Hoppa till sidans innehåll

Resultat tävlingar och test


Resultat tävlingar och tester

Smeskäret 21 November 2015

Melina Lagemyr (1:a plats av 5)
Tilde Wennergren (1:a plats av 4)

Alisija Tinina (3:a plats av 8)
Bianca Frölid (delad 3:a av 5)
Ellen Persson (delad 5:a av 8)
Mathilda Samuelsson (delad 4:a av 7)

Västeråspiruetten 27 Mars 2015

Minior C1
Ellen Persson (5:e plats av 14)

Minor C2
Tilde Wennergren (delad 7:a av 12)

Ungdom C1
Clara Svensson (delad 7:a av 13)

Trandansen 28 Februari 2015

Junior B2 flickor
Alexandra Wigren (5:e plats av 11)

Enköpingsskäret 14-15 Februari 2015

Ungdom C
Tuva Kravos (5:a av 12)

Minior C
Tilde Wennergren (4:a av 16)

Ungdom C
Rebecca Norin (7:a av 14)

Mälartrofén 6 December 2014

Minior C1
Tilde Wennergren (2:a av 8)

Ungdom C2
Emma Magnell (3:a av 12)

Ungdom C3
Rebecca Norin (delad 4 av 7) Specialpris

Sméskäret 22 November 2014

Minior C2
Tilde Wennergren (2:a av 8)

Ungdom C3
Alisija Kostina (2:a plats av 8)
Olivia Jacobsson delad 5 (av 8)

Ungdom C1
Rebecca Norin (3:a av 8)

Ungdom C2
Emma Magnell (2:a av 8)
Tuva Kravos (4:a av 8)
Clara Svensson (delad 5:a av 8)

Backaskäret 8 November 2014

Minor C
Tilde Wennergren 1:a plats (av 1)

Ungdom C1
Rebecca Norin 1:a plats (av 7)
Clara Svensson delad 4:e (av 7)
Tuva Kravos delad 4:e (av 7)

Ungdom C2
Emma Magnell 2:a plats (av 6)
Alisija Kostina 4:e plats (av 6)
Olivia Jacobsson 4:e plats (av 6)

Gull-Olle 1 November 2014

Ungdom C1
Emma Magnell 4:e plats (av 15)
Rebecca Norin 5:e plats (av 15)
Olivia Jacobsson delad 8 (av 15)
Alisija Kostina delad 8 (av 15) Specialpris

Trandansen 22-23 Mars 2014

Minior B
Emma Bäcklin 14:e plats (av 17)

ÖKK Pokalen 15-16 Mars 2014

Minior C1
Tilde Wennergren delad 6 (av 11)

Ungdom C3
Tuva Kravos delad 7 (av 12)
Karin Söderström delad 7 (av 12)

Minior B
Emma Bäcklin 3:e plats (av 7)

Ungdom C6
Rebecca Norin delad 7 (av 12)

Ungdom C4
Emma Magnell delad 6 (av 11)

 

Gull-Olle pokalen 8-9 Mars 2014

Ungdom C1
Rebecca Norin delad 8 (av 14) Specialpris till Rebecca for fin position i kombinationspiruetten

Ungdom C2 
Karin Söderström delad 9 (av 16)
Alisija Kostina delad 9 (av 16)
Olivia Jakobsson delad 9 (av 16)

Ungdom C3
Emma Magnell 5-e plats (av 15)
Tuva Kravos delad 8 (av 15)
Clara Svensson delad 8 (av 15)


Hallsbergsstjärnan 1 Februari 2014

Ett stort grattis till Emma Magnell som kom 1:a i sin klass!

Ungdom C2
Karin Söderström delad 4 (av 6)

Ungdom C3
Emma Magnell 1:a plats (av 7)
Tuva Kravos delad 4 (av 7)

Ungdom C4
Rebecca Norin delad 5 (av 9)

LKF-trofén Linköping 17-18 Januari 2014

Ungdom C1
Tuva Kravos delad 8 (av 14)
Alisija Kostina delad 8 (av 14)
Karin Söderström delad 8 (av 14)

Ungdom C2
Emma Magnell delad 8 (av 14)
Clara Svensson delad 8 (av 14)

Ungdom C3
Rebecca Norin delat 8 (av 14)

Västeråspiruetten Västerås 7-8 December 2013

Ungdom C1
Emma Jacobsson delad 7 (av 13) Specialpris till Emma för fin piruett
Rebecca Norin delat 7 (av 13)

Ungdom C3
Emma Magnell 1:a plats (av 12)
Clara Svensson delat 7 (av 12)

Ungdom C5
Karin Söderström delad 6 (av 11)

Ungdom C6
Olivia Jacobsson delat 6 (av 11)

Test i Norrköping

Ett stort grattis till Alisija Tinina som klarade Basic grund och Rebecca Norin som klarade Friåkning 2.

Enköpingspiruetten Enköping 16-17 November 2013

Ungdom C4
Clara Svensson delad 5 (av 9) Specialpris till Clara Svensson för finaste sittpiruett
Olivia Jakobsson delad 5 (av 9)
Alisija Kostina delad 5 (av 9)
Tuva Kravos delad 5 (av 9)

Minior C1
Emma Bäcklin 2:a plats (av 13)

Ungdom C3
Karin Söderström delat 7 (av 12)

Ungdom C1
Emma Jacobsson 4-plats (av 10)

Ett stort grattis till Emma Bäcklin som blev B-åkare efter avklarat B1 test.

Ett jätte GRATTIS till Viktoria som har blivit Ungdom A 13 :-)

Concensus Cup Örebro 9 Mars 2013

Grattis till fina placeringar och det var speciellt kul att se Tuva, Alice och Clara som tävlade för första gången. Ni var alla kanon duktiga!!

Minior C3
Emma B: 1:a (av 8)

Minior C4
Tuva Delad 3:a (av 5)

Ungdom C1
Emma Jacobsson 3:a (av 8)

Ungdom C3
Alice Delad 4:a (av 7)
Clara Delad 4:a

Ungdom C7
Rebecca 2:a (av 6)
Emma M 3:a

Ungdom C8
Alexandra 2:a (av 5)
Sofia Delad 3:a

Eskilstuna IK Piruetten 2-3 mars 2013

Ungdom B13
Victoria 21 ( av 33) med poäng 19,53

Bra jobbat!

Gull-Olle Pokalen 2 Mars 2013

Ett kanon grattis till alla fina resultat från dagens tävling.

Minior C
Emma B: 1:a (av 10)

Ungdom C1
Karin 4:a (av 7) Specialpris för Bra stegsekvens

Ungdom C2
Alexandra 3:a (av 12)
Sofia 4:a Specialpris för Fina flygskär
Rebecca 5:a
Emma M 7:a

Ungdom C3
Emma J 5:a (av 14)
Oliwer 8:a Specialpris för Bra energi i stegsekvens

Enköpings skäret 23-24 Februari 2013

Grattis till bra resultat

Minior C3
Emma B 4:a (av 14)

Ungdom C Pojkar
Oliwer 1:a

Hallsbergs Stjärnan 2-3 Februari 2013

Ett mega grattis till:

Minior C2
-Emma B: 5:a (av 11)

Ungdom C2
-Rebecca: 2:a (av 8)
-Alexandra: 3:a

Ungdom C3
-Oliwer: 5:a (av 9)
-Emma B: 5:a
-Emma J: 5:a

Ungdom C4
-Sofia: 2:a (av 11)

LKF-Trofen 11-13 Januari 2013

Ett MEGA GRATTIS TILL:

Minior C2
-Emma B: 3:a (av 13)

Ungdom C1
-Emma J: 6:a (av 12) Specialpris för fin Biellmann
-Emma M: 7:a

Ungdom C2
-Rebecca: 1:a (av 15)
-Karin: 8:a

Ungdom C3
-Sofia: 5:a (av 11) Specialpris för fina flygskär
-Alexandra: 6:a

Ett STORT grattis till er som klarade era tester den 9 januari 2013 i Flen

Basic grund:
-Rebecca
Basic 2:
-Oliwer
Fri 1:
-Sofia

Västerås Mimerpokalen 8-9 December

Kanon bra kämpat tjejer!!
Ett MEGA grattis till:

Minior C1
Emma B: 5:a (av 11)

Ungdom C1
Emma M: 7:a (av 12)

Ungdom C2
Alexandra: 1:a (av 10)
Rebecka: 3:a

Ungdom C3
Emma J: 1:a (av 13)
Sofia: 2:a

Eskilstuna Smeskäret 24-25 November

Grattis till:

Minior c1
Emma B 7:a (av 12)

Ungdom C1
Sofia 2:a (av 13)
Emma M 6:a (av13)
Karin 7:a (av 13)

Ungdom c3
Oliwer 5:a (av 13)
Emma j 7:a (av 13)
Alexandra 7:a (av 13)

Ungdom B13
Viktoria 5:a (av 9)

Ett STORT grattis till er som klarade era tester den 31/10-2012 i Katrineholm

Basic Grund
- Emma B
- Emma M
- Karin
Fri Grund
- Maninna
- Alice
- Tuva
- Clara
Fri 1
- Emma M
Fri 4
- Malin

Ett STORT grattis till:

- Emma J. som klarade av Basic 2 den 16/10-2012 i Södertälje.

Ett STORT grattis till:

- Oliwer som klarade Basic1
- Alexandra och Rebecca som klarde Fri1 den 26/9-2012 i Norrköping

Uppdaterad: 17 OKT 2016 03:33 Skribent: Jonas Norin
Epost: This is a mailto link

Sponsor Lütz

Sponsor Lutz

Sponsor Toeloop

SKF Mekan AB

Sponsor Toeloop

Samarbeten

 Rådek Katrineholm

   STC Katrtineholm

Djulöbadets Camping

 Sörmlandsvatten

  Ica Maxi Katrineholm

 

Sociala Medier 

 FB - Backa KK

Backa KK Instagram

Postadress:
Backa Konståkningsklubb - Konståkning
Ishallen, Västgötagatan 31
64136 Katrineholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info