfälla Simsällskap    35.60  1:17.96  2:06.39    2:43.42   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    38.18  1:20.53  2:11.77    2:51.32   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ognjen Blagojevic  1997  Karlskoga Simförening    31.93  1:12.74  1:55.91    2:33.02   
Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening    38.51  1:24.72  2:12.99    2:49.08   
Mathias Wester  1997  Karlskoga Simförening    37.89  1:24.04  2:12.17    2:50.54   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Karlsson  1994  Arvika Simsällskap    33.31  1:17.75  2:07.20    2:44.76   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:03 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:38   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 9, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Tilde Levander  2000  Järfälla Simsällskap    1:15.63  2:35.14  3:53.76    5:10.16   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:16.35  2:35.09  3:54.47    5:12.81   
Emelie Nilsson  1999  Karlskoga Simförening    1:14.42  2:38.05  4:00.67    5:21.76   
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap    1:17.26  2:39.79  4:05.11    5:28.38   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    1:21.48  2:47.03  4:12.00    5:33.02   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    1:20.98  2:46.54  4:13.22    5:35.77   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    1:23.67  2:54.13  4:25.50    5:50.96   
Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    1:25.25  2:57.78  4:30.41    5:54.36   
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    1:26.28  2:58.37  4:30.90    6:04.62   
10  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    1:27.68  3:02.75  4:38.40    6:09.40   
11  Mimmi Broström  1999  Karlskoga Simförening    1:31.38  3:05.90  4:42.61    6:17.16   
12  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    1:34.02  3:14.55  4:54.53    6:25.35   
13  Viktoria Schützer  1999  Arvika Simsällskap    1:31.84  3:12.51  4:53.91    6:25.56   
14  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    1:32.28  3:12.69  4:55.21    6:27.11   
15  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    1:32.87  3:13.22  4:55.42    6:27.65   
16  Rebecca Larsson-Tammi  2001  Karlstads Simsällskap    1:39.96  3:25.19  5:10.88    6:49.41   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening            DNS   
                     
 
Gren 9, 400m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:07.65  2:17.87  3:28.09    4:37.41   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.29  2:19.79  3:32.26    4:44.71   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    1:10.29  2:23.85  3:37.14    4:50.22   
Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    1:10.98  2:28.12  3:47.65    5:02.84   
Maja Plars  1998  Järfälla Simsällskap    1:14.99  2:36.02  3:55.61    5:14.81   
                     
 
Gren 9, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:09.77  2:22.99  3:35.78    4:48.48   
Hanna Derring  1997  Karlskoga Simförening    1:18.47  2:44.04  4:11.32    5:37.66   
Therese Wiik  1997  Karlskoga Simförening    1:23.13  2:53.16  4:24.64    5:55.93   
Marie Persson  1997  Arvika Simsällskap    1:28.60  3:05.13  4:43.61    6:20.53   
                     
 
Gren 9, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:06.51  2:15.78  3:25.62    4:34.87   
Johanna Nilsson  1996  Arvika Simsällskap    1:14.22  2:32.42  3:51.03    5:06.54   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:38 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:51   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 10, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta    40.53  1:27.32  2:15.17    3:02.10   
Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    42.72  1:31.09  2:20.69    3:09.78   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    47.07  1:39.12  2:31.87    3:22.51   
Victor Krohn  2002  Karlstads Simsällskap    56.27  1:56.53  2:59.15    3:59.78   
                     
 
Gren 10, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    35.20  1:16.25  1:57.94    2:39.55   
Alexander Kubat  1998  Järfälla Simsällskap    39.45  1:22.98  2:06.15    2:48.35   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    39.63  1:25.24  2:11.51    2:59.21   
                     
 
Gren 10, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oscar Olsson  1997  Järfälla Simsällskap    39.45  1:22.81  2:06.72    2:48.66   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:51 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  17:04   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 11, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    36.31  1:14.49  1:53.32    2:30.55   
Inez Rydh-Dufva  2001  Karlskoga Simförening    43.15  1:28.41  2:13.41    2:56.20   
Filippa Strömberg  1999  Grums Simsällskap    43.30  1:29.81  2:17.73    3:03.67   
Tova Wauge  2000  Köpings Simsällskap    45.01  1:33.95  2:24.46    3:07.74   
Tess Rangedahl  2000  Simklubben Solsta    46.34  1:39.27  2:34.89    3:25.83   
                     
 
Gren 11, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    37.14  1:15.56  1:54.54    2:32.51   
                     
 
Gren 11, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    37.26  1:17.21  1:57.67    2:38.14   
Elin Höglander  1997  Karlskoga Simförening    42.05  1:28.18  2:16.14    3:01.54   
Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    44.47  1:33.77  2:24.18    3:11.56   
Therese Wiik  1997  Karlskoga Simförening    46.34  1:37.08  2:28.95    3:18.04   
                     
 
Gren 11, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nathalie Israelsson  1994  Karlskoga Simförening    41.26  1:25.72  2:10.57    2:54.23   
Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb    39.99  1:24.92  2:11.16    2:56.90   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  17:04 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  17:17   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    31.39        1:03.78   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    32.24        1:07.46   
Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    33.17        1:10.65   
Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    33.23        1:10.92   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    34.78        1:13.30   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    36.65        1:17.53   
Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap    37.74        1:18.83   
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap    39.20        1:23.55   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap    40.08        1:24.67   
10  Nicolai Olsson  2002  Simklubben Solsta    40.98        1:25.62   
11  Thim Rangedahl  2002  Simklubben Solsta    42.07        1:28.94   
12  Tobias Klasson  2000  Grums Simsällskap    41.44        1:31.69   
13  Victor Lübeck  2002  Karlskoga Simförening    46.00        1:34.85   
14  Jesper Svensson  2002  Arvika Simsällskap    43.75        1:35.76   
15  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap    45.45        1:37.20   
16  Victor Krohn  2002  Karlstads Simsällskap    48.81        1:41.51   
17  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    46.31        1:43.75   
18  Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    51.42        1:45.13   
19  Oliver Fernandez-Granqvist  2002  Karlskoga Simförening    50.24        1:45.17   
20  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    48.63        1:45.47   
21  Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    50.39        1:45.82   
22  Carl-Albin Jungeblad  2001  Karlstads Simsällskap    51.93        1:50.44   
23  Benjamin Edenvik  2003  Karlskoga Simförening    57.00        2:02.66   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonas Karlsson-Thell  1998  Karlskoga Simförening    29.96        1:02.42   
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    30.57        1:03.15   
Anton Klasson  1998  Grums Simsällskap    29.88        1:03.16   
Daniel Katana  1998  Karlskoga Simförening    32.45        1:07.80   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    33.04        1:10.24   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mathias Wester  1997  Karlskoga Simförening    32.97        1:08.40   
Andreas Magnusson  1997  Arvika Simsällskap    34.35        1:11.75   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap    27.95        58.04   
Drago Blagojevic  1995  Karlskoga Simförening    29.35        1:01.67   
Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap    29.71        1:02.08   
Anton Gelin  1995  Köpings Simsällskap    29.43        1:02.12   
Johan Karlsson  1994  Arvika Simsällskap    29.89        1:02.82   
Adam Ardinge  1996  Karlskoga Simförening    30.23        1:03.11   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  17:17 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  14 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  09:41   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 13, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    31.82  1:08.79  1:45.64    2:20.95   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    33.02  1:10.17  1:48.10    2:23.97   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    33.47  1:11.11  1:49.40    2:25.53   
Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening    33.62  1:11.21  1:50.23    2:25.80   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    35.55  1:13.95  1:53.96    2:32.25   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    37.19  1:17.29  1:57.54    2:34.72   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    35.70  1:16.75  1:57.25    2:35.60   
Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    36.24  1:17.05  1:58.87    2:38.06   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    36.62  1:17.00  1:59.01    2:38.60   
10  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    36.32  1:18.64  2:01.37    2:40.26   
11  Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    36.51  1:18.93  2:02.88    2:40.40   
12  Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap    36.87  1:18.44  2:00.54    2:42.58   
13  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    36.69  1:20.55  2:06.36    2:48.02   
14  David Karlsson  1999  Järfälla Simsällskap    37.74  1:21.37  2:07.09    2:49.98   
                     
 
Gren 13, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    30.13  1:02.43  1:35.94    2:09.26   
Jonas Karlsson-Thell  1998  Karlskoga Simförening    30.50  1:04.38  1:39.21    2:13.59   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    30.49  1:04.97  1:40.49    2:15.31   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    32.77  1:09.29  1:46.36    2:21.89   
Alexander Söderberg  1998  Järfälla Simsällskap    32.11  1:06.94  1:45.58    2:22.12   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    32.16  1:08.44  1:46.14    2:22.86   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    34.09  1:12.92  1:52.94    2:32.93   
Axel Widström  1998  Karlstads Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 13, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening    35.40  1:14.14  1:54.25    2:32.42   
                     
 
Gren 13, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Gelin  1995  Köpings Simsällskap    32.89  1:09.70  1:48.00    2:24.79   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  14 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  09:41 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  14 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  09:48   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 14, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    39.59        1:22.07   
Emelie Nilsson  1999  Karlskoga Simförening    38.69        1:25.50   
Ebba Wiklund  2000  Deje Simsällskap    38.70        1:26.40   
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    41.41        1:27.15   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    39.26        1:27.54   
Kajsa Björck-Teuscher  1999  Grums Simsällskap    40.52        1:27.72   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    41.40        1:31.96   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    43.30        1:33.42   
Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    42.43        1:34.01   
10  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    45.97        1:38.31   
                     
 
Gren 14, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    32.92        1:09.43   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    33.69        1:10.93   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    33.86        1:13.16   
Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening    35.28        1:20.71   
                     
 
Gren 14, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elvira Eklund Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    35.77        1:16.07   
Elin Höglander  1997  Karlskoga Simförening    38.63        1:23.90   
Amanda Chienh  1997  Karlskoga Simförening    40.38        1:28.45   
                     
 
Gren 14, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    33.31        1:10.59   
Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    33.98        1:13.93   
Nathalie Israelsson  1994  Karlskoga Simförening    38.65        1:22.87   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  14 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  09:48 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  14 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:06   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 15, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta    40.73        1:25.51   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    45.26        1:33.84   
Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap    45.17        1:35.79   
Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    45.02        1:35.80   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    45.20        1:35.83   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    46.33        1:39.19   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap    48.54        1:42.84   
Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening    51.63        1:48.30   
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap    51.48        1:49.77   
10  Victor Krohn  2002  Karlstads Simsällskap    53.92        1:51.32   
11  Oliver Fernandez-Granqvist  2002  Karlskoga Simförening    57.94        2:00.88   
12  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    58.95        2:01.58   
13  Tobias Klasson  2000  Grums Simsällskap    58.60        2:04.07   
14  Victor Lübeck  2002  Karlskoga Simförening    1:03.97        2:12.78   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    34.25        1:13.71   
Alexander Kubat  1998  Järfälla Simsällskap    37.96        1:19.98   
Daniel Katana  1998  Karlskoga Simförening    43.69        1:32.17   
                     
 
Gren 15, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ognjen Blagojevic  1997  Karlskoga Simförening    36.37        1:16.25   
Oscar Olsson  1997  Järfälla Simsällskap    38.97        1:20.38   
                     
 
Gren 15, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Drago Blagojevic  1995  Karlskoga Simförening    33.43        1:11.03   
André Lauri  1996  Karlskoga Simförening    33.91        1:12.59   
Anton Gelin  1995  Köpings Simsällskap    39.39        1:23.60   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  14 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:06 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  14 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:21   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 16, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    33.90        1:10.22   
Inez Rydh-Dufva  2001  Karlskoga Simförening    42.48        1:23.93   
Tova Wauge  2000  Köpings Simsällskap    44.01        1:27.28   
Ebba Wiklund  2000  Deje Simsällskap    43.42        1:29.31   
Lovisa Grubb  2000  Grums Simsällskap    42.39        1:29.34   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    45.17        1:30.89   
Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    47.36        1:36.32   
Minna Johansson  2000  Örebro Simallians    46.97        1:37.16   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    46.17        1:38.06   
10  Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    47.17        1:38.83   
11  Mimmi Broström  1999  Karlskoga Simförening    50.38        1:40.06   
12  Alma Ålskog  1999  Karlskoga Simförening    49.99        1:40.23   
13  Mathilda Sand  2000  Karlskoga Simförening    48.57        1:42.22   
14  Rebecca Larsson-Tammi  2001  Karlstads Simsällskap    51.06        1:42.91   
15  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    50.52        1:43.36   
16  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    51.20        1:44.76   
17  Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    50.23        1:46.15   
18  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    54.09        1:48.77   
19  Frida Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    57.85        2:00.68   
20  Tyra König  2002  Örebro Simallians    58.43        2:01.25   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening            DSQ   
Elin Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Terese Engström  1999  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linda Sköld  1998  Karlstads Simsällskap    39.65        1:21.65   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    35.20        1:12.99   
Elvira Eklund Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    37.41        1:16.91   
Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    43.59        1:28.70   
Emma Seger  1997  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Yvonne Katana  1994  Karlskoga Simförening    42.26        1:26.09   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  14 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:21 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  14 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:31   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 17, 400m Medley Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:14.53  2:32.72  4:02.24    5:11.11   
                     
 
Gren 17, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mathias Wester  1997  Karlskoga Simförening    1:29.98  3:03.10  4:44.63    6:05.75   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  14 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:31 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  14 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  11:11   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 18, 800m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:15.10  2:32.62  3:49.59  5:07.91  10:21.78   
          6:27.60  7:47.57  9:06.48       
Tilde Levander  2000  Järfälla Simsällskap    1:15.28  2:35.81  3:56.74  5:18.06  10:33.80   
          6:37.87  7:58.07  9:18.27       
Filippa Strömberg  1999  Grums Simsällskap    1:19.52  2:46.81  4:17.82  5:49.54  11:51.94   
          7:20.79  8:52.53  10:24.73       
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    1:24.95  2:55.68  4:28.42  6:02.18  12:22.07   
          7:36.21  9:13.88  10:50.98       
                     
 
Gren 18, 800m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.31  2:18.96  3:29.79  4:41.15  9:23.80   
          5:51.52  7:02.05  8:14.12       
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:09.36  2:21.26  3:33.69  4:46.71  9:42.06   
          6:00.27  7:14.47  8:28.95       
Linn Gustafsson  1998  Karlstads Simsällskap    1:17.94  2:41.66  4:06.64  5:31.65  11:02.04   
          6:55.13  8:19.33  9:42.11       
Maja Plars  1998  Järfälla Simsällskap    1:16.60  2:38.65  4:03.08  5:29.60  11:05.63   
          6:55.66  8:20.01  9:44.16       
                     
 
Gren 18, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:10.09  2:23.31  3:37.59  4:51.98  9:54.44   
          6:06.25  7:22.38  8:38.67       
Hanna Derring  1997  Karlskoga Simförening    1:20.26  2:47.68  4:17.61  5:47.20  11:40.36   
          8:00.77  9:30.10  10:58.93       
Therese Wiik  1997  Karlskoga Simförening    1:22.78  2:53.56  4:25.29  5:57.47  12:04.60   
          7:29.85  9:02.52  10:35.23       
                     
 
Gren 18, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:07.60  2:18.18  3:28.96  4:41.48  9:37.71   
          5:54.04  7:08.63  8:23.19       
Ida Johansson  1996  Örebro Simallians    1:09.52  2:22.82  3:37.89  4:53.19  9:57.56   
          6:08.60  7:24.75  8:41.31       
Johanna Nilsson  1996  Arvika Simsällskap    1:13.62  2:33.17  3:54.10  5:14.26  10:33.87   
          6:35.07  7:56.19  9:16.76       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  14 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  11:11 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  14 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  15:29   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 19, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    40.17  1:29.52  2:18.26    3:05.10   
Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening    45.77  1:40.72  2:37.93    3:34.37   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    49.93  1:48.35  2:49.54    3:47.63   
                     
 
Gren 19, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    32.58  1:10.58  1:48.05    2:26.40   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    35.21  1:17.00  2:01.53    2:49.27   
                     
 
Gren 19, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening    36.44  1:18.26  2:01.51    2:42.19   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  14 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  15:29 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  14 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  15:50   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 20, 200m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    34.68  1:14.35  1:59.50    2:34.99   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    37.07  1:19.22  2:05.61    2:43.30   
Tilde Levander  2000  Järfälla Simsällskap    37.94  1:22.26  2:09.12    2:45.48   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    39.26  1:24.03  2:19.76    2:57.05   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    37.31  1:24.95  2:16.98    2:57.21   
Kajsa Björck-Teuscher  1999  Grums Simsällskap    42.39  1:30.38  2:21.27    3:00.07   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    40.43  1:26.90  2:20.78    3:02.44   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    42.88  1:30.09  2:20.97    3:03.56   
Ebba Wiklund  2000  Deje Simsällskap    41.59  1:32.01  2:24.24    3:05.58   
10  Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    42.16  1:31.15  2:26.50    3:06.31   
11  Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    43.46  1:33.68  2:30.45    3:10.66   
12  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    44.26  1:32.49  2:27.39    3:11.28   
13  Minna Johansson  2000  Örebro Simallians    46.23  1:38.79  2:34.68    3:18.50   
14  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    49.79  1:41.66  2:34.92    3:18.69   
15  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    51.15  1:44.26  2:42.78    3:26.83   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            DSQ   
Magdalena Svensson-Bergkvist  1999  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Rebecca Larsson-Tammi  2001  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 20, 200m Medley Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    33.55  1:12.04  1:56.33    2:29.96   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    34.20  1:14.40  1:58.09    2:33.13   
Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening    35.15  1:20.78  2:07.91    2:48.56   
Linn Gustafsson  1998  Karlstads Simsällskap    38.22  1:23.51  2:12.36    2:51.36   
Maja Plars  1998  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 20, 200m Medley Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    36.39  1:16.42  2:05.25    2:41.58   
Elin Höglander  1997  Karlskoga Simförening    39.73  1:27.42  2:18.35    2:58.57   
                     
 
Gren 20, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    34.06  1:14.16  1:59.28    2:32.34   
Ida Johansson  1996  Örebro Simallians    34.41  1:16.42  2:03.55    2:41.08   
Nathalie Israelsson  1994  Karlskoga Simförening    37.45  1:21.47  2:10.77    2:51.15   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  14 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  15:50 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  14 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:17   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 21, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    1:07.17  2:23.53  3:39.83    4:55.03   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    1:10.31  2:25.25  3:40.78    4:57.86   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:15.01  2:34.83  3:54.94    5:10.12   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:15.43  2:37.03  3:58.51    5:17.40   
Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening    1:17.09  2:39.45  4:00.63    5:19.55   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    1:16.85  2:39.38  4:02.54    5:22.83   
Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    1:16.07  2:40.03  4:04.89    5:27.87   
Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    1:16.31  2:42.32  4:09.28    5:31.29   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:19.72  2:43.95  4:08.79    5:32.52   
10  Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    1:18.16  2:45.00  4:12.05    5:36.18   
11  Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap    1:20.81  2:47.75  4:16.71    5:44.05   
12  David Karlsson  1999  Järfälla Simsällskap    1:22.26  2:51.60  4:19.72    5:49.10   
13  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    1:24.54  2:54.49  4:23.60    5:50.12   
                     
 
Gren 21, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:03.46  2:11.64  3:21.34    4:29.39   
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    1:08.28  2:22.17  3:36.55    4:47.88   
Alexander Kubat  1998  Järfälla Simsällskap    1:09.93  2:24.76  3:38.73    4:53.75   
Alexander Söderberg  1998  Järfälla Simsällskap    1:11.56  2:30.90  3:51.53    5:10.86   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    1:15.44  2:37.61  4:01.35    5:25.86   
                     
 
Gren 21, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Oscar Olsson  1997  Järfälla Simsällskap    1:11.28  2:26.98  3:41.23    4:52.12   
Ognjen Blagojevic  1997  Karlskoga Simförening    1:07.45  2:22.55  3:38.27    4:54.25   
Mathias Wester  1997  Karlskoga Simförening    1:14.11  2:35.06  3:55.93    5:10.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  14 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:17 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  14 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:33   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 22, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    44.03  1:34.89  2:28.25    3:16.40   
Kajsa Björck-Teuscher  1999  Grums Simsällskap    44.98  1:36.19  2:29.95    3:20.79   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    46.19  1:40.18  2:33.01    3:24.08   
Ebba Wiklund  2000  Deje Simsällskap    46.75  1:40.48  2:33.74    3:24.51   
Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    47.83  1:43.43  2:39.52    3:33.16   
Filippa Strömberg  1999  Grums Simsällskap    49.87  1:46.63  2:43.94    3:41.66   
Saga Rönnqvist-Jerlström  2002  Örebro Simallians    49.35  1:48.55  2:49.43    3:45.92   
Sandra Rääf  2000  Örebro Simallians    49.48  1:49.16  2:50.87    3:49.54   
Kenza Bennani  2000  Karlstads Simsällskap    55.11  1:59.28  3:04.19    4:08.56   
10  Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    54.97  2:00.22  3:05.73    4:09.88   
Alicia Momats  2003  Örebro Simallians            DSQ   
Tyra König  2002  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 22, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    37.63  1:18.86  2:02.12    2:46.89   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    40.48  1:26.30  2:13.08    2:58.31   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    42.06  1:28.88  2:15.36    3:01.01   
                     
 
Gren 22, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    42.94  1:32.43  2:21.54    3:08.64   
                     
 
Gren 22, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Johansson  1996  Örebro Simallians    40.62  1:25.75  2:12.07    2:58.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  14 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:33 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  14 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:43   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 23, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    40.75  1:26.97  2:14.23    2:59.12   
Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap    44.01  1:29.14  2:17.57    3:00.68   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    43.90  1:31.91  2:21.97    3:09.47   
                     
 
Gren 23, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    36.36  1:15.46  1:54.64    2:33.28   
Jonas Karlsson-Thell  1998  Karlskoga Simförening    37.17  1:19.77  2:03.19    2:45.98   
Daniel Katana  1998  Karlskoga Simförening    42.85  1:29.02  2:15.23    3:00.75   
                     
 
Gren 23, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap    35.11  1:11.95  1:49.69    2:27.48   
Drago Blagojevic  1995  Karlskoga Simförening    34.63  1:12.59  1:53.41    2:34.41   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  14 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:43 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  14 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  17:01   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 24, 100m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap    32.59        1:07.88   
Emelie Nilsson  1999  Karlskoga Simförening    33.99        1:10.55   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    34.90        1:13.04   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    35.16        1:15.03   
Lovisa Grubb  2000  Grums Simsällskap    35.92        1:16.22   
Tova Wauge  2000  Köpings Simsällskap    37.50        1:16.24   
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    37.91        1:17.92   
Ebba Wiklund  2000  Deje Simsällskap    37.91        1:18.29   
Inez Rydh-Dufva  2001  Karlskoga Simförening    39.12        1:19.09   
10  Mimmi Broström  1999  Karlskoga Simförening    39.71        1:20.49   
11  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    39.52        1:21.95   
12  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    39.44        1:22.39   
13  Elin Bohman  2000  Arvika Simsällskap    40.40        1:24.37   
14  Minna Johansson  2000  Örebro Simallians    40.08        1:25.25   
15  Terese Engström  1999  Örebro Simallians    40.57        1:26.01   
16  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    40.66        1:26.50   
17  Mathilda Sand  2000  Karlskoga Simförening    40.34        1:26.84   
18  Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    41.66        1:27.05   
19  Alma Ålskog  1999  Karlskoga Simförening    43.67        1:28.17   
20  Josefin Derring  2000  Karlskoga Simförening    41.07        1:28.23   
21  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    41.84        1:28.62   
22  Sandra Rääf  2000  Örebro Simallians    42.28        1:30.51   
23  Isadora Rosén  2002  Örebro Simallians    44.26        1:33.93   
24  Elin Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    44.14        1:34.19   
24  Mathilda Thorsén  2001  Köpings Simsällskap    44.43        1:34.19   
26  Anna Bohman  2000  Arvika Simsällskap    44.82        1:34.99   
27  Alicia Momats  2003  Örebro Simallians    45.31        1:35.11   
28  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    44.19        1:35.37   
29  Wilma Åhling  2002  Karlskoga Simförening    44.58        1:35.49   
30  Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    44.08        1:35.94   
31  Matilda Jungstedt  2001  Köpings Simsällskap    44.52        1:36.12   
32  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    48.08        1:38.45   
33  Emma Waara  2000  Karlskoga Simförening    47.84        1:39.08   
34  Linn Agerhem  1999  Karlskoga Simförening    48.16        1:46.43   
35  Frida Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    50.35        1:47.17   
36  Tyra König  2002  Örebro Simallians    51.02        1:57.08   
                     
 
Gren 24, 100m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    30.46        1:03.16   
Linn Gustafsson  1998  Karlstads Simsällskap    32.72        1:08.46   
Linda Sköld  1998  Karlstads Simsällskap    33.80        1:09.97   
                     
 
Gren 24, 100m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    32.31        1:05.62   
Elvira Eklund Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    32.78        1:07.53   
Hanna Derring  1997  Karlskoga Simförening    35.49        1:12.75   
Amanda Chienh  1997  Karlskoga Simförening    35.75        1:15.51   
Therese Wiik  1997  Karlskoga Simförening    38.83        1:21.27   
                     
 
Gren 24, 100m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    29.36        59.98   
Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    31.47        1:05.59   
Johanna Nilsson  1996  Arvika Simsällskap    32.07        1:06.28   
Yvonne Katana  1994  Karlskoga Simförening    32.52        1:08.07   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  14 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  17:01 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  15:32   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Wilma Åhling  2002  Karlskoga Simförening            47.22   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening            47.39   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            47.67   
Tilde Olsson  2002  Simklubben Solsta            48.28   
Elin Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            49.27   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap            49.62   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening            51.12   
Frida Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            51.92   
Nellie Mattsson  2002  Karlstads Simsällskap            52.57   
10  Frida Eriksson  2004  Karlskoga Simförening            1:08.86   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer, Finaler 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap            38.71   
Inez Rydh-Dufva  2001  Karlskoga Simförening            39.83   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening            43.30   
Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening            45.15   
Rebecca Larsson-Tammi  2001  Karlstads Simsällskap            46.62   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening            48.11   
Matilda Jungstedt  2001  Köpings Simsällskap            50.19   
Matilda Block  2001  Karlstads Simsällskap            56.02   
Mathilda Thorsén  2001  Köpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap            37.35   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap            37.49   
Tilde Levander  2000  Järfälla Simsällskap            37.87   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap            38.43   
Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap            38.47   
Lovisa Grubb  2000  Grums Simsällskap            39.71   
Ebba Wiklund  2000  Deje Simsällskap            39.76   
Tess Rangedahl  2000  Simklubben Solsta            39.81   
Tova Wauge  2000  Köpings Simsällskap            40.76   
10  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening            40.88   
11  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap            44.34   
12  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap            44.83   
13  Mathilda Sand  2000  Karlskoga Simförening            47.34   
14  Emelie Larsson  2000  Simklubben Solsta            49.69   
15  Emma Waara  2000  Karlskoga Simförening            51.35   
16  Johanna Parsberg  2000  Karlstads Simsällskap            53.55   
17  Josefin Derring  2000  Karlskoga Simförening            54.65   
18  Kenza Bennani  2000  Karlstads Simsällskap            58.65   
                     
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap            33.30   
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap            36.41   
Emelie Nilsson  1999  Karlskoga Simförening            38.78   
Filippa Strömberg  1999  Grums Simsällskap            40.28   
Kajsa Björck-Teuscher  1999  Grums Simsällskap            40.33   
Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap            43.16   
Alma Ålskog  1999  Karlskoga Simförening            47.68   
Linn Agerhem  1999  Karlskoga Simförening            53.64   
Viktoria Schützer  1999  Arvika Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap            33.64   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap            33.81   
Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening            34.93   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap            35.99   
Maja Plars  1998  Järfälla Simsällskap            36.48   
Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening            33.65   
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap            34.58   
Elvira Eklund Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            34.83   
Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening            40.44   
Elin Höglander  1997  Karlskoga Simförening            40.77   
Hanna Derring  1997  Karlskoga Simförening            42.42   
Amanda Chienh  1997  Karlskoga Simförening            43.22   
Therese Wiik  1997  Karlskoga Simförening            43.42   
                     
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            32.12   
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap            34.36   
Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening            36.07   
Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb            37.20   
Nathalie Israelsson  1994  Karlskoga Simförening            39.54   
Yvonne Katana  1994  Karlskoga Simförening            40.44   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  15:32 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  17:24   
  Arrangör  Karlskoga SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 oktober 2012         
 
 
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap            43.95   
Nicolai Olsson  2002  Simklubben Solsta            44.62   
Victor Krohn  2002  Karlstads Simsällskap            48.10   
Victor Lübeck  2002  Karlskoga Simförening            49.20   
Jesper Svensson  2002  Arvika Simsällskap            49.28   
Thim Rangedahl  2002  Simklubben Solsta            49.71   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap            51.27   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening            51.28   
Oliver Fernandez-Granqvist  2002  Karlskoga Simförening            51.65   
10  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            54.58   
11  Benjamin Edenvik  2003  Karlskoga Simförening            56.64   
12  Gabriel Gunnarsson  2002  Karlskoga Simförening            1:06.10   
                     
 
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            35.23   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            38.59   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap            38.65   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap            39.32   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            43.60   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap            55.67   
Carl-Albin Jungeblad  2001  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap            32.92   
Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap            39.73   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap            39.86   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening            41.35   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening            42.90   
Tobias Klasson  2000  Grums Simsällskap            44.51   
Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening            45.15   
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap            46.03   
Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            51.11   
                     
 
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap            34.98   
Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening            35.55   
David Karlsson  1999  Järfälla Simsällskap            37.80   
Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap            39.94   
Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap            40.24   
Vilhelm Lovén  1999  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Axel Widström  1998  Karlstads Simsällskap            32.83   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap            33.13   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap            33.22   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap            33.52   
Jonas Karlsson-Thell  1998  Karlskoga Simförening            34.15   
Anton Klasson  1998  Grums Simsällskap            34.37   
Alexander Kubat  1998  Järfälla Simsällskap            34.51   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap            34.68   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap            35.37   
10  Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap            36.38   
11  Alexander Söderberg  1998  Järfälla Simsällskap            36.95   
12  Daniel Katana  1998  Karlskoga Simförening            39.15   
                     
 
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ognjen Blagojevic  1997  Karlskoga Simförening            33.80   
Oscar Olsson  1997  Järfälla Simsällskap            36.77   
Andreas Magnusson  1997  Arvika Simsällskap            40.29   
Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            31.58   
Drago Blagojevic  1995  Karlskoga Simförening            32.26   
Johan Karlsson  1994  Arvika Simsällskap            33.36   
Adam Ardinge  1996  Karlskoga Simförening            35.15   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  13 oktober 2012 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  17:24 
 
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP4 / Alfred Nobel Cup    Utskriftsdatum  13 oktober 2012