Hoppa till sidans innehåll

Arvika SS tog åtta medaljer på JDM


Arvikasimmarna gjorde en bra tävling i Filipstads simhall.

 

Erik Sortelius var den enda på herrsidan som bröt Karlstads dominansen

med två guld, 1500 fritt och 50 meter ryggsim. Han fick också med sig ett

silver på 50 bröstsim, två bronsmedaljer på 200 och 400 meter medley.

 

Jenny Karlsson fixade två pallplatser på  favoritdistanserna 800 och 400

meter frisim. Två mycket bra genomförda lopp med nya personliga rekord.

 

Johan Karlsson simmade hem sin bronsmedalj på 50 meter ryggsim.

Han gjorde även ett mycket bra 50 meter fritt med ett rejält pers till

27.72. Detta var en sänkning med över sekunden.

 

Resultat

50 m bröstsim damer

10. Jenny Karlsson, 41.69

21. Marie Persson, 52.17

50 m fjäril herrar

6. Erik Sortelius, 28.75

7. Johan Karlsson, 30,19

21. Johannes Finne, 47,59

100 m frisim herrar

19. Andreas Magnusson, 1:14-30

200 m frisim damer

5. Jenny Karlsson, 2:25.15

20. Viktoria Schûtzer, 3:09.90

200 m ryggsim herrar

4. Johan Karlsson, 2:44.60

1500 m frisim herrar

1 Erik Sortelius, 18:08.08

50 m fjäril herrar

8. Jenny Karlsson, 34,61

14. Anna Persson, 38,95

50 m frisim herrar

6. Johan Karlsson, 27,72

15. Andreas Magnusson, 33,75

17. Johannes Finne, 34,64

100 m frisim damer

10. Jenny Karlsson, 1:08.15

22. Anna Persson, 1:16.29

32. Marie Persson, 1:2739

33. Viktoria Schützer, 1:27.85

100 m ryggsim herrar

8. Andreas Magnusson, 1:29.78

400 m frisim herrar

7. Johan Karlsson, 4:49.60

800 m frisim damer

2. Jenny Karlsson, 10:32.73

50 m ryggsim herrar

1 Erik Sortelius, 29,68

3. Johan Karlsson, 33,15

9. Andreas magnusson, 41,77

10. Johannes Finne, 42,35

50 m frisim damer

18. Anna Persson, 33,54

27. Viktoria Schützer, 38,93

28. Marie Persson, 39,16

100 m bröstsim herrar

11. Johannes Finne, 1:53,31

200 m medley herrar

3. Erik Sortelius, 2:21.26

50 m ryggsim damer

14. Anna Persson, 41,03

19. Viktoira Schützer, 46,10

22. Marie Persson, 48,96

100 m medley herrar

19. Andreas Magnusson, 1:34.52

21. Johannes Finne, 1:39.88

50 m bröstsim herrar

2. Erik Sortelius, 32,29

16. Johannes Finne, 49,32

400 m frisim damer

3. Jenny Karlsson, 5:06,22

100 m fjäril herrar

7. Erik Sortelius, 1:07.80

8. Johan Karlsson, 1:09,68

100 m medley damer

9. Jenny Karlsson, 1:21.54

19. Anna Persson, 1:29,75

27. Viktoria Schûtzer, 1:40,93

28. Marie Persson, 1:42,30

200 m frisim herrar

6. Johan Karlsson, 2:14,76

16. Andreas Magnusson, 2:46,40

21. Johannes Finne, 3:26,64

400 m medley herrar

3. Erik Sortelius, 5:16,46

Uppdaterad: 03 FEB 2012 19:38 Skribent: Lars Finne

Postadress:
Arvika Simsällskap - Simidrott
Box 206
67125 Arvika

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info