Hoppa till sidans innehåll

G-sport cup i Askim, 2009


Arvika Simsällskap har varit i Askim för att avsluta säsongen med
en tävling i utomhusbassäng. 15 Ass simmare deltog i tävlingen
och gjorde en mycket bra tävling. Många fina placeringar och många
personliga rekord under två dagars tävling.
 
Lördagen startade med en rekrutt-tävling för de yngre simmarna.
Här deltog fyra  simmare från Arvika och samtliga gjorde goda insatser:
 
Resultat:
25 meter Bröstsim:
Anna Olsson          27.27
Clara Karlsson       25.27
Emilia Nilsson        32.77
Jenny Lindh
 
25 meter Frisim:
Anna Olsson          25.94
Clara Karlsson        23.43
Emilia Nilsson        29.11
Jenny Lindh
 
Trots dåliga förutsättningar med stängd simhall hemma samt
förkylningar lyckades många simamre att förbättra sina personliga rekord.
 
Rebecca Finne satte pers på många distanser. Johan Karlsson gjorde ett
mycket bra 400 m frisimslopp trots sjukdom.
Loppet för dagen gjorde Erik Sortelius på 50 meter bröstsim där han i
stenhård konkurrens simmade in på en total 5:e plats med nya perset
33.65.
Johanna Nilsson sänkte återigen sina rekord på 50 och 100 meter fritt.
 
I lagkapperna som avslutade tävlingarna båda dagarna startade Ass med
ett hett seniorlag bestående av Ylva Sortelius, Lena Wilhelmsson, Kicki
Wilhelmsson och Elin Skoog. Dessa svarade för mycket bra simning
med tanke på träningsmängden och kunde kvittera ut två glaspokaler.
Juniortjejernas 1.a lag fixade en 3:e plats på lördagen i 4 x 50 meter fritt.
 
Resultat:
 
Rebecca Finne:
100 meter Bröstsim         3:a           1.33.08
100 meter Frisim             5:a           1.16.03
100 meter Medley            4:a           1.27.85
50  meter  Bröstsim         2:a            40.71
50 meter   Frisim             7:a            34.41
 
Jenny Karlsson:
100 meter Frisim             2:a            1.10.46
100 meter Medley           1:a             1.22.33
50  meter Fjäril                3:a            37.55
50 meter  Ryggsim          3:a             39.88
50 meter  Frisim              2:a             31.37
 
Johanna Karlsson:
50  meter Fjäril                6:a             38.37
50 meter  Bröstsim          4:a             43.93
50 meter  Frisim              4.a             33.68
 
Johan Karlsson:
100 meter Frisim             4:a              1.10.98
100 meter Ryggsim         3:a              1.20.40
400 meter Frisim             3:a              5.17.02
50  meter Fjäril                5:a              35.55
50  meter Rygg               4:a              36.01
50  meter Frisim              5:a              30.47
 
Rebecca Lindh:
100 meter Bröstsim          12:a           1.52.00
50  meter Rygg                5:a             50.87
50 meter Bröst                 7:a             49.48
50 meter Fritt                   11:a            42.66
 
Johanna Nilsson:
100 meter Frisim               8:a            1.22.12
50 meter Frisim                 7:a             36.36
50 meter  Ryggsim            4:a             45.55
 
Anna Persson:
100 meter Frisim                8:a             1.26.82
50 meter Ryggsim              4:a              47.41
50 meter Frisim                  7:a              37.68
 
Marie Persson.
100 meter Frisim                14:e            1.43.85
50 meter Ryggsim               7:a              56.77
50 meter Bröstsim              12:a             57.42
50 meter Frisim                   14:e            46.02
 
Wilhelmina Plate:
100 meter Bröstsim             8:a               1.50.37
50 meter  Bröstsim              4:a               48.08
50 meter Frisim                   9:a               40.75
 
Erik Sortelius:
100 meter  Bröstsim             1:a               1.21.11
100 meter  Frisim                  2:a              1.07.42
100 meter Medley                 1:a               1.15.08
50 meter Fjäril                       6:a               35.88
50 meter Bröstsim                 1:a               33.65
50 meter Frisim                     4:a               29.72
 
Ylva Sortelius:
50 meter Ryggsim                 2:a               34.53
50 meter Frisim                     2:a               30.77
 
Lagkapp 4 x 50 meter Fritt senior:   1:a        2.10.16
Lena W:  32.03      Kicki W:  33.64     Elin Skoog:  35.01    Ya S:  29.48
 
Junior lag 1:                                   3:a        2.19.16
Johanna K:  36.02   Rebecca F: 34.54  Johanna N:  36.45   Jenny K: 32.15
 
Junior lag 2:                                   8:a         2.51.31
Anna P:   39.82   Wilhelmina P: 40.84  Rebecca L: 45.06  Marie P: 45.59
 
Lagkapp 4 x 50 medley senior:        1:a         2.28.49
Rygg - Bröst - Fjäril - Fritt
Ya S:  35.15  Elin S: 45.20   Lena W: 34.98  Kicki W: 33.16
 
Junior lag 1:                                   5:a          2.40.30
Jenny K:  42.70  Rebecca F: 43.06   Johanna K: 39.00   Johanna N: 35.54
 
Junior lag 2:                                    10:a        3.15.10
Rebecca L:  51.64  Wilhelmina P: 52.28  Anna P:  44.86   Marie P: 46.32
 
 
Trevlig sommar på er alla
Lars Björklund/ Arvika simsällskap
Uppdaterad: 12 JUL 2009 19:23 Skribent: Lars Finne

Arvika simsällskap i samarbete med

       

-------------------------------------

 

Vi är med och sponsrar 

   Arvika Simsällskap

vill du också vara med och sponsra 

Arvika simsällskap 

hör av dig till This is a mailto link

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Arvika Simsällskap - Simidrott
Box 206
67125 Arvika

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info