Hoppa till sidans innehåll

Sundsvallscupen 070505


285 tävlande från 25 klubbar deltog på Sundsvallscup 1-2007

Som vanligt blev det många tävlande på Sundsvallscupen. Särskilt glädjande var att det var tävlande från hela 25 klubbar, däribland från 8 av distriktets 9 klubbar. Barn och ungdomarna startade kl 09.30 och sista prisutdelningen för dem var vid 16.00 tiden. Juniorer och seniorer, som hade invägning mellan 13.00 och 14.00 hade sin sista prisutdelning först kl 20.30. En annan sak som var mycket positiv var det ganska stora antal juniorer och seniorer som var med.

 

 

Judo Club Sundsvall

RESULTAT FRÅN JUDOTÄVLINGEN

Sundsvallscup 1 2007

Datum:              2006-05-05

Herrjunior Nybörjare Grupp 1

1)  Alex Ngo, Gävle Judoklubb

2)  Tobias Larsson, Ånge Judoklubb

Herrjunior Avancerade Grupp 1

1)  Markus Lund, Judo Club Sundsvall

2)  Tom Eriksson, Ånge Judoklubb

3)  Tobias Svedin, Ånge Judoklubb

Herrjunior Elit Grupp 1

1)  Martin Åkesson, Köpings Judoklubb

2)  Johan Nilsson, Vilhelmina Judoklubb

3)  Olle Dvärby, Ånge Judoklubb

Damjunior Nybörjare Grupp 1

1)  Elin Nyman, Söderhamns Judoklubb

2)  Madelene Lindqvist, Tierps Judoklubb

3)  Anna Edman, Kramfors Judoklubb

Damjunior Elit Grupp 1

1)  Martina Frykman, Gävle Judoklubb

2)  Julia Romsi, Borlänge Judoklubb

3)  Henny Gabert, Stockholmspolisen IF Judo

Herrjunior Avancerade Grupp 2

1)  Oscar Thydén, Rättviks Judoklubb

2)  Jonatan Holmström, Tierps Judoklubb

3)  Johan Lindberg, Piteå Judoklubb

Herrjunior Elit Grupp 2

1)  Henrik Israelsson, Vilhelmina Judoklubb

2)  Oliver Bergfalk, Borlänge Judoklubb

3)  Jonas Carleby, Sollefteå Judoklubb

Herrjunior Elit Grupp 3

1)  Micael Larsson, Judo Club Sundsvall

2)  Fredrick Bergström, Judo Club Sundsvall

3)  Joel Wallgren, Söderhamns Judoklubb

Herrjunior Elit Grupp 4

1)  Daniel Bandolin  Köpings Judoklubb

2)  Peder Kristianson, Judo Club Sundsvall

3)  Martin Bergman, Judo Club Sundsvall

Damjunior Elit Grupp 2

1)  Ida Dowermyr, Judo Club Sundsvall

2)  Helena Lindgren, Gävle Judoklubb

3)  Anna Björk, Judo Club Sundsvall

Herr Nybörjare Grupp 1

1)  Carido Sefane, Sollefteå Judoklubb

2)  Jesper Agrell, Judo Club Sundsvall

3)  Jens Andersson, Vilhelmina Judoklubb

Herr Avancerade Grupp 1

1)  Olle Modin, Umeå Judoklubb

2)  Jim Thydén, Rättviks Judoklubb

3)  Mats Laggar, Rättviks Judoklubb

Herr Elit Grupp 1

1)  Henrik Israelsson, Vilhelmina Judoklubb

2)  Martin Åkesson, Köpings Judoklubb

3)  Johan Nilsson, Vilhelmina Judoklubb

Dam Elit Grupp 1

1)  Ida Dowermyr, Judo Club Sundsvall

2)  Martina Frykman, Gävle Judoklubb

3)  Helena Lindgren, Gävle Judoklubb

Herr Nybörjare Grupp 2

1)  Ulf Bergman, Judo Club Sundsvall

2)  Robin Hansson, Ånge Judoklubb

3)  Ragnar Sävfors, Sollefteå Judoklubb

Herr Nybörjare Grupp 3

1)  Per Eksell, Tierps Judoklubb

2)  Peter Sjöberg, Judo Club Sundsvall

3)  Calle Helsing, Söderhamns Judoklubb

Herr Avancerade Grupp 2

1)  Jonas Hallbom, Sollefteå Judoklubb

2)  Daniel Bris , Bollnäs Judo Club

3)  Staffan Eriksson, Rättviks Judoklubb

Herr Elit Grupp 2

1)  Robert Israelsson, Vilhelmina Judoklubb

2)  Mårten Hagman, Judo Club Sundsvall

3)  Micael Larsson, Judo Club Sundsvall

Herr Elit Grupp 3

1)  Fredrick Bergström, Judo Club Sundsvall

2)  Erik Eriksson, Södertälje Judoklubb

3)  Christian Lemon, Södertälje Judoklubb

Herr Elit Grupp 4

1)  Emil Wallin, Stockholmspolisen IF Judo

2)  Daniel Bandolin  Köpings Judoklubb

3)  Jonas Erlingson, Vilhelmina Judoklubb

Herr Elit Grupp 5

1)  Joakim Dvärby, Judo Club Sundsvall

2)  Michael Ekenbäck, Södertälje Judoklubb

3)  Per Helander, Judo Club Sundsvall

Dam Elit Grupp 2

1)  Lotta Petterson, Judo Club Sundsvall

2)  Rebecka Nyman, Borlänge Judoklubb

3)  Johanna Hopstadius, Vilhelmina Judoklubb

P11 Nybörjare Grupp 1

1)  Bror Olsson, Söderhamns Judoklubb

2)  Simon Mellander, Judo Club Sundsvall

3)  Rasmus Svensson, Judo Club Sundsvall

P11 Avancerade Grupp 1

1)  Noel Lagnelius, Gustafs Judoklubb

2)  Felix Omma, Kiruna Judoklubb

3)  Edit Zimmerman, Ånge Judoklubb

3)  Alexander Sonevik, Bollnäs Judo Club

F11 Nybörjare Grupp 1

1)  Tuva Lövgren, Ånge Judoklubb

2)  Ronja Ottosson, Gustafs Judoklubb

3)  Tilda Lagnelius, Gustafs Judoklubb

3)  Lisa Åkre, Judo Club Sundsvall

F11 Avancerade Grupp 1

1)  Anna Lindström, Judo Club Sundsvall

2)  Linnea Lindström, Judo Club Sundsvall

3)  Emma Rönnlund, Ånge Judoklubb

3)  Lotta Naesenius, Knivsta Judoklubb

P13 Nybörjare Grupp 1

1)  Marcus Mattsson, Vilhelmina Judoklubb

2)  Mattias Iversen, Gustafs Judoklubb

3)  Martin Ölveby, Östersunds Judoklubb

3)  Oscar Börjesson Lunki, Umeå Judoklubb

3)  Anders Baer, Vilhelmina Judoklubb

P13 Avancerade Grupp 1

1)  Lukas Hammarström, Söderhamns Judoklubb

2)  Fredrik Sjöblom, Långshyttans Judoklubb

3)  Johan Friberg, Judo Club Sundsvall

3)  Oliver Eriksson, Östersunds Judoklubb

3)  Lukas Berglund, Gustafs Judoklubb

3)  Timmy Biedron, Judo Club Sundsvall

P13 Elit Grupp 1

1)  Pontus Lund, Judo Club Sundsvall

2)  Elias Norén, Söderhamns Judoklubb

3)  Mattias Åhlund, Söderhamns Judoklubb

3)  Åke Suhonen, Judo Club Sundsvall

F13 Nybörjare Grupp 1

1)  Katharina Rahm, Ånge Judoklubb

2)  Emma Öberg, Ånge Judoklubb

3)  Lina Edman, Kramfors Judoklubb

F13 Avancerade Grupp 1

1)  Cecilia Jansson, Umeå Judoklubb

2)  Jennifer Fast, Ljusdals Judo Club

3)  Maria Kuzmin, Östersunds Judoklubb

3)  Jessica Jonsson, Judo Club Sundsvall

F13 Elit Grupp 1

1)  Moa Fallqvist, Söderhamns Judoklubb

2)  Ebba Glaas, Ljusdals Judo Club

3)  Sandra Hamren, Ljusdals Judo Club

3)  Tilda Avesson, Södertälje Judoklubb

P15 Nybörjare Grupp 1

1)  Alex Ngo, Gävle Judoklubb

2)  Emanuel Arnqvist, Vilhelmina Judoklubb

3)  Marcus Carlberg, Gävle Judoklubb

P15 Avancerade Grupp 1

1)  Kasper Edbom, Knivsta Judoklubb

2)  August Nilsson, Östersunds Judoklubb

3)  Erik Nylander, Knivsta Judoklubb

P15 Elit Grupp 1

1)  Joakim Berglund, Borlänge Judoklubb

2)  Åke Suhonen, Judo Club Sundsvall

3)  Felix Edbladh, Judo Club Sundsvall

F15 Nybörjare Grupp 1

1)  Sara Edman, Kramfors Judoklubb

2)  Sabina Baer, Vilhelmina Judoklubb

F15 Avancerade Grupp 1

1)  Sabrina Karoui, Södertälje Judoklubb

2)  Jessica Jonsson, Bollnäs Judo Club

3)  Johanna Ahlgren, Söderhamns Judoklubb

F15 Elit Grupp 1

1)  Camilla Lindström, Borlänge Judoklubb

2)  Linnea Sonevik, Bollnäs Judo Club

3)  Anna Estefors, Judo Club Sundsvall

P17 Nybörjare Grupp 1

1)  Mattias Thydén, Rättviks Judoklubb

2)  Erik Samuelsson, Gävle Judoklubb

3)  Alexander Lindberg, Östersunds Judoklubb

P17 Avancerade Grupp 1

1)  Jens Andersson, Vilhelmina Judoklubb

2)  Daniel Hall, Östersunds Judoklubb

P17 Elit Grupp 1

1)  Fredrik Sköld, Söderhamns Judoklubb

2)  Joakim Ferm, Köpings Judoklubb

3)  Kettil Hällje, Stockholmspolisen IF Judo

 

F17 Nybörjare Grupp 1

1)  Emma Eksell, Tierps Judoklubb

2)  Elise Fryxell, Judo Club Sundsvall

3)  Paulina Koskenniemi, Piteå Judoklubb

F17 Avancerade Grupp 1

1)  Linnea Laggar, Rättviks Judoklubb

2)  Vanja Iversen, Gustafs Judoklubb

3)  Malin Arvidsson, Bollnäs Judo Club

F17 Elit Grupp 1

1)  Tove Hedberg, Gribby Judoklubb

2)  Anna Estefors, Judo Club Sundsvall

3)  Victoria Nilsson, Judo Club Sundsvall

P11 Nybörjare Grupp 2

1)  Sebastian Rahm, Ånge Judoklubb

2)  John Johansson, Judo Club Sundsvall

3)  Elias Rönnlund, Ånge Judoklubb

3)  Samuel Strand, Judo Club Sundsvall

P11 Nybörjare Grupp 3

1)  Poya Shahsavari, Gävle Judoklubb

2)  Linus Agrell, Judo Club Sundsvall

3)  Leopold Bendiksen, Östersunds Judoklubb

3)  Jakob Strömbäck, Bollnäs Judo Club

P11 Nybörjare Grupp 4

1)  Niklas Grahn, Vilhelmina Judoklubb

2)  Max Wikström, Borlänge Judoklubb

3)  Dinuke Jayaweera, Gävle Judoklubb

3)  Alex Thiger, Judo Club Sundsvall

3)  Tobias Hollsten, Gävle Judoklubb

P11 Nybörjare Grupp 5

1)  Jonas Carlsson, Judo Club Sundsvall

2)  Jan Kjellin, Kiruna Judoklubb

3)  Oskar Hagberg, Gävle Judoklubb

P11 Nybörjare Grupp 6

1)  Tim Kjellin, Kiruna Judoklubb

2)  Isak Eksell, Tierps Judoklubb

3)  Andreas Eriksson, Bollnäs Judo Club

P11 Avancerade Grupp 2

1)  Erik Lissel, Stockholmspolisen IF Judo

2)  Rasmus Lahti, Kiruna Judoklubb

3)  Daniel Sjöblom, Långshyttans Judoklubb

3)  Julius Holmstedt, Judo Club Sundsvall

P11 Avancerade Grupp 3

1)  Linus Wik, Bålsta Judoklubb

2)  Gabriel Vesterlund, Sollefteå Judoklubb

3)  Ludwig Djursen, Gribby Judoklubb

P11 Avancerade Grupp 4

1)  Alex Lissel, Stockholmspolisen IF Judo

2)  August Lindgren, Judo Club Sundsvall

3)  Sebastian Nyström, Kiruna Judoklubb

P11 Avancerade Grupp 5

1)  Nicklas Persson, Bålsta Judoklubb

2)  William Djursen, Gribby Judoklubb

3)  Jonathan Ax-Gustavsson, Stockholmspolisen IF Judo

F11 Nybörjare Grupp 2

1)  Miriam Gidlund, Judo Club Sundsvall

2)  Emma Björktorp, Borlänge Judoklubb

3)  Anna Nylander, Knivsta Judoklubb

F11 Nybörjare Grupp 3

1)  Unni Dvärby, Ånge Judoklubb

2)  Wilma Hamberg, Kramfors Judoklubb

3)  Marielle Andersson, Långshyttans Judoklubb

3)  Ebba Friberg, Bollnäs Judo Club

F11 Nybörjare Grupp 4

1)  Elin Hamberg, Kramfors Judoklubb

2)  Johanna Stridh, Sollefteå Judoklubb

 

P13 Nybörjare Grupp 2

1)  Isak Lomefalk, Gävle Judoklubb

2)  Oskar Lövgren, Judo Club Sundsvall

3)  Daniel Qvarngård, Ånge Judoklubb

3)  Pål Wikström, Borlänge Judoklubb

P13 Avancerade Grupp 2

1)  Albin Edbom, Knivsta Judoklubb

2)  Ludde Naesenius, Knivsta Judoklubb

3)  Munin Korp, Judo Club Sundsvall

3)  Oskar Wåhlander, Gävle Judoklubb

P13 Avancerade Grupp 3

1)  David Vesterlund, Sollefteå Judoklubb

2)  David Lindberg, Östersunds Judoklubb

3)  Per Berglund, Judo Club Sundsvall

3)  Jonathan Reimertz, Gustafs Judoklubb

P13 Avancerade Grupp 4

1)  Hampus Bernhardsson, Östersunds Judoklubb

2)  Mauritz Djursen, Gribby Judoklubb

3)  Victor Rönnerfjäll, Östersunds Judoklubb

3)  Tobias Andersson, Långshyttans Judoklubb

P13 Avancerade Grupp 5

1)  Klas Lindström, Judo Club Sundsvall

2)  Adam Skördegren, Stockholmspolisen IF Judo

3)  Adam Saraniemi, Judo Club Sundsvall

P13 Elit Grupp 2

1)  Victor Allansson, Östersunds Judoklubb

2)  Mattias Erlingson, Vilhelmina Judoklubb

3)  Anton Wiberg, Ljusdals Judo Club

F13 Avancerade Grupp 2

1)  Moa Altin Elfving, Judo Club Sundsvall

2)  Karin Zimmerman, Ånge Judoklubb

3)  Therese Åslin, Judo Club Sundsvall

3)  Isabelle Westlund, Långshyttans Judoklubb

F13 Avancerade Grupp 3

1)  Jessica Jonsson, Bollnäs Judo Club

2)  Jonna Glaas, Ljusdals Judo Club

P15 Avancerade Grupp 2

1)  Nicklas Alfredsson, Ånge Judoklubb

2)  Hampus Bernhardsson, Östersunds Judoklubb

3)  Marcus Lahti, Kiruna Judoklubb

P15 Avancerade Grupp 3

1)  Isak Anundsson, Vilhelmina Judoklubb

2)  Fredrik Stridsman, Kramfors Judoklubb

3)  Alex Molin, Ånge Judoklubb

P15 Elit Grupp 2

1)  Oscar Fallqvist, Söderhamns Judoklubb

2)  Victor Allansson, Östersunds Judoklubb

3)  Pierre Sandin, Borlänge Judoklubb

P15 Elit Grupp 3

1)  Daniel Hendrych, Stockholmspolisen IF Judo

2)  Hanna Friberg, Judo Club Sundsvall

3)  Oskar Hällqvist, Vilhelmina Judoklubb

P15 Elit Grupp 4

1)  Lukas Vesterlund, Sollefteå Judoklubb

2)  Christian Åhlund, Söderhamns Judoklubb

3)  Oliver Hedberg, Sollefteå Judoklubb

P15 Elit Grupp 5

1)  Benjamin Stoffel, Stockholmspolisen IF Judo

2)  Joel Johanson, Norrtälje Judoklubb

3)  Kristoffer Nilsson, Ljusdals Judo Club

F15 Elit Grupp 2

1)  Hanna Wirström, Östersunds Judoklubb

2)  Angelika Arousell, Söderhamns Judoklubb

3)  Molly Jansson, Judo Club Sundsvall

F15 Elit Grupp 3

1)  Jessika Glaas, Ljusdals Judo Club

2)  Anki Lindberg, Söderhamns Judoklubb

3)  Lisa Hedberg, Gribby Judoklubb

P17 Nybörjare Grupp 2

1)  Jerry Sällström, Östersunds Judoklubb

2)  Alexander Larsson, Judo Club Sundsvall

P17 Elit Grupp 2

1)  Oliver Hedberg, Sollefteå Judoklubb

2)  Lukas Vesterlund, Sollefteå Judoklubb

3)  Andreas Erlingson, Vilhelmina Judoklubb

P17 Elit Grupp 3

1)  Oliver Bergfalk, Borlänge Judoklubb

2)  Erik Ahlgren, Söderhamns Judoklubb

3)  David Larsson, Östersunds Judoklubb

P17 Elit Grupp 4

1)  Olle Pettersson, Norrtälje Judoklubb

2)  George Johansson, Borlänge Judoklubb

3)  Filip Nilsson, Ljusdals Judo Club

3)  Johannes Thorell, Borlänge Judoklubb

P17 Elit Grupp 5

1)  Jacob Björktorp, Borlänge Judoklubb

2)  Joel Wallgren, Söderhamns Judoklubb

3)  Adam Gudjonsson, Borlänge Judoklubb

F17 Elit Grupp 2

1)  Felicia Fryklund-B, Judo Club Sundsvall

2)  Elsa Zakrisson, Bollnäs Judo Club

3)  Molly Jansson, Judo Club Sundsvall

F17 Elit Grupp 3

1)  Henny Gabert, Stockholmspolisen IF Judo

2)  Anna Björk, Judo Club Sundsvall

3)  Amanda Eriksson, Gribby Judoklubb

F17 Elit Grupp 4

1)  Rebecka Nyman, Borlänge Judoklubb

2)  Jennie Åhlund, Söderhamns Judoklubb

 

Wolfgang Biedron

Tävlingsledare

 

 

Max Wickström              U11                    Silver

Pål    Wickström              U13                    4:a

Emma  Björktorp            U11                     Silver

Jacob  Björktorp              U17                    Guld

Adam  Gudjonson             U17                    Brons

Julia Romsi                        Junior                 Silver

Pierre Sandin                     U15                  Brons

Joakim Berglund                U15                  Guld

Camilla Lindström              U15                   Guld

George Johansson              U17                   Silver

Johannes Thorell                 U17                   Brons

Rebecka Nyman                 U17                 Guld                Senior

Silver

Oliver Bergfalk                  U17                   Guld Junior     Silver

Uppdaterad: 28 APR 2008 14:42 Skribent: Håkan Gudjonsson

Sökes: Sponsorer !

Finnes: Guld & Silverpaket. 

Vill du synas här?

 för mer info : This is a mailto link

 

 sisu_webb_if_190x190_samverkan

 

 

 

 

Postadress:
Borlänge JC - Judo
Box 19
78121 Borlänge

Besöksadress:
Kampsportens Hus,, Teknikergatan 1
78170 Borlänge

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info