Hoppa till sidans innehåll
Foto: Lena Buhre

10MILA 2015


De sista blåmärkena från 10MILA i Skepptuna håller på att blekna, men minnena från den underbara Attunda breddsatsningen med att ställa upp 11 olika lag i de tre kavlarna består.

Givetvis blev tävlingsdygnet fyllt med glada och mindre lyckade moment, men det vore ju inte 10MILA om det inte fanns en hel drös med saker som skall diskuteras i all oändlighet tills nästa 10MILA. Överraskade bra lopp på första sträckan, kvarglömd kompass i överdraget, lyckliga 10MILA debutanter som klarade av långa-långa sträckor, en minutsmiss vid växlingen när det regnade som värst vid gryningen…

Damkaveln

Vilken klubbgemenskap när 25 damer samlades för nummerlappsutdelning och pep före starten av Damkaveln!!

Attunda 1 med Anna Strand, Annika Lindberg, Tove Forshällen, Maria von Schmalenseé och Terese Herlin sprang in på en 158:e plats på 5:20:50 efter segrande Domnarvet GoIF 1 (3:57.09). Lite oturligt hamnade Terese i omstarten då Maria kom knappa minuten efter att växlingsfållan stängts.

Attunda 2 med Madde Limpar, Nina Ivers, Catarina Jäderberg, Laura D’Angelo och Linnea Daniels kom 189:a på tiden 5:38:56.

Övriga damlag älskade/kämpade i skogen lite längre: Attunda 3 (Mia Forslin, Anna Gerhardsson, Monica Roos, Anna Lindskoog Petterson och Maria Gelinder) kom 284:a på tiden 8:04:06. Attunda 5 (Marianne Henke, Marie Forshällen, Pernilla Lundblad, Lena Buhre och Lucia Turcanu) kom i mål när det var mörkt som 291:a (utav 292 fullföljande lag) när undertecknad hade kämpat sig runt sina 10,5 km på fjärde-sträckan och fått varvningsrapport att Lucia redan gått i mål.

Tyvärr fick inte Attunda 4 (Jessica Strömqvist, Josefin Karlsson, Matilda Östman, Kristina Martelius, Erica Blyth) ett slutresultat.

10MILA kaveln

Det utpräglade första laget lyckades med målsättningarna att slå sig in bland topp 100, undvika omstarten för slutmannen Lars Håkan Sandvik, och fick en fin 83:e placering av de 248 lag som gick runt.

UK hade ett digert jobb att få ihop de fyra herrlagen och viss osäkerhet uppstod flera gånger under fredagen vem som skulle springa vilken sträcka. Men, till slut fick Attunda ordning på det mesta och 38 utav 40 herrar kom till start på sina respektive sträckor, även om omstarten såg ut som en svart-röd sällskapsresa när flertalet herrar från Lag 2, 3 och 4 gick ut samtidigt.

Attunda 1 (Karl Enges, Simon Martelius, Oskar Daniels, Daniel Roos, Axel Wrådhe, Christopher Wilestedt, Anders Frisk, Martin Gelinder, Christian Redtzer och Sandvik) kom i mål på 12:57:58, dryga 90 minuter efter segrande IFK Göteborg (10:13:50).

Breddlaget Attunda 3 (Niklas Henriksson, Fredrik Jonsson, Andreas Fredriksson, Hans Andersson Strinning, Björn-Ove Pettersson, Per Knutas, Kent Härtsböle, Roger Berggren, Fredrik Stenebo) slutade på 240:e plats med tiden 19:37:34.

”Ungdomslaget” Attunda 2 (Fredrik Sone, Anton Daniels, Christoffer Norrman, Magnus Forshällen, Alexander Fors, Oskar Enges, Jakob Redtzer, Linus Norrbom, Lucas Norrman, Tomas Henriksson) föll på en kvarglömd kompass i överdraget vid växlingen och fick ingen sluttid trots heroiska insatser under natten och morgonen från både ungdomar och förstärknings uttagna löpare på längre sträckor.

Breddlaget Attunda 4 (Maria von Schmalenseé, Håkan Redtzer, inlånade Alexander, Johan Sandberg, Stefan Knorn, Göran Forsell, Ulrik Ivers, Anders Carlheim, Björn Carlheim, Esbjörn Långström) fick tyvärr inte heller en sluttid då strax före omstarten det visade sig alla som skulle gå ut i omstarten inte kommit. Men de som sprang var nöjda med sina insatser till lagledarens stora glädje.

Ungdomskaveln

Attunda OK 2 sprang in på en 111:e plats (Marcus Stenebo, Maja Sandvik, Sofia Ivers, Hampus Brunander) på tiden 2:29:26, halvtimmen efter segrande Nydalens SK 1 (1:57:52).

Attunda OK 1 kombinationslaget med Väsby OK (Veronica Redtzer, Lovisa Nilsson, Robert Cole, Marcus Salomen-Sörensen och Oskar Enges) slutade 153:a med tiden 2:42:58. Av de 282 lagen, kom 258 runt i Ungdomskaveln.

Så har efteråt, när de flesta av mina 37 blåmärken försvunnit från benen, så är jag nöjd med min comeback på 10MILA efter 19 års frånvaro. Känslan och stoltheten över att ha fullföljt min sträcka kommer att bestå länge. För jag bommade ettan, blev helt ensam efter ett par minuter efter omstarten, hittade 11:e kontrollen av en slump eftersom jag inte kunde hålla riktningen till tvåan, bet ihop och kämpade mig vidare, och längst bort på kartan hittade jag lite sällskap. Efter varvningen fick jag slå på pannlyset, och jag och mitt lilla gäng hittade till slut alla 20 kontroller och gick i mål till publikens jubel en kvart efter herrarna gett sig ut på 10MILA kaveln. ”Orientera lugnt” var mitt råd resten av natten då jag peppade herrarna som skulle ut i skogen.

- Lena Buhre, fjärde sträckan i Lag 4 och lagledare för herrarna i Lag 3 och 4

Uppdaterad: 07 JUN 2016 23:50 Skribent: Lena Buhre
E-post: This is a mailto link

Vinnarlistan 

Postadress:
Attunda OK - Orientering
Jörgen Karlsson, Mäster Henriks Allé 37
19274 Sollentuna

Kontakt:
Tel: +46708951600
E-post: info@attundaorienter...

Se all info

Partners


Puustelli