Hoppa till sidans innehåll

Dubbla guld på DM-stafett

08 SEP 2019 23:33
Attunda OK avslutade DM-veckan med att bärga två guld i klasserna H12 och D150. Dessutom kom H16 laget tvåa och Lars Håkan Sandvik vann Natt-DM i fredagskväll.
  • Uppdaterad: 08 SEP 2019 23:33

ÅGESTA - Stockholms Distriktsmästerskapsvecka avslutades med två nya guld till Attunda OK.

I klassen D150 vann Anna Strand, Annika Lindberg och Ulla Molin guld med en imponerande marginal på över 8 minuter före tvåan IFK Lidingö.

D150_Anna_Annika_Ulla

Attundas ungdomar visade återigen framfötterna när snabbfotade H12 laget med Ted Lagerström, Adrian Antonsson, Mia Lagerström, Edvin Wallner och Malte Hallman som vann före Täby OK 2 och Järla Orientering.

H12_Ted_Adrian_Mia_Edvin_Malte

För Ted var detta fjärde DM-medaljen på nio dagar - två guld och två silver. Ted nämligen knep andra-platsen på Natt-DM i H12 i fredagskväll. Och i våras vann han Sprint-DM. Grattis Ted!

Det blev silver för H16 killarna Marcus Stenebo, Elis Ivers och Viktor Sone.

H16_Marcus_Elis_Viktor

Utöver dessa medaljörer fick även Lars Håkan Sandvik sin plakett för vinsten på Natt-DM i klassen H50.

I klassen H150 hade Attunda tre lag, och Lag 1 bestående av Tomas Henriksson, Kalle Persson och Lars Håkan Sandvik kom på tredje-plats.

I elitklasserna kom D21 laget med Sofia Ivers, Laura D'Angelo och Terese Herlin på 9:e plats och i H21 var Lag 1 med Karl Enges, Axel Wrådhe och Oskar Daniels i mål på femte plats, medan Lag 2 med Thomas Petterson, Simon Martelius och Johan Persson slutade på 14:e plats.

Attunda hade 14 lag i de olika stafetterna, resultaten finns på Eventor.

Stort grattis till våra nya Distriktsmästare och alla som deltagit på DM-tävlingarna!

Stort lycka till på till alla som ska springa SM & USM!

Skribent: Lena Buhre
Epost: Adressen Gömd

banner2


Vinnarlistan 

Postadress:
Attunda OK - Orientering
Lena Buhre, Lomvägen 345
19256 Sollentuna

Kontakt:
Tel: +46702334107
E-post: This is a mailto link

Se all info

Partners


Puustelli