Hoppa till sidans innehåll

Jussi Cup 25/5 2019

25 MAJ 2019 22:03
Med tio brottare lyckades vi att bli tredje bästa klubb. Maleah Fre dominerade stort och blev klassegrare. Caspian och Ario tävlingsdebuterade.
  • Uppdaterad: 25 MAJ 2019 22:03

Prislista

GR9 24 kg
1. Anthony Soudjian, Egak
2. Elias Holmqvist, Arboga Atletklubb
3. Caspian Blomqvist, BK Athén
4. Alexander Tounousidis, Huddinge BK

GR9 35 kg
1. Pavlos Tounousidis, Huddinge BK
2. Timor Dashiev, Huddinge BK
3. Benjamin Åberg, Nykvarns BF
4. Ario Ameen, BK Athén

GR11 30 kg
1. Ismail Isaev, Alvesta BK
2. Lukas Mannervik, BK Athén
3. Vidar Schultz, Flens BK
4. Vincent Brokstad, Egak
5. Melvin Ghassemi, Järfälla

GR11 31 kg
1. Santosh Tharmalingam, Norrtälje Brottarklubb
2. Elian Hedberg, BK Athén
3. Simon Granholm, Norrtälje Brottarklubb
4. Filip Garbell, Norrtälje Brottarklubb
5. William Söderbäck, Norrköping

GR11 37 kg
1. Elias Adine, Huddinge BK
2. Niyazi Erdogdu, Huddinge BK
3. Oskar Wesster, Egak
4. Moritz Karlsson, BK Athén
5.Adrian Tersler, Djurgården

GR11 42 kg
1. Max Lind, BK Atlas
2. Viggo Ekholm, Väsby
3. Timo Peltonen, Östhammars brottarklubb
4. Alexander Åberg, Nykvarns BF
5. Loke Ekenståhl, BK Athén

GR14 44 kg
1. Leon Hals, IFK Linköpings Brottarklubb
2. Gustav Wesster, Egak
3. Hugo Skog Andersson, BK Athén
4. Åke Liefvendahl, Nykvarns BF

GR14 62 kg
1. Viktor Bernhardsson, Sandvikens brottarklubb
2. Adam Yousfi, Spårvägen
3. Felix Stjärnborg, Finspång Aik
4. Ivar Linnér, BK Athén

GR14 68 kg
1. Viktor Wallin, Flens BK
2. Gustav Hüttner, BK Athén
3. Lukas Neuman, Nykvarns BF

WW14 42 kg
1. Maleah Fre, BK Athén
2. Gift Vestlin, Sandvikens brottarklubb
3. Emmie Hedlund, Sandvikens brottarklubb

Bästa klubb
1. Huddinge BK
2. Järfälla BK
3. BK Athén

Skribent: Fredrik Karlsson
Epost: Adressen Gömd


facebook


 

 

140609_VK_Puff2_190x140dpi

 Taxi Stockholm

Postadress:
BK Athen - Brottning
Bondegatan 10
11623 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info