Hoppa till sidans innehåll

Resultat Wasasimmet 2012


Resultat Totalt - Officiell

Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Wasasimmet    Utskriftsdatum  02 december 2012   
  Tävlingsort  Filipstad    Utskriftstid  17:06   
  Arrangör  Filipstads Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2012         
 
 
Gren 1, 50m Frisim F 11 år oy, Finaler 
Sponsor: Wasa Sandwich 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emmy Östling  2001  Simsällskapet Mora            32.93   
Miriam Langarap  2002  Lindesbergs Simsällskap            33.91   
Linnéa Englund  2003  Deje Simsällskap            35.35   
Agnes Eklund Ramböl  2001  Simklubben Solsta            36.28   
Elin Karlsson  2001  Simklubben Nautilus            36.36   
Elsa Jansson  2002  Simklubben Nautilus            36.52   
Jennie Lundgren  2001  Simklubben Nautilus            36.85   
Maja Schneider  2001  Simsällskapet Mora            37.43   
Elin Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            37.46   
10  Felicia Lindahl  2001  Simklubben Solsta            37.68   
11  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            38.10   
12  Rebecca Larsson-Tammi  2001  Karlstads Simsällskap            38.28   
13  Jennifer Titus  2002  Lindesbergs Simsällskap            39.73   
14  Alda Wistrand  2001  Simklubben Nautilus            40.11   
15  Ida Lindahl  2002  Arvika Simsällskap            40.62   
16  Frida Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            41.15   
17  Ariadna Karlsson  2001  Simklubben Nautilus            41.32   
18  Linnéa Kartman  2002  Deje Simsällskap            42.81   
19  Lova Svensson  2002  Filipstads Simklubb            42.94   
20  Tilde Stridsberg  2001  Grums Simsällskap            43.14   
21  Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap            43.81   
22  Hanna Angberg  2001  Filipstads Simklubb            44.25   
23  Majken Pettersson  2001  Arvika Simsällskap            44.40   
24  Matilda Block  2001  Karlstads Simsällskap            44.83   
25  Emma Ericsson  2002  Nora Simsällskap            44.86   
26  Hilma Axelzon  2001  Simklubben Nautilus            45.65   
27  Frida Ljudén  2001  Simsällskapet Mora            46.21   
28  Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora            46.36   
29  Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb            46.64   
30  Alva Danielsson  2004  Filipstads Simklubb            46.89   
31  Alva Törling  2001  Nora Simsällskap            47.46   
32  Isabell Strömberg  2001  Grums Simsällskap            47.74   
33  Ina Hodell  2001  Lindesbergs Simsällskap            48.01   
34  Alice Wall Uutela  2001  Filipstads Simklubb            48.98   
35  Ida Nordqvist  2003  Grums Simsällskap            49.18   
36  Linnea Magnusson  2001  Grums Simsällskap            49.51   
37  Ebba Nilsson  2003  Lindesbergs Simsällskap            49.96   
38  Emma Skogman  2003  Arvika Simsällskap            52.33   
39  Eveline Sjödin  2001  Lindesbergs Simsällskap            52.79   
40  Tyra Danielsson  2002  Filipstads Simklubb            54.33   
41  Emily Magnusson  2002  Arvika Simsällskap            54.44   
42  Emma Skoglund  2003  Arvika Simsällskap            59.79   
43  Alexandra Bergqvist  2003  Filipstads Simklubb            1:05.13   
44  Adina Borg  2004  Filipstads Simklubb            1:22.88   
45  Lhea Svensson  2005  Filipstads Simklubb            1:27.06   
Miriam Nygren  2001  Karlstads Simsällskap            DNS   
Nellie Mattsson  2002  Karlstads Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 2, 50m Frisim P 11 år oy, Finaler 
Sponsor: Wasa Sandwich 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            28.35   
Anton Ingves  2001  Säffle Simsällskap            32.01   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap            34.18   
Michal Laszewski  2002  Lindesbergs Simsällskap            35.99   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            37.94   
Filip Levin  2002  Arvika Simsällskap            38.09   
Hannes Börjel  2002  Nora Simsällskap            38.40   
Thim Rangedahl  2002  Simklubben Solsta            39.08   
Jesper Johansson  2001  Filipstads Simklubb            39.88   
10  Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap            40.01   
11  Emil Gestsson  2002  Nora Simsällskap            40.18   
12  Andreas Thungren  2002  Simklubben Nautilus            40.87   
13  Alexander Baden Åskag  2002  Nora Simsällskap            45.81   
14  Viktor Svärd-Johansson  2001  Karlstads Simsällskap            46.37   
15  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap            47.38   
16  Aron Wistrand  2003  Simklubben Nautilus            58.96   
Carl-Albin Jungeblad  2001  Karlstads Simsällskap            DNS   
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora            DNS   
Simon Svensson  2001  Simklubben Nautilus            DNS   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim F 12-13 år, Finaler 
Sponsor: Wasa Sandwich 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap            30.28   
Filippa Strömberg  1999  Grums Simsällskap            31.58   
Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            32.41   
Ebba Wiklund  2000  Deje Simsällskap            32.99   
Awaz Nabi Pour  2000  Simklubben Nautilus            33.81   
Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap            34.07   
Moa Johansson  1999  Deje Simsällskap            34.46   
Michaela Thyberg  2000  Deje Simsällskap            34.52   
Emelie Johansson  2000  Säffle Simsällskap            34.53   
10  Carolina Zinati  2000  Kristinehamns Simsällskap            34.54   
11  Amanda Hagsten  2000  Simklubben Nautilus            34.68   
12  Tess Rangedahl  2000  Simklubben Solsta            34.84   
13  Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora            35.11   
14  Linnéa Ärlegård  1999  Simklubben Nautilus            36.43   
15  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora            37.91   
16  Alice Zetterman  1999  Nora Simsällskap            38.29   
17  Emelie Larsson  2000  Simklubben Solsta            38.59   
18  Lovisa Bergman  2000  Simklubben Nautilus            39.38   
19  Alisa Lund  2000  Karlstads Simsällskap            39.58   
20  Elin Andersson  2000  Kristinehamns Simsällskap            41.64   
21  Michaela Thungren  2000  Simklubben Nautilus            50.92   
Alva Nykvist  1999  Hagfors Simsällskap            DNS   
Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap            DNS   
Johanna Parsberg  2000  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 50m Frisim P 12-13 år, Finaler 
Sponsor: Wasa Sandwich 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora            29.67   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            29.69   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            30.51   
Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta            31.47   
Alexander Karlsson  1999  Simklubben Nautilus            31.85   
Dennis Tillquist  1999  Simklubben Nautilus            32.19   
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap            33.41   
Vilmer Jansson  2000  Simklubben Nautilus            34.46   
Emil Lundgren  2000  Arvika Simsällskap            35.34   
10  Max Hollsten  1999  Kristinehamns Simsällskap            37.43   
11  Daniel Thungren  1999  Simklubben Nautilus            37.96   
12  Filip Karlsson  2000  Kristinehamns Simsällskap            39.69   
13  Miclos Kelecsenyi  2000  Lindesbergs Simsällskap            43.25   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim F 14-15 år, Finaler 
Sponsor: Wasa Sandwich 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Eckerwall  1997  Simklubben Nautilus            28.81   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            30.36   
Cornelia Zetterman  1997  Nora Simsällskap            30.38   
Linda Sköld  1998  Karlstads Simsällskap            31.11   
Linn Gustafsson  1998  Karlstads Simsällskap            31.37   
Elin Larsson  1998  Kristinehamns Simsällskap            34.53   
Alexandra Thungren  1997  Simklubben Nautilus            34.62   
Ida Emilsson  1997  Hagfors Simsällskap            36.25   
Alexandra Andersson  1998  Kristinehamns Simsällskap            DNS   
Julia Larsson  1998  Simklubben Nautilus            DNS   
Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim P 14-15 år, Finaler 
Sponsor: Wasa Sandwich 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anton Klasson  1998  Grums Simsällskap            27.87   
Martin Ericson  1997  Karlstads Simsällskap            29.52   
                     
 
Gren 7, 50m Frisim D 16 år oä, Finaler 
Sponsor: Wasa Sandwich 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            28.69   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb            28.71   
Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus            29.32   
Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb            31.42   
Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus            31.51   
Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap            31.67   
Frida Henriksson  1995  Filipstads Simklubb            31.91   
Elin Lindberg  1996  Simsällskapet Mora            32.03   
Lovisa Nilsson  1994  Simklubben Nautilus            33.67   
10  Alexandra Börjesson  1995  Simklubben Nautilus            33.86   
11  Cornelia Eklöf  1996  Nora Simsällskap            36.09   
12  Ioana Pettersson  1996  Nora Simsällskap            37.55   
Cassandra Eliasson  1991  Kristinehamns Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 8, 50m Frisim H 16 år oä, Finaler 
Sponsor: Wasa Sandwich 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rasmus Borg  1989  Kristinehamns Simsällskap            29.21   
                     
 
Gren 9, 50m Bröstsim F 11 år oy, Finaler 
Sponsor: Wasa Frukost 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emmy Östling  2001  Simsällskapet Mora            45.57   
Linnéa Englund  2003  Deje Simsällskap            45.77   
Miriam Langarap  2002  Lindesbergs Simsällskap            47.21   
Jennifer Titus  2002  Lindesbergs Simsällskap            48.35   
Elsa Jansson  2002  Simklubben Nautilus            48.66   
Maja Schneider  2001  Simsällskapet Mora            49.09   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            49.71   
Agnes Eklund Ramböl  2001  Simklubben Solsta            49.98   
Elin Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            51.12   
10  Elin Karlsson  2001  Simklubben Nautilus            51.20   
11  Matilda Block  2001  Karlstads Simsällskap            51.36   
12  Majken Pettersson  2001  Arvika Simsällskap            51.77   
13  Ida Lindahl  2002  Arvika Simsällskap            52.02   
14  Emma Ericsson  2002  Nora Simsällskap            52.13   
15  Rebecca Larsson-Tammi  2001  Karlstads Simsällskap            52.86   
16  Felicia Lindahl  2001  Simklubben Solsta            53.06   
17  Ina Hodell  2001  Lindesbergs Simsällskap            53.62   
18  Alda Wistrand  2001  Simklubben Nautilus            53.87   
19  Linnea Magnusson  2001  Grums Simsällskap            54.51   
20  Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap            55.24   
21  Frida Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            55.36   
22  Hanna Angberg  2001  Filipstads Simklubb            55.65   
23  Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb            55.73   
24  Frida Ljudén  2001  Simsällskapet Mora            55.90   
25  Alva Törling  2001  Nora Simsällskap            56.18   
26  Isabell Strömberg  2001  Grums Simsällskap            57.59   
27  Hilma Axelzon  2001  Simklubben Nautilus            57.94   
28  Linnéa Kartman  2002  Deje Simsällskap            59.65   
29  Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora            1:00.77   
30  Tyra Danielsson  2002  Filipstads Simklubb            1:01.64   
31  Tilde Stridsberg  2001  Grums Simsällskap            1:01.78   
32  Alice Wall Uutela  2001  Filipstads Simklubb            1:02.78   
33  Eveline Sjödin  2001  Lindesbergs Simsällskap            1:04.12   
34  Ella Göransson  2004  Filipstads Simklubb            1:05.36   
35  Ebba Nilsson  2003  Lindesbergs Simsällskap            1:05.91   
36  Emma Skoglund  2003  Arvika Simsällskap            1:07.49   
Ariadna Karlsson  2001  Simklubben Nautilus            DNS   
Miriam Nygren  2001  Karlstads Simsällskap            DNS   
Nellie Mattsson  2002  Karlstads Simsällskap            DNS   
Alva Danielsson  2004  Filipstads Simklubb            DSQ   
Emily Magnusson  2002  Arvika Simsällskap            DSQ   
Emma Skogman  2003  Arvika Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim P 11 år oy, Finaler 
Sponsor: Wasa Frukost 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            40.66   
Anton Ingves  2001  Säffle Simsällskap            41.32   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap            45.34   
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora            48.29   
Michal Laszewski  2002  Lindesbergs Simsällskap            49.74   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            49.86   
Filip Levin  2002  Arvika Simsällskap            50.78   
Jesper Johansson  2001  Filipstads Simklubb            52.93   
Alexander Baden Åskag  2002  Nora Simsällskap            53.33   
10  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap            55.67   
11  Thim Rangedahl  2002  Simklubben Solsta            56.22   
12  Andreas Thungren  2002  Simklubben Nautilus            1:00.06   
13  Viktor Svärd-Johansson  2001  Karlstads Simsällskap            1:04.37   
14  Hannes Börjel  2002  Nora Simsällskap            1:07.28   
Carl-Albin Jungeblad  2001  Karlstads Simsällskap            DNS   
Simon Svensson  2001  Simklubben Nautilus            DNS   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap            DNF   
Aron Wistrand  2003  Simklubben Nautilus            DSQ   
Emil Gestsson  2002  Nora Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim F 12-13 år, Finaler 
Sponsor: Wasa Frukost 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap            36.94   
Ebba Wiklund  2000  Deje Simsällskap            40.82   
Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora            42.04   
Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora            43.22   
Michaela Thyberg  2000  Deje Simsällskap            44.10   
Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            44.18   
Tess Rangedahl  2000  Simklubben Solsta            44.26   
Emelie Johansson  2000  Säffle Simsällskap            45.91   
Amanda Hagsten  2000  Simklubben Nautilus            46.41   
10  Linnéa Ärlegård  1999  Simklubben Nautilus            46.42   
11  Emelie Larsson  2000  Simklubben Solsta            46.65   
12  Carolina Zinati  2000  Kristinehamns Simsällskap            47.38   
13  Filippa Strömberg  1999  Grums Simsällskap            47.40   
14  Awaz Nabi Pour  2000  Simklubben Nautilus            47.73   
15  Johanna Parsberg  2000  Karlstads Simsällskap            48.45   
16  Alice Zetterman  1999  Nora Simsällskap            48.88   
17  Kenza Bennani  2000  Karlstads Simsällskap            49.92   
18  Moa Johansson  1999  Deje Simsällskap            50.53   
19  Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap            50.63   
20  Lovisa Bergman  2000  Simklubben Nautilus            51.06   
21  Elin Andersson  2000  Kristinehamns Simsällskap            51.25   
22  Alisa Lund  2000  Karlstads Simsällskap            55.18   
23  Michaela Thungren  2000  Simklubben Nautilus            1:06.07   
Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 12, 50m Bröstsim P 12-13 år, Finaler 
Sponsor: Wasa Frukost 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta            37.41   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora            40.49   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            41.20   
Alexander Karlsson  1999  Simklubben Nautilus            42.37   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            44.47   
Vilmer Jansson  2000  Simklubben Nautilus            45.53   
Emil Lundgren  2000  Arvika Simsällskap            46.54   
Max Hollsten  1999  Kristinehamns Simsällskap            48.51   
Dennis Tillquist  1999  Simklubben Nautilus            49.48   
10  Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap            51.05   
11  Filip Karlsson  2000  Kristinehamns Simsällskap            54.24   
12  Miclos Kelecsenyi  2000  Lindesbergs Simsällskap            58.72   
Daniel Thungren  1999  Simklubben Nautilus            DSQ   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim F 14-15 år, Finaler 
Sponsor: Wasa Frukost 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linn Gustafsson  1998  Karlstads Simsällskap    41.32        1:27.06   
Linda Sköld  1998  Karlstads Simsällskap    40.62        1:27.53   
Ella Östling  1997  Simsällskapet Mora    41.87        1:32.30   
Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap    44.32        1:33.15   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    44.27        1:33.44   
Alexandra Thungren  1997  Simklubben Nautilus    45.58        1:44.11   
Elin Larsson  1998  Kristinehamns Simsällskap    48.23        1:46.36   
Alexandra Andersson  1998  Kristinehamns Simsällskap            DNS   
Alva Nykvist  1999  Hagfors Simsällskap            DNS   
Julia Larsson  1998  Simklubben Nautilus            DNS   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim P 14-15 år, Finaler 
Sponsor: Wasa Frukost 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Klasson  1998  Grums Simsällskap    39.66        1:25.78   
Martin Ericson  1997  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m Bröstsim D 16 år oä, Finaler 
Sponsor: Wasa Frukost 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    37.51        1:20.21   
Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus    37.36        1:21.07   
Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus    40.11        1:26.45   
Frida Henriksson  1995  Filipstads Simklubb    40.60        1:26.70   
Elin Lindberg  1996  Simsällskapet Mora    42.35        1:30.66   
Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap    43.02        1:32.64   
Alexandra Börjesson  1995  Simklubben Nautilus    44.01        1:33.52   
Lovisa Nilsson  1994  Simklubben Nautilus    47.19        1:42.77   
Ioana Pettersson  1996  Nora Simsällskap    52.94        1:55.70   
Cornelia Eklöf  1996  Nora Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 17, 50m Ryggsim F 11 år oy, Finaler 
Sponsor: Falu Råg Rut 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emmy Östling  2001  Simsällskapet Mora            39.10   
Elsa Jansson  2002  Simklubben Nautilus            40.53   
Jennie Lundgren  2001  Simklubben Nautilus            40.74   
Miriam Langarap  2002  Lindesbergs Simsällskap            41.08   
Felicia Lindahl  2001  Simklubben Solsta            43.04   
Agnes Eklund Ramböl  2001  Simklubben Solsta            43.88   
Maja Schneider  2001  Simsällskapet Mora            44.00   
Jennifer Titus  2002  Lindesbergs Simsällskap            44.09   
Rebecca Larsson-Tammi  2001  Karlstads Simsällskap            44.28   
10  Elin Karlsson  2001  Simklubben Nautilus            44.31   
10  Ida Lindahl  2002  Arvika Simsällskap            44.31   
12  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            45.21   
13  Elin Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            45.23   
14  Linnéa Englund  2003  Deje Simsällskap            45.91   
15  Frida Ljudén  2001  Simsällskapet Mora            50.80   
16  Alda Wistrand  2001  Simklubben Nautilus            51.09   
17  Frida Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            51.44   
18  Hanna Angberg  2001  Filipstads Simklubb            52.75   
19  Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap            53.24   
20  Tilde Stridsberg  2001  Grums Simsällskap            54.38   
21  Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora            54.67   
22  Linnéa Kartman  2002  Deje Simsällskap            54.94   
23  Linn Berglund  2003  Filipstads Simklubb            56.03   
24  Alva Törling  2001  Nora Simsällskap            56.25   
25  Ina Hodell  2001  Lindesbergs Simsällskap            56.44   
26  Linnea Magnusson  2001  Grums Simsällskap            58.64   
27  Emily Magnusson  2002  Arvika Simsällskap            59.03   
28  Ebba Nilsson  2003  Lindesbergs Simsällskap            59.11   
29  Alva Danielsson  2004  Filipstads Simklubb            1:00.03   
30  Emma Skogman  2003  Arvika Simsällskap            1:02.68   
31  Ida Nordqvist  2003  Grums Simsällskap            1:03.13   
32  Tyra Danielsson  2002  Filipstads Simklubb            1:04.18   
33  Eveline Sjödin  2001  Lindesbergs Simsällskap            1:06.07   
34  Emma Skoglund  2003  Arvika Simsällskap            1:13.60   
Adina Borg  2004  Filipstads Simklubb            DNS   
Miriam Nygren  2001  Karlstads Simsällskap            DNS   
Nellie Mattsson  2002  Karlstads Simsällskap            DNS   
Ariadna Karlsson  2001  Simklubben Nautilus            DSQ   
Hilma Axelzon  2001  Simklubben Nautilus            DSQ   
Matilda Block  2001  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 18, 50m Ryggsim P 11 år oy, Finaler 
Sponsor: Falu Råg Rut 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            34.48   
Anton Ingves  2001  Säffle Simsällskap            41.44   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap            42.03   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            43.11   
Michal Laszewski  2002  Lindesbergs Simsällskap            43.57   
Filip Levin  2002  Arvika Simsällskap            43.93   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap            47.76   
Emil Gestsson  2002  Nora Simsällskap            48.14   
Thim Rangedahl  2002  Simklubben Solsta            48.69   
10  Alexander Baden Åskag  2002  Nora Simsällskap            48.90   
11  Andreas Thungren  2002  Simklubben Nautilus            59.47   
12  Viktor Svärd-Johansson  2001  Karlstads Simsällskap            1:01.25   
Carl-Albin Jungeblad  2001  Karlstads Simsällskap            DNS   
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora            DNS   
Simon Svensson  2001  Simklubben Nautilus            DNS   
Hannes Börjel  2002  Nora Simsällskap            DSQ   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 19, 50m Ryggsim F 12-13 år, Finaler 
Sponsor: Falu Råg Rut 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap            34.67   
Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            37.54   
Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap            38.94   
Filippa Strömberg  1999  Grums Simsällskap            39.07   
Ebba Wiklund  2000  Deje Simsällskap            39.16   
Tess Rangedahl  2000  Simklubben Solsta            40.15   
Michaela Thyberg  2000  Deje Simsällskap            40.66   
Carolina Zinati  2000  Kristinehamns Simsällskap            41.89   
Emelie Johansson  2000  Säffle Simsällskap            42.33   
10  Moa Johansson  1999  Deje Simsällskap            42.53   
11  Amanda Hagsten  2000  Simklubben Nautilus            43.12   
12  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora            43.70   
13  Awaz Nabi Pour  2000  Simklubben Nautilus            44.43   
14  Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora            45.40   
15  Linnéa Ärlegård  1999  Simklubben Nautilus            46.22   
16  Emelie Larsson  2000  Simklubben Solsta            48.72   
17  Alisa Lund  2000  Karlstads Simsällskap            49.18   
18  Lovisa Bergman  2000  Simklubben Nautilus            50.63   
Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap            DNS   
Johanna Parsberg  2000  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 20, 50m Ryggsim P 12-13 år, Finaler 
Sponsor: Falu Råg Rut 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora            35.08   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            36.49   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            37.77   
Alexander Karlsson  1999  Simklubben Nautilus            37.79   
Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta            39.33   
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap            43.69   
Emil Lundgren  2000  Arvika Simsällskap            44.93   
Miclos Kelecsenyi  2000  Lindesbergs Simsällskap            53.83   
Dennis Tillquist  1999  Simklubben Nautilus            DSQ   
Vilmer Jansson  2000  Simklubben Nautilus            DSQ   
                     
 
Gren 21, 100m Ryggsim F 14-15 år, Finaler 
Sponsor: Falu Råg Rut 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    36.37        1:14.55   
Hanna Eckerwall  1997  Simklubben Nautilus    36.17        1:15.45   
Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap    37.41        1:16.54   
Ella Östling  1997  Simsällskapet Mora    38.01        1:17.69   
Cornelia Zetterman  1997  Nora Simsällskap    38.16        1:20.00   
Linn Gustafsson  1998  Karlstads Simsällskap    40.85        1:25.06   
Alexandra Thungren  1997  Simklubben Nautilus    46.82        1:39.08   
Alexandra Andersson  1998  Kristinehamns Simsällskap            DNS   
Alva Nykvist  1999  Hagfors Simsällskap            DNS   
Elin Larsson  1998  Kristinehamns Simsällskap            DNS   
Julia Larsson  1998  Simklubben Nautilus            DNS   
Linda Sköld  1998  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 22, 100m Ryggsim P 14-15 år, Finaler 
Sponsor: Falu Råg Rut 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Klasson  1998  Grums Simsällskap    34.96        1:12.50   
Martin Ericson  1997  Karlstads Simsällskap    37.86        1:18.20   
                     
 
Gren 23, 100m Ryggsim D 16 år oä, Finaler 
Sponsor: Falu Råg Rut 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus    35.98        1:16.33   
Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus    37.46        1:18.51   
Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb    38.66        1:20.51   
Alexandra Börjesson  1995  Simklubben Nautilus    41.84        1:26.55   
Lovisa Nilsson  1994  Simklubben Nautilus    46.26        1:38.81   
                     
 
Gren 25, 25m Fjärilsim F 11 år oy, Finaler 
Sponsor: Wasa Husman 80 år 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elsa Jansson  2002  Simklubben Nautilus            17.49   
Linnéa Englund  2003  Deje Simsällskap            17.57   
Miriam Langarap  2002  Lindesbergs Simsällskap            17.85   
Emmy Östling  2001  Simsällskapet Mora            18.34   
Elin Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            18.51   
Ida Lindahl  2002  Arvika Simsällskap            18.63   
Jennifer Titus  2002  Lindesbergs Simsällskap            18.69   
Rebecca Larsson-Tammi  2001  Karlstads Simsällskap            19.19   
Agnes Eklund Ramböl  2001  Simklubben Solsta            19.54   
10  Elin Karlsson  2001  Simklubben Nautilus            19.70   
11  Jennie Lundgren  2001  Simklubben Nautilus            19.93   
12  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            20.17   
13  Felicia Lindahl  2001  Simklubben Solsta            20.57   
14  Maja Schneider  2001  Simsällskapet Mora            21.42   
15  Frida Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            23.09   
16  Matilda Block  2001  Karlstads Simsällskap            23.33   
17  Alda Wistrand  2001  Simklubben Nautilus            23.98   
18  Linnéa Kartman  2002  Deje Simsällskap            26.21   
19  Ariadna Karlsson  2001  Simklubben Nautilus            26.60   
20  Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb            27.04   
21  Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora            28.63   
22  Frida Ljudén  2001  Simsällskapet Mora            28.76   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap            DNS   
Miriam Nygren  2001  Karlstads Simsällskap            DNS   
Nellie Mattsson  2002  Karlstads Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 26, 25m Fjärilsim P 11 år oy, Finaler 
Sponsor: Wasa Husman 80 år 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            14.50   
Anton Ingves  2001  Säffle Simsällskap            16.91   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap            16.92   
Filip Levin  2002  Arvika Simsällskap            18.99   
Michal Laszewski  2002  Lindesbergs Simsällskap            19.29   
Thim Rangedahl  2002  Simklubben Solsta            20.62   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap            21.07   
Andreas Thungren  2002  Simklubben Nautilus            24.00   
Alexander Baden Åskag  2002  Nora Simsällskap            26.40   
10  Viktor Svärd-Johansson  2001  Karlstads Simsällskap            26.87   
Carl-Albin Jungeblad  2001  Karlstads Simsällskap            DNS   
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora            DNS   
Simon Svensson  2001  Simklubben Nautilus            DNS   
Emil Gestsson  2002  Nora Simsällskap            DSQ   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 27, 50m Fjärilsim F 12-13 år, Finaler 
Sponsor: Wasa Husman 80 år 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefin Ericson  1999  Karlstads Simsällskap            33.09   
Ebba Wiklund  2000  Deje Simsällskap            37.05   
Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap            37.41   
Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            37.79   
Filippa Strömberg  1999  Grums Simsällskap            38.33   
Linnéa Ärlegård  1999  Simklubben Nautilus            39.70   
Amanda Hagsten  2000  Simklubben Nautilus            40.89   
Michaela Thyberg  2000  Deje Simsällskap            41.26   
Emelie Johansson  2000  Säffle Simsällskap            42.22   
10  Carolina Zinati  2000  Kristinehamns Simsällskap            42.35   
11  Moa Johansson  1999  Deje Simsällskap            43.26   
12  Tess Rangedahl  2000  Simklubben Solsta            43.77   
13  Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora            45.90   
14  Alice Zetterman  1999  Nora Simsällskap            46.05   
15  Awaz Nabi Pour  2000  Simklubben Nautilus            46.13   
16  Lovisa Bergman  2000  Simklubben Nautilus            50.54   
17  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora            51.47   
18  Alisa Lund  2000  Karlstads Simsällskap            56.13   
19  Emelie Larsson  2000  Simklubben Solsta            57.33   
Alva Nykvist  1999  Hagfors Simsällskap            DNS   
Johanna Parsberg  2000  Karlstads Simsällskap            DNS   
Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 28, 50m Fjärilsim P 12-13 år, Finaler 
Sponsor: Wasa Husman 80 år 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            33.19   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora            35.30   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            36.48   
Alexander Karlsson  1999  Simklubben Nautilus            37.55   
Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta            39.25   
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap            42.61   
Emil Lundgren  2000  Arvika Simsällskap            42.81   
Vilmer Jansson  2000  Simklubben Nautilus            43.56   
Dennis Tillquist  1999  Simklubben Nautilus            49.28   
Max Hollsten  1999  Kristinehamns Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 29, 50m Fjärilsim F 14-15 år, Finaler 
Sponsor: Wasa Husman 80 år 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            34.24   
Linn Gustafsson  1998  Karlstads Simsällskap            35.02   
Cornelia Zetterman  1997  Nora Simsällskap            35.24   
Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap            35.35   
Linda Sköld  1998  Karlstads Simsällskap            35.41   
Ella Östling  1997  Simsällskapet Mora            36.34   
Hanna Eckerwall  1997  Simklubben Nautilus            36.74   
Elin Larsson  1998  Kristinehamns Simsällskap            40.78   
Alexandra Thungren  1997  Simklubben Nautilus            42.87   
Alexandra Andersson  1998  Kristinehamns Simsällskap            DNS   
Ida Emilsson  1997  Hagfors Simsällskap            DNS   
Julia Larsson  1998  Simklubben Nautilus            DNS   
                     
 
Gren 30, 50m Fjärilsim P 14-15 år, Finaler 
Sponsor: Wasa Husman 80 år 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anton Klasson  1998  Grums Simsällskap            33.38   
Martin Ericson  1997  Karlstads Simsällskap            34.24   
                     
 
Gren 31, 50m Fjärilsim D 16 år oä, Finaler 
Sponsor: Wasa Husman 80 år 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus            32.03   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb            32.23   
Ida Augustsson  1994  Simklubben Nautilus            34.31   
Frida Henriksson  1995  Filipstads Simklubb            35.14   
Alexandra Börjesson  1995  Simklubben Nautilus            35.58   
Elin Lindberg  1996  Simsällskapet Mora            35.79   
Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb            36.00   
Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap            38.89   
Ioana Pettersson  1996  Nora Simsällskap            40.50   
10  Lovisa Nilsson  1994  Simklubben Nautilus            40.98   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            DNS   
Cassandra Eliasson  1991  Kristinehamns Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 32, 50m Fjärilsim H 16 år oä, Finaler 
Sponsor: Wasa Husman 80 år 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rasmus Borg  1989  Kristinehamns Simsällskap            39.41   
                     
 
Gren 33, 6x50m Valfritt simsätt, Finaler 
Sponsor: Barilla Sverige AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karlstads SS Lag 1  Karlstads Simsällskap            3:01.71   
        30.07        30.07   
        30.72        1:00.79   
        31.41        1:32.20   
        29.80        2:02.00   
        31.04        2:33.04   
        28.67        3:01.71   
                     
Nautilus Mix Lag 1  Simklubben Nautilus            3:09.80   
        29.28        29.28   
        31.74        1:01.02   
        33.17        1:34.19   
        29.03        2:03.22   
        33.69        2:36.91   
        32.89        3:09.80   
                     
SS Mora Lag 1  Simsällskapet Mora            3:15.24   
        30.92        30.92   
        35.25        1:06.17   
        32.95        1:39.12   
        33.34        2:12.46   
        32.92        2:45.38   
        29.86        3:15.24   
                     
Deje SS  Deje Simsällskap            3:35.23   
        37.98        37.98   
        35.75        1:13.73   
        45.11        1:58.84   
        35.40        2:34.24   
        33.00        3:07.24   
        27.99        3:35.23   
                     
Säffle SS Mixedlag  Säffle Simsällskap            3:36.10   
        1:07.18        1:07.18   
        43.96        1:51.14   
        34.00        2:25.14   
        39.58        3:04.72   
        31.38        3:36.10   
                3:36.10   
                     
Nautilus Mix Lag 2  Simklubben Nautilus            3:36.30   
        1:07.55        1:07.55   
        37.84        1:45.39   
        37.91        2:23.30   
        37.09        3:00.39   
        35.91        3:36.30   
                3:36.30   
                     
Karlstads SS Lag 2  Karlstads Simsällskap            3:37.79   
        1:10.50        1:10.50   
        32.83        1:43.33   
        39.19        2:22.52   
        38.21        3:00.73   
        37.06        3:37.79   
                3:37.79   
                     
SK Solsta Mix  Simklubben Solsta            3:40.80   
        35.76        35.76   
        39.26        1:15.02   
        37.80        1:52.82   
        32.20        2:25.02   
        37.49        3:02.51   
        38.29        3:40.80   
                     
Kristinehamn SS Mix  Kristinehamns Simsällskap            3:42.23   
        34.88        34.88   
        41.15        1:16.03   
        36.24        1:52.27   
        43.78        2:36.05   
        37.21        3:13.26   
        28.97        3:42.23   
                     
10  Nora SS Mix  Nora Simsällskap            3:54.18   
        1:18.50        1:18.50   
        42.93        2:01.43   
        42.91        2:44.34   
        27.91        3:12.25   
        41.93        3:54.18   
                3:54.18   
                     
11  Nautilus Mix Lag 3  Simklubben Nautilus            3:56.90   
        33.73        33.73   
        37.00        1:10.73   
        40.23        1:50.96   
        46.38        2:37.34   
        41.50        3:18.84   
        38.06        3:56.90   
                     
12  Filipstad SK Mix  Filipstads Simklubb            4:01.72   
        32.89        32.89   
        44.06        1:16.95   
        42.03        1:58.98   
        28.41        2:27.39   
        42.66        3:10.05   
        51.67        4:01.72   
                     
13  Grums SS  Grums Simsällskap            4:01.94   
        1:47.34        1:47.34   
        48.74        2:36.08   
        53.49        3:29.57   
        32.37        4:01.94   
                   
        4:01.94        4:01.94   
                     
14  Karlstads SS Lag 3  Karlstads Simsällskap            4:30.80   
        42.25        42.25   
        51.27        1:33.52   
        39.75        2:13.27   
        47.97        3:01.24   
        50.19        3:51.43   
        39.37        4:30.80   
                     
Nautilus Mix Lag 4  Simklubben Nautilus            DNS   
                   
                   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
                     
 
Gren 34, 100m Ryggsim Damer Extra, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Cornelia Eklöf  1996  Nora Simsällskap            1:32.05  EXTRA 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  02 december 2012 
Licensierad till: Filipstads Simklubb  Utskriftstid  17:06 
 
Uppdaterad: 05 DEC 2012 19:42 Skribent: Lars Finne

Postadress:
Arvika Simsällskap - Simidrott
Box 206
67125 Arvika

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info