Hemsidor i Idrottonline stängs ner 2022-12-31. Läs mer
Hoppa till sidans innehåll
Foto: X Bouleklot

Aktuella resultat


 

Nedanstående länk leder dig direkt till resultat från SBF:s tävlingskalender

http://www.sbfonline.se/Tavlingsresultat.aspx

 Grattis 2022!

-Marianne Nelson Tullbron och Bengt Hallström till segern i GP -finalen (32 lag)

-KNUFF till andraplatsen i Folkparkscuppen (15 sept 2022)

-Leif L och Lennart B (VÅS) till sjätteplatsen i Klotträffen(38 lag)

-Gunilla och Lars-Åke till sjunde platsen i FFP Veteran V75(22lag)

-Gunilla och Lars-Åke S till segern i Tullbrons Försommarträff (38lag)

-Lennart N och Bengt H till segern i DM V55dubbel

-Gunilla och Lars-Åke S till tredjeplatsen i DM V65 dubbel

-Manfred S , Gunilla och Lars-Åke  S till 6:te platsen  i Tullbrons Påsktrippel. (32 lag) 

-Gunilla  och Lars-Åke S till 2:dra platsen i Vårmixen (28 lag ) 

-Bengt och Lars-Åke till 3:e plats i Varbergs Februaricup (35 lag)
-Bengt och Lars-Åke till delad 5:e plats i Tullbrons Januariträff (49 lag)

 Grattis 2020/2021!

-Wolf och Ulf S till delad 5:e plats i Tullbrons Augustiträff (49 lag)
- Lars-Åke och Ulf Rane (Sön) till 3:e plats i Falkens v75 (35 lag)
- Lennart N o Leif till 2:a plats i DM v65 (29 lag)
- Bengt o Tommy till delad 5:e plats i DM v65 (29 lag)
- Gunilla o Lars-Åke till 2:a plats i DM Mixed v65 (18 lag)
- Gunilla o Lars-Åke till 4:e plats i Walters Minne (29 lag)
- Lennart N o Leif till 6:e plats i Walters Minne
- Lars-Åke och Leif till delad 5:e plats i Boulodromens månadstävling v55 (20 lag)
- Lars-Åke och Leif till 1:a plats i Kärnan Cup v65 (20 lag) 
- Gunilla S och Lars-Åke till 1:a plats i Vårmixen v65 (38 lag)
- Gunilla S och Lars-Åke till 4:e plats i Tullbrons februariträff v65 (38 lag)
- Lennart N och Leif till 6:e plats i Boulodromens månadstävling v55 (44 lag)
- Lennart N och Leif till 4:e plats i Klosterboulen v60 (64 lag)


Grattis - 2019!

- Lars-Åke till delad 1:a plats i Luciakul v60 (108 lag)
- Lars-Åke o Leif till 1:a plats i Novemberkulan v60 (40 lag)
- Ulf o Wolf till 4:e plats i Novemberkulan v60 (40 lag)
- Erling och Lennart N till 7:e plats i Novemberkulan v60 (40 lag)
- KNUFF till 3:e plats i Finalspelet i Svenska Cupen i Uppsala
- KNUFF till segern i Sv. cupens grundomgång v65 i Falkenberg
- Lennart N o Leif till 3:e plats i Tullbrons Höstträff v65 (40 lag)
- Gunilla S. o Lars-Åke till 8:e plats i Tullbrons Höstträff v65 (40 lag)
- Leif o Magnus (PET) till 1:a plats i Final Halmstad GP v60 (42 lag)
- Wolf o Jan-Ove (TUL) till 9:e plats i Final Halmstad GP v60 (42 lag)
- Gunilla S. o Roland (KÄR) till 6:e plats i Oskarströms Cup (44 lag)
- Gunilla S. o Jörgen N (OBK) till 7:e plats i Klotträffen v60 (44 lag)
- Bengt, Leif, Gunilla S. o Lars-Åke till 1:a plats i Falkens Veteranfyrling v55 (16 lag)
- Gunilla S. o Lars-Åke till 2:a plats i Mixdubbel-DM v65 (34 lag)
- Gunilla S. o Jörgen N (OBK) till 2:a plats i Vallås Cup v60 (48 lag)
- Gunilla S. o L-Å till 4:e plats i Hp-cup v60 (47 lag)
- Lennart N. o Leif till 9:e plats i Strandcupen v60 (154 lag)
- Wolf o Leif till 2:a plats i Walters Minne v60 (52 lag)
- Hansin o Thomas E (Hp) till 5:e plats i Walters Minne v60 (52 lag)
- Barbro, Ulf o Wolf till 7:e plats i Trippel-DM v65 (24 lag)
- Gunilla o Lars-Åke till 4:e plats i Dubbel-DM v65 (13 lag)
- Gunilla S., Lars-Åke o Jörgen Nilsson (OBK) till 1:a plats i Sommarfyrlingen v55 (18 lag)
- Lennart Nordqvist o Leif till 1:a plats i Tullbrons Sommarspel (46 lag)
- Gunilla S. o Lars-Åke till 3:e plats i Tullbrons Sommarspel (46 lag)
- Bengt o Leif till 4:e plats i Vårträffen v65 (27 lag)
- Ulf o Wolf till 1:a plats i Dubbelleken (20 lag)
- Lars-Åke till 3:e plats i Singel-DM v65 (48 lag)
- Gunilla S., Lars-Åke o Leif till 3:e plats i Vallås Trippelmixed v65 (35 lag)
- Lars-Åke o Leif till 2:a plats i Veteranbjörnen v65 (26 lag)
- Gunilla S. o Lars-Åke till 7:e plats i Tullbrons Februariträff v65 (40 lag)
- Lars-Åke o Lennart N. till 1:a pris i Läj-Ås Spelen v65 (54 lag)

Grattis - 2018!

- Lars-Åke till 4:e plats i Luciakul (94 lag)
- Christer Jönsson o Leif Brag till 6:e plats i Novemberkulan v60 (31 lag)
- Lars-Åke o Leif L. till 7:e plats i Novemberkulan v60 (31 lag)
- Lars-Åke o Leif till 4:e plats i Seniorkampen (18 lag)
- KNUFF till seger i Folkparkscupen
- Lars-Göran till 7:e plats i GP-finalen
- Ulf o Leif till 3:e plats i Oskarströms cup (41 lag)
- Gunilla o Lars-Åke till 1:a plats i DM Mixed dubbel (30 lag)
- Lars-Åke o Leif till 5:e plats i Klotträffen (40 lag)
- Gunilla, Lars-Åke o Leif till 5:e plats i  Varbergs Strandcup v55 (60 lag)
- Leif o Bo (FUR) till 2:a plats i Vallås cup (44 lag)
- Lars-Göran o Lars-Åke till 5:e plats i Vallås cup (44 lag)
- Lennart o Lars-Göran till 1:a plats i 10.000 Kronors Jakten (60 lag)
- Lars-Göran o Lennart till 2:a plats i HP cup (44 lag)
- Gunilla o Lars-Åke till 4:e plats i HP cup (44 lag)
- Ulf o Wolf till 5:e plats i Walters minne (44 lag
- Gunilla, Lars-Åke o Lennart Nordqvist till 6:e plats i DM v65 trippel (22 lag)
- Lennart Nordqvist o Leif till 5:e plats i DM v65 dubbel (32 lag)
- Tommy o Leif till 2:a plats i Vårträffen (24 lag)  
- Lars-Göran o Lennart Nordqvist till 4:e plats i Vårträffen (24 lag)
- Ulf o Wolf till 5:e plats i Vårträffen (24 lag)
- Wolf till 1:a plats i v65 Singel-DM (38 lag)
- Lennart Nordqvist till 3:e plats i v65 Singel-DM (38 lag)
- Wolf och Ulf till 6:e plats i Dubbelleken (32 lag)
- Wolf och Ulf till 9:e plats i Läj-Ås Spelen 2 (52 lag)
- Gunilla, L-Å och Leif till 8:e plats i Vallås Trippelmix (29 lag)
- Rolv och Lars-Åke till 6:e plats i Falkens v75 (31 lag)
- Jonna och Christer till 4:e plats i Vårmixen (55 lag)
- Gunilla och Lars-Åke 8:e plats i Vårmixen (55 lag)
- Wolf och Ulf till 8:e plats i Veteranbjörnen (18 lag)
- Gunilla och Lars-Åke till 9:e plats i Veteranbjörnen (18 lag)
- Wolf och Ulf till 8:e plats i Tullbrons Februariträff (40 lag)
- Gunilla, Lars-Åke och Jörgen (OBK) till 3:e plats i Fbg Vintertrippel (40 lag)
- Lennart och Leif till 7:e plats i Läj-Ås Spelen 1 (58 lag)

Grattis - 2017! 

 - Raimo till 1:a plats i Lucia-kul (96 lag)
-  Lars-Åke till 5:e plats i Lucia-kul (96 lag)

- Marianne och Ulf till 7:e plats i Falkens Novembermix (40 lag)
- Lennart och L-Åtill 5:e plats i Varbergs vintercup Öd (34 lag)
- Lennart och Bo (Furet) till 1:a plats i Halmstad GP:s final (34 lag) 
- Tommy och Leif till 6:e plats i Tullbrons höstträff (40)
- Lennart o Ulf till 5:e plats i Walters minne (38 lag)
- Gunilla och Lars-Åke 1:a plats i Folkparksdubbeln (32 lag)
- Ulf och Wolf delad 5:e plats i Folkparksdubbeln (32 lag)
- Gunilla och Lars-Åke + Birgitta o Kenneth (Varberg) delad 5:a i Falkens fyrling (46 lag)
- Gunilla och Lars-Åke delad 5:a i DM mixdubbel v65 (32 lag)
- Gunilla, Lars-Åke och Lennart delad 3:a (mixtrippel SM Vetlanda)
- Wolf och Ulf 4:e plats i Oskarströms Cup (50 lag)
- Lars-Åke och Arne W (VÅS) delad 5:e plats i Oskarströms Cup (50 lag)
- Lennart och Lars-Göran 5:e plats i Strandcupen (140 lag)
- Raimo och Kurt (SBH) 4:e plats i Klotträffen (48 lag)
- Lars-Åke och Mats (PET) delad 5:e plats i Klotträffen (48 lag)

- Hansin och Lennart 1:a plats i Vallås Cup (48 lag)
- Lars-Göran och Lars-Åke 2:a plats i Vallås Cup (48 lag)
- Lennart och Lars-Göran till 2:a plats i V55 dubbel (15 lag)
- Gunilla och Lars-Åke till 1:a plats i DM dubbel V65 (33 lag)
- Jonna och Lars-Åke till delad 5:e plats i Falkens Veteran 75 (27 lag)
- Gunilla, Leif och Lars-Åke till delad 4:e plats i Vallås Trippelmix (32 lag)
- Lars-Åke till delad 3:e plats i DM-singel (61 lag)
- Ulf till delad 5:e plats i DM-singel v65 (61 lag)
- Irene och Sven-Åke till 2:a platsen i Vårmixen (36 lag)
- Leif och Elna till delad 3:e plats i Vårmixen (36 lag)
- Raimo och Elsi till delad 5:e plats i Vårmixen (36 lag)
- Irene o Sven-Åke delad 3:e plats i Dubbelleken (46 lag)
- Gunilla o Lars-Åke till delad 5;e plats i Läj-Ås Spelen 2 (37 lag)
- Wolf och Barbro till delad 5:e plats i Tullbrons Februariträff (40 lag)
- Tommy och Leif till 2:a plats i Falkens Januariträff (40 lag)
- Gunilla och Lars-Åke 4:a i LäjÅs-spelen (62 lag)

Grattis - 2016!
- Wolf delad 1:a i Luciakul (106 lag)

- Gunilla o Lars-Åke 1:a och Bernt o Kjell 3:a i Julveteranen (13 lag)
- Barbro, Marianne, Ulf o Wolf 4:a i "4 säckar" (20 lag)
- Gunilla o Lars-Åke 2:a i Falkens Novembermix (38 lag)
- Lennart o Wolf 2:a och Tommy o Leif 3:a i Falkens höstträff (40 lag).
- Leif 2:a, Lars-Åke 4:a och Wolf 6:a i GP-finalen (29 lag).
- Bernt och Bosse (Furet) till 6:e plats i Walters minne Gp (38 lag).
- Tommy och Leif till 3:e plats i Folkparksdubbeln v60 (25 lag).
- Bernt o Bosse till delad 5:e plats i KNUFF Cup (41 lag).
- Barbro Stenström till 2:a plats i Damkortleken - Vallås (155 lag). 

- Gunilla och Lars-Åke  till 1:a plats i DM v65 mxd (25 lag)
- Wolf o Romano till 2:a plats och Lars-Åke o Arne W, Ulf o Leif till delad 5:e plats i Oskarströms Gp (36 lag). 
- Wolf och Leif till delad 5:e-plats och Gunilla o Lars-Åke till delad 9:e plats i Strandcupen v60 (142 lag).
- Gunilla, Lars-Åke o Leif vann B-finalen i Strandcupen v55 trippel.
- Wolf och Leif till delad 5:e plats i Strandcupen v60 (140 lag) Simon o Gunilla del. 9:a
- Lars-Åke och Gunilla till 2:a plats i Klotets GP
- Wolf och Leif 3:e plats i Klotets GP
- Lars-Göran och Lars-Åke till 1:a plats i Vallås GP (50 lag)
- Raimo och Bosse (Furet) till 2:a plats i Vallås GP (50 lag)
- Wolf och Leif till 3:e plats i Vallås GP (50 lag)
- Gunilla,  och Leif till 3:e plats DM v65t (24 lag)
- Gunilla och Lars-Åke till 9:e plats i HP-cup (51 lag)
- Tommy och Leif 3:e plats DM v65d (54 lag)
- Lennart och Wolf 1:a plats DM v55d (27 lag)
- Ulf och Wolf 3:e plats Kärnanspelen v65d (20 lag)
- Gunilla 3:e plats i DM-singel v65 (77 lag)

- Leif 3:e plats i DM-singel v55 (20 lag)
- Gunilla, Lars-Åke och Leif till 1:a plats och Ronnie till 4:e plats i Vallåstrippeln (38 lag)
- Jonna och Christer Jönsson till 1:a plats i Vårmixen V60 dmx (48 lag).
- Lars-Åke och Leif till 2:a plats i Veteranbjörnen V65 och i V55 knep Iréne och Sven-Åke 3:e platsen. Gunilla och Lennart kom på 5:e plats.
- 5:e plats delade också Ronnie och Bernt med sina resp. spelkompisar från andra  klubbar i tävlingen "Dubbelleken"
- DM-laget till 3:e plats i Varberg.
- Gunilla, Lars-Åke och Ulf till 3:e plats och Tommy, Wolf och Leif till 5:e plats i Falkens Vintertrippel (37 lag)
- Gunilla o Lars-Åke Simonsson till 1:a plats i Januariknuffen (48 lag)
- Wolf Karsten/Ulf Stenström till 3:e plats i Falkens Januariträff (38 lag)

 

Grattis! 2015
 
- Raimo Kuru/Bo Åkesson till 2:a platsen i Novemberknuffen (27 lag)

- Wolf Karsten och Leif Lundqvist till 3:e plats i Gåsacupen (16 lag).

- Gunilla och Lars-Åke S. till segern i Falkens Novembermix 11 nov (37 lag).

- Britt Ahlqvist och Arne Wernebäck kom på delad 5:e plats i ovanstående tävling.

- Leif L / Lars-Åke S till segern i Gammelbjörnen i Åstorp den 17 okt (16 lag)

- Leif L / Lars-Åke S till segern, Bernt F /Mats N PET till andra platsen och          

  Britt A / Wolf K till fjärdeplatsen i Walters  Minne den 16 sept. (30 lag )

- Irene och Sven-Åke Svensson till första platsen och Gunilla S tillsammans med

  Rolv J SÖN till tredje platsen i Knuff Cup V65d i Halmstad (49 lag)

- Wolf K/Leif Lu till första platsen i Folkparksdubbel V60 den 20/8 (28 lag)

- Bernt och Bo Å FUR till fjärde platsen i Klotets V65d den 1juli (56 lag )

- Gunilla och Larrs-Åke S till tredje platsen i Varbergs Strandcup den 25 juni V60d

- (139 Lag)

- Ronnie O / Bo Å (FUR) till andraplatsen i Oskarström Cup V65d den 7 juni

  (50 lag)

- Gunilla S / Leif Lu /Lars-Åke S till DM segern och Monica T / Mats T / Bernt F till

   andraplatsen i DM V65tr i Falkenberg den 27 maj  (26 lag )

- Wolf K / Leif Lu andraplatsen och Britt A / Ulf S till femteplatsen i Vallås Cup

   V65d den 20 maj ( 50 lag )

- GunillaS/Leif L/Lars-Åke S till tredje platsen i DM V55 tr I Halmstad den 17 maj.

  (13 lag)

- Gunilla S och Lars-Åke S till segern i Hp cupen V65d  i Halmstad den 16 maj.   

  (39 lag)

- Leif L / Wolf K till 2:dra platsen och Kerstin S/Kjell K till 5:te platsen i DM V55d i

   Halmstad den 14 maj. (16 lag) 

- Gunilla S / Leif L / Lars-Åke S till finalplatsen i landslagskvalet i Norrköping den

  30-31 maj.  

 - Bertil A  till framgång i Hvetlanda Vårbouleevent den 18 april .

    --5:te plats  i V 65t (28 lag)

    --8:de plats i V65d (50lag)

- Leif Lundqvist till 6 :te plats i DM V55 singel i Falkenberg den 12 april (16 lag )

- till framgångar i DM V65singel  i Varberg den 11 april (67lag )

   -- Bernt F  5:te plats 

   -- Lars -Göran P 9:de plats

- Leif Lu och Wolf K till 2:dra platsen i Äggcupen V60d i Malmö den 3 april (34 lag)

- Kjell K / Bernt F till delad tredje plats i Vårbjörnen V65d i Åstorp den 28 mars

  (14 lag)

- till framgångar i Vallås trippelmix i  Halmstad  den 25 mars (48 lag)

  --två kom Monica T / Mats T/ Bernt F

  --trea kom Barbro S/ Ulf S / Wolf K

- Gunilla S/Ulf S till 5:te platsen i Marsknuffen V65d i Halmstad den 18  mars

    (46 lag)

 - till Knuffs framgångar i Vårmixen V65d i Halmstad den 8 mars (60 lag )

    -5:te plats Gunilla / Lars-Åke S

    -7:de plats Britt A/wolf K

    -11:te Kerstin B SÖN och Bernt F 

- Bernt F /Lennart N  till segern i veteranbjörnen V65d i Åstorp den 28 febr (16 lag)

- Leif L /Wolf K till 3:dje platsen i Falkens Januariträff V65d i Falkenberg den 18 jan

 (41 lag)

- Wolf K/Ulf S till 2:draplatsen och Leif L/Lennart N till 5:te platsen i Veteranslaget

  V65d i Åstorp den 17 jan (16 lag)

-till bra resultat av Knuff i OBK:s FYRMANNA V65 den 10 jan (25 lag)

 -1  Britt A, Wolf K, Lennart N och Hansin A

 -3  Eila K, Barbro S , Ulf S och Raimo K

 -5  Monica T, Mats T, Bernt F och Kjell Klintgren

___________________________________________________________

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ÅR 2014

- Lars-Åke S till delad 4:de plats i Luciakul i Halmstad den 10 dec (80 deltag)

- Leif Lu och Wolf K till 3:dje platsen i Veterancupen V65d i Åstorp den 7 dec

  (14  lag)

- enastående resultat av Knuff medlemmar i Gåsacup i Åstorp den 23 nov

  (16 lag)

   -----1:a plats Ulf S och Wolf K

   -----2:dra plats Leif Lu och Lars-Åke S

   -----3:dje plats Monica och Mats Thulin

- till framstående placeringar i OBK:s Novemberkula Herrar den 15 nov (22 lag)

   -----segrare Leif Lindqvist och Wolf Karsten

   -----Bernt F och Lennart Nordqvist  på  andra plats

   -----och på 7:de plats kom Lars-Åke S och Mats N (PET)

- Jonna  Britt A till 6:te platsen i OBK:s Novemberkula Damer 15 nov (14 lag )

- Gunilla  Lars-Åke S till 3:dje platsen i Varbergs Vintercup den 25 okt (54 lag)

- Gunilla S och Lars-Åke S till 4:de platsen i Gammelbjörnen V65 d i Åstorp den

  19 okt   (16 lag)

- Britt A och Gunilla S till segern i Ladies Weekend V65 den 18 okt(8 lag)

- Gunilla S och Lars-Åke S till 4:de platsen i Falkenträffen i Falkenberg den

   18 /9 (46 lag)

- knuffare till framstående platser i GP finalen

  andra plats genom Leif Lundqvist/Leif Lindqvist

  fjärde plats genom  Gunilla Simonsson/Bernt Flinck

  femte plats genom Britt Ahlqvist/ Wolf Karsten

- KNUFF till elitserie plats nästa år

- Gunilla S och Wolf K till första platsen och Leif Lu och Lars-Åke S till 6:te platsen i

  Knuff Cup V65d den 24 aug (40 lag)

- Knuffare till framstående placeringar i Folkparksdubbeln den 21 aug i Halmstad

  V60d 32 lag. Följande placeringar

  3:a Wolf K och Leif Lu

  4:a Bernt F och Raimo K

  6:a Gunilla och Lars-Åke S

- Gunillas /Leif Lu som delade  3:je platsen med Leif Brag och Kenneth Ström SBH    i Falkens Augustiträff V55 d i Falkenberg den 17 aug (32 lag)  

- Leif L och Sven.Åke Svenäng till 2:dra platsen i Hylte Sommartävling V65d den

 12 aug (ca 90 lag)

- Bernt F och Mats Nilsson (PET) till 2:dra platsen samt Wolf K/ Leif Lindqvist till

  7:de platsen i Oskarströms Cup V65d den 3 aug. (54 lag)

- Gunilla S /Leif L/Kjell K och Lars-Åke till 4:de platsen i Stigs Minne i Skene V65

  den 29 juli (26 Lag)

- Wolf K/ Lars-Åke  S till segern i Klotträffen V65d den 25 juni ( 54 lag)

- Britt A/Bernt F till tredje platsen i Vallås Cup V65d den 21 maj (53 lag)

- Leif L /Wolf K till första platsen och Leif B /Lennarth R till tredjeplatsen i 

  B klassen V55d  i Våryran i Falkenberg den 18 maj (48 lag)

- Wolf K och Ulf S till segern samt Britt A och Leif L till tredje platsen  i HP cupen

   V65d den 10 maj i Halmstad  (54 Lag) 

- Leif Lundqvist och Lars-Åke S till 2:dra platsen i Vårträffen V65 d i Halmstad den

   29 april  (43 Lag)

- Gunilla och Lars-Åke S till tredje platsen i Kärnanspelen V55d i Helsingborg den

   26  april. (22 lag)

- Britt A  tillsammans med Arne W. VÅS som kom, på delad första plats i  

   Dubbelleken   V65d i Halmstad den 29 mars (34 Lag)

- Gunilla och Lars-Åke S  till 4: de platsen i Marsknuffen V65d i Halmstad den

  19 mars   ( 50 lag)

- Barbro och Ulf S till 7:de platsen i Vårmixen V65Md i Halmstad den 9 mars

   (58 lag)

- Gunilla och Lars-Åke S till tredje platsen och Lennart E tillsammans med Kerstin 

  L  SBH till åttondeplatsen i Varbergs Vintercup 37 V60 d den 8 mars (56 lag)

- Knuff  som blev 6:a av 16 lag i LagDM

- Britt A/ Kerstin L/ Ulf S samt Kurt S SBH till tredje platsen i Vinterspelen V64 4-

  manna den 12 jan samt Bernt F/ Raimo K/ Hansin A / Lennart E till fjärde platsen i

  samma   tävling  ( 27 lag)

- Lars-Åke S tillsammans med Göran B GUB kom på delad 5:te plats i

  Januariträffen V 65d i Falkenberg den 18 jan (52 lag)

 

ÅR 2013

-  Jonna J/ Britt A/ Christer J/ Jörgen A till tredjeplatsen i 4 säckar  V55 i        

   Helsingborg den 2 dec (16 l)

- Kerstin L/Kjell  K/ Wolf K från Knuff samt Lennart B Vås till andraplatsen i

  Fyrklövern öppen i Växjö den 1 dec (16 lag)

- Wolf K och Leif Lu till tredjeplatsen i Gåsacupen V65d i Åstorp den 24 nov (13lag)

- Gunilla S och Mona D KÄR till segern i OBK.s Novemberkula V65 d Damer

  och Jonna J/ Britt A till andraplatsen i samma tävling den 16 nov (26 lag)

- Leif Lu/Wolf K till 3:dje platsen i OBK:s Novemberkula V65d den 16 nov i

  Halmstad (26 lag)

- Eila Kuru / Lennart E till 4:de platsen i Halmstadmästaren öppen dubbel den 9

  nov (42 lag)

- Gunilla S/Lars-Åke S till 8:de platsen i Varbergs Cup 35  V60 d  den 27 okt  

  (48 lag) 

- Leif L och Wolf K till förstaplatsen och Gunilla och Lars-Åke S till 5:te platsen i

  Falkenbergsträffen V65d den 13 okt (52 lag)

- Ulf S till 4:de platsen tillsammans med Kurt L (Fbg) och Wolf K till 8:de platsen 

  som spelade med Ola S (Fbg) i Halmstad Grand Prix final V65d den 29 sept

  (42  lag)

- Gunilla S och Wolf K till 4:de platsen i Söndrumsträffen V65d i Halmstad 

  den 11 sept (43 lag )

- Raimo K / Bernt F till 1: sta platsen samt Wolf K/ Leif Lu till 5:te platsen i

  Knuff Cup V 65 d  i Halmstad den 25 aug (46 lag)

- Leif B och Ronnie O (SHB) till 3:dje platsen i V55 d i Helsingborg den 24 aug

   (18 lag)

- Gunilla / Lars-Åke S till 4:de platsen i Folkparksdubbeln V65 i Halmstad den

   den 22 aug. (32 lag )

- Gunilla / Lars-Åke till 5:te platsen i Augustiträffen i Falkenberg V65d 

  den 18  aug (58 lag)

- till samtliga i Knuff som bidrog till veteranserievinsten i Div 1 södra 

- Gunilla / Lars-Åke som tillsammans med Kurt L ,Romano P och Ove J.  

  Falken Petanque spelade till sig  4:de platsen i Stigs Minne i Skene den 30

  juli.

  (20 Lag)

- Gunilla S, Wolf K och Lars-Åke S till 4:de platsen i Månsbocken i Helsingborg

  V55tr den 7 juli (24 Lag)

-Bo N / Bernt F till 6:te platsen i Klotträffen V65d i Halmstad den 3 juli (60 lag)

-Kerstin L / Wolf K till andraplatsen i Landskrona , Tycho Brahe Cup V55d den

  23 juni (13 lag)

- Britt A, Raimo K och Wolf K till förstaplatsen och  Gunilla S , Leif L och Lars-Åke S

   till tredjeplatsen i Folkparkstrippeln I Halmstad den 11 juni ( 24 lag )

- till framgångarna i DM som spelades i Falkenberg den 6-9 juni

     ¤ Gunilla S, Hansin A och Lars-Åke S till andraplatsen i V65tr (26 lag)

     ¤ Britt A, Kerstin L och Wolf K till delad tredje plats i öppen trippel (9 lag)

     ¤ kerstin L och Wolf K till andraplatsen, Leif B och Sven Göran S till delad 

        tredjeplats med Kjell K och Bernt F i V55d (8 lag)

     ¤Kerstin S och Kjell K till andra platsen i öppen mixdubbel (10 lag)

     ¤ Bernt F till andraplatsen i singel V65 (10 lag)

 

- Tommy J / Wolf K till segern och Lars-Åke S /Arne W (VÅS) till sjätte platsen i

   Oskarströms Cup V65d den 1 juni (60 lag)

- Britt A / Bernt F till 6:te platsen i Vallås cup V65d den 22 maj (67 lag )

- Gunilla / Lars-Åke till segern i klubbmästerskapens mixdubbel

- Bengt H / Lars-Åke S till segern i klubbmästerskapens  dubbel

- Britt A / Leif Lu och Gunilla /Lars-Åke S till 1:a  resp 5:te plats i årets första GP

  tävling HP cupen V65d  den 11 maj. (65 lag )

-Gunilla S, Kjell K och Lars-Åke S till 3:dje platsen i Lindomespelen V60 trippel i 

  Lindevi den 4 maj. (16lag)

-knuffare till placeringarna i Dubbelkortleken den 20 april i Ståhlhallen (34 lag).

  1:a Sven-Göran S/Thomas J (HPK), 3:a Gunilla S/Lars-Åke S, 4:a Leif B/ Andreas B,

  7:a Ulf S/Leif S och 8:a Kerstin L/Wolf K.

-Bernt F och Kjell K till segern i Äggcupen V55d den 29 mars i Linnéplatsen i

  Malmö  (27 lag)

-Tommy J / Wolf K till 4:de platsen och Britt A / Jonna J till 8:de platsen i

  Marsknuffen V65d den 20 mars i Ståhlhallen (47 lag)

-Gunilla / Lars-Åke S till 2:dra platsen och Britt A och Raimo K till 4:de platsen i 

  Vårmixen V65d den 10 mars i Ståhlhallen (55 lag)

-trippellaget Britt A, Jörgen A och Wolf K till 4:de platsen i Vintertrippel V60 den 23

  febr i Varberg (28 lag)

-trippellaget Gunilla S, Kjell K och Lars-Åke S till 2:dra platsen och Wolf K, Tommy J

  och Leif Lundqvist till 7:de platsen i Vintertrippeln  V60  den 17 febr i Falkenberg

 (42 lag)

-och tack till alla som bidrog till Knuffs 5:te plats i  LagDM  V65 den 9-10 febr i

 Varberg  (14 klubbar deltog).

-Leif Lindqvist och Wolf till segern i Februariknuffen V65d den 3 febr i Halmstad 

 ( 57 lag).

-trippellaget Bernt F, Kjell K och Thomas E (HPK) till 4:de platsen och Kerstin S,

 Sven G S och Leif S till 5:te platsen , Februariknuffen V55 t den 2 febr i Halmstad. 

  (19 lag).

-Damlaget ,Britt A, Eila K, Marianne K och Kerstin S till 2:dra platsen i

  grundomgången i Svenska Cupen den 26 jan Malmö.

-Gunilla och Lars-Åke till 4:de platsen, Januariträffen V65d den 19 jan i Falkenberg

 (51 Lag) .

Uppdaterad: 26 JUL 2018 12:51

     Kontaktperson :

    Lars-Åke Simonsson 

    Eskadervägen 8,

    302 72 Halmstad

    Mobil nr 070-5423241

Postadress:
BK Knuff - Boule
Lars-Åke Simonsson, Eskadervägen 8
30272 Halmstad

Kontakt:
Tel: 03531065
E-post: This is a mailto link

Se all info