Hoppa till sidans innehåll

DM / UDM i Hagfors 2010


ERIK TOG DUBBEL I DM

 

Värmlands Simförbund arrangerade helgen 30-31/10, DM-UDM-KDM i Hagfors.

Nytt för i år var att det fanns två klasser för de yngre simmarna och inte enbart ett öppet DM.

UDM heter klassen för 14 år o yngre och KDM är för 12 år o yngre. Samtliga Värmlandsklubbar deltog i tävlingen.

 

Arvika Simsällskap gjorde ett genomgående bra DM som resulterade i många personliga rekord och  7 medaljer.

 

Erik Sortelius hade en mycket bra helg i bassängen med 2 guld- 2 silver-1 brons på sex starter.

Guldmedaljerna tog han på 1500 meter frisim och 50 meter bröstsim och silver på 100 medley och 100 fjäril.

Han satte även tre pers. under helgen.

 

Jenny Karlsson kämpade till sig två bronsmedaljer på nya personliga rekord, distansern här var 200 resp 50 meter

frisim.

 

Johanna Karlsson och Johanna Nilsson gjorde många bra lopp under helgen med personliga rekord i samtliga lopp.

 

Rebecca Finne har varit skadad sista veckorna men simmade ändå mycket bra och kunde slå flera egna rekord.

 

Anna Persson och Marie Persson kämpar på bra och sänker sina rekord för varje tävling, bra jobbat av båda två.

 

Bland dom yngre grabbarna skall Johannes Finne nämnas som simmade stabilt och bra i alla lopp, vågade även prova

på 100 meters distanser i både bröst- och frisim. Johannes satte nya rekord i samtliga lopp.

 

Närmast väntar nu SUM-Sim regionsfinaler som simmas i Gustavsviksbadet, Örebro.

 

 

Lagkapper:

 

4 x 50 meter frisim damer:

4:a     Arvika SS                          2.06.27     

Johanna Karlsson-Rebecca Finne-Jenny Karlsson-Johanna Nilsson   

 

4 x 50 meter frisim herrar:     

6:a     Arvika SS                          2.48.80

Johannes Finne-Patrik Magnusson-Emil Lundgren-Andreas Magnusson

 

4 x 50 meter medley damer:

6:a     Arvika SS                          2.27.74

 

50 meter Bröstsim damer:

 

UDM 14 år o yngre:

27:e       Marie Persson               50.85

 

DM

18:e       Rebecca Finne              41.20

19:e       Johanna Karlsson          41.61

43:e       Zeyneb Berzig               54.36

 

50 meter Fjärilsim herrar:

DM

3:a         Erik Sortelius                30.07

 

100 meter Fjärilsim damer:

DM

6:a        Johanna Karlsson           1.18.52

 

100 meter frisim herrar:

KDM 12 år o yngre:

13:e       Johannes Finne             1.35.24

UDM 14 år o yngre

11:a       Andreas Magnusson      1.22.87

 

200 meter Frisim damer:

UDM

4:a         Johanna Nilsson            2.37.72

DM

3:a         Jenny Karlsson              2.25.77

10:a       Rebecca Finne              2.38.94

 

1500 meter frisim herrar:

DM

1:a         Erik Sortelius               18.57.85

 

50 meter Fjärilsim damer:

UDM

11:a       Anna Persson               38.80

19:e       Marie Persson               47.44

DM

7:a         Johanna Karlsson          34.14

9:a         Jenny Karlsson             34.83

20:e       Rebecca Finne              38.22

 

50 meter Frisim herrar:

KDM 12år o yngre

7:a         Johannes Finne              39.50

16:e       Emil Lundgren                53.59

17:e       Patrik Magnusson          54.16

21:e       Filip Westby                  1.02.89

UDM

11:a       Andreas Magnusson       37.29

 

100 meter Frisim damer:

UDM

8:a         Johanna Nilsson             1.11.36

21:a       Anna Persson                 1.19.76

31:a       Marie Persson                1.31.42

DM

15:e       Rebecca Finne                1.11.60

 

50 meter Ryggsim herrar:

KDM

12:a         Filip Westby                 1.16.20

 

50 meter Frisim damer:

UDM

8:e          Johanna Nilsson             32.16

17:e        Anna Persson                34.91

32:a        Marie Persson                40.45      

DM

3:a         Jenny Karlsson                30.24

11:a       Johanna Karlsson             31.93

20:e       Rebecca Finne                 32.59

 

100 meter Bröstsim herrar:

KDM

10:a        Johannes Finne               2.13.61

DM

4:a          Erik Sortelius                  1.16.06

 

50 meter Ryggsim damer:

UDM

7:a          Johanna Nilsson              40.18

14:e        Anna Persson                 42.99

              Marie Persson                 51.50

DM

9:a          Johanna Karlsson            38.25

10:a        Jenny Karlsson                38.78

 

100 meter Medly herrar:

UDM

14:e        Andreas Magnusson        1.41.69

DM

2:a         Erik Sortelius                   1.08.23

 

100 meter Bröstsim damer:

DM

17:e        Johanna Karlsson            1.31.18

 

50 meter Bröstsim herrar:

KDM

8:a         Johannes Finne                54.26

20:e       Filip Westby                     1.15.26

 

DM

1:a         Erik Sortelius                    33.31

 

400 meter Frisim damer:

UDM

6:a         Johanna Nilsson                5.31.87

 

100 meter Fjärilsim herrar:

DM

2:a         Erik Sortelius                    1.10.42

 

200 meter Frisim herrar:

UDM

13:e       Andreas Magnusson          3.01.44

 

100 meter Medley damer

 

Jenny Karlsson                               1.19.60

Johanna  Karlsson                           1.20.13

Rebecca Finne                                1.23.28

Anna Persson                                 1.33.28

Marie Persson                                 1.42.54

 

 

Simmarhälsningar

Lars B

Uppdaterad: 28 NOV 2011 19:16 Skribent: Lars Finne

Postadress:
Arvika Simsällskap - Simidrott
Box 206
67125 Arvika

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info