Hoppa till sidans innehåll

Norrcup 4 17/11 2007


HJ         -60 kg                                         

1:a         Frederik Gourlay Uvesten   2 k   Kristinehamns JK

2:a         Martin Åkesson                   2 k   Köpings judoklubb

3:e         Jimmy Pettersson                2 k   Kristinehamns JK

                                                                

HJ         -66 kg                                         

1:a         Mattias Mårtensson             1 k   Östersund JG

2:a         Pavel Tarasov                     1 k   IK Södra

3:e         Martin Jansson                    5 k   Tierps Judo

3:e         Olle  Dvärby                       3 k   Ånge JK

                                                                

HJ         +73 kg                                       

1:a         Joakim Dvärby                    1 k   Judo Sundsvall 

2:a         Erik Waltré                         1D   Täby JK

3:e         Martin Bergman                  3 k   Judo Sundsvall 

3:e         Daniel Bandolin                  2 k   Köpings judoklubb

                                                                

DJ         -57 kg                                         

1:a         Christine Hedman               1 k   Nacka JK

2:a         Burcu Karahan                    2 k   Gävle Judo Club

3:e         Felicia Fryklund-Bengtsson 2 k   Judo Sundsvall 

3:e         Elin Nyman                         5 k   Söderhamns JK

                                                                

DJ         +57 kg                                       

1:a         Anna Björk                          1 k   Judo Sundsvall 

2:a         Jennie Åhlund                     2 k   Söderhamns JK

3:e         Helena Lindgren                  1 k   Gävle Judo Club

            

D                                                            

1:a         Jennifer Gourlay Uvesten    1 k   Kristinehamns JK

2:a         SOFIE DAMBERG            1D   Borlänge JC

3:e         Christine Hedman               1 k   Nacka JK

                                                                

H          -73 kg                                         

1:a         Thomas Källander               2 D  IK Södra

2:a         Charles Haddad                   1 D  IK Södra

3:e         Patrik Gardsiö                     1D   Kristinehamns JK

3:e         Mats Nordin                        2 D  Judo Sundsvall 

                                                                

H          -81 kg                                         

1:a         Martin Åberg                       1 D  Östersund

2:a         Erik Waltré                         1D   Täby JK

3:e         Martin Bergman                  2 k   Judo Sundsvall 

3:e         Daniel Bandolin                  2 k   Köpings judoklubb

                                                                

H          +81 kg                                       

1:a         Joakim Dvärby                    1 k   Judo Sundsvall 

2:a         Johan Bernholm                  1 k   Molkom JK

3:e         Johan Bergmark                   1 k   Gävle Judo Club

                                                                


                                                                

U13/F  -44 kg                                         

1:a         Jennifer Fasth                      3 k   Ljusdals Judo Club

2:a         Michelle Westin                  5 k   Kristinehamns JK

3:e         Ida Nilsson                          4 k   Västerås judoskola

                                                                

U13/F  -57 kg                                         

1:a         Ebba Glaas                                 Ljusdals Judo Club

2:a         Sofi Eriksson                               Söderhamns JK

3:e         Sandra Hamrén                           Ljusdals Judo Club

                                                                

U13/P  -34 kg                                         

1:a         Gabriel Vesterlund              4 k   Sollefteå Judoklubb

2:a         Johan Nordström                 2 k   IK Södra

3:e         LUKAS BERGLUND        3 k   Borlänge JC

                                                                

U13/P  -38 kg                                         

1:a         Elias Norén                         3 k   Söderhamns JK

2:a         Philip Lilja                           3 k   Solna Judo Klubb

3:e         Liam Langarap                    4 k   Frövi judo

                                                                

U13/P  -42 kg                                        

1:a         Rasmus Deckart                  2 k   IK Södra

2:a         Tex Nylander                      3 k   Frövi judo

3:e         Åke Suhonen                       4 k   Judo Sundsvall 

3:e         Tommie Blad                      3 k   Gustafs Judo

                                                                

U13/P  -46 kg                                         

1:a         Pontus Lund                        3 k   Judo Sundsvall 

2:a         Mattias Åhlund                   3 k   Söderhamns JK

3:e         Anton Persson                     3 k   Frövi judo

                                                                

U13/P  -50 kg                                         

1:a         Victor Allansson                 3 k   Östersund

2:a         Hampus Bernhardsson        4 k   Östersund

3:e         Jonathan Reimertz               4 k   Gustafs Judo

3:e         Sargiz Sandorjan                  5 k   Västerås judoskola

                                                                

U13/P  -55 kg                                         

1:a         Mattias Erlingsson              3 k   Vilhelmina JK

2:a         Lucas Gissberg                    3 k   Frövi judo

3:e         Anton Wiberg                      3 k   Ljusdals Judo Club

                                                                

U13/P  +55 kg                                       

1:a         Emil  Mattsson                    2 k   IK Södra

2:a         Martin Nilsson                    3 k   karlstad judoklubb

3:e         Benjamin Forsberg              5 k   Västerås judoskola

                                                                


U15/F  -48 kg                                         

1:a         JENNIFER MALMBERG  2 k   Borlänge JC

2:a         Angelika Arousell                3 k   Söderhamns JK

3:e         Mathilda Wallén                  3 k   Täby JK

3:e         Anna Estefors                     3 k   Judo Sundsvall 

                                                                

U15/F  -52 kg                                         

1:a         Emma Carlsson                   3 k   IK Södra

2:a         Beata Gradin                       4 k   Judo Sundsvall 

3:e         Ebba Gradin                       3 k   Judo Sundsvall 

                                                                

U15/F  -63 kg                                         

1:a         Elizeth Eriksson                 2 k   IK Södra

2:a         Jessica Glaas                       2 k   Ljusdals Judo Club

3:e         Elin Broström                     2 k   Molkom JK

3:e         Linnea Laggar                      4 k   Rättviks JK

                                                                

U15/P  -46 kg                                         

1:a         Robin Lööf                          2 k   Täby JK

2:a         JOAKIM BERGLUND      2 k   Borlänge JC

3:e         Emil Westlund                    3 k   Söderhamns JK

                                                                

U15/P  -50 kg                                         

1:a         PIERRE SANDIN              2 k   Borlänge JC

2:a         Marcus Åslin                       2 k   Judo Sundsvall 

3:e         Pontus Berglund                  3 k   Täby JK

                                                                

U15/P  -55 kg                                        

1:a         Jesper Norström                  2 k   Molkom JK

2:a         JONAS BJÖRKTORP        2 k   Borlänge JC

3:e         Oliver Hedberg                   1 k   Sollefteå Judoklubb

3:e         Alexander Volkers               3 k   Judo Sundsvall 

                                                                

U15/P  -60 kg                                         

1:a         Leonardo Eriksson              2 k   IK Södra

2:a         Christian Åhlund                 2 k   Söderhamns JK

3:e         Kent Hellström,                  5 k   Rättviks JK

3:e         Lukas Vesterlund                1 k   Sollefteå Judoklubb

                                                                

U15/P  -66 kg                                         

1:a         Kristoffer Nilsson               2 k   Ljusdals Judo Club

2:a         Mattias Enström                 2 k   karlstad judoklubb

3:e         Luke Saus                            4 k   Västerås judoskola

                                                                

U15/P  +66 kg                                      

1:a         Dennis Karlsson                  1 k   IK Södra

2:a         Björn Gunnarsson               3 k   Judo Sundsvall 

3:e         ADAM GUDJONSSON     2 k   Borlänge JC

                                                                


U17/F  -52 kg                                         

1:a         Burcu Karahan                    2 k   Gävle Judo Club

2:a         Elsa Zakrisson                    3 k   Bollnäs Judoclub

3:e         Matilda Nilsson                   2 k   Skelleftåe Judo Klubb

                                                                

U17/F  -63 kg                                         

1:a         Anna Bernholm                   1 k   Molkom JK

2:a         Felicia Fryklund-Bengtsson 2 k   Judo Sundsvall 

3:e         Tina Kasunic                       2 k   karlstad judoklubb

                                                                

U17/P  -55 kg                                         

1:a         JONAS BJÖRKTORP        2 k   Borlänge JC

2:a         Simeon Lundgren                3 k   Skelleftåe Judo Klubb

3:e         Mattias Boström                  1 k   Skelleftåe Judo Klubb

                                                                

U17/P  -60 kg                                         

1:a         Frederik Gourlay Uvesten   2 k   Kristinehamns JK

2:a         JoakimNorman                    1 k   IK Södra

3:e         Tom Fritz                            2 k   Molkom JK

3:e         Patrik Haddad                     1 k   IK Södra

                                                                

U17/P  -66 kg                                         

1:a         Olle Mattsson                     1 k   IK Södra

2:a         GEORGE JOHANSSON  1 k   Borlänge JC

3:e         Pontus Henriksson              2 k   Östersund

3:e         OLIVER BERGFALK       1 k   Borlänge JC

                                                                

U17/P  -73 kg                                         

1:a         Anders Norrman                 1 k   IK Södra

2:a         Adam Westman                   1 k   IK Södra

3:e         JOHANNES THORELL   1 k   Borlänge JC

3:e         Joakim Groth                      1 k   IK Södra

                                                                

U17/P  -81 kg                                         

1:a         Joakim Carlsson                  1 k   IK Södra

2:a         JACOB BJÖRKTORP        1 k   Borlänge JC

3:e         Christoffer Fagerhill            3 k   Frövi judo

 

Uppdaterad: 18 NOV 2007 17:17 Skribent: Håkan Gudjonsson

Sökes: Sponsorer !

Finnes: Guld & Silverpaket. 

Vill du synas här?

 för mer info : This is a mailto link

 

 sisu_webb_if_190x190_samverkan

 

 

 

 

Postadress:
Borlänge JC - Judo
Box 19
78121 Borlänge

Besöksadress:
Kampsportens Hus,, Teknikergatan 1
78170 Borlänge

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info