Hoppa till sidans innehåll

Resultat Veberödsrundan 2014


resultat som pdf

 
DM/VDM halvmarathon, ingående i Skånes Grand Prix och Skånes Veteran Cup.
Tävlingsplats: Idala föreningsgård, Veberöd, Lunds Kommun.

Tävlingsledare: Magnus Söderdahl. Väder: mulet, vindstilla, ca 18 grader

Banan kontrollmätt av förbundsbanmätare Per Månsson.

     

KS

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 500 Linnéa Jönsson 1985 Björnstorps IF 01:24:42  
2 501 Anna Persson 1990 Pantern Running Club 01:40:18 00:15:36

K35

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 502 Marina Stoltz 1976 Heleneholms IF 01:23:57  

K40

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 503 Kim Gustafson 1972 Björnstorps IF 01:34:35  

K45

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 504 Katarina Hansson 1966 Björnstorps IF 01:38:48  
2 505 Annika Persson-Bodén 1967 Hässleholms AIS 01:40:17 00:01:29

K50

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 506 Marie Olsson 1963 Björnstorps IF 01:25:40  

K55

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 508 Eva Lönnqvist 1956 Ystads IF 01:34:54  

K60

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 509 Ulla Engelby 1954 Pan-Kristianstad OK 01:55:22  

MS

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 689 David Hartman 1981 Björnstorps IF 01:11:33  
2 510 Jonas Olsson 1980 Ystads IF 01:18:11 00:06:37
3 511 Anders Jinderbrink 1980 Ystads IF 01:55:17 00:43:43

M35

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 514 Magnus Hansson 1976 IFK Trelleborg 01:16:34  
2 687 Magnus Sjöberg 1977 IFK Trelleborg 01:28:36 00:12:02
3 513 Fredrik Stoltz 1976 Heleneholms IF 01:31:07 00:14:33
4 515 Martin Edvardsson 1975 Ystads IF 01:32:49 00:16:15

M40

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 517 Rickard Andersson 1973 Heleneholms IF 01:18:18  
2 519 Max Lundberg 1970 LK Myran 01:20:36 00:02:17
3 518 Mats Aaman 1972 IK Pallas 01:22:23 00:04:05
4 696 Henrik Sällman 1971 Heleneholms IF 01:23:17 00:04:58
5 516 Mikael Nilsson 1974 Björnstorps IF 01:27:56 00:09:37
  693 Stefan Håkansson 1970 Ystads IF DNF  

M45

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 694 Lars Jönsson 1968 Ryssbergets IK 01:24:08  
2 521 Jörgen Holmqvist 1966 Heleneholms IF 01:26:15 00:02:07
3 680 Jan Forsberg 1966 LK Myran 01:36:11 00:12:03
4 520 Jonas Hemgren 1966 Björnstorps IF 01:38:38 00:14:30
5 522 Lars-Erik Skans 1967 Heleneholms IF 01:42:09 00:18:01
6 524 Daniel Kroné 1965 Ystads IF 01:51:37 00:27:29

M50

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 526 Stellan Nilsson Mc Innes 1960 IS Göta 01:39:21  

M55

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 528 Lars Lindkvist 1956 Björnstorps IF 01:30:07  
2 530 Anders Persson 1955 GF Idrott 01:31:33 00:01:26
3 533 Håkan Westerblad 1956 Spårvägen Friidrott 01:31:40 00:01:32
4 534 Eddy Hultgren 1959 Team Blekinge 01:47:47 00:17:39
5 535 Kalle Lennartsson 1956 Vattudalens LDK 01:52:23 00:22:15

M60

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 537 Bo Andersson 1952 Björnstorps IF 01:33:52  
2 540 Inge Sixtensson 1952 Söderåsens FK 01:36:26 00:02:34
3 539 Bengt Håkansson 1953 LK Myran 01:56:32 00:22:40
4 536 Carl Almström 1951 Björnstorps IF 01:58:39 00:24:47

M65

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 690 Börje Hammarstedt 1946 Malmö Frisksportklubb 01:30:25  
2 543 Tord Svanfelt 1949 Heleneholms IF 01:36:09 00:05:44
3 542 Magnus Bergh 1949 Heleneholms IF 01:39:37 00:09:12
4 683 Klas Paulsson 1947 Eslövs AI 01:44:16 00:13:51
5 544 Bengt Larsson 1945 LK Myran 01:55:14 00:24:49
6 692 Bo Sjödahl 1946 LK Myran 02:02:46 00:32:21

M70

halvmarathon





Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 546 Åke Jonson 1942 Heleneholms IF 01:46:13  
2 545 Björn Videfors 1940 GF Idrott 01:54:51 00:08:38

M75

halvmarathon



Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 547 Greger Ahnlund 1939 Malmö löparförening 01:50:32  

F17

7 km






Place Start no Name YoB Club Time Behind
1 1 Isa Ek 1999 Björnstorps IF 00:30:16  

KM21







Place Start no Name   Club Time Behind
1 559 Freja Hagsund
Lund 01:41:40  
2 556 Louise Andersson
Lund 01:42:01 00:00:21
3 560 Charlotte Ragnarsson
Lund 01:47:14 00:05:34
4 558 Tora Hagsund
Lund 01:47:50 00:06:10
5 705 Annika Kvist

01:48:18 00:06:37
6 700 Helene Holmqvist
Dalby 01:53:15 00:11:34
7 548 Hanna Stjernkvist
Björnstorps IF 01:53:57 00:12:17
8 566 Charlotte Widin
Malmö 01:54:14 00:12:34
9 580 Louise Wolfbrandt
Veberöd 01:54:50 00:13:10
10 562 Josefin Grahn
Malmö 01:55:00 00:13:20
11 554 Anki Persson
Harlösa 01:57:27 00:15:47
12 550 Lena Svensson
Dalby 02:03:27 00:21:46
13 555 Sara Sjunnesson   Höör 02:04:20 00:22:39

KM7







Place Start no Name   Club Time Behind
1 43 Kristina Önnerhag

00:29:52  
2 47 Julia Mårtensson
Björnstorps IF 00:31:40 00:01:48
3 46 Linnéa Siljesvärd
Assmountain runners 00:32:26 00:02:34
4 62 Maria Svensson
Malmö 00:35:24 00:05:32
5 16 Therese Planell

00:35:54 00:06:02
6 48 Anna Nilsson Mc Innes
IS Göta 00:36:07 00:06:15
7 18 Cecilia Stenbeck

00:36:59 00:07:07
8 10 Kristin Leinonen

00:38:02 00:08:10
9 63 Cecilia Svensson
Malmö 00:39:39 00:09:47
10 52 Helena Bengtsson
Lund 00:39:45 00:09:53
11 58 Caroline Lindblom
Lunds universitet 00:39:52 00:10:00
12 118 Catarina Arvaniti   Arlöv 00:59:21 00:29:29

MM21







Place Start no Name   Club Time Behind
1 706 Olle Sjölund

01:17:17  
2 618 Ludvig Ehlorsson
Lund 01:19:59 00:02:42
3 701 Björn Wigström
Veberöd 01:26:26 00:09:09
4 685 Jörgen Agerbjer
Frosta Multisport 01:27:53 00:10:36
5 668 Christian Vartia
Veberöd 01:29:22 00:12:05
6 679 Walter Dobric

01:31:48 00:14:31
7 582 Robert Karlsen

01:33:04 00:15:47
8 655 Johan Wiktor
Tetra Pak IF 01:33:12 00:15:54
9 691 Morgan Björkqvist
Veberöd 01:33:29 00:16:12
10 699 Oscar Rauer
Bra Skor 01:33:40 00:16:22
11 682 Håkan Nilsson
Kävlinge RC 01:34:12 00:16:54
12 642 Joaquim barros
Tetra Pak IF 01:34:33 00:17:16
13 695 Jimmie Lindfors
Malmö 01:36:34 00:19:17
14 608 Thomas Möller
Limhamn 01:38:45 00:21:27
15 601 Patrik Möberg
Hjärup 01:39:48 00:22:31
16 597 Mikael Johansson
Elestorp 01:39:53 00:22:35
17 703 Benny Andersson
Björnstorps IF 01:40:11 00:22:54
18 590 Dirk Winnat
Björnstorps IF 01:40:13 00:22:55
19 688 Henrik Skoogh

01:40:28 00:23:11
20 636 mattias stafstrom
skurup 01:41:06 00:23:49
21 681 Christer Persson
Veberöd 01:41:31 00:24:14
22 600 Rasmus Ekberg
Genarp 01:42:51 00:25:34
23 704 Magnus Hult
Tetra Pak IF 01:43:09 00:24:51
24 629 Panagiotis Kotidis
Malmö 01:43:52 00:26:35
25 625 Dimitrios Anastasiadis
Malmö 01:45:09 00:27:52
26 623 Johan Wrede
Lund 01:45:43 00:28:26
27 667 Thomas Igelström
Veberöd 01:46:20 00:29:03
28 611 Anders Hansson
LK Uven 01:47:19 00:30:02
29 647 Jörgen Lindell
Tetra Pak IF 01:47:33 00:30:15
30 657 Jan Provoost
Tetra Pak IF 01:47:57 00:30:40
31 702 Staffan Jacobsson
Hjärup 01:48:58 00:31:40
32 698 Göran Hagsund

01:52:00 00:34:43
33 660 Leif Tengberg
Trelleborg 01:52:04 00:34:47
34 653 Anders Marling
Tetra Pak IF 01:53:20 00:36:03
35 632 Tobias Nilsson
Sjöbo 01:53:24 00:36:06
36 630 Joakim Liljesson
Rockys runners 01:53:51 00:36:34
37 684 Martin Svensson
Malmö 01:53:57 00:36:39
38 626 Thomas Karlsson
Malmö 01:54:15 00:36:58
39 666 Martin Heide
Veberöd 01:56:07 00:38:50
40 587 Carl-Johan Salomonsson

01:57:29 00:40:12
41 604 Anders Bjerkén
Limhamn 01:58:32 00:41:14
42 697 Lars Hult

01:58:39 00:41:22
43 675 Rickard Andreasson
Veberöd 02:05:47 00:48:29
44 588 Magnus Karlsson
Arlöv 02:26:34 01:09:17
45 671 Mikael Lönnberg
Vilhelmina 02:26:34 01:09:17
46 583 Johan Länström

02:28:33 01:11:16
  686 Peter Larsson     DNF  

MM7







Place Start no Name   Club Time Behind
1 151 Jim Webb
Århus 1900 00:22:47  
2 96 Jakob Mårtensson
Malmö 00:25:02 00:02:15
3 70 Lars Björkqvist
Björnstorps IF 00:28:15 00:05:28
4 72 Andreas Engebrethsen
Falkenbergs OK 00:28:45 00:05:58
5 85 Tord Johannesson
Harlösa IF 00:29:24 00:06:37
6 75 Peter Hagström
Falkenbergs OK 00:31:18 00:08:30
7 83 Per Östling
Friskis & Svettis/ Malmö 00:31:23 00:08:36
8 129 Torsten Larsson
Veberöd 00:31:36 00:08:49
9 84 Peter Nilsson
Göteborg 00:32:47 00:10:00
10 115 Fredrik Svennelid

00:33:28 00:10:40
11 147 Robert Nord

00:33:56 00:11:09
12 88 Gunnar Nilsson
Heleneholms IF 00:34:15 00:11:28
13 65 Patrick Nilsson

00:37:43 00:14:56
14 153 Björn Attnarsson

00:39:48 00:17:01
15 152 Uno Svahn
Staffanstorp 00:39:59 00:17:11
16 100 Bengt Sahlin
Tetra Pak IF 00:40:04 00:17:16
17 92 Arne Nilsson
LK Myran 00:48:05 00:25:18
18 159 Harald Bjornwid     00:52:51 00:30:03
Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:56 Skribent: Magnus Söderdahl

 

Bra länkar:

 

 

 

Postadress:
Björnstorps IF - Friidrott
Gunnar Sandmark, Oxelgränd 8
27531 Sjöbo

Besöksadress:
Skryllegården, Skryllegården
24791 Södra Sandby

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: [saknas] Information

Se all info