Hoppa till sidans innehåll

Resultatlista för Björkforskampen

14 APR 2019 16:28
Här är resultaten från dagens tävling i Efsinge.
  • Skapad: 14 APR 2019 16:28

D21

3 580 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Elin Svensson Nässjö OK 30:23   8:29  
2 Sarah Persson OK Denseln 31:17 +0:54 8:44  
3 Kristyna Hlubuckova Linköpings OK 34:46 +4:23 9:42  
4 Anna-Stina Påledal OK Roxen 35:23 +5:00 9:53  
5 Nina Hallor OK Tisaren 36:46 +6:23 10:16  
6 Lisa Malmström Tjalve IF Norrköping 36:59 +6:36 10:19  
7 Klara Ljunggren Linköpings OK 37:54 +7:31 10:35  
8 Jenny Sandh OK Roxen 37:55 +7:32 10:35 Ladda ner rutt i gpx-format
9 Kajsa Hammarström Linköpings OK 39:54 +9:31 11:08  
10 Anna Johansson Ankarsrums OK 41:47 +11:24 11:40  
11 Linnea Hansson OK Roxen 43:05 +12:42 12:02  
12 Alice Stenquist OK 64 Torpa 48:53 +18:30 13:39  

H21

4 720 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Petter Eriksson Ärla IF 28:54   6:07  
2 Per Brolund OK Denseln 30:28 +1:34 6:27  
3 Emil Kalered OK Denseln 30:33 +1:39 6:28  
4 Peter Eriksson Linköpings OK 30:37 +1:43 6:29  
5 Viktor Silvemark Ärla IF 31:54 +3:00 6:45  
6 Oscar Vångell Ärla IF 32:05 +3:11 6:47  
7 Hans Brolund OK Denseln 32:19 +3:25 6:50  
8 Maxime Bonneau Linköpings OK 32:54 +4:00 6:58  
9 Victor Flingmark Uddevalla OK 33:43 +4:49 7:08  
10 Niklas Olsson Linköpings OK 33:59 +5:05 7:11  
11 Oskar Höglund Motala AIF OL 34:13 +5:19 7:14  
12 Martin Smelik Linköpings OK 34:27 +5:33 7:17  
13 Victor Bergstrand Linköpings OK 35:47 +6:53 7:34  
14 Henrik Tengvall Boxholm-Mjölby OL 35:56 +7:02 7:36  
15 Johan Persson Hagaby GoIF Örebro 36:03 +7:09 7:38  
16 Erik Sandh OK Roxen 36:55 +8:01 7:49  
17 Johan Allard Linköpings OK 39:14 +10:20 8:18  
18 Erik Backteman Linköpings OK 39:35 +10:41 8:23  
19 Erik Martinsson Linköpings OK 41:25 +12:31 8:46  
20 Martin Hammarlund Motala AIF OL 43:42 +14:48 9:15  
21 Mathias Nilsson Gamleby OK 52:39 +23:45 11:09  
  David Josefsson OK Roxen ej godkänd      
  Kristian Algers Skogspojkarnas OK ej start      
  Per Sundholm OK Nolaskogsarna ej start      

D18

3 350 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Lovisa Tunesson Skogspojkarnas OK 43:41   13:02  
2 Hanna Kromnér Skogspojkarnas OK 47:40 +3:59 14:13  
3 Hanna Lundgren Linköpings OK 55:58 +12:17 16:42  

D16

3 190 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Alva Svensk Tjällmo-Godegårds OK 28:52   9:02  
2 Alice Johansson Finspångs SOK 34:49 +5:57 10:54  
3 Elin Kjellman Linköpings OK 35:39 +6:47 11:10  
  Moa Algers Omholt Skogspojkarnas OK ej start      

H16

3 190 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Johan Årbrink Linköpings OK 25:50   8:05  
2 Hugo Persson OK Denseln 28:04 +2:14 8:47  
3 Valter Fredriksson Tjalve IF Norrköping 28:20 +2:30 8:52  
4 Simon Flankegård Tjalve IF Norrköping 30:23 +4:33 9:31  
5 Ludvig Karlqvist Tjällmo-Godegårds OK 31:47 +5:57 9:57  
6 Rasmus Påledal OK Roxen 34:21 +8:31 10:46  
7 Oliver Höög OK Motala 35:27 +9:37 11:06  
8 Alfons Peterson OK Denseln 36:45 +10:55 11:31  
9 Albin Kjellberg Björkfors GOIF 40:49 +14:59 12:47  
10 Mattias Josefsson OK Roxen 41:10 +15:20 12:54  
  John Kinnander Matteus SI ej godkänd      

D16 Kort

2 730 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Inez Nilsson Linköpings OK 1:03:23   23:13  

D14

2 730 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Yrsa Röjgård OK Kolmården 24:59   9:09  
2 Stella Rosengren Tjalve IF Norrköping 25:31 +0:32 9:20  
3 Sigrid Forsman Linköpings OK 27:26 +2:27 10:02  
4 Annie Lund OK Kolmården 27:46 +2:47 10:10  
5 Klara Zimmerman Tjalve IF Norrköping 29:46 +4:47 10:54  
6 Ellen Lindfors Björkfors GOIF 38:15 +13:16 14:00  
7 Frida Samuelsson Björkfors GOIF 40:59 +16:00 15:00  
8 Mindra Langer OK Roxen 41:08 +16:09 15:04  
9 Alva Forsman Linköpings OK 43:24 +18:25 15:53  
10 Tyra Lindell OK Roxen 46:17 +21:18 16:57  
  Stina Söderqvist Linköpings OK ej godkänd      
  Sofia Tunesson Skogspojkarnas OK ej start      
  Sigrid Ljunggren Linköpings OK ej start      

H14

2 730 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Hugo Braam OK Denseln 23:55   8:45  
2 Otto Nilsson Linköpings OK 24:38 +0:43 9:01  
3 Arvid Svensson Björkfors GOIF 26:38 +2:43 9:45  
4 Ian Johansson Linköpings OK 27:43 +3:48 10:09  
5 Elis Bönner Björkfors GOIF 27:44 +3:49 10:09  
6 Wilmer Kempe OK Denseln 30:55 +7:00 11:19  
7 Jacob Påledal OK Roxen 31:12 +7:17 11:25  
8 Vincent Dahm Tjalve IF Norrköping 31:48 +7:53 11:38  
9 Olle Malmström Linköpings OK 33:07 +9:12 12:07  
10 Lucas Berggren Linköpings OK 33:23 +9:28 12:13  
11 Ludvig Eronn Linköpings OK 36:30 +12:35 13:22  
12 Noah Korall Motala AIF OL 37:25 +13:30 13:42  
13 Rasmus Viberg OK Roxen 38:20 +14:25 14:02  
14 Edvard Bönner Björkfors GOIF 41:37 +17:42 15:14  
15 Elis Peterson OK Denseln 43:14 +19:19 15:50  
16 Ludvig Eriksson Linköpings OK 44:42 +20:47 16:22  
17 August Ekinge OK Motala 48:11 +24:16 17:38  
18 Emil Nilsson Gamleby OK 53:10 +29:15 19:28  
  Melker Waldfelt Finspångs SOK ej start      
  Gustav Hellgren Skogspojkarnas OK ej start      
  Filip Höög OK Motala ej start      
  Arvid Algers Omholt Skogspojkarnas OK ej start      
  Edvin Fredriksson Tjalve IF Norrköping ej start      

D14 Kort

2 220 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Malva Österberg OK Eken 36:08   16:16  
2 Line Nideborn OK Roxen 36:59 +0:51 16:39  
3 Karolina Johansson Hammarkinds OK 53:28 +17:20 24:05  

D12

2 220 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Ebba Skullman Linköpings OK 18:06   8:09  
2 Emma Engström Finspångs SOK 21:06 +3:00 9:30  
3 Irma Frisell Boxholm-Mjölby OL 23:06 +5:00 10:24  
4 Frida Söderqvist Linköpings OK 24:17 +6:11 10:56  
5 Tilda Malmström Tjalve IF Norrköping 27:11 +9:05 12:14  
6 Nora Petersson NAIS Orienteringsklubb 27:41 +9:35 12:28  
7 Alva Lindfors Björkfors GOIF 34:37 +16:31 15:35  
8 Emma Lindgren NAIS Orienteringsklubb 36:03 +17:57 16:14  
9 Stina Berggren Linköpings OK 39:10 +21:04 17:38  
10 Stina Svensson Vimmerby OK 41:53 +23:47 18:51  
11 Stina Wallin OK Roxen 43:59 +25:53 19:48  
12 Elina Olsson Sidensjö IK 47:07 +29:01 21:13  
13 Elsa Korall Motala AIF OL 48:42 +30:36 21:56  
14 Stina Jonsson OK Roxen 57:11 +39:05 25:45  
  Alice Classon NAIS Orienteringsklubb ej godkänd      

H12

2 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Oskar Karlqvist Tjällmo-Godegårds OK 20:41   9:19  
2 Jakob Lindholm Boxholm-Mjölby OL 22:37 +1:56 10:11  
3 Axel Jarl NAIS Orienteringsklubb 23:41 +3:00 10:40  
4 Arvid Karlsson Tjällmo-Godegårds OK 28:16 +7:35 12:43  
5 Casper Björklund Gamleby OK 30:44 +10:03 13:50  
  Karl Kullberg Björkfors GOIF ej godkänd      
  Edwin Wedin NAIS Orienteringsklubb ej start      

D12 Kort

1 950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Hanna Axelsson Målilla OK 18:19   9:23  
2 Märta Haraldsson Motala AIF OL 22:27 +4:08 11:30  
3 Sigrid Holmgren Gamleby OK 23:15 +4:56 11:55  
4 Moa Öberg Björkfors GOIF 25:13 +6:54 12:55  
5 Hilda Brantvall OK Denseln 25:14 +6:55 12:56  

H12 Kort

1 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Axel Nygårdhs Björkfors GOIF 24:07   12:22  
  Hugo Rantzer Linköpings OK ej godkänd      

D10

1 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Malin Göhl Finspångs SOK 16:04   8:14  
2 Lova Braam OK Denseln 18:05 +2:01 9:16  
3 Erika Lindholm Boxholm-Mjölby OL 19:13 +3:09 9:51  
4 Alma Träff Målilla OK 22:30 +6:26 11:32  
5 Linnéa Påledal OK Roxen 23:19 +7:15 11:57  
6 Elvira Svensk Tjällmo-Godegårds OK 25:19 +9:15 12:58  
7 Stina Klein Björkfors GOIF 30:42 +14:38 15:44  
8 Anna Enberg Linköpings OK 30:48 +14:44 15:47  
  Molly Vallerius Gamleby OK ej start      

H10

1 950 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Hannes Peterson OK Denseln 14:48   7:35  
2 Felix Nideborn OK Roxen 15:27 +0:39 7:55  
3 Ludvig Rantzer Linköpings OK 20:57 +6:09 10:44  
4 Albin Nilsson Gamleby OK 24:10 +9:22 12:23  
5 Vidar Hultman Björkfors GOIF 33:05 +18:17 16:57  
6 Otto Brantvall OK Denseln 33:06 +18:18 16:58  
7 Uno Dingsten Skogspojkarnas OK 1:07:37 +52:49 34:40  

D40

3 730 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Eva Göhl Finspångs SOK 33:53   9:05  
2 Kajsa Niemi Emmaboda Verda OK 36:40 +2:47 9:49  
3 Anna Korall Motala AIF OL 37:26 +3:33 10:02  
4 Viktoria Lindholm Boxholm-Mjölby OL 38:13 +4:20 10:14  
5 Emma Berggren Linköpings OK 43:19 +9:26 11:36  
6 Sofia Scholler Visborgs OK 47:15 +13:22 12:40  

H40

4 190 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Bertil Eronn Linköpings OK 29:05   6:56  
2 Jonas Braam OK Denseln 33:55 +4:50 8:05  
3 Henrik Peterson OK Denseln 34:07 +5:02 8:08  
4 Magnus Fransson SOK Aneby 38:00 +8:55 9:04  
5 Mårten Lindquist Boxholm-Mjölby OL 40:41 +11:36 9:42  
6 Jonas Petersson NAIS Orienteringsklubb 40:45 +11:40 9:43  
7 Stefan Nideborn OK Roxen 41:44 +12:39 9:57  
8 Erik Österberg OK Eken 41:49 +12:44 9:58  
  Albin Tengvall Boxholm-Mjölby OL ej godkänd      
  Petter Vallerius Gamleby OK ej start      

D45

3 220 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Mia Eronn Linköpings OK 28:51   8:57  
2 Marie Svensk Tjällmo-Godegårds OK 29:40 +0:49 9:12  
3 Jenny Röjgård OK Kolmården 31:32 +2:41 9:47  
4 Kristina Ljunggren Linköpings OK 33:18 +4:27 10:20  
5 Maria Pettersson Boxholm-Mjölby OL 34:00 +5:09 10:33  
6 Lotta Haraldsson Motala AIF OL 43:58 +15:07 13:39  
7 Tina Lindgren Linköpings OK 52:08 +23:17 16:11  
8 Annika Rantzer Linköpings OK 1:10:36 +41:45 21:55  

H45

4 190 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Per Magnusson Linköpings OK 32:15   7:41  
2 Erik Karlsson Tjällmo-Godegårds OK 32:53 +0:38 7:50  
3 Christian Enberg Linköpings OK 33:15 +1:00 7:56  
4 Andreas Karlqvist Tjällmo-Godegårds OK 33:42 +1:27 8:02  
5 Christian Eriksson Sterner Linköpings OK 37:06 +4:51 8:51  
6 Martin Jareland Linköpings OK 39:52 +7:37 9:30  
7 Jan Johansson Linköpings OK 40:10 +7:55 9:35  
8 Kjell Svensson Stjärnorps SK 40:34 +8:19 9:40  
9 Daniel Axelsson Målilla OK 41:48 +9:33 9:58  
9 Andreas Niemi Emmaboda Verda OK 41:48 +9:33 9:58  
11 Robert Hjelm Vimmerby OK 44:00 +11:45 10:30  
12 Niclas Kinnander Matteus SI 46:26 +14:11 11:04  
13 Filip Flankegård Tjalve IF Norrköping 47:27 +15:12 11:19  
14 Örjan Sandell OK Roxen 47:52 +15:37 11:25  
15 Johan Dahm Tjalve IF Norrköping 52:44 +20:29 12:35  
16 Armin Scholler Visborgs OK 58:14 +25:59 13:53  
  Anders Knutsson Linköpings OK ej godkänd      
  Mikael Hellgren Skogspojkarnas OK ej start      

D50

3 220 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Mia Lindberg Boxholm-Mjölby OL 33:42   10:27  
2 Lotta Borg Linköpings OK 39:57 +6:15 12:24  
3 Anna Sofie Bark Linköpings OK 43:15 +9:33 13:25  
4 Karin Öhlin SOK Aneby 45:19 +11:37 14:04  
5 Kerstin Karlsson Målilla OK 46:25 +12:43 14:24  
6 Ebba Hedegård OK Kolmården 47:53 +14:11 14:52  
7 Lena Malmström Tjalve IF Norrköping 49:52 +16:10 15:29  
8 Helena Holm OK Roxen 50:39 +16:57 15:43  
9 Lena Strömbäck Linköpings OK 58:25 +24:43 18:08  
10 Elisabeth Danielsson Vimmerby OK 1:00:01 +26:19 18:38  
11 Anna Kullberg Linköpings OK 1:05:13 +31:31 20:15  
12 Annica Karlsson Tjalve IF Norrköping 1:48:24 +1:14:42 33:39  

H50

3 350 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Anders Svensk Tjällmo-Godegårds OK 26:14   7:49  
2 Erik Helander OK Roxen 29:21 +3:07 8:45  
3 Patrik Nilsson Linköpings OK 29:33 +3:19 8:49  
4 Thomas Persson OK Denseln 30:01 +3:47 8:57  
5 Magnus Sahlman Linköpings OK 33:29 +7:15 9:59  
6 Rickard Danielsson Vimmerby OK 35:41 +9:27 10:39  
7 Johan Knutsson Boxholm-Mjölby OL 35:43 +9:29 10:39  
8 Mikael Langer OK Roxen 37:31 +11:17 11:11  
9 Anders Ekinge OK Motala 50:05 +23:51 14:57  
10 Hans Ax OK Eken 53:59 +27:45 16:06  
11 Fredrik Urberg Hammarkinds OK 56:04 +29:50 16:44  
  Johan Pettersson OK Motala ej godkänd      
  Ola Svärm OK Roxen ej godkänd      
  Gunnar Nilsson Finspångs SOK ej godkänd      

D55

2 960 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Inger Berg Linköpings OK 29:01   9:48  
2 Lena Eriksson Elfsborg SOK 33:39 +4:38 11:22  
3 Gunnel Sundberg Finspångs SOK 36:59 +7:58 12:29  
4 Ann-Sofie Falk Vimmerby OK 43:38 +14:37 14:44  
5 Eva Svanberg Järfälla OK 47:30 +18:29 16:02  

H55

3 730 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Anders Berg Linköpings OK 27:04   7:15  
2 Pedro Lundqvist Linköpings OK 32:36 +5:32 8:44  
3 Gunnar Karlsson Målilla OK 33:47 +6:43 9:03  
4 Johan Hammarström OK Måsen 34:38 +7:34 9:17  
5 Rikard Borg Linköpings OK 35:41 +8:37 9:33  
6 Conny Bruhn Boxholm-Mjölby OL 38:55 +11:51 10:26  
7 Patric Molin Boxholm-Mjölby OL 39:49 +12:45 10:40  
8 Jörgen Sköld Linköpings OK 41:21 +14:17 11:05  

D60

2 440 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Carina Berger-Svensson Motala AIF OL 33:06   13:33  
2 Inger Johansson NAIS Orienteringsklubb 36:06 +3:00 14:47  
3 Lena Fröberg Tjalve IF Norrköping 36:47 +3:41 15:04  
4 Carina Faxén Linköpings OK 37:17 +4:11 15:16  
5 Ingrid Johansson Gamleby OK 37:39 +4:33 15:25  
6 Yvonne Johansson Gamleby OK 45:38 +12:32 18:42  
7 Catharina ForsÉN OK Denseln 51:11 +18:05 20:58  
  Anne-Marie Robertsson Målilla OK ej godkänd      

H60

3 420 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Thomas Svensson Motala AIF OL 30:59   9:03  
2 Göran Valfridsson Boxholm-Mjölby OL 32:23 +1:24 9:28  
3 Torbjörn Falk Vimmerby OK 37:05 +6:06 10:50  
4 Gunnar Svanberg Järfälla OK 39:48 +8:49 11:38  
5 Karl-Johan Norén Boxholm-Mjölby OL 42:46 +11:47 12:30  
6 Thomas Almqvist Västerviks OK 44:12 +13:13 12:55  
7 Jan Lundgren Linköpings OK 45:49 +14:50 13:23  

D65

2 440 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Lena Persson Gamleby OK 35:15   14:26  
2 Maud Göthe Lundgren Linköpings OK 44:25 +9:10 18:12  
3 Ulla Kjell Linköpings OK 1:03:36 +28:21 26:03  
4 Elisabeth Österberg Linköpings OK 1:25:15 +50:00 34:56  
5 Ulla-Karin Johansson Ankarsrums OK 1:42:02 +1:06:47 41:49  
  Barbro Frelin OK Roxen ej godkänd      

H65

2 960 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Kent Granqvist Västerviks OK 31:02   10:29  
2 Ulric Svensson Vimmerby OK 34:35 +3:33 11:41  
3 Per Eriksson Linköpings OK 36:00 +4:58 12:09  
4 Ingemar Persson Gamleby OK 36:01 +4:59 12:10  
5 Pelle Skullman Linköpings OK 36:10 +5:08 12:13  
6 Kjell Eriksson Stjärnorps SK 37:15 +6:13 12:35  
7 Kjell Johansson Ankarsrums OK 39:39 +8:37 13:23  
8 Stephan Svensson Linköpings OK 41:44 +10:42 14:05  
9 Anders Kjell Linköpings OK 46:11 +15:09 15:36  
10 Jan Johansson Gamleby OK 48:55 +17:53 16:31  
11 Hannes Carlsson Hammarkinds OK 1:02:29 +31:27 21:06  

D70

2 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Annie Gunnarstorp OK Motala 43:23   16:37  
2 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 43:39 +0:16 16:43  
3 Britt-Marie Björklund Västerviks OK 59:32 +16:09 22:48  
4 Lena Sandahl Gamleby OK 1:02:22 +18:59 23:53  
5 Margareta Svensson Ankarsrums OK 1:13:10 +29:47 28:01  
  Kerstin Blom OK Kolmården ej start      

H70

2 820 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Roger Danielsson Linköpings OK 33:03   11:43  
2 Leif Berggren NAIS Orienteringsklubb 35:53 +2:50 12:43  
3 Bo Jernberg OK Roxen 36:23 +3:20 12:54  
4 Göran Fredriksson Målilla OK 39:08 +6:05 13:52  
5 Jerry Martinsson OK Motala 39:20 +6:17 13:56  
6 Leif Axelsson Målilla OK 39:35 +6:32 14:02  
7 Gunnar Enberg Målilla OK 40:21 +7:18 14:18  
8 Sture Grytheim Elfsborg SOK 40:48 +7:45 14:28  
9 Anders Hedin Motala AIF OL 52:11 +19:08 18:30  
10 Lars Karlsson Gamleby OK 59:28 +26:25 21:05  
  Per-Martin Gustavson Tjällmo-Godegårds OK ej godkänd      
  Gustaf Olsson Linköpings OK ej godkänd      
  Johnny Gustafsson Gamleby OK ej start      
  Christer Sandh OK Roxen ej start      

D75

1 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Lotta Granholm Linköpings OK 38:53   21:01  
2 Britten Persson Finspångs SOK 40:11 +1:18 21:43  
3 Britt Pettersson OK Roxen 45:26 +6:33 24:33  
4 Kerstin Bengtsson Motala AIF OL 49:27 +10:34 26:43  
  Sonja Hansson Tjalve IF Norrköping ej start      

H75

2 820 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Roland Alsén OK Roxen 34:14   12:08  
2 Lennart Sturesson Västerviks OK 38:21 +4:07 13:35  
3 Ulf Waldenfjord Linköpings OK 40:09 +5:55 14:14  
4 Arne Larsen Västerviks OK 42:31 +8:17 15:04  
5 Hans-Åke Christiansson Gamleby OK 44:15 +10:01 15:41  
6 Jan-Ulf Karlsson Målilla OK 49:03 +14:49 17:23  
7 Uno Berg OK Motala 50:11 +15:57 17:47  
8 Anders Svensson Ankarsrums OK 53:47 +19:33 19:04  
9 Bengt Karlsson Linköpings AIK 54:55 +20:41 19:28  
10 Åke Björklund Västerviks OK 56:30 +22:16 20:02  
11 Arne Andersson OK Motala 58:22 +24:08 20:41  

H80

2 610 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Stig Bengtsson Motala AIF OL 49:00   18:46  
2 Kjell Hagström Linköpings OK 50:12 +1:12 19:14  
3 Holger Persson OK Eken 55:05 +6:05 21:06  
4 Göran Hektor Linköpings OK 56:12 +7:12 21:31  
5 Arne Wallberg OK Eken 58:16 +9:16 22:19  
6 Per-Inge Svensson OK Eken 1:06:12 +17:12 25:21  
7 Karl-Gerhard Ramde SOK Aneby 1:08:59 +19:59 26:25  

H85

1 850 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Sven Jonsson OK Roxen 39:55   21:34  
2 Tore Johansson SOK Aneby 48:00 +8:05 25:56  
3 Nils-Erik Åberg Tjällmo-Godegårds OK 56:04 +16:09 30:18  

Inskolning

1 470 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
  Alva Adolfsson Björkfors GOIF fullföljt      
  Olle Adolfsson Björkfors GOIF fullföljt      
  Emmy Andersson OK Denseln fullföljt      
  Alvin Björklund Gamleby OK fullföljt      
  Ellen Bogren Klubblös fullföljt      
  Ottilia Bönner Björkfors GOIF fullföljt      
  Sigrid Bönner Björkfors GOIF fullföljt      
  Sara Cassel Björkfors GOIF fullföljt      
  Mandus Fröberg Nynäshamns OK fullföljt      
  Tjalve Fröberg Nynäshamns OK fullföljt      
  Alma Hultman Björkfors GOIF fullföljt      
  Lova Hultman Björkfors GOIF fullföljt      
  Malte Höglund OK Roxen fullföljt      
  Astrid Hörberg OK Roxen fullföljt      
  Hanna Hörberg OK Roxen fullföljt      
  Julia Johansson Björkfors GOIF fullföljt      
  Noomi Lanker OK Roxen fullföljt      
  Alva Lindgren NAIS Orienteringsklubb fullföljt      
  Elvin Sandell OK Roxen fullföljt      
  Ella Sandh OK Roxen fullföljt      
  Tuva Sandh OK Roxen fullföljt      
  Ester Tillmar OK Eken fullföljt      
  Elvira Österberg OK Eken fullföljt      

U1

1 950 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Freddy Lidebjer Brolund OK Denseln 27:00   13:50  
2 Tyra Fyrsten OK Eken 27:25 +0:25 14:03  
3 Signe Tillmar OK Eken 27:27 +0:27 14:04  
4 Grete Wistedt Boxholm-Mjölby OL 28:02 +1:02 14:22  
5 Elvira Lanker OK Roxen 29:31 +2:31 15:08  
6 Oliver Viberg OK Roxen 33:09 +6:09 17:00  
7 Axel Wallin OK Roxen 35:04 +8:04 17:58  
8 Simon Olsson Sidensjö IK 35:40 +8:40 18:17  
9 Alva Hamilton Björkfors GOIF 35:58 +8:58 18:26  
  Cassandra Gustafsson Björkfors GOIF ej godkänd      
  John Hall Klubblös ej godkänd      

U2

2 260 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Nils Wistedt Boxholm-Mjölby OL 21:42   9:36  
2 Ivar Frisell Boxholm-Mjölby OL 30:01 +8:19 13:16  
3 Filip Cassel Björkfors GOIF 31:47 +10:05 14:03  
4 Alvin Korall Motala AIF OL 36:32 +14:50 16:09  
5 Felix Gustafsson Björkfors GOIF 37:58 +16:16 16:47  
6 Saga Lindell OK Roxen 38:38 +16:56 17:05  
7 Molly Öberg Björkfors GOIF 41:55 +20:13 18:32  
8 Axel Jeansson Linköpings OK 43:23 +21:41 19:11  
9 Alma Brantvall OK Denseln 54:02 +32:20 23:54  
10 Tilda Nygårdhs Björkfors GOIF 55:32 +33:50 24:34  
11 Odd Dingsten Skogspojkarnas OK 1:09:59 +48:17 30:57  

Öppen motion 1

1 960 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Alice Degerman Gamleby OK 18:48   9:35  
2 Ellen Ekinge OK Motala 23:32 +4:44 12:00  
3 Karin Holmgren Gamleby OK 24:26 +5:38 12:27  
4 Märta Holmgren Gamleby OK 28:47 +9:59 14:41  
5 Susanna Lindell Linköpings OK 32:16 +13:28 16:27  
6 Brigitte Alsén OK Roxen 47:18 +28:30 24:07  

Öppen motion 3

2 720 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Amanda Ivehammar Linköpings OK 38:44   14:14  
2 Kristin Olsson Sidensjö IK 48:16 +9:32 17:44  
3 Pernilla Ivehammar Linköpings OK 50:39 +11:55 18:37  
4 Stefan Ivehammar Linköpings OK 50:59 +12:15 18:44  
5 Linda Almgren OK Kolmården 55:39 +16:55 20:27  
6 Carina Asperud OK Kolmården 55:40 +16:56 20:27  
7 Gabriella Lundqvist Linköpings OK 55:59 +17:15 20:34  
8 Eva Fröberg Nynäshamns OK 56:36 +17:52 20:48  
9 Sara Nygårdhs Björkfors GOIF 58:54 +20:10 21:39  
10 Hanna Lindvall IK NocOut 1:04:28 +25:44 23:42  
11 Elin Svensson Vimmerby OK 1:06:06 +27:22 24:18  
12 Nora Svensson Vimmerby OK 1:06:49 +28:05 24:33  
13 Madelaine Svensson Vimmerby OK 1:23:43 +44:59 30:46  
14 Alma Olsson OK 64 Torpa 1:25:38 +46:54 31:28  
15 Liselott Andersson Klubblös 1:41:42 +1:02:58 37:23  
16 Bo Lundqvist Linköpings OK 1:45:49 +1:07:05 38:54  
  Jannika Josefsson OK Roxen ej godkänd      

Öppen motion 5

3 230 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Erik Fredriksson Tjalve IF Norrköping 35:08   10:52  
2 Vilgot Elnegård Linköpings OK 49:29 +14:21 15:19  
3 Helena Lindgren NAIS Orienteringsklubb 49:47 +14:39 15:24  
4 Jakob Claesson Klubblös 52:54 +17:46 16:22  
5 Magnus Haglund OK Roxen 55:25 +20:17 17:09  
6 Linus Lanker OK Roxen 55:53 +20:45 17:18  
7 Patrik Gustavsson Linköpings OK 56:29 +21:21 17:29  
8 Marianne Hörberg OK Roxen 1:00:49 +25:41 18:49  
9 Christer Johansson Klubblös 1:02:06 +26:58 19:13  
10 Elin Lanker OK Roxen 1:02:59 +27:51 19:29  
11 Lotta Classon NAIS Orienteringsklubb 1:04:10 +29:02 19:51  
12 Gert Kromnér Skogspojkarnas OK 1:04:34 +29:26 19:59  
13 Ina Dingsten Skogspojkarnas OK 1:04:37 +29:29 20:00  
14 Sandra Hansson Ärla IF 1:08:40 +33:32 21:15  
15 Johan Frisell Boxholm-Mjölby OL 1:10:04 +34:56 21:41  
16 Erik Hörberg OK Roxen 1:12:18 +37:10 22:23  
17 Anna Haglund OK Roxen 1:17:13 +42:05 23:54  
18 Kerstin Boberg OK Roxen 1:21:20 +46:12 25:10  
  Carl Hedegård OK Kolmården ej godkänd      
  Karin Hemmings Vimmerby OK ej godkänd      
  Pär Nordberg Skogspojkarnas OK utgått      

Öppen motion 7

3 490 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Stina Berg NAIS Orienteringsklubb 37:22   10:42  
2 Christer Lindell Linköpings OK 39:09 +1:47 11:13  
3 Johanna Peterson OK Denseln 40:15 +2:53 11:31  
4 Per-Inge Johansson Klubblös 40:59 +3:37 11:44  
5 Susanna Forsell Motala AIF OL 41:00 +3:38 11:44  
6 Andreas Tillmar OK Eken 41:41 +4:19 11:56  
7 Karl Erik Andreas Björklund Gamleby OK 42:46 +5:24 12:15  
8 Leif Lindgren Linköpings OK 44:05 +6:43 12:37  
9 Henrik Söderqvist Linköpings OK 44:12 +6:50 12:39  
10 Dora Gouorldman Linköpings OK 47:23 +10:01 13:34  
11 Matz Höög OK Motala 47:26 +10:04 13:35  
12 Bengt Östlund OK Roxen 48:15 +10:53 13:49  
13 Per Zeijlon Linköpings OK 48:16 +10:54 13:49  
14 Magnus Andersson OK Denseln 48:35 +11:13 13:55  
15 Mattias Olsson Sidensjö IK 48:47 +11:25 13:58  
16 Sara Söderqvist Linköpings OK 49:18 +11:56 14:07  
17 Bo Pettersson Östgöta Helikopter SK & IF 49:54 +12:32 14:17  
18 Maya Ljubez IKHP 50:26 +13:04 14:27  
19 Pia Vångell Linköpings OK 50:33 +13:11 14:29  
20 Peter Jakobsson Linköpings OK 50:54 +13:32 14:35  
21 Kerstin Segersson OK 64 Torpa 51:53 +14:31 14:51  
22 Mats Karlsson Tjalve IF Norrköping 52:06 +14:44 14:55  
23 Mats Forsman Linköpings OK 52:12 +14:50 14:57  
24 Anders Enström OK Eken 52:26 +15:04 15:01  
25 Martin Persson Klubblös 52:35 +15:13 15:04  
26 Lars Ström Tjällmo-Godegårds OK 52:44 +15:22 15:06  
27 Sara Andersson OK Denseln 54:14 +16:52 15:32  
28 Henrik Elnegård Linköpings OK 54:32 +17:10 15:37  
29 Ole Pedersen Linköpings OK 55:17 +17:55 15:50  
30 Sanna Lönngren Boxholm-Mjölby OL 55:21 +17:59 15:51  
31 Marie Rubér Linköpings OK 55:43 +18:21 15:57  
32 Helene Öhlund Tjalve IF Norrköping 55:53 +18:31 16:00  
33 Barbro Östlund OK Roxen 56:02 +18:40 16:03  
34 Annika Lindell OK Roxen 56:24 +19:02 16:09  
35 Anna Ljusberg Linköpings OK 56:52 +19:30 16:17  
36 Lars Sonnert Sol Tranås 57:05 +19:43 16:21  
37 Linus Classon NAIS Orienteringsklubb 57:47 +20:25 16:33  
38 Torgny Faxén Linköpings OK 58:04 +20:42 16:38  
39 Lars Johansson OK Motala 58:05 +20:43 16:38  
40 Tomas Vångell Linköpings OK 58:42 +21:20 16:49  
41 Per Jonsson OK Roxen 59:02 +21:40 16:54  
42 Karin Ernfridsson OK 64 Torpa 1:00:34 +23:12 17:21  
43 Anna Karlqvist Tjällmo-Godegårds OK 1:01:48 +24:26 17:42  
44 Maria Kjellman Linköpings OK 1:02:24 +25:02 17:52  
45 Mats Lönngren Boxholm-Mjölby OL 1:04:20 +26:58 18:26  
46 Adam Aili Klubblös 1:06:00 +28:38 18:54  
47 Pirkko Hammarström OK Måsen 1:06:51 +29:29 19:09  
48 Per Fröberg Tjalve IF Norrköping 1:08:50 +31:28 19:43  
49 Erik Hansson OK Roxen 1:09:38 +32:16 19:57  
50 Anders Kling Hammarkinds OK 1:10:00 +32:38 20:03  
51 Jan Eriksson Klubblös 1:16:41 +39:19 21:58  
  Ann-Sofie Svensson Linköpings OK ej godkänd      
  Magnus Hedegård OK Kolmården ej godkänd      

Öppen motion 8

4 620 m, 23 startande

 

PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidR
1 Mats Fröberg Nynäshamns OK 37:47   8:10  
2 Erik Kjellgren NAIS Orienteringsklubb 41:59 +4:12 9:05  
3 Peter Lund OK Kolmården 42:19 +4:32 9:09  
4 Hugo Ekinge OK Motala 42:52 +5:05 9:16  
5 Roger Kihlberg Linköpings OK 44:35 +6:48 9:39  
6 Joakim Tosteberg Linköpings OK 45:12 +7:25 9:47  
7 Patrik Blixt Klubblös 47:09 +9:22 10:12  
8 Linus Eriksson Linköpings OK 49:22 +11:35 10:41  
9 Nils Eliasson Björkfors GOIF 49:51 +12:04 10:47  
10 Kristian Nilsson Östgöta Helikopter SK & IF 51:08 +13:21 11:04  
11 Anders Johansson Finspångs SOK 52:38 +14:51 11:23  
12 Albin Pettersson Hammarkinds OK 56:51 +19:04 12:18  
13 Jari Pöyhönen IFK Lidingö SOK 57:40 +19:53 12:28  
14 Andreas Berg Linköpings OK 59:17 +21:30 12:49  
15 Lina Kromnér Skogspojkarnas OK 59:38 +21:51 12:54  
16 Christina Perneby IFK Lidingö SOK 1:04:38 +26:51 13:59  
17 Emil Bruhn Boxholm-Mjölby OL 1:08:47 +31:00 14:53  
18 Torbjörn Kvist Hässleby SOK 1:09:34 +31:47 15:03  
19 Lars Holmgren Gamleby OK 1:10:03 +32:16 15:09  
20 Ulf Isaksson Hässleby SOK 1:16:35 +38:48 16:34  
21 Lars-Åke Classon NAIS Orienteringsklubb 1:19:20 +41:33 17:10  
22 Jörgen Askbrink Hammarkinds OK 1:30:08 +52:21 19:30  
  Thomas Stenström Linköpings OK ej godkänd  
Skribent: Åsa Kjellberg

Postadress:
Björkfors GOIF - Orientering
Klubbstugan, Västra vägen
59044 Rimforsa

Kontakt:
Tel: 049421193
E-post: This is a mailto link

Se all info