Hoppa till sidans innehåll

Följ sidan "Resultat på 3D-Uven 2013-05-19"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.

Resultat på 3D-Uven 2013-05-19


          3D-Uven 2013-05-19  
                   
  Distrikt :   Östra Svealands BF           
                   
  Tävlingsplats :  Långängen, Segeltorp           
                   
  Tävlingsledare : Jan Sidén            
                   
  Domare :   Bertil Andersson, Jan Sidén          
                   
  Sekretariat : Anneli Bourelius, Mats Axelsson, Jan Sidén      
                   
  Banläggning : Jan Sidén, Tommy Johansson, Bertil Andersson, Jan Henriksson
      Peter Samuelsson, Anders Ström, Ulf Markgren       
                   
  Catering :   Anna Henriksson, Malin Markgren, Kent Wärnehult      
                   
                   
  Råddare :   Anders Ström, Bo Karlsson, Gonzalo Irigoyen, Mats Axelsson  
      Peter Samuelsson, Kent Wärnehult, Johnny Farfan, Lars Lundgren
      Micke Dahlström, Anneli Bourelius, Jan Henriksson    
                   
                           
  Väder :   Moln hela dagen, temperatur runt 20°C. SMHI lovade regn och åska, men mycket lite av det första och inget av det senare kom.      
           
           
                   
  Antal starter : 74 st   Antal klasser : 23 st  
                   
  Avstånd:   totalt i m:   snitt:        
  Röd   780   26,0        
  Blå   532   17,7        
  Svart   427   14,2        
  Vit   249   8,3        
  Maximal poäng : Blå : Röd: totalt:        
      163 164 327        
                   
                   
Resultat 3D-Uven 2013  
    Namn  3D-Uven klass Klubb  1-15 (blå) 16-30 (röd) 11 10 Total
  DB10                
  1 Tilde Åhlund DB10 Stallarholmens BK 90 121 4 10 211
  2 Sonja Bergman DB10 Tyresö BS 43 61 0 3 104
  DB13                
  1 Freja Nilsson DB13 BK Fiskgjusen 93 122 0 6 215
  2 Elsa Berlin DB13 Stockholms BK 94 108 3 3 202
  3 Alva Olsson DB13 Huddinge BSK 101 93 1 6 194
  4 Jessika Gingborn DB13 Nykvarns BK 94 98 2 4 192
  DB21                
  1 Jessica Nilsson DB21 BK Fiskgjusen 115 117 5 3 232
  2 Jane Gyllhag DB21 Eskilstuna BS 103 115 2 8 218
  3 Anne Holmgren DB21 Huddinge BSK 100 114 2 7 214
  DC10                
  1 Linnea Backman DC10 Luleå BS 120 117 4 6 237
  DC13                
  1 Anna Backman DC13 Luleå BS 125 141 8 7 266
  DC21                
  1 Lisa Södersten DC21 Piteå BK 146 149 9 14 295
  2 Ingrid Olofsson DC21 BSK Sturarna 140 152 10 11 292
  DLB21                
  1 Kaarina Saviluoto DLB21 t Nykvarns BK 54 66 0 1 120
  2 Britt-Marie Brogren DLB21 Karlstads BK 48 47 1 1 95
  3 Mona Björklund DLB21 t Gävle BS 38 48 0 2 86
  DR16                
  1 Emma Bergström DR16 Nykvarns BK 101 111 0 5 212
  HB10                
  1 Hugo Öhlund HB10 Nykvarns BK 124 133 3 14 257
  2 Samuel Ojanen HB10 Nykvarns BK 107 106 3 3 213
  3 Bobbo Olsson HB10 Wij BS 70 84 1 2 154
  HB13                
  1 Johan Priklonsky HB13 Stockholms BK 136 122 4 10 258
  2 Linus Andersson HB13 Södertälje BF 109 112 2 7 221
  3 Ture Olsson HB13 Wij BS 63 78 0 2 141
  HB16                
  1 Felix Bergman HB16 Tyresö BS 56 48 1 2 104
  HB21                
  1 Bobby Larsson HB21 Stallarholmens BK 137 145 7 15 282
  2 Hartmut Ziplies HB21 IF Ulvarna 119 129 3 10 248
  3 Peter Söderström HB21 Nykvarns BK 76 61 0 4 137
  HB50                
  1 Veli Lööw HB50 Eskilstuna BS 115 118 3 6 233
  2 Christer Adolfsson HB50 Eskilstuna BS 113 103 2 8 216
  3 Stig Berström HB50 Nyköpings BK 90 101 1 5 191
  4 Gunnar Nord HB50 Tiveds IF 88 95 1 2 183
  HC10                
  1 Philip Bergström HC10 Nykvarns BK 122 138 4 7 260
  HC13                
  1 Johan Backman HC13 Luleå BS 155 158 15 14 313
  HC16                
  1 Tobias Tarukoski HC16 BK Danapilen 146 140 6 17 286
  2 Jonatan Fredriksson HC16 Luleå BS 138 133 10 5 271
  HC21                
  1 Andreas Norén HC21 Igelboda BS 151 151 12 13 302
  2 Jari Hjerpe HC21 BSK Sturarna 145 151 13 10 296
  3 Lennart Nordsvahn HC21 Piteå BK 147 147 8 15 294
  4 Rickard Johansson HC21 BK Danapilen 146 142 7 15 288
  5 Jarmo Hjerpe HC21 Kungsängens BK 141 146 9 13 287
  6 Christofer Herfindal HC21 Kungsängens BK 143 140 8 15 283
  7 Samuel Morén HC21 Piteå BK 139 143 5 15 282
  8 Björn Gustafsson HC21 IF Ulvarna 128 147 7 14 275
  9 Yngve Malmström HC21 Södertälje BF 136 138 4 14 274
  10 Anders Tarukoski HC21 BK Danapilen 142 130 6 10 272
  11 Mikael Ribbestad HC21 Rejmyre BSK 135 136 6 11 271
  12 Alexander Hegedus HC21 BK Danapilen 132 132 7 9 264
  13 Anders Ekman HC21 BS Kil 129 132 6 10 261
  14 Lars Backman HC21 Luleå BS 129 119 5 8 248
  15 David Adams HC21 IF Ulvarna 115 132 2 13 247
  16 Rune Bäckström HC21 IF Ulvarna 121 104 4 10 225
  17 Kurt Lundgren HC21 Piteå BK 95 72 1 5 167
  HI21                
  1 Ronny Ståhling HI21 Rejmyre BSK 130 115 4 7 245
  2 Tomas Dunder HI21 Gävle BS 104 109 0 7 213
  3 Thomas Nilsson HI21 Gävle BS 86 74 0 5 160
  4 Peter Gyllhag HI21 Eskilstuna BS 96 59 1 2 155
  5 Tomas Antmar HI21 Rejmyre BSK 59 59 0 2 118
  HLB21                
  1 Ludvig Bergöö HLB21 t BK Fiskgjusen 109 98 1 4 207
  2 Lars-Göran Persson HLB21 t Gävle BS 101 101 2 3 202
  3 Patrik Hjerteblom HLB21 Södertälje BF 98 92 0 5 190
  4 Leif Carrfors HLB21 Karlstads BK 98 62 2 0 160
  6 Lars Ekman HLB21 Skallsjö BG 62 88 1 2 150
  5 Bo Lindberg HLB21 t BK Fiskgjusen 62 88 1 1 150
  7 Ove Olsson HLB21 Wij BS 51 79 0 1 130
  HR13                
  1 Melvin Åhlund HR13 Stallarholmens BK 131 112 5 8 243
  2 Benjamin Cronlund HR13 Nykvarns BK 122 99 3 6 221
    Max Henriksson HR13 Huddinge BSK 97        
  HR16                
  1 Johan Petersen HR16 Huddinge BSK 116 106 3 3 222
  HR21                
  1 Mikael Anderle HR21 BSK Sturarna 147 151 8 17 298
  2 Roland Henriksson HR21 Huddinge BSK 136 148 8 13 284
  3 Björn Lindqvist HR21 Huddinge BSK 128 144 4 13 272
  4 Cenneth Åhlund HR21 Nykvarns BK 143 126 7 11 269
  5 Nore Åhlund HR21 Stallarholmens BK 125 129 5 11 254
  6 Stellan Berlin HR21 Stockholms BK 120 116 2 8 236
  Motion                
  1 Anna Bergman Motion Tyresö BS 59 73 1 4 132
                   
                   
                   
Tour-resultat 3D-Uven 2013  
    Namn  Tour-klass Klubb  1-15 (blå) 16-30 (röd) 11 10 Total
DB10                  
  1 Tilde Åhlund DB10 Stallarholmens BK 90 121 4 10 211
  2 Elsa Berlin DB10 Stockholms BK 94 108 3 3 202
  3 Sonja Bergman DB10 Tyresö BS 43 61 0 3 104
DB13                  
  1 Freja Nilsson DB13 BK Fiskgjusen 93 122 0 6 215
  2 Alva Olsson DB13 Huddinge BSK 101 93 1 6 194
  3 Jessika Gingborn DB13 Nykvarns BK 94 98 2 4 192
DB16                  
  1 Jessica Nilsson DB16 BK Fiskgjusen 115 117 5 3 232
DB21                  
  1 Jane Gyllhag DB21 Eskilstuna BS 103 115 2 8 218
  2 Anne Holmgren DB21 Huddinge BSK 100 114 2 7 214
DC10                  
  1 Linnea Backman DC10 Luleå BS 120 117 4 6 237
DC13                  
  1 Anna Backman DC13 Luleå BS 125 141 8 7 266
DC21                  
  1 Lisa Södersten DC21 Piteå BK 146 149 9 14 295
  2 Ingrid Olofsson DC21 BSK Sturarna 140 152 10 11 292
DLB21                  
  1 Kaarina Saviluoto DLB21 t Nykvarns BK 54 66 0 1 120
  2 Britt-Marie Brogren DLB21 Karlstads BK 48 47 1 1 95
  3 Mona Björklund DLB21 t Gävle BS 38 48 0 2 86
                   
DR16                  
  1 Emma Bergström DR16 Nykvarns BK 101 111 0 5 212
HB10                  
  1 Hugo Öhlund HB10 Nykvarns BK 124 133 3 14 257
  2 Samuel Ojanen HB10 Nykvarns BK 107 106 3 3 213
  3 Bobbo Olsson HB10 Wij BS 70 84 1 2 154
HB13                  
  1 Johan Priklonsky HB13 Stockholms BK 136 122 4 10 258
  2 Linus Andersson HB13 Södertälje BF 109 112 2 7 221
  3 Ture Olsson HB13 Wij BS 63 78 0 2 141
HB16                  
  1 Felix Bergman HB16 Tyresö BS 56 48 1 2 104
HB21                  
  1 Bobby Larsson HB21 Stallarholmens BK 137 145 7 15 282
  2 Hartmut Ziplies HB21 IF Ulvarna 119 129 3 10 248
  3 Peter Söderström HB21 Nykvarns BK 76 61 0 4 137
HB50                  
  1 Veli Lööw HB50 Eskilstuna BS 115 118 3 6 233
  2 Stig Berström HB50 Nyköpings BK 90 101 1 5 191
HB60                  
  1 Christer Adolfsson HB60 Eskilstuna BS 113 103 2 8 216
  2 Gunnar Nord HB60 Tiveds IF 88 95 1 2 183
HC10                  
  1 Philip Bergström HC10 Nykvarns BK 122 138 4 7 260
HC13                  
  1 Johan Backman HC13 Luleå BS 155 158 15 14 313
HC16                  
  1 Tobias Tarukoski HC16 BK Danapilen 146 140 6 17 286
  2 Jonatan Fredriksson HC16 Luleå BS 138 133 10 5 271
HC21                  
  1 Andreas Norén HC21 Igelboda BS 151 151 12 13 302
  2 Jari Hjerpe HC21 BSK Sturarna 145 151 13 10 296
  3 Lennart Nordsvahn HC21 Piteå BK 147 147 8 15 294
  4 Rickard Johansson HC21 BK Danapilen 146 142 7 15 288
  5 Jarmo Hjerpe HC21 Kungsängens BK 141 146 9 13 287
  6 Christofer Herfindal HC21 Kungsängens BK 143 140 8 15 283
  7 Samuel Morén HC21 Piteå BK 139 143 5 15 282
  8 Yngve Malmström HC21 Södertälje BF 136 138 4 14 274
  9 Anders Tarukoski HC21 BK Danapilen 142 130 6 10 272
  10 Mikael Ribbestad HC21 Rejmyre BSK 135 136 6 11 271
  11 Alexander Hegedus HC21 BK Danapilen 132 132 7 9 264
  12 Anders Ekman HC21 BS Kil 129 132 6 10 261
  13 Lars Backman HC21 Luleå BS 129 119 5 8 248
  14 David Adams HC21 IF Ulvarna 115 132 2 13 247
HC50                  
  1 Björn Gustafsson HC50 IF Ulvarna 128 147 7 14 275
HC60                  
  1 Rune Bäckström HC60 IF Ulvarna 121 104 4 10 225
  2 Kurt Lundgren HC60 Piteå BK 95 72 1 5 167
HI21                  
  1 Ronny Ståhling HI21 Rejmyre BSK 130 115 4 7 245
  2 Tomas Dunder HI21 Gävle BS 104 109 0 7 213
  3 Thomas Nilsson HI21 Gävle BS 86 74 0 5 160
  4 Peter Gyllhag HI21 Eskilstuna BS 96 59 1 2 155
  5 Tomas Antmar HI21 Rejmyre BSK 59 59 0 2 118
HLB21                  
  1 Ludvig Bergöö HLB21 t BK Fiskgjusen 109 98 1 4 207
  2 Lars-Göran Persson HLB21 t Gävle BS 101 101 2 3 202
  3 Patrik Hjerteblom HLB21 Södertälje BF 98 92 0 5 190
  4 Leif Carrfors HLB21 Karlstads BK 98 62 2 0 160
  5 Lars Ekman HLB21 Skallsjö BG 62 88 1 2 150
  6 Bo Lindberg HLB21 t BK Fiskgjusen 62 88 1 1 150
  7 Ove Olsson HLB21 Wij BS 51 79 0 1 130
HR13                  
  1 Melvin Åhlund HR13 Stallarholmens BK 131 112 5 8 243
  2 Benjamin Cronlund HR13 Nykvarns BK 122 99 3 6 221
    Max Henriksson HR13 Huddinge BSK 97        
HR16                  
  1 Johan Petersen HR16 Huddinge BSK 116 106 3 3 222
HR21                  
  1 Mikael Anderle HR21 BSK Sturarna 147 151 8 17 298
  2 Roland Henriksson HR21 Huddinge BSK 136 148 8 13 284
  3 Björn Lindqvist HR21 Huddinge BSK 128 144 4 13 272
  4 Cenneth Åhlund HR21 Nykvarns BK 143 126 7 11 269
  5 Stellan Berlin HR21 Stockholms BK 120 116 2 8 236
HR60                  
  1 Nore Åhlund HR60 Stallarholmens BK 125 129 5 11 254

 

  Banbeskrivning 2013            
Mål Djur   Vit  Svart  Blå  Röd  Beskrivning
1 liggande hjort   8 14 17 26  
2 kalkon, spelande   5 8 8 15  
3 javelina   7 12 16 21  
4 elk   12 21 24 38  
5 leopard   8 18 15 27  
6 rådjur   10 18 24 34  
7 kalkon, stående   5 8 8 15  
8 varg   9 17 20 29  
9 brunbjörn, mindre   11 18 23 32  
10 järv   5 7 10 15  
11 coyote   7 13 17 23  
12 brunbjörn, större   14 23 28 42  
13 vårtsvin   12 20 24 36  
14 bäver   6 9 12 18  
15 krokodil   8 14 18 25  
  3*1-5*2-4*3-3*4   127 220 264 396  
      8,5 14,7 17,6 26,4  
16 bäver   6 10 14 19  
17 korsikafår   9 18 22 32  
18 javelina   7 11 15 20  
19 puma   10 18 23 33  
20 vårtsvin   14 23 28 42  
21 kalkon, sisslande   5 9 12 17  
22 svartbjörn, medium   9 16 20 29  
23 coyote   7 12 16 21  
24 rådjur   9 18 22 32  
25 vitsvanshjort   12 19 27 37  
27 räv   5 5 7 13  
26 varg   7 10 15 19  
28 tvättbjörm   5 7 9 12  
29 vildsvin   6 12 15 23  
30 hyena   11 19 23 35  
  3*1-6*2-3*3-3*4   122 207 268 384  
      8,1 13,8 17,9 25,6  
      8,3 14,2 17,7 26  
      10 16,6 20 30  
Inga nyheter är skapade

Postadress:
BSK Uven - Bågskytte
c/o Robert Ström, Fastingsgatan 94
12943 Hägersten

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: bsk.uven@gmail.com