Hoppa till sidans innehåll

DM segrare 2021

12 SEP 2021 15:10
Stort grattis till klubbens nykorade distriktsmästare!
  • Uppdaterad: 12 SEP 2021 15:10

Under de senaste två helgerna har Attunda visat att på distriktsmästerskapen är vi bäst i Stockholm.

Extra stort grattis till Lars Håkan Sandvik (klass H55) som vann alla disciplinerna: medel, lång, natt, sprint. Lars Håkan Sandvik

Ted Lagerström (H14) vann tre guld i lång, natt och sprint och kom på bronsplats på medeldistansen.

Gratulationer till våra distriktsmästare: Kerstin Rosengren (D75 - medel), Mia Lagerström (D10 - medel), Ulla Molin (D55 - lång), Sofia Ivers (D20 - natt), Anna Strand (D50 - sprint).

Attundas medaljörer på DM

Medeldistans 4 september 2021 - IFK Lidingö SOK

1, Kerstin Rosengren, D75
1, Mia Lagerström, D10
1, Lars Håkan Sandvik, H55
2, Ulla Molin, D55
3, Erica Blyth, D35
3, Fredrik Sone, H50
3, Ted Lagerström, H14

Långdistans 5 september 2021 - IFK Lidingö SOK

1, Lars Håkan Sandvik, H55
1, Ulla Molin, D55
1, Ted Lagerström, H14
2, Melker Hallman, H10
2, Kerstin Rosengren, D75
2, Mia Lagerström, D10
3, Viktor Sone, H18

Natt 10 september 2021 - Söders-Tyresö

1, Sofia Ivers, D20
1, Ted Lagerström, H14
1, Lars Håkan Sandvik, H55
2, Joel Wallner, H16
3, Ulrik Ivers, H50

Sprint 11 september 2021 - Hellas Orientering

1, Anna Strand, D50
1, Lars Håkan Sandvik, H55
1, Ted Lagerström, H14
2, Ann-Christine Schunnesson, D65
3, Fredrik Sone, H50
3, Niklas Henriksson, H45
3, Jenny Wallner, D40

Stafett 12 september 2021 - Vallentuna-Öseby / Väsby OK

2, H20 (Viktor Sone, Elis Ivers, Marcus Stenebo)
2, H150 (Fredrik Sone, Ulrik Ivers, Lars Håkan Sandvik)
3, D12 (Malin Strömqvist, Linda Strömqvist, Sara Strömqvist, Emily Blyth, Vilma Nilsson)
3, H14 (Ted Lagerström, Lukas Sjöblom, Edvin Wallner)

Notera att i listan ovan enbart nämner distriktsmästare i huvudklasser, inte framskjutna placeringar i Utvecklingsklasser eller Öppna Klasser.

Stort grattis till alla Attunda löpare för framgångsrika lopp på de olika distriktsmästerskapen!

Skribent: Lena Buhre
E-post: Adressen Gömd

Vinnarlistan 

Postadress:
Attunda OK - Orientering
Jörgen Karlsson, Mäster Henriks Allé 37
19274 Sollentuna

Kontakt:
Tel: +46708951600
E-post: info@attundaorienter...

Se all info

Partners


Puustelli