Hoppa till sidans innehåll

Bilder


2015-06-21 12.26.32
40-årsjubileum - små bilder
4202015221633 Robert Carlsson
Adam Carlsson spelar gitarr
Adam och Gustav i Halmstad Adam Carlsson och Gustav Österberg Stefan Österberg
Adam och Johan KM 2012 Anette Söderberg
Alma o Fanny silver DDU17
Anneli och Ann-Janette KM 2012 Anette Söderberg
Askims nybörjartävling - flera pristagare
Askims nybörjartävling - Maya tvåa
Avslappning
Badmintongalan i Mariestad
Bmk Tellus julläger 2016 1
Bmk Tellus julläger 2016 10
Bmk Tellus julläger 2016 11
Bmk Tellus julläger 2016 12
Bmk Tellus julläger 2016 13
Bmk Tellus julläger 2016 14
Bmk Tellus julläger 2016 15
Bmk Tellus julläger 2016 16
Bmk Tellus julläger 2016 17
Bmk Tellus julläger 2016 18
Bmk Tellus julläger 2016 19
Bmk Tellus julläger 2016 2
Bmk Tellus julläger 2016 20
Bmk Tellus julläger 2016 21
Bmk Tellus julläger 2016 22
Bmk Tellus julläger 2016 23
Bmk Tellus julläger 2016 24
Bmk Tellus julläger 2016 25
Bmk Tellus julläger 2016 26
Bmk Tellus julläger 2016 3
Bmk Tellus julläger 2016 4
Bmk Tellus julläger 2016 5
Bmk Tellus julläger 2016 6
Bmk Tellus julläger 2016 7
Bmk Tellus julläger 2016 8
Bmk Tellus julläger 2016 9
Bmk Tellus serielag 2014-2015 i Ulricehamn
Bmk Tellus serielag 2014-2015 sista sammandraget i Grums Seriesammandrag Sven Gardell
Boxercise Hugo H och Hugo S
Boxercise Johan och Gustav
Boxercise Josef och Max
Brons på prispallen SM U13 Anette Söderberg
Bästa utklädnad Älgen Per
Caroline Melin Caroline Melin Lars Melin
Caroline Melin Linnea André och Maya Kjellén Sv Cupen -Uppsala
Caroline Moa Maya och Kajsa
Casper 1a i HSU13 Wätterstad Cup 2016 Anette Söderberg
Casper prisutdelning HSU13 Wätterstad Cup 2016 Anette Söderberg
Casper vinner HSU13 Wätterstad Cup 2016 Anette Söderberg
Chrille och Coffa
Christian Erickson
Christoffer Eideholm
Collage 2015-04-25 17_33_22 Klubbmästare 2015 Anette Söderberg
Daniel Melker och Johan
Daniel Petrini och Adam Dahlgren
Dans
David Gardell
David Gardell
David Gardell 2009
David Gardell 3
David guld HSU13
David och Johanna KM 2012 Anette Söderberg
Disc-jockey Sven Gardell
Ebba och Moa Sandberg mfl på tjocka mattan KM 2012 Anette Söderberg
Ebba, Caroline, Julia och Maya tackar för matchen KM 2012 Anette Söderberg
Emma KM 2012 Anette Söderberg
Emma och Noomi
Emma prispall i Jönköping vt-09
Emma, Ida och Sofia riksklassade i Halmstad
Emmy Dahlgren servar
Evelina Nilsson
Fabian Rylander siffervänder KM 2012 Anette Söderberg
Falansmashen Joel Casper o Isak på Falansmaschen Stefan Österberg
Fanny Allbäck
Fikapaus Evelina, Moa, Fanny och Emma
Fokuserad Caroline Wätterstad Cup 2016 Anette Söderberg
Frida Kjellén
Frida Kjellén
Frida och Oliver KM 2012 Anette Söderberg
Fröken Bock
Girls of Badminton Ulricehamn - gruppbild
Gislaveds endagars 2008
Gislaveds Endagars 2009
Gruppbild julläger 2007
Guld o silver HDU11
Guldtårta 1 Guldtårta Anette Söderberg
Guldtårta 2 Guldtårta Anette Söderberg
Guldtårta 3 Guldtårta Anette Söderberg
Guldtårta 4 Guldtårta Anette Söderberg
Guldtårta 5 Guldtårta Anette Söderberg
Guldtårta 6 Guldtårta Anette Söderberg
Guldtårta 7 Guldtårta Anette Söderberg
Guldtårta 8 Guldtårta Anette Söderberg
Guldtårtan Guldtårta Anette Söderberg
Gustav Erik o Maya i Mellerud Adam Carlsson och Gustav Österberg Stefan Österberg
Gustav Johan och Hugo - Aros Junior Cup Anette Söderberg
Halmstadträffen Casper Borge 2a i HSU13 Casper Borge Keith Borge
HD senior final KM 2016 KM 2016 Anette Söderberg
Hedersmedlemmar Per och Lennart
Hinderbana Moa C
Hugo Malaysia 1
Hugo Malaysia 2
Hugo Malaysia 3
Hugo och Adam
Hugo och Johan 2012
Hugo och Malena SJT Uppsala Anette Söderberg
Hugo Söderberg och Johan Azelius Hugo Söderberg och Johan Azelius KARL ÅKERSTRÖM -Ulricehamns tidning
Hugo tvåa i Falanslaget 2015
Hugo Årets Tellusare 2013 Årets Tellusare 2013 - Hugo Söderberg Anette Söderberg
IMG_1487006363890
IMG_7371
Inför SM U13 och U17 2016 Inför ungdoms-SM 2016 Frida Kjellén
Inför SM-U15 2016 Inför ungdoms-SM 2016 Frida Kjellén
Invigning av Lassalyckan 1 Wilma Engqvist inviger Lassalyckan
Invigning av Lassalyckan 2 Wilma Engqvist inviger Lassalyckan
Johan Azelius Johan Azelius Karl Åkerström - Ulricehamns tidning
Johan Caroline och Wilma i Jönköping
Johan Casper Melvin och Maya Wätterstad Cup 2016 Anette Söderberg
Johan och Melker Åsa Azelius
Johan SM 2015
Johan SM 2015 Henrik Erickson - Ulricehamns tidning
Johanna Ingemarsson
Josef 30-29 seriesammandrag 14 mars 2015
Josef Gardell Sten-Sture 2013 Ulricehamns Tidning
Josef i Jönköping
Josef silver HSU11
Julläger 2008 1
Julläger 2008 2
Julläger 2008 gruppbild
Julläger 2009 gruppbild
Julläger 2011
Julläger 2012 Julläger 2012 Anette Söderberg
Julläger 2012 1 Julläger 2012 2 Anette Söderberg
Juniorträffen Mariestad - Niklas
Kajsa och Caroline
Karlsson på taket
Kartonglek
Keith Borge och Johan Dahlgren HD Motion KM 2016 Anette Söderberg
Kista SM U13 Anette Söderberg
Kista SM U13 Anette Söderberg
Klubbikon färg
Knalleträffen 2016 Josef och Christoffer Knalleträffen HDB Josef och Christoffer Okänd
Knalleträffen 2016 Wilma o Melvin Louise o Casper Knalleträffen 2016 Erika Nordh
Knalleträffen 2016 Wilma och Louise Knalleträffen 2016 Erika Nordh
Knalleträffen Louise o Linda Knalleträffen 2016 Frida Kjellén
Knalleträffen Maya Knalleträffen 2016 Frida Kjellén
Knattegruppen 07-08
Lagfoto serieseger 1 Serieseger 2015-2016 Anette Söderberg
Lagfoto serieseger medaljer Serieseger 2015-2016 Anette Söderberg
Ledarna
Linda Nordea Cup Linda Röed Stenberg Erika Nordh
Linda och Louise GotElit 2016
Linda prisutdelning Nordea Cup Linda Röed Stenberg Erika Nordh
Linda Röed Stenberg
Louise Nordh landslagsläger sommaren 2016
Louise och Linda Falanslaget 2016 Erika Nordh
Louise och Linda Erika Nordh
Louise och Wilma
Lunch
Martin Johansson i Halmstad
Maya final i DSA Wätterstad Cup 2016 Anette Söderberg
Maya Kjellen - Gothenburg Open 2015 Lars Melin
Maya Kjellén VSv ungdomsspelen Maya Kjellén
Maya Kjellén Växjö Open Frida Kjellén
Maya Knalleträffen
Maya och Josef klubbmästare 2016 KM 2016 Anette Söderberg
Maya och Moa
Maya SM U13 2015 Maya Kjellén Frida Kjellén
Melvin Kjellén SM U13 Täby Melvin Frida Kjellén
Melvin Kjellén och Sebastian Petrini KM 2016 Anette Söderberg
Melvin och Frida 2 SM U13 Täby Melvin Frida Kjellén
Melvin och Isak i Mellerud Adam Carlsson och Gustav Österberg Stefan Österberg
Melvin och Isak i Mellerud Melvin och Isak vinnare i Mellerid Frida Kjellén
Melvin och Johan
Melvin och Wilma SM U13 Täby Frida Kjellén
Mikael Levander och Henrik Holgersson HD Motion KM 2016 Anette Söderberg
Mikaela och Johanna
Moa Carlsson Moa Carlsson Anette Söderberg
Moa och Gustav i MDU15 Wätterstad Cup 2016 Anette Söderberg
Moa silver DDU13
Nelly Elbemo rikslassad
Niklas Axelsson och Nelly Elbemo Klubbmästare Niklas och Nelly
Niklas silver HDU15
Nordic Camp i Finland
Nyårsraketen 2016 resultat 1
Nyårsraketen 2016 resultat 2
Några pristagare
Oliver årets Tellusare
Olle guld HSU15
Olle Ingemarson 2012
Olle Ingemarsson 2
Olle Ingemarsson 2010
Olle silvermedaljör i dubbel SM-U13 2008
Paus Fanny, Niklas, Viktor, Josef, Hugo H, Emmy och Robban
Per coachar SM U13 Anette Söderberg
Per förklarar för Elin
Per i sekretariatet KM 2012 Anette Söderberg
Per Söderberg
Per Söderberg
Per-Anders Allbäck och Evelina Nilsson
Pristagare MDU13 Falanslaget 2016 Erika Nordh
Pristagare Vårblixten och Wätterstad Cup vt-09
Prisutdelning 1 SM U13 Täby Wilma Bengt-Anders Kindlund
Prisutdelning DS U13 Falanslaget 2016 Erika Nordh
Robert och Keith
Robin Carlbom
Samling
Screenshot_2015-10-11-17-37-53
Segrare i Vårcupen i Jönköping
Serielaget 12 mars -16 (1) Seriespel -16 Robert Carlsson
Serielaget 2007-2008
Serielaget 2012-2013 BMK Tellus serielag 2012-2013 Niklas Anemo
Seriesammandrag 1
Seriesammandrag 2
Seriesammandrag i Grums Adam och Johan Seriesammandrag Sven Gardell
Seriesammandrag i Mellerud november 2013 8 Lagfoto efter dusch
SM U13 brons-Alma
SM U13 brons-Alma prisutdelning 6
SM U15 Örebro invigning SM U15 Frida Kjellén
SM U15 Örebro Invigning Caroline Kajsa och Maya SM U15 Frida Kjellén
SM U15 Örebro Maya och Kajsa SM U15 Frida Kjellén
SM U17 dubbel Hugo o Johan B SM U17 Anette Söderberg
SM U17 Malena o Hugo SM U17 Anette Söderberg
SM U17 mixed Hugo o Malena SM U17 Anette Söderberg
SM U17 singel Hugo vs Colin SM U17 Anette Söderberg
Sofia Anemo
Stig Kjellsson
Stinget-Tellus 12 mars-16 Seriespel -16 Robert Carlsson
Styrketräning
Supportrar på läktaren KM 2012 Anette Söderberg
Sv Cupen DD-01 Caroline o Sofia Sv Cupen 2016 Anette Söderberg
Sv Cupen DD-01 Caroline prisutdelning Sv Cupen 2016 Anette Söderberg
Sv Cupen HS-00 Hugo prisutdelning Sv Cupen 2016 Anette Söderberg
Sv Cupen HS-00 Hugo vs Calle final Sv Cupen 2016 Anette Söderberg
Sv Cupen invigning Sv Cupen 2016 Anette Söderberg
Sv Cupen Invigningen Tellus spelare i Västergötland Sv Cupen 2016 Anette Söderberg
Sv Cupen lag 2011 U13
Sv cupen lag 2011 U17
Sv Cupen MD-02 Maya o Erik Sv Cupen 2016 Anette Söderberg
Sv Cupen MD-04 Joel o Thea Sv Cupen 2016 Anette Söderberg
Sv Cupen MD-04 Thea o Joel Sv Cupen 2016 Anette Söderberg
Sv Cupen MD-99 Josef o Emelie Sv Cupen 2016 Anette Söderberg
Sv Cupen MD-99 Josef o Emelie prisutdelning Sv Cupen 2016 Anette Söderberg
Sv Cupen ställning inför MD Sv Cupen 2016 Anette Söderberg
Swedish Skanska International 2016
Sven och Karin KM 2012 Anette Söderberg
Svenska Cupen lag U15 2010
Svenska Cupen Uppsala Invigning Erika Nordh
Svenska Cupen Uppsala Tellus Lars Melin
Svenska Cupen Uppsala Västergötland Lars Melin
Sören och Mari Sören och Mari anette Söderberg
Tellus Julläger 2015 Gruppbild
Tellus-Grums 12 mars-16 Seriespel -16 Robert Carlsson
Tripple-Johanna, Coffa, Oliver, Niklas och Alma
Träningsdag Tom Reidy 13 mars-16 (11) Träningsdag med Tom Reidy Anette Söderberg
Träningsdag Tom Reidy 13 mars-16 (15) Träningsdag med Tom Reidy Anette Söderberg
Träningsdag Tom Reidy 13 mars-16 (16) Träningsdag med Tom Reidy Anette Söderberg
Träningsdag Tom Reidy 13 mars-16 (17) Träningsdag med Tom Reidy Anette Söderberg
Träningsdag Tom Reidy 13 mars-16 (18) Träningsdag med Tom Reidy Anette Söderberg
Träningsdag Tom Reidy 13 mars-16 (2) Träningsdag med Tom Reidy Anette Söderberg
Träningsdag Tom Reidy 13 mars-16 (20) Träningsdag med Tom Reidy Anette Söderberg
Träningsdag Tom Reidy 13 mars-16 (21) Träningsdag med Tom Reidy Anette Söderberg
Träningsdag Tom Reidy 13 mars-16 (27) Träningsdag med Tom Reidy Anette Söderberg
Träningsdag Tom Reidy 13 mars-16 (29) Träningsdag med Tom Reidy Anette Söderberg
Träningsdag Tom Reidy 13 mars-16 (32) Träningsdag med Tom Reidy Anette Söderberg
Träningsdag Tom Reidy 13 mars-16 (9) Träningsdag med Tom Reidy Anette Söderberg
U1 och U2 Hugo H, Felix, Clara, Moa och Emil
U11 prispall i Jönköping vt-09
U9 prispall i Jönköping vt-09
Underhållare Björn Lindgren och Povel Croona
ungdomsledare_webb
ungdomsledare_webb
Upptaktsträffen i Halmstad okt 2013
Uppvärmning David Viktor, Oskar, Gustav
VBF Lennart Winbo
Wilma bronsmedaljör SM U13 Täby Wilma Bengt-Anders Kindlund
Wilma Ikea cup Lars Melin
Wilma Kindlund - Jonasträffen 2016 Wilma Bengt-Anders Kindlund
Wilma Kindlund - Kärcher cup Trollhättan 2015 Bengt-Anders Kindlund
Wilma och Mirjam bronsmedaljörer SM U13 Täby Wilma Bengt-Anders Kindlund
Wilma och Mrjam taktikpratar SM U13 Täby Wilma Bengt-Anders Kindlund
Wättersmashen - Casper
Växjö Open 2015 Johan Caroline och Wilma s Lars Melin
Åbyslaget Gustav Johan och Isak
Älgen Per Söderberg
Övning i hallen
 
 
 

Bmk Tellus aktivitetskalender

Våra grupper vt 2017    
(-Uppdaterad feb 2017)

När ni har öppnat dokumentet kan ni bläddra mellan olika "sheet" längst ner till vänster för att växla mellan gruppschemat och de nya gruppindelningarna.

 

Här kan du söka träningstider i Sporthallen, Stenbockshallen och Ätradal på kommunens bokningscentral

______________________________

Om du som medlem flyttar och byter adress, byter telefonnummer eller e-postadress, var vänlig uppdatera dina uppgifter via din medlemsinloggning här på hemsidan (alt. kontakta mig via e-post: This is a mailto link).

Anette Söderberg

______________________________

BMK Tellus på Facebook

"Gilla" klubbens officiella facebooksida "Badmintonklubben Tellus - Ulricehamn" för att få uppdatering från klubbens hemsida.Det finns också en sluten facebookgrupp som heter "BMK Tellus" som ni kan gå med i.

______________________________

 

Hotell Bogesund

Hotell Bogesund sponsrar BMK Tellus! Övernattning vid våra tävlingar? Vi rekommenderar Hotell Bogesund i Ulricehamns centrum.

______________________________

 

Team Sportia 

Klubben samarbetar med Team Sportia i Ulricehamn. Team Sportia i Ulricehamn stödjer BMK Tellus. Medlemspriser på badmintonartiklar.

______________________________

 

Ulricehamns sparbank

Ulricehamns Sparbank stödjer

BMK Tellus

______________________________

Postadress:
BMK Tellus - Badminton
BMK Tellus, Gunnarshagsgatan 17
52338 Ulricehamn

Kontakt:
Tel: 032116805
E-post: This is a mailto link

Se all info