Hoppa till sidans innehåll

Resultat Veberödsrundan 2013


Resultatlistan som pdf

 

 

Kvinnor 35

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

106 Marina Stoltz Heleneholms IF 76     1:29:36   04:14

2

108 Florentina Stojakovic IS GÖTA 74     1:30:55 1:18 04:18

3

107 Jenny Reimer IS GÖTA 76     1:41:39 12:02 04:49
Kvinnor 40

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

111 Mia Havinder Björnstorps IF 69     1:27:17   04:08

2

110 Kim Gustafson Björnstorps IF 72     1:34:48 7:31 04:29

3

114 Liselott Håkansson Ryssbergets IK 71     1:37:00 9:43 04:35

4

227 Lotta Karlsson Ryssbergets IK 72     1:52:37 25:20 05:20
Kvinnor 45

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

118 Outi Ben Ammar Söderåsens FK 65     1:39:19   04:42

2

117 Annika Persson-Bodén Hässleholms AIS 67     1:44:30 5:10 04:57

3

119 Anna Hull Ystads IF 67     1:45:50 6:31 05:01
Kvinnor 50

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

124 Karin Schön IF Kville 62     1:26:23   04:05

2

121 Marie Olsson Björnstorps IF 63     1:32:19 5:56 04:22

3

122 Anna-Karin Delborg Björnstorps IF 59     1:47:23 20:59 05:05

4

125 Bodil Carleskär Ryssbergets IK 59     1:48:09 21:46 05:07

5

123 Anki Linderoth Heleneholms IF 62     1:48:32 22:09 05:08

6

204 Lena Rothman Söderåsens FK 63     2:00:30 34:07 05:42
Kvinnor 55

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

127 Jaana Jobe Solvikingarna 57     1:33:29   04:25

2

128 Eva Lönnqvist Ystads IF 56     1:40:09 6:40 04:44

3

126 Ylva Jönsson Heleneholms IF 55     2:01:30 28:01 05:45
Kvinnor 60

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

129 Britt Hellmark Lidköpings IS 50     1:47:08   05:04
Kvinnor 65

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

206 Gunnilla Juthback Hemlingby LK 46     2:05:34   05:57

2

130 Måd Thorssell Växjö AIS 45     2:12:02 6:28 06:15
Kvinnor Senior

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

102 Maria Sandström Malmö AI 90     1:28:27   04:11

2

100 Emma Berg Heleneholms IF 84     1:29:12 0:45 04:13

3

101 Anna Bjurman IS GÖTA 88     1:32:04 3:37 04:21

4

103 Linda Krook Ryssbergets IK 79     1:43:09 14:41 04:53

5

99 Anna Persson Björnstorps IF 90     2:11:19 42:52 06:13
Motion Kvinnor 21 km

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

198 Katarina Hansson Lunds Lasaretts IF 66     1:42:29   04:51

2

240 Linda Salas   80     1:42:56 0:26 04:52

3

196 Tora Hagsund Lund 90     1:49:17 6:47 05:10

4

201 Patricia Lemland Trelleborg 82     1:49:53 7:23 05:12

5

197 Åsa Härdig Hagsund Lund 60     1:53:58 11:28 05:24

6

194 Anna Swahn Helsingborg 71     1:55:07 12:37 05:27

7

245 Anki Persson Harlösa 63     1:56:14 13:44 05:30

8

190 Anna Andersson   80     1:58:14 15:44 05:36

9

200 Annika Malmros Spira Assistans AB 76     1:58:49 16:19 05:37

10

238 Åsa Garmfors Södra Sandby 77     2:02:03 19:33 05:47

11

192 Marie Mellerup Genarp 73     2:14:45 32:16 06:23

12

193 Karin Wallgren Genarp 57     2:28:02 45:32 07:01

 

199 Veronica Grip Malmö 76     DNF    
Motion Kvinnor 7 km

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

383 Petra Hertze Hansson         32:31   04:38

2

377 Malin Hansson Lefort Veberöd 74     32:35 0:04 04:39

3

379 Therése Ånberg Ystad 85     32:38 0:07 04:39

4

370 Charlotte Lundquist Lund 98     34:35 2:04 04:56

5

384 Julia Mårtensson Björnstorps IF 90     34:52 2:21 04:58

6

375 Michelle Westerblad Stockholm 91     37:13 4:42 05:19

7

372 Jenny Jönsson Ryssbergets IK 74     37:15 4:44 05:19

8

374 Therese Nilsson Sjöbo 77     37:18 4:47 05:19

9

388 Josefin Attnarsson         37:34 5:03 05:22

10

366 Marie Svensson Actic Olympen 63     40:29 7:58 05:47

11

376 Maria Björkqvist Veberöd 82     40:54 8:23 05:50

12

371 Elise Ekfors Löddeköpinge 01     41:43 9:12 05:57

13

369 Rina Bülund Lund 82     42:14 9:43 06:02

14

380 Elin Prytz Veberöd 77     42:41 10:10 06:05

15

367 Susanne Strömblad Harlösa 63     43:34 11:03 06:13

16

385 Anna Nilsson Hässleholms       46:30 13:59 06:38

17

381 Fia Persson         47:04 14:33 06:43

 

368 Valeria Buenrostro-Leiter Limhamn 77     DNF    
Motion Män 21 km

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

237 Kristian Ortner Crisp Team 76     1:25:12   04:02

2

149 Mattias Grundelius Lund 72     1:25:16 0:04 04:02

3

141 MICHAEL PÅLSSON HITTARPS IK 63     1:30:05 4:52 04:16

4

224 Tony Leo Ystad 65     1:30:21 5:08 04:16

5

142 Daniel Ljungdahl Höör 78     1:31:15 6:03 04:19

6

188 Ludvig Nilryd Ystad 81     1:33:02 7:50 04:24

7

153 Robert Karlsen Lund       1:33:05 7:53 04:24

8

207 Stefan Näslund   68     1:34:43 9:30 04:29

9

232 Mårten Ljungner Lund 72     1:34:59 9:47 04:30

10

166 Mikael Edvardsson Ryssbergets IK 80     1:35:01 9:49 04:30

11

143 Thomas Linderoth IS Göta 69     1:35:40 10:28 04:32

12

151 Anton Hyldéen Lund 81     1:35:46 10:34 04:32

13

169 Petter Stjernkvist Slimminge 79     1:35:49 10:36 04:32

14

236 Christian Vartia Veberöd 80     1:35:51 10:38 04:32

15

182 Rubén Martínez Tetra Pak IF       1:36:51 11:38 04:35

16

229 Mats Bjurgren Malmö 70     1:37:09 11:56 04:36

17

155 Henrik Salling Lund       1:37:12 12:00 04:36

18

176 Håkan Björnqvist Tetra Pak IF       1:37:38 12:25 04:37

19

214 Bengt Olsson Rexam Fosie 53     1:37:52 12:39 04:38

20

140 Jens Rodman Harlösa 71     1:39:06 13:53 04:41

21

208 Håkan Nilsson Kävlinge RC 61     1:39:33 14:20 04:43

22

226 Johan Boo Helsingborg 72     1:39:50 14:37 04:43

23

243 Mikael Petersson Heleneholms IF 73     1:40:16 15:03 04:45

24

132 Tobias Larsson   84     1:40:25 15:12 04:45

25

175 Johan Nilsson Sölvesborg 73     1:41:06 15:54 04:47

26

138 Christoffer Olkvist Dalby 77     1:41:15 16:02 04:47

27

189 Joakim Klüft Äventyrsoperans if 70     1:41:16 16:04 04:48

28

184 Henrik Nilsson Turbo Jugend United 77     1:41:32 16:20 04:48

29

181 Anders Marling Tetra Pak IF       1:42:00 16:47 04:50

30

134 Caspar Schlickum         1:42:07 16:55 04:50

31

231 Tommy Simonsson Simlångsdalens IF 71     1:42:12 16:59 04:50

32

244 Clas Ekström Harlösa 66     1:42:15 17:02 04:50

33

186 Morgan Björkqvist Veberöd 82     1:42:29 17:16 04:51

34

162 Andreas Ekfrost Minnesberg 78     1:42:32 17:19 04:51

35

180 Fredrik Lindgren Tetra Pak IF       1:42:49 17:37 04:52

36

154 Thomas Persson Lund 66     1:43:37 18:25 04:54

37

131 Christoffer Järlefors   83     1:43:41 18:29 04:54

38

139 Inge Sixtensson Eslöv 52     1:43:54 18:42 04:55

39

210 Christian Christensen Genarp 81     1:44:36 19:24 04:57

40

156 Görgen Nilsson Lunds löpare 56     1:45:12 20:00 04:59

41

168 Fredrik Haraldsson Skottorp 84     1:45:31 20:18 05:00

42

150 Göran Hagsund Lund 59     1:46:34 21:21 05:03

43

135 Anders Sjölander   78     1:46:39 21:26 05:03

44

247 Jonatan Nordkvist   89     1:46:39 21:26 05:03

45

157 Richard Toth Lunds löpare 64     1:48:46 23:33 05:09

46

216 Torbjörn Härle Malmö       1:49:17 24:05 05:10

47

230 Lennart Olsson Simlångsdalens IF 61     1:50:21 25:09 05:13

48

152 Simon Jern Lund 96     1:51:08 25:56 05:16

49

183 Leif Tengberg Trelleborg 68     1:51:25 26:12 05:16

50

217 Andreas Mårtensson Dösjebro 76     1:52:03 26:50 05:18

51

170 Björn Wästerlund Sony Mobile 79     1:52:22 27:09 05:19

52

211 Mats Johannesson Easec 61     1:52:50 27:38 05:20

53

233 Johan Persson Lund 63     1:53:32 28:20 05:22

54

161 Göran von Rosen Malmö orienteringsklubb 50     1:54:48 29:36 05:26

55

202 Christian Pfäffli Lund 55     1:55:44 30:31 05:29

56

187 Fredrik Svennelid Veberöd 72     1:55:49 30:37 05:29

57

235 Magnus Hult TPIF 71     1:56:46 31:34 05:32

58

165 Jakob Jern Real Fighter 64     1:57:02 31:50 05:32

59

164 Anders Thulin PwC 62     1:58:35 33:23 05:37

60

146 Ingemar Andell Lund       2:00:10 34:57 05:41

61

239 Peter Garmfors Södra Sandby 78     2:02:34 37:22 05:48

62

241 Martin Ringmar   56     2:02:44 37:32 05:49

63

185 Carl-Johan Salomonsson Tärna IK Fjällvinden 73     2:03:43 38:30 05:51

64

178 Roland Grundström Tetra Pak IF       2:04:03 38:50 05:52

65

136 Mikael Lönnberg Bad Boys Sports Club 75     2:04:25 39:13 05:53

66

167 Tobias Nilsson Sjöbo 73     2:06:40 41:27 06:00

67

163 Fredrik Salbrink PCS Syd 72     2:06:59 41:47 06:01

68

173 Michael Malmberg Staffanstorp HK 73     2:08:27 43:15 06:05

69

159 Robert Lilja Malmö 62     2:08:49 43:37 06:06

70

225 Bengt Persson Dom slöa 50     2:11:16 46:03 06:13

71

145 Per-Ola Gyllix Köpingebro 67     2:14:14 49:01 06:21

72

172 Uno Svahn Staffanstorp 44     2:14:19 49:07 06:22

73

148 Peo Falck Lund 76     2:20:22 55:09 06:39

74

174 Max Linde Södra Sandby 70     2:20:22 55:10 06:39

75

147 Zsolt Demeter Lund 90     2:20:22 55:10 06:39
Motion Män 7 km

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

350 Carl Lundquist Lund 63     27:09  
2 362 Anders Holmberg Tetra Pak IF       28:14 1:15  

3

213 Mikael Bergendahl Malmö       29:51 2:42

4

386 Tord Johannesson Harlösa IF 63     31:42 4:33

5

353 Mats Lindbladh Ryssbergets IK       34:21 7:12

6

357 Göran Westesson Ryssbergets IK 50     35:09 8:00

7

351 Rasmus Bengtsson Ryssbergets IK 96     38:15 11:06

8

387 Björn Attnarsson         38:33 11:24

9

349 Anders Lagerfjärd Limhamn 79     39:52 12:43

10

363 Bengt Sahlin Tetra Pak IF       40:01 12:52

11

358 Theo Bentoulis Tetra Pak IF       40:16 13:07

11

360 Jonas Giuliano Tetra Pak IF       40:16 13:07

13

356 Torsten Rosenqvist Ryssbergets IK 46     40:48 13:39

14

355 Jörgen Persson Ryssbergets IK 50     40:52 13:43

15

348 Håkan Svensson Kristianstad 70     40:59 13:50

16

346 Kent Nilsson Dalby 61     45:43 18:34

17

347 Benny Lennartsson Kristianstad 65     45:58 18:49

18

354 Olle Nilsson Ryssbergets IK 60     49:11 22:02
Män 35

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

11 Henrik Orre Björnstorps IF 76     1:14:43   03:32

2

10 Sava Iancovici AXA Sports Club 74     1:19:31 4:48 03:46

3

16 Tobias Jansson IS GÖTA 74     1:20:22 5:39 03:48

4

15 Miro Cepciansky IS GÖTA 76     1:24:24 9:41 04:00

5

12 Daniel Westergren Bälinge IF 74     1:26:18 11:35 04:05

6

13 Riccardo Gaiati Heleneholms IF 78     1:28:52 14:09 04:12

7

18 Martin Edvardsson Ystads IF 75     1:34:28 19:45 04:28

8

14 Fredrik Stoltz Heleneholms IF 76     1:35:03 20:20 04:30

9

220 Hossein Sohrabi Björnstorps IF 78     1:47:21 32:38 05:05
Män 40

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

26 Mats Aaman IK Pallas 72     1:16:52   03:38

2

31 Magnus Mattsson IS GÖTA 73     1:17:53 1:00 03:41

3

28 Stefan Carlsson IS GÖTA 72     1:19:25 2:33 03:45

4

36 Magnus Andersson Ystads IF 69     1:19:33 2:40 03:46

5

218 Rickard Andersson MAI 73     1:21:15 4:23 03:51

6

33 Max Lundberg LK Myran 70     1:22:14 5:22 03:53

7

25 Peter Broberg Hässelby SK 73     1:22:36 5:43 03:54

8

38 Stefan Pettersson Ystads IF 69     1:23:01 6:08 03:56

9

228 Christer Friberg Björnstorps IF 72     1:24:45 7:52 04:01

10

34 Christer Svensson Växjö AIS 69     1:25:47 8:55 04:04

11

30 Niklas Lovén IS GÖTA 69     1:26:52 9:59 04:07

12

22 Mattias Jonsson Heleneholms IF 70     1:29:26 12:33 04:14

13

27 Fredrik Aplander IS GÖTA 69     1:37:51 20:58 04:38

14

23 Martin Larsson Huddinge AIS 71     1:45:38 28:45 05:00

15

21 Eric Westesson Björnstorps IF 73     1:46:23 29:31 05:02

16

20 Jesper Sjölander Björnstorps IF 69     1:54:08 37:16 05:24

 

32 Magnus Ransheim IS Göta 73     DNF    
Män 45

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

48 Per Berg Uppsala LK 68     1:19:35   03:46

2

223 Thomas Letterkrantz Team Blekinge 64     1:19:59 0:23 03:47

3

42 Per Rollmark IS GÖTA 68     1:20:41 1:05 03:49

4

44 Patric Astrén Ryssbergets IK 68     1:22:28 2:52 03:54

5

41 Christian Jörgensen IK Pallas Malmö 64     1:25:07 5:31 04:02

6

221 Lars Åkerman Björnstorps IF 64     1:26:29 6:53 04:05

7

45 Anders Bengtsson Ryssbergets IK 66     1:26:31 6:55 04:06

8

39 Håkan Ekfors Björnstorps IF 68     1:28:59 9:23 04:13

9

203 Stefan Magnusson Friskis & Svettis Malmö 65     1:33:18 13:42 04:25

10

40 Jörgen Holmqvist Heleneholms IF 66     1:33:58 14:22 04:27

11

43 Jan Forsberg LK Myran 66     1:35:37 16:01 04:31

12

49 Ulf Evaldsson Växjö Löparklubb 66     1:38:24 18:48 04:39

13

47 Magnus Reimer Ryssbergets IK 65     1:45:37 26:01 05:00
Män 50

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

58 BG Nilensjö IS GÖTA 63     1:19:42   03:46

2

62 Tomas Bengtsson Stenungsunds FI 63     1:20:00 0:18 03:47

3

52 Alf Ek Björnstorps IF 60     1:26:33 6:51 04:06

4

54 Farzad Pakzad Björnstorps IF 60     1:31:27 11:45 04:20

5

59 Stellan Nilsson IS GÖTA 63     1:35:36 15:54 04:31

6

219 Magnus Eriksson IS GÖTA 61     1:40:07 20:25 04:44

7

60 Mikael Astrén Ryssbergets IK 63     1:41:29 21:47 04:48

8

205 Peter Held Söderåsens FK 62     1:43:31 23:49 04:54

9

63 Eddy Hultgren Team Blekinge 59     1:43:40 23:58 04:54

10

53 Anders Hansson Björnstorps IF 62     1:45:09 25:27 04:59
Män 55

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

222 Dag Nilsson Växjö Löparklubb 57     1:26:08   04:04

2

64 Lars Lindqvist Björnstorps IF 56     1:28:05 1:56 04:10

3

69 Håkan Westerblad Spårvägens FK 56     1:29:28 3:19 04:14

4

66 Anders Persson GF Idrott 55     1:32:02 5:53 04:21

5

68 Ola Nilsson Ryssbergets IK 57     1:32:09 6:00 04:22

6

65 Jerry Olsson Björnstorps IF 57     1:32:43 6:34 04:23

7

212 Lionel Rieloft Heleneholms IF 58     1:36:35 10:26 04:34

8

67 Hans Jönsson Heleneholms IF 58     1:49:10 23:01 05:10

9

215 Roger Persson Finja 57     2:01:06 34:57 05:44
Män 60

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

76 Kenneth Rosengren LK Myran 52     1:32:33   04:23

2

71 Magnus Bergh Heleneholms IF 49     1:35:12 2:39 04:30

3

77 Robert Olden Solvikingarna 51     1:35:31 2:57 04:31

4

74 Tord Svanfelt Heleneholms IF 49     1:38:00 5:26 04:38

5

209 Ingemar Löfgren IS GÖTA 50     1:41:25 8:51 04:48

6

75 Evert Lindén LK Myran 51     1:44:15 11:41 04:56

7

73 Bertil Pålsson Heleneholms IF 49     2:28:00 55:27 07:00
Män 65

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

79 Hans Eriksson Eksjö Södra IK 48     1:33:40   04:26

2

83 Kaj Dewens IS GÖTA 46     1:35:39 1:58 04:32

3

84 Kjell Bäckström Solvikingarna 47     1:39:55 6:14 04:44

4

86 Bengt Lindgren Vallentuna FK 47     1:41:53 8:12 04:49

5

81 Gunnar Sterner Heleneholms IF 48     1:44:01 10:20 04:55

6

78 Mats Berglund Björnstorps IF 46     1:49:48 16:07 05:12

7

82 Erwin Apitzsch IFK Lund 45     1:58:41 25:00 05:37

8

234 Kurt Karlsson Jalles TC 45     2:09:47 36:06 06:09

 

85 Åke Johansson Team Blekinge 48     DNF    
Män 70

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

88 Leif Brandstedt Björkshults IF 43     1:39:43   04:43

2

93 Palle Simonsson Simrishamns AIF 43     1:49:39 9:56 05:11

3

90 Åke Jonson Heleneholms IF 42     1:49:48 10:05 05:12

4

89 Björn Videfors GF Idrott 40     1:55:46 16:03 05:29

5

92 Börje Hansson Malmö AI 43     2:03:23 23:39 05:50

6

246 Jan-Åke Persson IFK Helsingborg       2:03:28 23:44 05:51
Män 75

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

94 Tord Johansson Filipstads IF 36     2:04:21   05:53

2

96 Göte Ivarsson IFK Skövde 37     2:18:15 13:54 06:33
Män 80

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

97 Gunnar Nilsson Heleneholms IF 33     1:59:59   05:41
Män Senior

Plats

Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född     Tid Tid Efter Pace

1

6 Hans Larsson Malmö AI 81     1:11:32   03:23

2

4 Henry Churchill Heleneholms IF 87     1:13:59 2:26 03:30

3

8 Kristofer Tilderkvist Ryssbergets IK 86     1:17:14 5:42 03:39

4

9 Jonas Olsson Ystads IF 80     1:23:48 12:16 03:58

5

2 Alexander Lemland Björnstorps IF 82     1:24:33 13:00 04:00

6

3 Johan Borgman Heleneholms IF 84     1:25:37 14:04 04:03

7

5 Marcus Lindh Heleneholms IF 85     1:27:00 15:27 04:07

 

7 Mathias Mattsson Ryssbergets IK 79     DNF    

 

242 Gabriel Andersson Heleneholms IF 84     DNF    
Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:53 Skribent: Fredrik Nordström

 

Bra länkar:

 

 

 

Postadress:
Björnstorps IF - Friidrott
Gunnar Sandmark, Oxelgränd 8
27531 Sjöbo

Besöksadress:
Skryllegården, Skryllegården
24791 Södra Sandby

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: [saknas] Information

Se all info