Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender 2018-19


Borlänge BBmK Tävlingskalender säsongen 2018/19 

Sept 38 22-23 Seriehelg 1      
  39 29-30 Arosträffen, Västerås U11 - U17, A, B, C  3, 4  
             
Okt 40 6-7 SJT 1 + Elit/U22 1, GOT Elit, Göteborg U13 - U17, E/U22 3, 6;  E/U22  4  
  41 13-14 Borlänge Energi Cup U11 - U17, A, B, C  3, 4  
  42 20-21 Seriehelg 2      
  43 27-28 Enångers A B C & U-tävling, Hudiksvall U9 - U17, A, B, C 3, 4  
             
Nov 44 3-4 Sollentuna Elit AB, Sollentuna A, B, E 4  
  45 11-12 DM, Borlänge      
  46 17-18 SJT 2 + Elit/U19 2, Falun-Borlänge U13 - U17, E/U22 3, 6;  E/U22  4  
  47 24-25 Seriehelg 3      
             
 Dec 49 8-9 BSO SJT  3 + Elit/U19 3, BSO, Stockholm U13 Täby, U15 Sollentuna, U17 Skogås, E/U19 Spårvägen 3, 6;  E/U19  4  
    8-9 BSO U11, Kista U11 3  
    8-9 Carlstad Open 2018, Karlstad U11 - U17, A, B, C  3, 4  
  50 15-16 Frölundaspelen 2018, Göteborg U9 - U17, E, A, B, C, D 3, 4 KLUBBTÄVLING
             
 Jan 2 12-13 SJT 3, Ängelholm U17  3, 6  
    12-13 SJT 3 + Elit/U19 3, Umeå U13, U15, E/U19 3, 6;  E/U19  4  
    12-13 Arosfjädern, Västerås U11 - U17, A, B, C 3, 4  
   4 26-27 Elon Infra City Open, Järfälla A, B, C  4  
             
Feb 5 1-3 Senior SM  Sundsvall 8  
    2-3 Gästabudet 2019, Nyköping U11 - U17, A, B, C 1, 3, 4  KLUBBTÄVLING
  6 8-10 SM U19 Umeå 7  
    9-10 Stålfjädern, Sandviken U11 - U17, A, B, C 1, 3, 4  
  8 23-24 Vikingaslaget, Sollentuna U9 - U17, A, B, C 1, 3, 4  
             
Mars 9 2-3 Borlänge Open  U13 - U17, A, B, C 3, 4  
  10 9-10 Seriehelg 5      
  11 15-17 SM U13 Enskede 7  
    15-17 SM U15 Täby 6  
    15-17 SM U17 Skogås 6  
  12 22-24 Veteran SM Borlänge 6  
  13 30-31 Seriehelg 6      
             
 April 14 6-7 Glada Hudik Cup, Hudiksvall U11 - U17, A, B, C  3, 4  
  15 12-14 Svenska Cupen Individuella, Uppsala Födda 2008-2002 5  
    13-14 Aros dubbel- och mixedturnering, Västerås A, B, C 4  
  17 27-28 SGP Askim E, A, B 4, 7  
    27-28 ÖrebroCupen, Örebro U11 - U17, A, B, C 3, 4 KLUBBTÄVLING
             
Maj 18 3-5 Varbergs Internationella U11 - U17, E/U19 3, 4, 6  
  20 19-20 Racketspecialisten.se Open, Sollentuna U9 - U17, E, A, B, C     
  21 25-26 Komet Open 2019, Järfälla U11 - U15, A, B, C 1, 3, 4  
             
Juli 28 8-12 Gotlandsspelen, Visby U9 - U19, E, A, B, C, D, V35 - V65 1, 3, 4  
Uppdaterad: 15 OKT 2018 10:07 Skribent: Ulf Bexell
Epost: This is a mailto link


   
Stöd Borlänge Badmintonklubb och ha chansen på miljonvinst!
 
Var med i Borlänge badmintons tipsliga
 
För mer information klickaHÄR

 

 

SISU_Webb_IF_190X190_samverkan

 

 

Vi sponsrar Borlänge Badmintonklubb 

 

babolat-logo2

babyproffsen2015

 

Borlänge Flytt & Alltjänst

 

borl-nge_energi_logga

 

dalarnas

forza

 

Haganäs

 

Hammars

 

komfast-logo

 

plastfonster_logotype_UBex mod

 

prokekthydraulik_logo

 

skyltstallet

 

logo_ssab

 

borlange-logo

Postadress:
Borlänge BMK - Badminton
Gyllehemsvägen 24
78437 Borlänge

Kontakt:
Tel: 024383579
E-post: This is a mailto link

Se all info